Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Armenzorg, en behouden te Nieuwediep aan wal, waar redders en geredden door een opgetogen menigte werden verwelkomd. De JSUtoio zit nog in haar geheel. Het schip heeft het echter zwaar te verantwoor den en er bestaat weinig hoop om het te kunnen behouden. Gedurende de laatste dagen is de over tocht van Urk naar Kampen zoo geregeld, alsof men over het vasteland reist. Sleden met 400 k 500 KG., meestal levensmiddelen, worden aangebracht. Zelfs komen menschen van den wal naar Urk om hunne waar te koop aan te bieden. De post wordt twee maal per week aangebracht en vervoerd. Een winkelier uit de Utrechtsclie straat te Amsterdam heeft bij de politie het volgende aangegevenEen man vervoegde zich Dinsdag aan den winkel, voorgevende door een hor logemaker uit de Haarlemmerstraat te zijn gezonden om de klok, welke hersteld moet worden, af te halen. De klok, die eene waarde vertegenwoordigt van f 400, werd afgegeven, doch later bleek dat de horlogemaker niemand had gezonden en ook geen klok heeft ontvangen. Bij het onderzoek naar de oorzaken van den dood van ££rfT3-jarigen knaap te Olde- boorn is niets gebleken van mishandeling. De doctor die het kind behandelde moet als oorzaak van den dood ingewandziekte hebben opgegeven. Te Almelo is onlangs iemand, die lijdende was aan graveel, op raad van den genees heer geopereerd. De operatie zelve liep gnnstig af, en de patiënt werd bij die gelegenheid tevens bevrijd van eene stopnaald, welke tijdens de operatie te voorschijn kwam. A. F. en W. R. hebben te voet een reisje gemaakt van Moerdijk naar Willemsdorp over het ijs beneden de spoorbrug, iets wat sinds menschenheugenis niet is voorgekomen. Te Rijsbergen bij Breda is op 95-jarigen leeftijd overleden de oudste inwoner dier gemeente, de gewezen landbouwer Steven Maas. Volgens zijne herhaalde verzekering, is hij gedurende zijn langdurig leven nooit ziek geweest. Delft. De heer H. Landheer, griffier ter gemeente-secretarie, is Woensdag jl. in den ouderdom van ruim 58 jaren overleden. Verliest onze gemeente in den overledene een ijverig ambtenaar, ook vele andere colleges zullen in hem een nauwgezet administrateur missen. Van niet minder dan zes in den om trek gelegen polders was de heer Landheer secretaris-penningmeester, secretaris van de afd. Delft en omstreken van de sHollandsche Maatschappij van Landbouw", bovendien sedert 1880 rentmeester der Ned. herv, ker ken te dezer stede. Welwillend en hulpvaardig voor een ieder die, in welke betrekking ook, zich om inlich tingen tot hem vervoegde, wist hij zich de algemeene achting en de toegenegenheid in ruime mate te verwerven. Te Parijs is op 55-jarigen leeftijd overleden de bekende beeldhouwer Eugène Delaplanche. Delaplanche, die officier was van het Legioen van Eer, werd herbaalde malen bekroond door de jury van den Salon, het eerst in 1860, het laatst in 1878. Te Parijs zijn negen menschen verdronken bij een poging om bet ijsviak van de Seine over te steken. Bij de inwijding van een gebouw voor het Heilsleger hebben te Brussel ongeregeldheden plaats gehad. Eer. paar honderd nieuwsgierigen, die de meerderheid vormden, maakten veel ge weld, en toen een der levenmakers door de politie de deur werd uitgezet, was dit het sein tot een algemeen gevecht, hetwelk daarmee eindigde, dat de Heilssoldaten de lichten uitdraaiden en zich verwijderden. Te Moskou is het tHotel Royal" doorbrand vernield. Generaal Schulgin kwam daarbij door verstikking om het leven. Te Oppzeff, Polen, was de advocaat Schredmits- ky met zijn 10-jarig zoontje op de jacht. Het kind vloog zijn vader om den hals en trok bij dezen be weging den haan van het geweer van zijn vader over. De heer S. kreeg een schot in de borst en was onmiddellijk een lijk. Bij het vervoeren van den doode ging door een onhandigheid het tweede schot van het geweer af, waardoor de koetsier van den heer S. gedood en zijn vriend Magnansky zwaar gewond werd. Met veel moeite hadden de jagers inmiddels het wanhopig kind belet zich zelf dood te schieten. Thuis gekomen maakte de knaap van een onbewaakt oogenbiik gebruik om zich met lucifers te vergiftigen. Na eenige uren vreeselijk lijden is het arme kind bezweken. De vreugde van het weldoen. Onze aan vreugde zoo rijke tijd is arm aan vreugde. Dat bedoelt niet eene geestige woord speling te zijn, maar is eene bittere werkelijk heid. Leest men de aankondiging der gelegen heden tot vermaak, verstrooiing, genot, die overal geboren worden, dan zou men meenea dat de wereld drijft op een eindelooze zee van vreugde. Welk een keur van zinnelijk ge not,welk een weelderige inrichting der huizen, welk een uitgezochte gelegenheid om zonder inspanning te reizenLekkernijen uit alle landen en werelddeeien, boeken uitalle vakken van kennis, kluchtspelen met de uitgezochtste grappen en de zonderlingste kinderen der verbeelding, kunstwerken de vrucht van alle hulpmiddelen, van alle schoone kunsten, alles wedijvert om ons te prikkelen tot genie ten, om alle zinnen te bekoren, om alle on aangenaamheden en lasten van 't leven als 't ware weg te tooveren en tot 't heden te doen zeggenvertoef toch, ge zijt te schoon om heen te gaan! En toch draagt onze tijd een sterk spreken den, ellendigen trek der verveling, der bitter heid der zwaarmoedigheid, der naarstigheid, van afkeer van 't leven. Jslen behoeft Schop- penhauer's wijsbegeerte niet te kennen om zwartgallig gestemd te zijn. En deze pessimis tische, de wereld hatende aandoeningen tasten niet zoozeer die millioenen aan, die onder den druk van harden arbeid en moeilijke zorgen voor het dagelijksch brood zuchten, maar vooral strekken zij hare polypenarmen uit naar die duizenden en tienduizenden, die mateloos kunnen genieten en goud in overvloed bezitten. Zij zijn niet afhankelijk van den nood, de ellende, die de vrucht is van staat kundige, maatschappelijke, letterkundige en kerkelijke misstanden, welke nu eens komen en da'i weder gaan maar zij wortelen in den aard ran het levende geslacht zelf, dat, ten spijt van alle triomfen, ontdekkingen, van alle beschaving en intellectueele ontwikke ling, een der eerste voorwaarden om geluk kig te zijn, verloren schijnt te hebben, nl. de vatbaarheid voor onschuldige, innige, reine vreugde. Maar wat hiervan zij, eene vreugde zullen die booze geesten der ellendige, bittere wereld zatheid ons niet vergallen noch besmettende vreugde van het weldoenWie haar niet kent, kent de hoogste van alle vreugden niet. Wie haar bezit, kan glimlachend elk ander tijd verdrijf en zinnelijk genot ontberen. Terwijl ik mij nederzette om deze regels op 't papier te werpen, zond een menschen- vriend mij een aanzienlijke sorn gelds in huis, door welks verdeeling naar eigen goedvinden ik arme lieden eene Kerstvreugde moest bereiden. Zijn loon is veel grooter, dan dit, dat liij mij en den lezers de ongezochte, wel kome stof heeft geleverd voor eene leeken- preekdoor zijne aderen stroomt liet warme bloed der honderdvoudige dankbaarheid. 01'hij die met volle bewustzijn genieten zal? Hij heeft dit niet gedaan om bewierookt te worden, niet om de zegenbeden der beweldadigden voor zich en de zijnen te kunncu in ontvangst nemen, niet om mijn handdruk te ontvangen namens allen die eene Kerstgave ontvingen, zelfs zijn naam heeft hij verzwegen: hij wil niet anders zijn dan N. N. MerkwaardigAlle groothartige weldoeners heeten N. N. Geen dagblad verheerlijkt hun gave. Geen prediker omkranst ze met de geurige bloemen van bijbelspreuken, geene rechtzinnige weldadig- heidsvereeniging verkondigt hun roem van huis tot huis; alleen brengt de bergrede hun de zinrijke waarheid: als gij aalmoezen geeft, zoo laat uwe linkerhand niet weten, wat uwe rechter doet. O, hoe benijd ik mijn N. N., niet om zijn geld, maar om het gebruik dat hij er van maakt. Voor hetgeen dat couvert bevatte, had bij zijne vrouw de kostbaarste brillanten, zijnen kinderen het weelderigste speelgoed, zichzelf den geurigsten Bordeaux of Bourgogne kunnen aanschaffen. Het is waarschijnlijk, dat liet zijn huis niet aan iets zal ontbreken, door de koninklijke gave, die hij mm vreemde hand toevertrouwde. Maar de Kerstvreugde zijner familie kan nooit zoo groot geweest zijn als liet geluk der armen, in wier ver trekken de engel van het Kerstkindje zal binnenvliegen. En dat heeft met zijn zegen het geld gedaan, het koude, harde, verachte, vervloekte, verwenschte geld. Toen God liet goud en zilver schiep, wist Hij wel wat Hij deed. Hij kon of wilde niet beletten, dat door zijn glans de begeerlijklieid zou ontwaken van geldgierige harten, en dat zich door zijn klank de zwakke deugd van ontelbaar velen op een dwaalspoor zou laten leidenmaas' bij voor baat verheugde Hij er zich in, dat de glans van het edele metaal schitteren zou in de tranen door warme dankbaarheid geschreid en dat juichende menschenzielen met hun harde lot verzoend zouden worden door de gaven der barmhartigheid, die hun honger stillen, hun naaktheid bedekken, hnn kinderen een lachend paradijs op aarde tooveren. De rijken weten niet, hoe rijk zij zijn Hunne goudstukken en banknoten mogen ze geven, maar wie telt of waardeert den troost, den levensmoed, de warmte, die hun kostbare tooverstaf uit he„ hard gesteente der armoede en verlatenheid te voorschijn toovert Hoevele duizenden worden verspdd en verkwist zonder dank of genot, hoevele gaan verloren zonder de rente op te brengen, verbonden aan de onuitsprekelijke vreugde van het weldoen I En opdat niemand meene, dat geld en geld alleer: de pandora-doos der barmhartigheid is, zoo onderzoeke ieder eens de schatten van zijn innerlijk leven, of er niet ongebruikt ter nederliggen groote schatten van vriendelijke woorden, zachten troost, warme liefde, edele vergevingsgezindheid waarom moeten mot en roest ze verteren, terwijl ontelbaar velen, verteerd door smart, angst, zelfverwijt, ver latenheid er naar smachten I Ieder merkt op, dat juist de edelste wel doeners het meest beslist zich aan den dank der beweldadigden onttrekken. Zijn zij be vreesd voor de weekheid van het eigen gevoel, dat hen overstroomt uit betraande oogenen ontroerde harten, zoodra zij de echo hunner goedheid moeten vernemen O neenZij willen zich slechts door geen dankbaarheid de vreugde laten bederven, die het hoogste, het beste, het eigenaardige loon is der goed heid, het bewustzijn zijn plicht te hebben gedaan. Laat toch geen feestdag voorbijgaan zonder u op de eene of andere wijze dien hemel op aarde te hebben verzekerdVolgt ook maar een mijner lezers dezen raad, dan is mijn moeite van dit te schrijven driedubbel be loond. Spankeren, 26 Dec. 1890. Uit de derde verzameling sLaienpredig- ten" van W. Sonntag. Ilalle, O Hendel. DEM HAAG, 16 Januari. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de Surinaamsche begrooting heeft de heer Smidt zijne grieven tegen den gouverneur nader uiteengezet; deze werd krachtig ver dedigd door de heeren Th. Mackay, Van Asch van Wijck, Donner en den minister van koloniën, die stellig ontkenden dat de gou verneur godsdiensthaat aankweekt, antisemiet is of in betrekking staat tot de slechte pers. Reden om den gouverneur te desavoueeren bestaat niet. De heeren Bool en Farncombe Sanders raadden aan de uitzending van een regeerings- commissaris. De minister zou dit denkbeeld overwegen. De heer W. van Dedem stelde eene motie voor om het vertrouwen uit te spreken, dat de regeering door haar tusschen- komst aan de spanning in Suriname een einde zal weten te maken. Het Roomsch-kathoüek parochiaal armhestuur te Schiedam zal Zondag a.s. in de kerken een schaalcolleete honden voor een extra beJeeüng in eetwaren en brandstoffen. Eene voorstelling, door den heer Oscar Carré Woensdagavond te Amsterdam in zijn circus gegeven ten voordeele van de vereeniging «Lief dadigheid naar Vet mogen", beeft niet minder dan f3720 opgebracht, ongerekend den inhoud van de bussen, waarin het geld werd ontvangeri voor de sierlijk uitgevoeide programma's en voor de bloemen, door de kleine Kiitclien Cané den bezoekers aangeboden. Die opbrengst was nog niet geteld. Eerie gisteren door diakenen der Ned. herv. gemeente te Haarlem gehouden buitengewone collecte beeft opgebracht de som van I 2034.84'/a. Te Steenwijkenvold wordt, evenals in den vorigen winter, door een aldaar bestaande com missie, aan tuim veertig behoeftige schoolkinderen voedsel verschaft. Verleden jaar geschiedde dit vijfmaal per week, door bet uitreiken van boter hammen, doch door de ruime bijdragen dei- ingezetenen is thans de commissie in staat ge steld om driemaal per week erwten- en boonen soep en tweemaal boterhammen, gedurende de wintermaanden te verschaffen. Hierdoor wordt het bedelen langs de huizen tegengegaan en te gelijk liet geregeld schoolgaan bevorderd. Te St.-Anna-Parochie en aan den Nieuwen bildtdijk zal getracht worden aan arme kinderen (zonder onderscheid van geloof of richting der ouders) dagelijks eene boterham en een glas warme melk te verschaffen. Eene commissie is reeds bezig voor dit doel geiden in te zamelen. De commissie voor armenzorg te Montfoort ontvangt van heinde en ver de duidelijkste bewijzen, dat hare pogingen, om den armen te gemoet te komen, op prijs worden gesteld. Van een ingeze tene, die tijdelijk in België verblijft, ontving zij eene gift van f50. Van uit Lissabon (Portugal) werd door een oud-ingezetene een bedrag van f 25 toegezonden, terwijl de commissie jl. Maandag van een geacht inwoner een varkenontving (den «vor bij verloting ten deel gevallen), om aan de armen uit te reiken. Te Hoogkarspel is in den loop dezer week eene buitengewone collecte gehouden, waarvan de op brengst zal dienen om de hulpbehoevenden eenigs- zins te steunen of de werkloozen eenigen arbeid te laten verrichten. De in de vorige week te Oldenzaal gehouden collecte ten behoeve der algemeene armen heeft ca. f 1500 opgebracht. Dinsdag werd door da werkende leden der zangvereeniging aldaar voor hetzelfde doel een concert gegeven, waarvan de netto opbrengst ca. f125 was. Voor een liefdadigheids-concert, te geven door het stedelijk muziekkorps derdd. schutterij, is voor niet minder den f820 tot heden ingeteekend. De commissie voor buitengewoon hulpbeloon

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3