Herziejli to Kiezerslijst». A°. 1891. Zaterdag 17 Januari. N°. 7673. KENNISGEVING. ij - n - v© ©rtisrst© Jaarffan». Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T ODÉ. Buiteiilaiidsche Berichten. Binnenlandsche Berichten SOU RA IT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜUGAC: BOTERITHAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1-10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meei- t>.10. Orikmaai. geplaatst wordt tegen TWEEMAAI be>ekend. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Schiedam Gezien Art. 7 der Kieswet, zooals dat is gewijzigd bij art. VII der additionele artikelen van de Grondwet, Noodigt de mannelijke meerderjarige inwoners dier gemeente uit om, zoo zij in eene andere ge meente over het laatsicerloopen dienstjaar in de per sonele belasting (dienstjaar 1889/90) zijn aangeslagen naar een hoogere huurwaarde dan die welke volgens Art. 1 litt. a en van de wet van 24 April 1843 Staatsblad No. 15), aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten dei belasting naar de eerste drie grondslagen, of in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen in de grondbelasting (dienstjaar 1890) zijn aangeslagen tot een bedrag van ten minste tien gulden, (hoofdsom en Rijksopcenten) daarvan, door overlegging der voor voldaan onderteekende aanslagbiljetten, vóór den 15 February a. s. ter Secretarie der gemeente te doen blijken. (Volgens Art. 7, 3e lid der kieswet wordt de man geacht in de grondbelasting te betalen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner meerderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vrucht genot heeft.) Ook noodigt hij uit de mannelijke meerderjarige inwoners der gemeente, die op grond van het bepaalde bij Art. 1, sub c, of krachtens het 4e lid van Art. 7 der kieswet, aanspraak raeenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten daarvan mede vóór 15 February a, i. aldaar aaagifte te doen. De bij Koninklijk besluit van 28 November 1887 Staatsblad No. 211) vastgestelde modellen J. en B voor de zoo even genoemde aangiften zijn van heden, ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar. Tot -de bewijsstukken, over te leggen in het geval van het 4e lid van Art. 7 der laatstgenoemde wet, moeten behooren het aanslagbiljet of authentiek afschrift -daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het gemeenschappelijk bezit. Voorts deelt hij mede: i°. dat volgens lett. c. van Art. 1 der kieswet ook •kiesbevoegil zijn, de mannelijke meerderjarige inge zetenen, tevens Nederlanders, die hetzij hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zijnde, van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis •waarvan de huurwaarde voor de personele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag vereisclite bedrag, gedurende negen maanden, voorafgaande aan den 15 Februarij, een en hetzelfde perceels-gedeelte onafgebroken in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde, ongestoffeerd in verhouding tot de be lastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het sub a van •dit artikel bedoelde bedrag van den vollen aanslag bereikt, zijnde voor deze gemeente minstens f55. 2°. dat Art. 7, 4e lid van laatstgenoemde wet, luidt: sAanslagen in de grondbelasting wegens onver- deelde onroerende goederen gelden ook voor den «mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in »het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien «aanslag ten minste tien gulden bedraagt." En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 16 Januanj 1891. .De Voorzitter van den Gemeenteraad van Schiedam P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. DUIISCHIAKfc Vorst Bismarck moet, bij gelegenheid van liet gastmaal door generaal Leszcynski gege ven gezegd hebben, dat hij voornemens is, een sherinneringsreis" te doen naar verschil lende voor hem belangrijke ptaatsen. Hij rwil naar Frankrijk gaan: Versailles en Parijs terugzien. Hij verklaarde het kaïakter van het Fransche volk genoeg te kennen om zeker te zijn, dat de gevallen minister niet slecht ontvangen of althans met rust gelaten zal worden. In den Rijksdag is Woensdag de beraad slaging voortgezet over de voorstellen der sociaal-democraten en Duitsch-vrjjzinnigen ten aanzien der opheffiing van de tolrechten op granen en vee. De heer Helldorf (conservatief) gaf als zijne meening te kennen, dat de heffing van be doeld recht noodzakelijk was tegenover den toevloed van Amerikaansche gianen. Zijne partij, zeide hij, was dank verschuldigd aan Von Bismarck, voor de bescherming van den nationalen arbeid. Hij achtte het betreurens waardig, dat hier op zulk een ruwen en banalen toon over dezen n.an werd gesproken. Deze woorden lokten eenige beweging uit onder de leden, en de heer Helldorf werd door den voorzitter tot de orde geroepen. De verklaring door den conservatieven Elzasser Zorn-Berlach afgelegd, was in politiek opzicht het gewichtigst. Hij betoogde dat de tollen onveranderd behouden moeten worden, indien de Elzasser boeren niet met wangunst de economische bescherming zouden aanzien, welke in Frankrijk met goed gevolg bestaat. Thans is het reeds buiten twijfel, dat de voorstellen ter opheffing van de tolrechten met groote meerderheid verworpen zullen worden. F R A S K R IJ K. Floquet hield in de Kamer, toen hij optrad als voorzitter, een toespraak, waarin hij con stateerde dat het werk van deze zitting hoofd zakelijk zijn zou: het stemmen over de begrooting en de vernieuwing van het economisch regeerstelsel. Hij hoopte dat bij laatstgemelde taak de Kamer zou weten rekening te houden met het algemeen belang van het land en de particuliere belangen, waarvoor hare hulp wordt ingeroepen. De Kamer besloot de redevoering te laten aanplakken. ENGELAND Volgens depêches uit Soeakim neemt de opstand tegen de Turken te Yemen op bedenkelijke wijze toe. Ilij is veroorzaakt door de heffing van een buitensporiger. landtax en onderdrukking. De Turksche overheid doet zooveel mogelijk troepen landen. De slaven handel in de Roode Zee vermeerdert. In de vergadering der Union-bank zeide de voorzitter dat de president der bank van Enge land hem heeft medegedeeld, dat de afwik keling der zaken van het huis Baring Brothers goede vorderingen maakt. De huizen die liet fonds van 17 millioen p. st. hebhen gewaar borgd verlangen geene vergoeding. In zake de Sc hotsche spoorweg-crisis heeft thans de burgemeester van Edinburgh zijne bemiddeling aangeboden. Reeds had hij eene bespreking met de hoofden der werkstaking. Nog steeds neemt liet aantal werkstakers toe en evenzeer het cijfer der ondersteuningen n geld, hun uit alle deelen des lands gezonden. ZWITSERLAND. Maandag a.s. komt te Bellinzona de con- stitueerende vergadering van het kanton Tes- sino bijeen, die, dank zij der onthouding van de liberale partij bij de verkiezingen, uitslui tend uit conservatieven (110) zal bestaan. Men vreest dat, wanneer het oude gouver nement hersteld of weer een dergelijk be noemd woidt, de troebelen weer van voren af aan zullen beginnen. R U S L A N D. Naar aanleiding van geruchten, welke in de buitenlandsche pers de ronde hebben ge daan en volgens welke er sprake was van het aftreden van den minister van onderwijs, doet de JSordüche Telegraph en-Ag ent ur op merken Dergelijke berichten keeren ieder jaar terug, zonder dat er eenige positieve grond voor bestaat. Te St.-Petersburg is van het aftreden van den minister niets bekend. In zijn antwoord op het telegram van geneiaal Dolgorouki, waarbij deze hem geluk- wenscht met het nieuwe jaar, zegt de keizer dat hij Gode bidt, dat Hij Rusland ook dit jaar weder met vrede en welvaart zal zegenen. AMERIKA. Bij de behandeling der financieele wet heeft de Senaat een amendement van den heer Stewart met 42 tegen 30 stemmen aange nomen, waarbij de vrijheid tot aanmunting van zilver beperkt wordt voortgebracht, ter- wijl van het buitenlandsch zilver rechten zullen worden gelieven. Het eerste gedeelte van het ontwerp, waar bij de schatkist gemachtigd wordt tot aankoop van 12,000 oneen zilver en het vierde ge deelte houdende machtiging tot uitgifte voor twee millioen dollars aan 2-pCts.-obligatiën, werden ingetrokken. Hierna is het overige der wet tot vr/je aanmunting van zilver met 39 tegen 27 stem men goedgekeurd, waardoor het oorspron kelijke financieel plan. als vervallen wordt beschouwd, terwijl hetamendernent, houdende dat de eenheid der muntwaarde van de Ver- eenigde Staten moet zijn de dollar, wegende 412i/s> greinen zilver, eventueel is aangenomen. Pineridge heeft eene overeenkomst gesloten met de Indianen en de oorlog wordt beschouwd als geëindigd te zijn. In de Kamer van Vertegenwoordigers heeft de heer Jackson eene motie ingediend tot veroordeeling van Engelands handeling, waar bij die mogendheid van het gerechtshof te Washington eene beslissing tracht te verkrij gen omtrent de Behring-zee, welke daad in breuk maakt op de waardigheid van de regee ring en het volk der Vereenigde Staten. Berichten uit Valparaiso melden dat de Chileensche regeering de troepen concentreert. Het congres heeft het ontslag van den presi dent Balmaceda geëischt. Eene revolutie schijnt onvermijdelijk. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren gemeld: De partjculiere banken boden den minister van fifianciên aan, voor rekening der regee ring eene leening van 10 millioen piasters te onderteekenen, op voorwaarde, dat de belasting van 2 percent op de depots in de particuliere banken wordt geschrapt. TWEEDE £AMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 15 Januari, Het algemeen debat ving heden aan over de begrooting voor het departement van koloniën. Vooraf deelde de voorzitter mede, dat hij desverlangd bij het Xle hoofdstuk gelegenheid zal geven tot het houden van algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting. Door' den heer W. K. van Dedem werd gewezen op de tekortkomingen dezer regee ring ten opzichte van Indië. Landrente, opium pacht, wegen, irrigatiewerken, de regeling van het mijnwezen en de comptabiliteitswet, •al die groote vraagstukken zijn nog niet tot eene gewenschte oplossing gebracht, hoewel dit voor lndië dringend noodig is. De minister verdedigde het beleid der regeering en deed uitkomen, dat, hoewel de verwijten van den heer Van Dedem meer zqn voorganger betroffen, hij toch tot op zekere hoogte diens inzichten deelde. Ook de heer Levyssohn Norman onderwierp het beleid dezer regeering aan critiek. Hq wees op de noodzakelijkheid van irrigatie- werken, bezoldiging der dessahoofden en besprak opnieuw de subsidieering derMaho- medaansche volksscholen. Na een kort debat is de algemeene beraad slaging "Ver hoofdstuk koloniën gesloten. Bij de onder-afdeeling betreffende Suriname criti- seerde de heer Smidt op scherpe wijze de houding van den tegenwoordigen gouverneur

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1