1 J N°. 7671 A". 1891 Donderdag 15 Januari. "Vij -en -veert .gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. SBuitenlandsche Berichten Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. DUITSCHLAND. Het Pruisisch Huis van afgevaardigden hervatte zijne zittingen en hoorde Maandag de begrootings-toelich ting aan van den nieuwen minister van financiën, den heer Miquel. De inkomsten en uitgaven over 4891/92 -zijn in evenwicht met een bedrag van 1,720,834,749 M., waarvan aan gewone uit gaven 1,670,452,177 M. en aan buitengewone uitgaven voor eens 50,382,572 M. De gewone uitgaven zijn 425,672,033 M., de gewone ontvangsten 132,610,434 M. hooger genomen •dan het vorige dienstjaar. Er is geen leening noodig en ook behoeft geen gebruik te worden gemaakt van vroegere overschotten. Het overschot voor dit jaar bedraagt 337,0 millioen. Echter kunnen aanvullings-kredieten ver wacht worden ten behoeve van de verbetering •der bezoldiging van de lagere ambtenaren, naar rang van anciënniteit. Ook deelde de minister mede, dat het overschot op de spoor wegen bruto 42 millioen, doch netto slechts 45 millioen M. bedroeg. De minister deelde verder nog mede, dat de wijze van samenstelling van prof. Koch's middel tegen de tuberculose eerlang zal wor den openbaargemaakt, daar de staat geen geldelijk voordeel daarmede op het oog heeft. Voor den heer Koch zal, tot een prijs van 117.000 M., voor rekening van den staat, eene inrichting worden gebouwd. De vrijzinnige party in den Rijksdag heeft ■besloten aan te dringen op afschaffing van het invoer-verbod van Amerikaansche ham «n spek. De gewezen rijkskanselier Von Bismarck is in de vorige week de voornaamste gast geweest op een feest door generaal Von Lesczynski, commandant van het 9de leger korps te Hamburg, gegeven. Daar hij derge lijke feesten de keuze der gasten de goed keuring van hoogerhand vereischt, maakt men de opmerking, dat deze uitnoodiging als •een verblijdend teeken van toenadering mag worden beschouwd van de zijde, welke hier goed te keuren had. De Rijksdag beraadslaagde gisteren over •de voorstellen der heeren Auer en Richter in zake het invoerrecht op granen. De rijks kanselier wees op de aanhangige onderhan delingen met Oostenrijk, welke, naar hij ■hoopt, door dergelijke met andere mogend heden zullen gevolgd worden, terwijl hij de hoop uitsprak dat de onderhandelingen tot het sluiten van handelsverdragen een bevre digenden uitslag mogen hebben. Den verbon den regeeringen gaat het vergemakkelijken der volksvoeding evenzeer ter harte als aan een der partyen. De maatregelen, reeds ge nomen tot opheffing der belemmering van den invoer van vleesch, bewijzen dat. De rijkskanselier erkent het belang van den land bouw. Hij besloot met te verklaren dat de regeering aan de «Lscussiën slechts in zooverre zal deelnemen, als noodig kan zijn om dwa lingen weg te nemen. De Mecklenburgsche regeering maakt een verklaring openbaar, volgens welke het bericht der Frankfurter Zeitg., als zou den voorma- ligen rijkskanselier Von Bismarck het eerste ministerschap van Mecklenburg zijn aangebo-' den, eiken feitelyken grondslag mist. F E A H K R IJ K. In de Kamer werd Floquet met 282 van 333 stemmen tot voorzitter gekozen. Tot onder-voorzitters werden gekozen Casimir Perier, Peytral en Demahy. De Siècle logenstraft het bericht in een der bladen, volgens hetwelk eene geheime Fransche zending vertrokken zou zijn naar Marokko, om met den sultan eene overeen komst te sluiten betreffende eene wijziging der Algerijnsche grenzen. Blijkens een telegram van het agentschap Havas uit Buenos-Ayres, gistervoormiddag te Parijs ontvangen, is alleen de Chileensche vloot in opstand gekomen tegen de regeering en is het leger den president getrouw ge bleven. De bevolking houdt zich rustig. De staat van beleg is afgekondigd. Krachtige maatregelen zijn genomen om de oproerige beweging te onderdrukken. Prins Nicolaas van Montenegro is te Parijs aangekomen. De president der republiek heeft kolonel Lichtenstein naar het station gezonden om hem uitzijn naam te begroeten. De prins heeft daarna een bezoek aan den heer Carnot gebracht, dat deze spoedig met een tegenbezoek heeft beantwoord. De Siècle meent te weten dat de heer Dillon, als hij Zondag a. s. uit New-York komende in Frankrijk aan wal stapt, defini tief als eenige leider der Iersche partij zal worden gekozen. Aan de Tempst wordt uit Rome geseind, dat de sBanque Générale" en het Crédit Imtnobilier" zich uit de combinatie van het »Grédit Foncier" hebben teruggetrokken. Dit feit maakt grooten indruk. Men meldt uit Rome aan de Monde, dat de katholieke vereenigingen eene groote protest-beweging op touw zetten tegen de bekende nieuwe plannen tot vervolging, welke de Italiaansche regeering heeft be raamd en welke deze aan de Kamers ter goed keuring zal voorleggen. Het geldt, zooals men weet, de ontwerpen tot bestraffing van weer spannige bisschoppen. ENGELAND. Volgens tijdingen uit Lissabon zal morgen het eerste deel der expeditie naar Afrika vertrekken. De Compania Mozambique moet voorne mens zijn de Engelsche Zuidafrikaansche compagnie voor de Engelsche rechtbank te dagen wegens een eisch tot schadevergoeding ten gevolge van de handelingen der Engel- schen in Manicaland. Naar luid van berichten uit Teheran heeft de Perzische regeering den anti-Engelschen agitator Sueik Jamaleddin het land uitgezet. OOSTEN» IJ K. Naar verzekerd wordt, zouden er bij de onderhandelingen over de verlaging der tarie ven van invoerrechten, ernstige moeilijkheden gerezen zijn tusschen Duitsehland en Oos tenrijk. Uit zeer goed ingelichte bron wordt het bericht, als zou Oostenrijk met Engeland een geheim verdrag hebben gesloten, waarbij het werd toegestaan de haven van Salonica te bezetten, beslist tegengesproken. RUSLAND. De staatsbegrootir.g voor 1891 92 is open baargemaakt, zij is in evenwicht met ont vangst en uitgaaf ten bedrage van 9623 ïjiillioen roebels. De gewone ontvangsten bedragen 897.1 millioen, de buitengewone 13.7, waarbij dan nog eenige andere komen, terwijl de gewone uitgaven 895.3 en de buitengewone 63.4 millioen zijn. Ten gevolge der schuld-conversies zijn 9.2 millioen bespaard. Verder zijn 11.1 millioen 5 percent schuld afgelost. Voor oorlog en marine zullen ongeveer 9 millioen meer noodig zijn. De memorie van toelichting sluit met de verklaringdat geheel Rusland het vaste vertrouwen heeftdat de openhartige en vredelievende staatkunde van den czaar, die zelfs in de moeilijkste tijden, onder hand having van 'slands eer en waardigheid, den vrede wist te bewaren, ook in het ver volg met dezen uitslag zal bekroond worden. ITALIË. Te Milaan hebben na de eerste samen scholingen der in nood verkeerende arbeids klasse eenige onlusten plaats hehad. Omstreeks een 4000 personen hebben het gebouw, waar de commissie van het armbestuur hare vergaderingen houdt, belegerd en de deuren ingetrapt. De penningmeester heeft nauwelijks den tijd gehad om door eene verborgen deur met de kas te ontkomen. De gewapende macht is toegeschoten om de orde te herstellen. De commissie van het armbestuur, zich niet by machte gevoelende om de behoeftige» tevreden te stellen met het weinige dat in kas is, heeft haar ontslag genomen. Maar de prefect en de burgemeester hebben haar ver klaard dat zij vast besloten zijn de orde te handhaven en zich niet door bedreigingen zullen laten weerhouden hunnen plicht te doen. Wellicht dat de commissie nu haar ontslag intrekt. Ook hier te lande zal het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika plechtig gevierd worden. Er is met dat doel een comité ge vormd, dat den koning het eere-voorzitter- schap heeft aangeboden. Deze heeft met veel ingenomenheid zich bereid verklaard het te aanvaarden. SPANJE. De officieele Gaceta behelst thans een besluit betreffende het vierhonderdste eeuw feest der ontdekking van Amerika. Er is eene commissie benoemd tot organisatie der feest viering, waarin ook Portugal en Amerika vertegenwoordigd zyn. Het Amerikaansche congres zal te Huelva worden geopend op den dag, waarop vóór 400 jaren Columbus vertrok ter ontdekking der Nieuwe Wereld. Twee tentoonstellingen zullen in September te Madrid plaats hebben. De eene zal van histori- schen aard zynde andere zal de werktuigen te aanschouwen geven, die in Amerika ten tijde van Columbus' ontdekking in gebruik waren. PORTUGAL. Men verzekert dat het Kabinet aan eene ontbinding der Cortes denkt, waar het ten gevolge van het samengaan der conservatieven met de progressisten wel eene groote meer derheid heeft, maar het zou eene derde, ge matigde partij willen vormen, om het ver trouwen te krijgen van eene meer homogene meerderheid. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 13 Januari. Ingekomen is een onteigeningsontwerp voor de verbetering van den Ouden IJsel. Morgen heeft het sectie-onderzoek over de verschillende ontwerpen plaats, o. a. over de regeling van het inkomen der kroon. Een voorstel van den heer Rooseboom, om ook te onderzoeken de regeling van den staat van oorlog en beleg, werd verworpen met 38 tegen 37 stemmen. Een voorstel van den voorzitter, om Don derdag hoofdstuk 10 en 11 en de begrootiDg van Suriname te behandelen, werd aange nomen met 59 tegen 16 stemmen, waardoor werd verworpen het voorstel-Vermeulen, om eerst de stedenwet te behandelen. De heer A. van Dedem merkte op dat, ook al wordt de stedenwet later behandeld, zy nog dezen zomer met overgangsbepaling ia werking kan komen. De heer Tak vaa Poortvliet heeft verlof bekomen den minister van buitenlandsche zaken nader te iuterpelleeren over het Congo- tractaat. De heer Travaglino stelde voor het voor- loopig verslag over de legerwet te publiceeren vóór het regeeringsantwoord is verschenen. De heer Van Houten verklaarde dat de commissie van voorbereiding neutraal was, COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke notnmers- 0.10. BUREAFi BOTERÜTRAAT, E 37. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mat inbegrip van eene Cour ratf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen twebhaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1