'A°. 1891 Woensdag 21 Januari. N°. 7675. ij -en-tgertigste Jaargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. ENGELAND. In eene te Tralee gehouden redevoering verzekerde Parnell, dat hij met O'Brien tot verslandhouding was gekomen. Parnell ver klaarde, dat hij leider der partij zou blijven, totdat de lersche zaak het buiten hem kon stellen. Volgens de laatste berichten uit Ierland zou er tusschen de heide fractiën der nationale partij een vergelijk getroffen zijn, waarbij Parnell, den strijd moede, onvoorwaardelijk •en voor goed afstand zou doen van het leider schap en M'c Carthy als aanvoerder der hereenigde partij wordt erkend. Particuliere berichten, Zaterdag door ver schillende bankiers te Londen ontvangen, melden dat de opstand in Chili zich uitbreidt en dat verscheidene officieren van het terri toriale leger zich tegen Balmaceda verklaard en met hunne manschappen de zijde der opstandelingen gekozen hebben. Den 10n dezer moet te Valparaiso een gevecht tusschen troepen en burgers hebben plaats gehad. Tot dusver hebben zich van de vloot reeds tegen den president verklaard vier groote ■oorlogsschepen, vijf corvetten en twee trans portschepen, terwijl hem nog getrouw zijn gebleven het pantserschip Huascar (thans ïn reparatie), vijf corvetten, twee transport schepen en acht torpedobooten. Een der groote schepen van de party des opstands bevindt zich thans in de straat van Magel- laan, om daar het stoomschip Abeao en twee nieuwe kruisers, die uit Europa komen, op ie wachten. Dat de opstandelingen zijn be gonnen met de kust van Iquique tot Coquimbo te blokkeerèn, heeft een goede reden. De provincie Taraparawaarvan Iquique de hoofdstad is, levert met hare sal peter mijnen ■de meeste hulpbronnen voor de schatkist. Indien de congresleden zich dus meester kunnen malcen van derfe mijnen, zouden zij -den president wegens geldgebrek spoedig!,'4 toegeven kunnen dwingen. De regeering be- •schikt echter nog over een aanzienlijk saldo van vorige dienstjaren. President Balmaceda is niet voornemens het bewind neer te leggen en heeft den staat van beleg doen afkondigen. De Engelsche bark Alice, welke getracht 'heeft de blokkade te verbreken, is op de rotsen voor de haven van Iquique gestooten •en vergaanslechts een deel der bemanning kon gered worden. Van verschillende zijden wordt hij de Britsche regeering aangedrongen op verster king harer scheepsmacht in de Chileensche wateren, teneinde de belangen harer onder danen te kunnen beschermen. DUITSCHLAND. Bij den Rijksdag is ingekomen eene lijst wan ingezonden verzoekschriften. Daarin be-' slaat de rubriek sadressen betreffende de Jezuïeten wet" 21 folio bladzijden, waarvan 5 vermeldende de adressen tot afschaffing en '16 die tot behoud der wet. De commissie uit den Rijksdag, welke bezig is met het onderzoek betreffende de suikerbelasting, heeft besloten tot opheffing van de belasting op de beetwortels en tot het invoeren van eene verbruiksbelasting ten bedrage van 16 mark, met eene vaste uit- voer-premie van l'/s mark per 100 kilogram. Uit Zanzibar is te Berlijn het bericht ont vangen, dat de rijkscommissaris, majoor van "Wissmann, plotseling door eene ernstige-, zenuwziekte is aangetast. Volgens berichten uit Tripoli heerscht daar een gespannen toestand tusschen den gouver neur en de bevolking Eeistgenoemde ont dekte dat onderscheidene Arabische hoofden geene interventie en bezetting van Europeanen hegeerden en hiertoe desnoods tot eenen alge- meenen moord der Europeanen wilden over gaan. De gouverneur liet sommigen kerkeren, anderen vluchtten naar Malta. F R A N K R IJ K. I«~ Kamer interpelleerde Bourgeois de regeering over het opzeggen der handels- tractaten. De minister Ribot antwoordde, dat de regeering al het mogelijke zal doen om tot overeenstemming te geraken. Hij acht het eene verkeerde politiek alle t:actaten op te zeggen, want Frankrijk kan zich niet langs dezen weg van de geheele wereld afzonderen. 'De Kamer verwierp met 471 tegen64stem men de door Bourgeois voorgestelde orde van den dag en nam met 458 tegen 11 stemmen die aan welke voorgesteld werd doorVigier, waarin gezegd wordt dat de Kamer de ver klaringen der regeering goedkeurt en in aan merking neemt dat Frankrijk meester zal blijven over de douane-tarieven. Zondag, nadat Dillon t„ Havre was aange komen, hebben O'Brien en Gill een onder houd gehad, waarna eene volkomen overeen stemming tusschen Dillon en O'Brien tot stand kwam. De Braziliaansche legatie te Parijs heeft depêches ontvangen, luidens welke er vol maakte orde heerscht in Brazilië. De Constituaute nam, in overleg met de regeering, de hoofdstukken aan betreffende de bonds-organisatie, de wetgevende, de uit voerende en de rechterlijke macht of nage noeg de helft der constitutie. Onder de bonds- organisatie zijn ook de noodige maatregelen begrepen tot het nakomen der verplichtingen jegens de schuldeischers van Brazilië. OOSTENRIJK. De Turksche gezant te Weenen Sadullah- pacha, is Zaterdagnacht overleden. Hij had zich in zijne badkamer vergiftigd door de gaskraan open te zetten. Droeiheid over de ziekte zijner vrouw en de krankzinnigheid zijner dochter leidde hem tot den zelfmoord. ITALIË. Te Livorno zijn Zaterdagavond drie dyna- mietbommen losgebarsten, de eene voor de woning van een afgevaardigde, «L andere voor die van den graaf Laidere en de derde voor het huis van een handelaar. De aanslagen woi den aan de anarchisten toegeschreven. De politie heeft verscheidene verdachte per sonen in verzekerde bewaring gebracht, maar zij is nog niet tot eenige ontdekking gekomen. De Capitan Fracassa spreekt tegen dat de onderhandelingen tusschen Engeland en Italië afgebroken zouden zijn. SPANJE. De regeering heeft van den Franschen minister van buitenlandsclie zaken eene ken nisgeving ontvangen, houdende opzegging van het tus«chen heide landen bestaande handels- tractaat, dat den In Januari 1892 verstrijkt. De Fransche minister van buitenlandsclie zaken heeft het met 1 Januari 1892 verstrij kende handelstractaat met Spanje opgezegd. PORTUGAL. Blijkens uit Chili te Lissabon ontvangen berichten, bedreef de staatspresident vele geweldenarijen, welke de revolutie uitlokten. Zoo onderdrukte hij volksvergaderingen, ont bond de Kamers willekeurig, en zond gewa pende geheime agenten naar eene volksver gadering, -bij welke 188 bekende personen aanwezig waren, met de opdracht om onge regeldheden uit te lokken. Zoodra dit geschied was, losten de bedoelde agenten eenige revol verschoten, waarvan er een eenen tegenstan der van Balmacedas doodde. Eene sterke politiemacht omsingelde hierop het lokaal en arresteerde allen, die gevankelijk naar de kazerne werden gevoerd. Toen de staats president naar Santiago van Talcahnano terug keerde, jouwde het volk hem uit, waarop zijn geleide de volksmenigte chargeerde, terwijl zjjn aanhang de vergaderde afgevaardigden bedreigde. AMERIKA. Volgens berichten uit Iquique, te Buenos- Ayres ontvangen, breidt de opstand zich uit en zal hij weldra over het gansche land zijn uitgestrekt. De vloot bedreigt Valparaiso De opstand schijnt te beschikken over aanzienlijke hulpbronnen en behendig en met geestkracht te woiden bestuurd. De uitslag van den strijd is twijfelachtig. Het ontwerp tot heffing eener belasting van 2 pCt. van de deposito's bij de particuliere banken is door de beide Kamers der Argen- tynsche republiek aangenomen. Generaal Miles heeft aan den minister van oorlog geseind dat het geheele Indianenkamp, sterk vier duizend mannen, vrouwen en kinde ren, in het agentschap te Pineridge gekomen is om zich te onderwerpen, en dat zij bezig zijn, overeenkomstig de gemaakte afspraak, hunne wapens af te geven. Kicking bear, de aanvoerder, heeft het voorbeeld gegeven. De generaal hield het er voor dat de andere bevelhebbers dat voorbeeld zullen volgen, en al mogen de jongere heethoofden zich ont trekken, de ontwapening zal dan toch in het algemeen tot stand gebracnt zijn. Daarna is de rustherstelling nog slechts eene vraag van tijd en beleid. De generaal houdt den oorlog voor geëindigd. Opnieuw verzwakt, en vele schreden nader tot zijne geheele uitroeiing, komt het Rood huiden-ras uit den strijd. Binnenlandsche Berichten. STATEN-GEN ER A AL. Aan de Tweede Kamer der Staten-Genaraal is een afschrift toegezonden eener schikking tusschen Nederland en Duitschland betref fende het wedei keerig tegengaan van gevallen van hondsdolheid in de wederzijdsche grens districten welke schikking door de Neder- landsche en door de Duitsche regeering is goedgekeurd. DEN HAAG, 20 Januari 1S91. H. M. de Koningin-Regentes heeft Zater dagmiddag jl. audiëntie verleend aan enkele collegiën, o. a. aan eene deputatie uit den senaat der universiteit van Arasterdam, be staande uit den rector-magnificus, den secre taris van den senaat en assessoren. De rector betuigde H. M. de deelneming van den senaat in het door haar geleden verlies, en verze kerde Raar van de gehechtheid der hoog leeraren aan haar Persoon en aan de jonge Koningin. 'De Regentes verzekerde de deputa tion van Hare sympathie en zeide dat zij op aller steun'rekende bij de volvoering van de door haar aanvaarde moeilijke taak. .Voorts herinnerde ff. M. hoezeer de Koning de Ara- stecdamsche universiteit steeds genegen was geweest. Daarna onderhield de Koningin- Regentes zich nog eenige oogenblikken met de leden der deputatie. SCHIEDAM, 20 Januari 1891. De heer J. J. van Raab van Canstein, orib» vanger der directe belastingen alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Dat het tegenwoordig met gevaar gepaard gaat over de Hoogstraat te loopen, zal men bemerken aan eenige steenen stoeppaien, die door rijtuigen zijn stukgereden. Deze nauwe straat, die naar beide zijden der huizen afloopt, stelt niet alleen de voetgangers in gevaar, maar ook de winkelhuizen waar bij de glad heid der dik met sneeuw belegde straten zoo licht paarden en rijtuigen kunnen binnen vallen. Zij die daar niet dringend noodig moeten passeeren, zullen Zeker beter doen de Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afiondeilijke iiommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B U U E A I' ROTE II ST HAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedeie gewone regel meer - n 10. fhtirvfAAi. geplaatst wor.lt tegen tweemaal berekend. i

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1