Vrijdag 16 Januari Het goud van de Orion. A". 1891. IN". 7672. KENNISGEVING. Feuilleton. ijf-en-veert: gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biiitenlaiidsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. COUR A N T. Abonnementsprijs, per kwartaal "Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTËRITRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10'gewone regels met inbegrip van eene Courant1 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driebaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. fnrlgtlngcn, welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van W. H. INGELSE te Roosendaal, om vergunning tot oprlgtlng van een lierstelplaati voor stoom- en andere werktuigen in het pand aan de Westvest te Schiedam, wijk B, no. 31, kadaster sectie C, no. 796, waarvan de draai bank zal worden gedreven door een stoom- werktuig van 3 pkr. met ketel van 4,/.i M2 verw. oppervl. Gelet op de Artt, 6 en 7 der Wet van den :2den Juny 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 29n January a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van het verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe -te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der .gemeente, van de schrifturen, die ter zake mogten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar ihet behoort, den 15den Januarij 1890. Burgemeester en Wethouders voomd., P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE, De Secretaris, S. A. "VERNÊDE, Fd. S. DUlffsCHLAND. De jongste zoon des keizers heeft nog meer peten dan eerst werd bericht. De volledige lijst isonze Koningin-Regentes, keizer Frans Jozef, koning Humbert, de groothertogin- weduwe van Mecklenburg-Schwerin, de her tog en hertog van Edinburg, de hertog en hertogin van Connaught, hertogin Wera van Wurtemberg, prins en prinses Leopold en prinses Margaretha van Pruisen, benevens graaf Moltke de laatste op persoonlijk verlangen van den keizer. De doopplechtigheid is bepaald op 26 Januari. In het heden verschijnend Medizinische Woehenschrift doet dr. Koch verdere mede- deeling omtrent zijn middel tot bestrijding der tuberculose en beschrijft hij langs welken ■weg hij dat ontdekt heeft, en de wijze waar op het bereid wordt. Het is een stofwisselings product, waarschijnlijk behoorende tot de eiwitlichamen, te oordeelen naar zijne reactie echter geen toxalbumine; in een bepaalde sterkte toegediend, doodt het levend proto- plasma, werkt het necrotisch, en doet den bacil, door hem de voorwaarden tot ontwik keling te ontnemen, afsterven. F R A N K R IJ K. De senator Foucher de Carril is overleden. Hij behoorde tot het linker-centrum. Er be staan een aantal geschriften van zijne hand over de wijsgeerige werken van Duitsche denkers. Aan de Temps wordt uit Rome gemeld, dat te Plaisance wanordelijkheden zijn uit gebroken naar aanleiding van de gemeente raadszitting, waarin tot verhooging der stede lijke accijnzen is besloten. Het publiek interpelleerde de raadsleden op heftige wijze en beleedigde ze, hetgeen op straat gevolgd werd door eene geduchte manifestatie. Eene compagnie infanterie moest de menigte uit eendrijven. Verscheidene arrestatiën hadden er plaats. ENGELAND De werkstaking onder de spoorwegbe ambten in Schotland breidt zich opnieuw uit, daar vele dier lieden, die weder in dienst waren getreden, gehoor geven aan de opruiende taal van Burns om zich bij de werkstakers aan te sluiten. Voortdurend worden pogingen om treinen te doen ont sporen ontdekt en rustverstoorders gevangen genomen. Volgens particuliere depêches, over New ark uit Chili ontvangen, heeft de opstand op de Chileensche vloot plaats gehad op den 7den jl., voor Valparaiso. De hoofden der volkspartij werden opge nomen aan boord van de schepen der muite lingen. De regeering nam krachtige maat regelen om den opstand te onderdrukken. ITALIË. Naar verzekerd wordt, is de minister van justitie voornemens bij de Kamer een wets ontwerp in te dienen, waarbij de regeering gemachtigd wordt het exequatur aan de bis schoppen in te trekken, indien deze weer spannig zijn aan "de wet. Aan het exequatur zijn namelijk vrij aanzienlijke geldelijke voordeelen voor de bisschoppen verbonden. Op het Vaticaan is men deswege, volgens een telegram aan de Temps, ongerust, daar de Italiaansche regeering hierdoor een wapen in de hand zou krijgen, waarmede zij het veel nadeel kan toebrengen. SPANJE. De met de laatste mail ontvangen brieven van de Philippijnen bevestigen het rapport van December jl. van den gouverneur, waarin de overwinning werd gemeld der Spaansche expeditie op de opstandelingen. Een telegram logenstraft de valsche be richten, via New-York verzonden, dat de toe stand in de Spaansche kolonie slecht zou zijn. R U S L A N D. Volgens een bericht uit St.-Petersburg, ziet de regeering met buitengewonen tegen zin de voortdurende verspreiding van de denk beelden van generaal Booth, die in den laat- sten tijd in verscheidene gedeelten van Rus land, doch vooral in Finland en te St.-Peters- burg, diep wortel hebben geschoten. Weinige dagen geleden werd n de aris tocratische kringen der hoofdstad een grooie sensatie verwekt door prinses Sergius Geo- garine, die de godsdienstoefening bij de be grafenis van haar echtgenoot wenschte te doen plaats hebben volgens de begrippen van het »Leger des Heils" en den leeraar der orthodoxe kerk uit het huis zond. V Roman van H, ROSENTHALBonin. 1. Hoofdstuk L Men schreef 1 October. De geheele Septem bermaand was buitengewoon schoon en warm geweest. Met eenige verbeelding konden de be woners van ons noordelijk kustland zich naar Italië, naar de kusten der Middellandsche Zee verplaatst wanen, zoo straalde de zon over de •helderblauwe wateren, zoo diep en klaar was de hemel, zoo blonken in de verte de duinen van onze Wadden-eilanden in bet zonnelicht, zoo zoet en zacht was de lucht. Doch met den aanvang van October was het -ook met al dit schoon gedaan. Als kwam het de natuur nu eerst in den zin, dat de herfstmaand was ingetreden en het tijd werd die in te leiden, zooals zij dit in onze streken gewoon was te doen, brak op eens een geduchte storm los, de voorbode van onstuimig en ruw weer. De zee ■•kwam in oproerige beweging on joeg met ver waarlijk geweld hare golven tegen bet strand der eilanden en kusten. Tegen den morgen begon wel de wind te bedaren, maar nog altijd bleven de golven woeden en hingen onheilspellende wolken over den schuimenden, bruisenden vloed. Langs het strand liep een jonge man, slank en goed uit de kluiten gewassen. Onafgewend richtte hij zijne blikken naar den giond, alsof hij iets verloren had en zocht. Zijne kleeding was die van een varensgezel. Eindelijk bleef hij staan, zonder nochtans bet hoofd op te heffen, sHet is me een leventje 1" riep hij in arren moede uit. sArm zijn dat is slaaf, dat is geketend wezen aan de plek, waar men geboren isIk arm en zij armvader krom van ouderdom en van gebrek moedet blind ais ik de ongelukkigen ten minste vader en moeder noemen mag. Zij zeggen dat ik een aangenomen kind ben. Doch dat is mij hetzelfde. Ik eerbiedig en vereer hen als mijn vader en moeder. Zij hebben het weinige, dat zij bezaten, met mij gedeeldik deelde jarenlang in hun lief en leed, maar gevoelde ook jarenlang den vloek, die op de armoede rust. Het komt er maar op aan dien vloek op te heffen, hun leed te verzachten. Het ontbreekt mij daaitoe niet aan moed, maar aan middelen. Wat kan een arme schippersknecht 1 Hij verdient juist genoeg om zelf den mond open te houden. En toch gevoel ik, dat ik niet voor schippers knecht in de wieg gelegd ben. Ik kan en wil het niet blijvenMen zegt dat het maar aan mij staat, mijn lot te verbeterenik zou de dochter van den rijken Jansen kunnen trou wen die zou mij dadelijk op een schip zetten en mij genoeg geld als uitzet verschaffen om het te bevrachten, geheel op eigen risico. Het meisje is braaf, bij de hand, beter opgevoed dan de andere meisjes op het dorpMaar ik kan mij geene vrouw laten opdringen, vooral geen vrouw die meer geld heeft dan ik. Ik zou mij verkoopen, als ik haar trouwde, en misschien nog ongelukkiger zijn. Door eigen kracht wil ik vooruit in de wereld. Ik heb moed en ook ken nis genoeg om dit nest en dit slavenleven te ontvluchten In zijne opwinding had de jonkman niet be speurd, dat hem iemand naderde langs den weg, die van het dorp naar het duin leidde. Hij was zóo in overpeinzing verdiept, dat hij eigenlijk alles om zich heen vergat. Trouwens, ver kon hij niet vooruitzien om den nevel, die in den vroegen morgen over het veld hing, en voet stappen in het malle zand hoort men niet. En zoo kwam het, dat de naderende plotseling voor hem stond. 't Was een meisje, en wel een lief meisje met nette taille donkerbruine oogen, een hoog blank voorhoofd en fraai bruin gladgestreken haar. Zij zette, toen zij den jonkman genaderd was, hare waschmand op den grond en zag hem verwonderd aan, als wilde zij vragen wat hij bier zoo vroeg op den dag, zoo alleen, lang voor het opkomen van den vloed, den tijd van vertrek der schippers, uitvoerde. En terwijl zij hem de hand reikte en vlak in de oogen keek, sprak zij »Wat scheelt u toch, Willem 1 Zoo vroeg in het duin doelloos rond te dwalen en te mijmeren en te praten, zoo luid, dat ik bet op eenige passen nl kon hooren. Gij wilt niet trouwen, hé Gij spreekt van verkoopenSchaam u. Ik heb er nooit aan gedacht u te knopen. Ik zou u trouwen omdat ik u liefheb. Gij zijt met voor schipper in de wieg gelegdgij wilt vooruit in de wereld... welnu, ik kan u daarbij helpen. Ben ik daar minder om 1 Is mijne liefde daarom minder oprecht Trotsch zijt gij, dat weet ik, maar juist daarom hond ik van u. Ik zou u niet willen aan?ien, als ik wist, dat gij mij begeerdut te trouwen om mijn geld, zooals al do anderen doen. Doch wees nu niet al tetiotsch, Willem, dan kan ik u niet helpen en gij blijft wie gij zijt, een slaafj die tevergeefs tegen het noodlot strijdt." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1