IN S E Z 0 N i) 11 Koloniën. Batavia, U December. Post en Telegraphie. Armenzorg. V iss c her Ij Kerknieuws. 425.765 ton. 407.092 ton. 346 595 Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Zeetijdingen. Beursbericht van Amsterdam. dronken. De Britannia was bestemd naar New- Castle met gemengde lading en 43 passagiers, en onmiddellijk na de aanvaring liet de Britannia waarvan de boeg werd ingedrukt, eene boot te •water, waardoor twee man der equipage van de Sear gered werden. De Britannia kreeg veel water binnen en verkeerde in zeer hachelijken staat, weshalve men noodseinen deed, welke op gemerkt werden door het s.s. Thamesdat de Britannia op sleeptouw nam. De passagiers waren tot meerdere veiligheid opgenomen op de Thames. Na eenigen tijd op sleeptouw geweest te zijn, brak de sleeptros en zonk de Britanniawaardoor de eerste machinist verdronk. De geredde passagiers en equipage zijn te Leith gelar en werden in het Sailors Home opgenomen. Laastgenoemde liep te St. Ives binnen, waar bet op den wal werd gezet. Van 31 December, 's morgens 5 ure, tot 1 Januari, 's avonds 11 ure, zijn er bij de post te Berlijn ruim 2!/4 miüioen brieven en briefkaarten behandeld, die aldaar in de postbussen waren gestoken en voor ingezetenen in de stad bestemd waren. Daarbij kwam een nog grooter aantal brieven enz. van buiten, insgelijks voor binnen de stad bestemd, Zoo druk heeft de postdienst aldaar het op die dagen nog nooit gehad. ft Pt Niet alleen onder de Transvaalsche, maar ook bij de Natalsche boeren begint hoe langer hoe meer de trekvast weder levendig te worden. Eeni gen der laatsten zijn thans naar Zulu-land ge trokken om daar plaatsen in bezit te nemen. De Engelsche troepen trachten deze beweging te verhinderen, aanvankelijk niet zonder goeden uit slag, doch zij zijn niet sterk genoeg om allen terug te houden. Een der voornaamste oorzaken van de landverhuizing is de tegenzin tegen de Engelscbe overheerscbing, die aan Natal heel weinig goeds en veel kwaads gebracht heeft. De voorbeelden van Transvaal en Vrijstaat werken onder deze om standigheden nog meer het verlangen in de hand om ook Natal door Afrikaners geregeerd te zien. Te Kaapstad hebben zich insgelijks verscheide ne syndicaten gevormd met het doel om zoo goedkoop mogelijk naar Mashona-land te verhui zen. Hier is echter een geheel andere drijfveer in het spel de geruchten van goudvondsten zijn het hier, die velen aan de Kaapkolonie ontrouw doen worden. De reactie, welke gevolgd is op de Transvaalsche goudkoorts, heeft de menschen blijkbaar nog niet veel wijzer gemaakt. Aan een brief uit Kota-Radja dd. 29 Nov.jl. ont- leenen wij het volgende ln den nacht van 26 op 27 dezer werd een groot deel der gevaarlijkste terreinvoorwerpen een partij bamboestoelen verwijderd door de genietroepen onder leiding van den luitenant Pels Rijcken. De toebereidselen waren in alle geheimzinnigheid ge maakt en eemge krachtige buskruitontpioffingen verkondigden in den loop van den nacht, dat de zoo lang verwenschte struiken in de lucht vlogen. Dekkingstroepen uit Lambaroe en Lampeneroet geiegen op den Anagaloengdijk. alwaar juist vóór eeni gen tijd een nieuwe brug was gemaakt, deden de Atjehers vermoeden, dat van die zijde een operatie te wachten was. Bijna al hun vuur concentreerde zich op deze troepen, met het gevolg, dat de mineurs nog al vrij ongestoord hun werk konden verrichten. Een der onzen sneuvelden: het was de Europeesche fuselier Walraven, die een schot door den arm en in de borst bekwam, ten gevolge waarvan hij eenige uren later overleed. Nog vier Europeesche en een inlandsch fuselier' werden gewond, doch op hun herstel, evenals op dat van alle in de laatste dagen gekwetsten, bestaat alle hoop. De grootvorsten van Rusland, Alexander en Sergius, zijn naar Buitenzorg vertrokken, teneinde hunne opwachting bij den gouverneur-generaal te maken. Zij werden met een hofrijtuig bij aankomst ter Bui tenzorg afgehaald en zullen, over eenige dagen,«en tochtje door de Preanger ondernemen. De prinsen hebben, vóór hun komst te Batavia, Atjeh bezocht, waar zij hunne'opwachting maakten bij den gouverneur en den kraton en het hospitaal te Panteh-Perak in oogenschouw namen. Uit Bantam wordt aan het Ind. Weeill. o. a. geschrevenRustig is het in Bantam volstrekt niet en zal het er ook vooreerst niet worden. Zoolang Bantam als overstroomd wordt door hadjis en daarbij nog eene massa ontslagen (beter gezegd weggejaagde) inlandsche ambtenaren komen, om de bevolking tegen het gezag op te stoken en hun tot den heiligen oorlog aan te 'Sporen, leven wij hier ais op een vulkaan. Dat ér, niettegenstaande de veestapel voor ruim is uitgestorven en de veepest steeds' beerscht, nog niets foor de verarmde, ziekelijke bevolking van Bantam is gedaan, is en blijft een onverantwoordelijk waagstuk van de regeering. Voor de zooveelste maal de vraagWaarom den resident van Bantam niet onmiddellijk een buitengewoon krediet toegestaan, om het noodige voor Bantam te doen verrichten? Op den 7n Nov., 's morgens 7 uur, werd op het exercitieterrein te Kota-Radja het doodvonnis door den strop voltrokken aan den inlandschen fuselier Wongsódrónö, waartoe hij ter zake van moord ver oordeeld was Na zijne veroordeeüng werd hij, wegens beri-beri, naar Padang geëvacueerd en, hersteld zijnde, weer naar Kota-Radja gezonden, om de straf des doods te ondergaan. Onbestelbare brieven. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gerecla meerd over de 2e helft der maand De cember 1890. Mevr. llulsinga, IJselstein. A. van der Laan, Leiden. Brielkaarten. J. Verhoog, 's-Hage. Amerika. P. Dirks, Buenos-Ayres. In deze maand wordt tusschen Tokio en Yoko hama eene telephoonlijn geopend. De lijn is circa 29 K.M. lang en de abonnementskosten zullen te Tokio 100, te Yokohama 80 gulden bedragen. Een gesprek van 5 minuten tusschen '2 niet- geabonneerden zal ongeveer 35 cents kosten. Te Zundert is voor de armen langs de huizen eene collecte gehouden, welke f600 opbracht. Hiervan zijn aan 90 behoeftige gezinnen 150 dekens en 210 lakens uitgereikt. Van het overige geld wordt wekelijks brood uitgedeeld. Ook te Gouda heeft sedert gisteren dagelijks eene gratis-uitdeeling van brood en koffie plaats in het gebouw der werkinrichting tot wering van bedelarij dank zij de goede zorgen der ijsclub tot ondersteuning van minvermogenden, die, daar toe in staat gesteld door ingezetenen, de zaak op touw zette. Gisteren maakten van de gelegenheid gebruik 117 kinderen en 107 volwassenen. De vereeniging »Nut en Genoegen" te Amster dam, welke ten dool heelt, kinderen der kostelooze scholen van kleedingstukken te voorzien, zal Zondag a.s. eene weldadigheidsuitvoering geven in zMaison Stroucken" met muzikale en andere voordrachten, gevolgd dooreen bal. De vereeniging hoopt hierdoor in de gelegenheid te komen de eerstvolgende uitdeeüng van kleedingstukken op ruime schaal te kunnen houden. Verschillende bekende dilettanten, zoowel dames als heeren, hebben reeds hunne medewerking aan deze uit voering toegezegd. Ook te Leiden is men sedert Donderdag begon nen met het verstrekken van brood en koffie aan behoeftigen. Gesteund door giften en door het verstrekken van de noodige materialen en het kosteloos aanbieden van 500 brooden, is de com missie in staat gesteld om dagelijks tweemaal aan ongeveer 700 behoeftigen brood en koffie uit te reiken. Gedurende de 14 dagen, dat te Arnhem brood en koffie werd verstrekt, zijn 18 503 porties uit gereikt. Een der bezoekers verlangde Zondag alleen een kopje koffie en geen brood. Nadat hij het gevraagde had opgedronken, verzocht hij aan de commissie een dubbeltje ter hand te mogen stellen. Meer kon hij niet geven, hij had de koffie" maar eens willen proeven. De gift werd dankbaar aanvaard. Door de commissie voor de buitengewone bedeeling te Waddinxveen is opgehaald eene som van pi. tn. f700, terwijl de nieuwjaarscom missie beeft kunnen beschikken over eene som van ruim f200, zoodat tnen reeds voor om streeks f 900heeft kunnen uitdeelen aan eetwaren en brandstof. VLAARDINGEN. De haringvisscberij is in 1890 uitgevoerd door: 80 Iogg. v. Vlaardingen, aanbr. 73 u j> Maassluis, 2 v Schiedam, d i> Den Haag, d "30 Scheveningen, "1""*» Katwijk, y> in» Noord wijk, a 6 j> Amsterdam, 186bomm.il> Scheveningen, 65 t> Katwijk a/Zee, 15 r v Noord wijk a,Zee i Gedurende de jagerij werd aangev. Totaal In 1889 bedroeg de totale aanbr. 1888 t> 103.836 82.057 2.205 5.162 39.480 1.218 1.407 6.942 126.360 45.516 10.214 1.368 ton. PERNIS. Gisteren kwam alhier een sloep binnen met 2000 schelvisschen, die verkocht werden voor f 38 per gi oet honderd nog kwam een sloep binnen met 150 kabeljauwen en 2000 schelvisschen. Ned. llerT. Kerk. Beroepen: te Buren ds. N. P. Fockens, te Schelluinen. Aangenomen naar Tricht (Geld.) door ds. H. E. Vinke, te Welsum. Bedankt: voor Goëngac. a. door ds. A. Tap, te Baambrugge; voor Bavendrecht door ds. L. H. F. A. Faure, te Rede bij Arnhem voor Kralingen (toez.) door ds. H. M. van Nes, te Wou denberg. Iedereen weet hoe treurig het hier te Schie dam in 't algemeen met de zaken gesteld is 5 hoevele onzer vukgenooten leeds het bijltje er bij hebben moeten neerleggen. Toch schijnt men altijd nog te veel geld te hebbenten minste men gooit het maar steeds in massa's weg. Zoo ook nu. Men heeft de dwaasheidgehadlJan.il. in Belgie den prijs der gist te willen opslaan zonder dat onze concunenten, de Fransche gist- fabrikanten, evenzeer hun prijs verhoogden. Dat kon natuurlijk niet en men heeft die verhooging weor net zoo spoedig moeten intrekken als ze uitgeschreven was. 't Was niet meer dan busi nesslike van den kant der Franschen dat ze van de gelegenheid die hun gegeven werd, profi teerden, om ons tegenover de klanten een dwaas figuur te doen slaan. Evenwel is een hoogere gistprijs hun net zoo aangenaam als hij ons is en zijn zij wel genegen om met ons te. beraad slagen over de mogelijkheid om gezamenlijk den prijs te verhoogenmits die besprekingen alge meen zijn. Nu zou men zeggen, daar moeten de branders hier zeer mede ingenomen zijndaar zij zoo doende kans hebben hun wensch bevredigd te zien. Maar neenDie dat denkt, kent de Schie- damsche branders niet! Hoewel het onbegrijpelijk iszijn er toch verschillende firma's die zelfs bare medewerking niet willen toezeggen om over den opslag gezamenlijk met de Franschen te beraadslagen. En waarom niet vraagt men. Ja, waarom niet De redenen die men opgeeft, zijn niet altijd gemakkelijk te begrijpen. Eenige daarvan kan ik toch evenwel wel mededeelen. De een geeft als reden op dat de Franschen op 1 Januari niet met ons opgeslagen hebben! Belle raison 1 Zouden wij zoo maar binnen twee dagen tijd bereid zijn bevonden om een opslag van den kant der Franschen te volgen Boven dien, wie straft men het meest met niet op te slaan als men kan 7 Wie zijn de dupes van zoo'n kinderachtig booze luim? Een ander, dat er met den hoogen gistprijs te veel zal geknoeid worden. Alsof er toch niet altijd geknoeid werd, wordt en zal worden Ten minste wat men in dit geval onder knoeien verslaat! Iemand die b.v. schepgist begint te maken en die gist moet plaatsen, zal ze dikwijls gedeeltelijk tot een lageren prijs moeten verkoopen dan zijn buurman, die reeds een klandizie voor dat artikel gevormd heeft, ook iemand die mindere qualiteit mankt of ais de gist schaarsch is zijne klanten niet bedient, maar die gist hier ter markt duur verkoopt, zal natuurlijk zich met een lageren prijs moeten tevredenstellen, dan een ander die beste waar levert en zijne klanten trouw bedient. Is nu de doorsneeprijs der gist 40 ets, dan zal zoo'n eerstbeginner of zoo'n knoeier (hier in den waren zin van 't woord) zijn gist b.v. voor 38 ets. moeten geven is echter de doorsneeprijs der gist 50 ets., dan zal hij ze b.v. voor 48 ets. moeten verkoopen om ze kwijt te raken. Er wordt dan wel is waar met den hoogen prijs ook geknoeid, maar niet meer dan met den lagerendus is het eenige verschil hier, dat iedereen met den hoogeren prijs een dubbeltje meer in den zak steekt. Een derde is weer boos omdat sommige firma's in Engeland den prijs van hunne schepgist niet hebben opgeslagen. Maar men moest weten dat, hebben die firma's hun prijs nu niet verhoogd, ze hem ook niet hebben afgeslagen in hét najaar; men moest 'weten, als men ten minste van zijne zaken op de hoogte wil zijn, dat in Engeland onze voornaamste concurrenten voor de schepgist slechts éen prijs hebben en dat, wanneer men tegen hen wil concurreeren, men zich natuurlijk naar de heerschende usance moet schikken, wil men kans van slagen hebben. In plaats van daar over aanmerkingen te maken moest men het liever zeer appreeieeren, dat die firma's buiten de ge wone route klanten trachten te maken en niet, zooals men hier voor gewoonte heelt, alleen trach ten dié van andere Schiedamsche huizen af te nemen. Een vierde zegt weerde Franschen zullen ons bedriegen en niet opslaan. Die dat zegt jb niet op de hoogte der geschiedenis van de laatste jaren van concurrentie tegen de Franschen in Belgie. Telken male dat zulk een gezamenlijke opslag afgesproken was, is die ook algemeen toege past geworden. Een vijfdemaar genoeg 1 Ik heb hier de redelijkste excuses opgenoemd, die ik vei nomen heb om den gezamenlijken opslag met de Fran schen niet te willen bespreken. Ik moet mij zeer vergissen, wanneer niet een ieder, die dit leest, met mij zal getuigen dat ze niet vee! om "tlijf hebben. Wanneer men nu om zulke redenen niet wil meewerken om te trachten den toestand te verbe teren, heb ik dan te veei gezegd in 't begin van dit stukje, toen ik neerschreef, dat het schijnt alsof men hier nog altijd te veel geld heeft 7 Is het even wel niet ten zeerste te betreuren dat door zulke kleingeestigheden zooveel geld noodeioos verloren gaat daar, waareen ieder het best kan gebruiken?! Ik veroorloof mij daarom de vrijheid, Heeren opposanten te vragen nog eens ernstig de waarde der rodenen te willen overwegen waarom zij hunne me.dewerking weigeren en den omvang der schade, die zij daardoor weer aan de Schie damsche industrie kunnen berokkenen. X. B U R G E R L IJ It E STAND. «Geboren14 Januari. Maria Johanna Liduina. dochter van P. Groenendaal en A. J. Yredenbregt, Uroersvest. 12. Willem, zoon van M. de Regt en A. Prins, Hout straat. 13. Jannetje, dochter van J. van der Marelt en M. van der Ende, s-Orave- Jandsche polder. Maarten, zoon van W. Nesse en W. Feelders. Hoogstraat. 14. Cornelis Petrus Wilhelmus, zoon van W. Feelders en,. A. Krijger, Verbrande Enen. Celiuwtl14 Januari. C. Scholte en A. M. van der Poel. Schiedam, 14 Januari. Kogge en Gerst zonder handel. Moutwijn en Jenever geen prijs ge noteerd. Spoelingf 0.70 per ketel. Amsterdam, 14 Januari. Rogge op levering iets hooger; Maart f155, 154; Mei f149, 148. Antwerpen, 14 Januari. Petroleum vast; in loco fr.21Jan. fr. 19%; Febr. fr. 17'/s; Maart fr. 16%. REVA.L, 9 Januari. Vertrokken: Fredensborg (st.), n. Schiedam. Per Telegr. 2% pCt. Nederland Bintenl, Spanje Portugal Rusland 1867/69 1875 Oostenr. Eg, lie Gr. Hiiss. Spoieo Baltische Zilver Metall Papier Turkije Turksohe I.oten Italië 1887 (Spw.) Peru Venezuela Gentral. Pacific Shares Denver Rio Grande Canadian Pacific a Missouri Kansas Oblig. Chic. Atlantic. 6pCt. Prior Lien Bond. Zweedsche N. Spw. Mtj Aand. Cultuur Mij Prolongatie Income-bond Missouri Pref. Missouri 4 Missouri Carenero Merida 13 Jan. 14 Jan. 79 79 71% 72 56% 56% 9 61/2 971/s 1001/8 100% 74 74% 122% 122Ü/1,. 65 61% 79% 80 78% 79% "18% 18% 18% 18% 5411/38 54% 47 47 30% 30% 48% 19°/ld 73% 74% 13% 18% 90% 90% 104% 101/16 9% 5 4% 41% 43 22% 22% 75% 76 56% 56% 55 Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N. v. d. D.: Voor buiten). Staatsfondsen valt van geen bepaalde richting melding te maken, daar enkele soorten iets hooger, andere evénwel wat'lager verhandeld werden de omzet was evenwel niet bijzonder levendig.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3