Oemengde Berichten. maar de aanwezige leden individueel er tegen ■waren. Nadat de heer Travaglino ontkend had te bedoelen, beweging te doen ontstaan, is zijn voorstel verworpen met 50 tegen 24 stemmen. SCHIEDAM, 14 Januari 1891. Eenige jaren geleden werd ons eens na eene gunstige beoordeeling van eene uitvoe ring der Symphonie-Vereeniging sarcastisch de opmerking gemaakt, dat wij ons vergist hadden. Wij hadden gesproken van eene Scbiedamsehe vereenigingzoo werd ons opgemerkt, terwijl wij toch feitelijk van eene Rotterdamsche hadden moeten spreken, daar meer Rotterdammers dan Schiedammers mee speelden. Met groot genoegen mag gecon stateerd worden, dat die, «aardigheid" thans niet meer opgaat. De Symphonie-Vereeniging verkrijgt meer en meer burgerrecht in onze stadvelen, die een instrument bespelen, sluiten zich bij baar aan, zoodat wij gister avond de executanten die van elders gekomen waren gemakkelijk konden tellen. Men zou al zeer veeleischend moeten zijn, als men over de uitvoering der orkestwerken gisteravond niet tevreden geweest ware. Wanneer wij ons enkele kleine opmerkingen verooi loven, dan is het slechts, om den voor- treflelyken heer Egener te toonen, dat wij van hem het hoogste gaan eischen. Zoo kwam het ons voor, dat de sMarche Funèbre" van Chopin eene hulde aan onzen overleden Koning onzuiver werd ingezet, dat de obo aan het slot van den tweeden Satz der sym phonic te hoog klonk ook als men de hooge stemming in aanmerking neemt en dat de uitvoering der ouverture «Prometheus", de ruimte der zaal in aanmerking genomen, te sterk werd voorgedragen. Naast deze kleine aanmerkingen wenschen wij intusschen ook te plaatsen, dat de eerste en vierde Satz der symphonie met gloed en bezieling werden uitgevoerd, terwijl de nuanceering niets te wenschen overliet, en dat de Serenade van Hofmarm gewoonweg voortreffelijk werd ten gehoore gebracht. En thans een woord over de drie solisten van den avond. Wiy eursiveeren het woord drie, omdat er toch slechts twee werden ge noemd. Toch was er een derde, namelijk de heer Julius Egener, die de «Serenade" van Haydn met begeleiding speelde. Die Serenade is geen strijkquartet, maar een viool-solo met feegeleiding der drieandere strijkinstrumenten, en deze solo nu werd door den heer Egener voortreffelijk gespeeld. Zijn spel in dit num mer voldeed aan de allerhoogste eischen, hij verschafte den aanwezigen een heerlijk genot en dezen hielden dan ook met het applaus niet op, voordat hij een gedeeltelijke herhaling der «Serenade" gaf. Terwijl wij dit op den voorgrond zetten en hem voor het geschonken heerlijk genot onzen diepst gevoelden dank be tuigen, moet het ons tevens van het hart, dat hij ons met dit nummer een oogenblik in een onaangenaam humeur heeft gebracht. Ons refereerenden aan hetgeen wij hierboven zeiden, wenschen wij hem te vragen, of er onder de Schiedamsche musici niet drie waren te vin den, die hem begeleiden konden (meer dan begeleiden was het immers niet), daar hij hiervoor drie Rotterdammers koos. Juist, nu de Symphonie-Vereeniging meer en meer eene werkelijk Schiedamsche gaat worden, heeft het ons ten zeerste gespeten, dat de directeur der Schiedamsche Symphonie-Vereeniging uit die enkele Rotterdammers er drie heeft uitge kozen, om dit nummer met hem te spelen. De beide op het programma-aangekondigde solisten waren eveneens Rotterdammers, daarover zullen wij echter geen woord ver liezen solisten neemt men, waar men die het best kan krijgen. De dame, mej. Betsy Schot, de eer van den voorrang gevende, eonstateeren wij in de eerste plaats, dat deze dame, sinds wij haar op een weldadigheidsconcert hier hoorden, groote vorderingen heeft gemaakt, wat hare manier van zingen betreft. Vooral hare pianissimo's zijn inderdaad fraai, hare stem is veel beschaafder geworden en tevens zoowel in kracht als in omvang toegenomen. Maar juist omdat deze zangeres zooveel vooruitgegaan is spijt het ons, dat z'y op tweeërlei gebied nog te kort schiet. Zij zingt correct, maar te geschoold: gevcel en bezieling ontbreken. En daarbij is het ons opgevallen daarmee komen wij tot onze tweede opmerking dat die meer ontbraken toen zjj Duitsch zong dan bij de Nederland- sche liederen. De Duitsche taal schijnt veel moeilijkheid voor haar te hebben, althans hare uitspraak is ronduit gezegd slecht. Vooral met de gutturale consonanten weet zij in 't geheel geen raad, zij kent het onder scheid niet tussci.en den ich- en den ach- consonant, zij spreekt van welscie, durscA, mi ach, maAscJien, de j spreekt zij uit als de Fransclie g. Met opzet zijn wij bier eenigs- zins uitvoerig, omdat wij weten, hoe gemak kelijk zulke fouten in de uitspraak te ver helpen zijn, zoodat het aan mej. Schot zelf te wijten is, als zij hare uitspraak van het Duitsch niet verbetert. Achtten wij het ons tot plicht, ook in haar belang, onze opmer kingen niet terug te houden, wij eonstatee ren desniettemin met groot genoegen, dat het publiek dermate met haar ingenomen was, dat het met applaudisseeren zoo lang aanhield, tot zij een toegift had geschonken. Als tweede solist van den avond trad de heer E. Stokvis op. Deze heer is een leerling van Oscar Eberle, dat zegt reeds genoeg om te weten, welken kant hij uitgaat. Met oprecht en waar genoegen hebben wij dezen jongen cellist gehoord, zijn spel spreekt tot het ge moed. Hij weet zijn prachtig instrument tonen te ontlokken, die ons diep ontroeren. In technisch eenvoudige, gevoelvolle muziek munt hij meer uit, dan daar, waar het op de uitvoering van technische moeilijkheden aankomt. Zoo greep hij aan het slot van het Allegro in het «Concert" van Goldmann en in de Mazurka van Popper herhaalde malen er naast, waardoor zijn toon natuurlijk on zuiver werd, in bet Andante van het boven genoemd Concert en het Largo van Handel was zijn toon heerlijk, zuiver en vol gevoel, daar luisterde zijn instrument naar hem en wist hij een zoo diepen indruk op het audito rium te maken, dat men stormachtig een nastukje van hem verlangde, hetwelk hij dan ook gaf. Onze indruk van den heer Stokvis is geweest, dat hij, by voortdurende studie onder leiding van Oscar Eberle, een voor treffelijk kunstenaar zal kunnen wordenhjj is thans reeds een zeer goed dilettant, dit woord genomen in zijne beste beteekenis. f Deze bespreking mogen wij intusschen niet sluiten zonder èen woord van hulde aan den heer Berkhout, die de solisten zoo uitstekend geaccompagneerd heeft. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 10 dezer niet plaats hebben. Blijkens nader bericht van Hr. Ms. gezant te Parijs, is de invoer van Nederlandsch vee in Frankrijk over zee slechts toegelaten op voorwaarde dat het rechtstreeks van eene der Nederlandsehe havens naar eene Fransche haven is vervoerd, d. w. z. dat op de reis geene haven van een ander land is aan gedaan. Overigens moeten de zendingen vergezeld zyn van een certificaat van de overheid der plaats van herkomst, inhoudende dat de dieren gezond zijn, en op gemelde plaats op het oogenblik der verzending, noch gedurende, de zes daaraan .voorafgaande weken eenige besmettelijke ziekte onder runderen, schapen, bokken, geiten of varkens heerschte. Std Naar de JV. JR. Ct. verneemt, heeft de heer John. E. Knight zijn ontslag gevraagd als kolonel-commandant van het regiment dd. schutterig te Rotterdam. De heer S. d. J., te Haarlem, deelt aan het II. L>. het volgende staaltje mede van den toestand op de spoorwegen: «Den 27n December jl. arriveerde er een kist uit Zwit serland, Staatsspoor, Amsterdam, grande vitesse (ijlgoed)denzelfden dag werd zij ia- geklaard. Na alle beleefde pogingen om haar van Amsterdam zoo spoedig mogelijk naar hier op te zenden, werd zij eerst 8 Januari jl. aan de Holl. IJz.-Spoorwegmaatschappij overgedragen. Den lOn Januari vervoegde ik mij aan al de bureaux en goederenloodsen van het Holl. spoor te Amsterdam, maar niemand wist er iets van. Thans, 12 Januari, is de kist hier nog niet gearriveerd, alzoo reeds een termijn van 15 dagen grande vitesse tusschen Haarlem en Amsterdam, en wanneer zal zij arriveeren? De stoomvaart tusschen Rotterdam en Ham burg is wegens het vele ijs te Hamburg gestaakt. De sociaal-democraten, die gisteren in Den Haag als werkloozen door de stad wandelden, hadden borden bij zich met de opschriften: Gedenk de werkloozen. Wij eischen werk en brood. Besmettelijke ziektearmoede. De schoothondjes hebben kleeren aan, onze kinderen loopen naakt. Aan de beambten der maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen worden te Zevenaar, hij aankomst der treinen in den namiddag, warme spijzen verstrekt, op last der maatschappij. Uitgenoodigd door de leiders der socialisten, hebben te Groningen Maandagmiddag een honderdtal werkloozen eene vergadering ge houden. Besloten werd, den volgenden dag in grooter getal op te komen en alsdan een bezoek te brengen aan den burgemeester» Na afloop van de vergadering trokken de werkloozen de stad door, doch op aanmaning van de politie gingen zjj uiteen. Als een van de merkwaardigste tochten, die gedurende dezen winter over het ijs plaats hadden, mag wel worden genoemd die, welke werd gedaan door een zestal mannen van Leeuwarden, waarvan wrie met hunne vrouw er bij. Zaterdagochtend vertrokken zij van daar met eene met vier paarden bespannen slede naar Holwerd, en van daar ging het naar het eiland Ameland, waar zij namid dag 3ys uur aankwamen. De inwoners van het eerste dorpNesdie hen uit de verte hadden zien aankomen, begroetten hen met een groot gejuich. De oudste in woners herinneren zich niet, dat nog coit zoodanige tocht was geschied. Het vertrek bad plaats den volgenden dag, voormiddags 11V» uur, en ten 6 ure was het gezelschap behouden en wel te Leeuwarden terug. De reis was niet altijd van gevaar ontbloot. Soms gingen de pooten der paarden door het ijs, dat niet overal even dik was, doch zij waren dan snel weder bovenop en trokken daarna de slede en fluks overheen. Op meer dan éene plaats dreven ijsschotsen tot eene belangrijke hoogte opgekruid. Zaterdagavond heeft de dronkenschap, op afgrijselijke manier een slachtoffer geëischt Zekere vrouw B,, eene weduwe, die in Klaren- dal te Arnhem woont, is in beschonken toe stand tegen de brandende kachel gevallen, ten gevolge waarvan hare kleederen in brand geraakten en zij vreeselijke wonden bekwam, Zóo erg was 't, dat de buren werden op merkzaam gemaakt door de lucht van bran dend vleesch. Zij werd naar het stedelijk ziekenhuis over gebracht, waar de ongelukkige vrouw, die niets van het gebeurde scheen te begrijpen, Maandagmorgen !s overleden. - In hel Vtr. jDagll. wordt door een inzen der liet volgende middel aan de hand gedaan om bevroren waterleidingen te ontdooien: to. Onderzoek of de hoofdkraan bevroren is; zoo ja, ontdooi die, zoomede de aftapkraan, met heet water. 2o. Sluit daarna de hoofdkraan, en zet de aftapkraan open. 3o. Wanneer dit mogelijk is, draai de hoogst gelegen kraan om, zoodat het spuigat naar bovea gekeerd is, zet de kraan open, en giet er kokend' water in. Kan de kraan niet omgedraaid worden, laat dan de plug er uitnemen, en doe een kurk in het spuigat, om op die wijze het kokend water in de leiding te gieten. 4o. Zet de overige kranen eenvoudig open, om de lucht te doen ontsnappen, en giet inde onder 3» genoemde kraan zoo lang kokend water, tot de aftapkraan begint te loopen, hetgeen een teeken is. dat de leiding is ontdooid. 5o. Sluit daarna alle kranen, ook de aftapkraan, draai de hoofdkraan langzaam open, en gij hebt weer uw water. Znidhorn. Bij de herstemming tusschen de heeren K. van der Hoek en dr. Hf J; Dons te Grootegast, is de laatstgenoemde (liberaal) tot lid der Provinciale Staten in dit hoofdkiesdistrict gekozen met 785 stem men, tegen 485 op den heer Van der Hoek. De Angelus van Millet is den 1 On dezer te New-York ingescheept om naar Parijs terug te keeren, waar het vermaarde doek in handen zal gesteld worden van den heer Chauchard, den nieuwen kooper. Generaal Booth zal in de volgende maand een bezoek aan het vasteland brengen, teneinde de verschillende afdeelingen van het Heilsleger te inspecteeren en lezingen over zijn werk sin Dar kest England" te houden, dat binnenkort ook in het Fransch, Deensch en Ilollandsch zal verschij nen en reeds in het Zweedsch is vertaald. Reeds heeft de generaal uitnoodigingen ontvangen om te Stockholm, Brnssel en Parijs te komen lezen.Eerst zal een bezoek aan Denemarken worden gobracht, waarna hij zich waarschijnlijk naar Brussel en Pa rijs zal begeven, om in het begin van Maart naar Londen terug te keeren. Officieel is het reisprogramma echter nog niet vastgesteld. Voor generaal Booth's sociaal hervormings plan is nu ongeveer 90.000 pd. st. (ft.080.000) bijeengebracht. Men hoopt nu spoedig te beginnen met de uitvoering van eenige onderdeelen, als toe- vluchten voor behoeftigen, de opleidingshoeve voor kolonisten, enz. Generaal Booth verklaarde, in een Maandag ge houden voordracht, dat hij voornemens was zijn eigen manier uit te voeren, zonder inspecteurs, commissarissen of iets van dien aard, maar dat hij het geld, voor het hervormingsplan gegeven, streng afgezonderd houden zal en van eiken stui ver verantwoording zal doen. Het overlijden wordt bericht van Giuseppe Maria Larroea, generaal der Dominikaner orde, bij het Vaticaan min of meer in ongenade sedert de openbaarmaking der papieren, betrekking hebbende op het proces van Giordano Bruno, welker bewaring was toevertrouwd aan de Domi nikaner orde. Schliemann's weduwe zal het werk van haren overleden echtgenoot voortzetten. Zij was, zooals men weet, zijn trouwe gezellin en medewerkster bij nagenoeg al zijne oudheidkundige onderzoe kingen. De verzameling Trojaansche oudheden, welke Schliemann aan het Duitsche volk schonk en welke sinds 1886 te Berlijn in twee groote zalen van het museum voor volkenkunde is ten toon gesteld, zal mettertijd worden overgebracht naar een museum van oudheden, dat op het museum-eiland gebouwd wordt. Uit Londen wordt aan de N. R. Cl. gemeld: Zondagnamiddag te 3 uur 30 minuten heeft' eene aanvaring plaats gevonden tusschen de stoomschepen- Britannia en Bear, waardoor eerst de 'Bear- zonkten 13*-man der equipage zijn ver-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2