Donderdag 22 Januari. IN0. 7676. Feuilleton. Het goud van de Orion. A0. 1891 Vijf n-v© rt gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bttitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Jraneo per post, door het geheele Kijlc Afzonderlijke nominers f 1.85. - 2.50. 0.10. B Uit EAU; BOTE II STRAAT, E Z 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Conrantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal be>ekend. BELGIE. De Association libérale" heeft eene bekend making uitgevaardigd, houdende dat aangezien de voorzitter der Kamer geweigerd heeft hare .afgevaardigden naar de Kamer te ontvangen, zij besloten heeft niet derwaarts te gaan. Het •adres zal overhandigd worden aan den burge meester van Brussel in het raadhuis. In de gouvernementeele kringen wordt het gerucht gelogenstraft, dat er een conflict is ontstaan tusschen den burgemeester van Brussel en den minister van binnenlandsche aaken ten aanzien der maatregelen, door de .politie te nemen, met het oog op de voorge- nomene manifestatie. Er is geen lichting van troepen opgeroepen om de manifestatie te keer te gaan, maar wel als maatregel van voor borg wegens den algemeenen toestand des lands. De tot de linkerzijde behoorende leden van ■de Kamer en den Senaat hielden gisterochtend •eene bijeenkomst, waarin volkomen eenstem migheid verkegen werd omtrent de nood zakelijkheid van grondwetsherziening met -aanzienlijke uitbreiding van het kiesrecht, doch er werd geen beslissing genomen ten aanzien der voor te stellen kiesbevoegdheid. In dan omtrek van het Huis van afgevaar- -digden is alles zoo rustig mogelijk. In de Kamer van vertegenwoordigers vroeg de heer Janson, afgevaardigde van Brussel, gisteren naar de redenen der oproeping van twee lichtingen der militie. De minister Beernaert antwoordde, dat dit geschied is om de orde te handhaven en de <>nafhankelijkhpid der Kamer te verzekeren. Eene menigte begint zich te verzamelen voor de betooging ten gunste van herziening der grondwet. De afgevaardigden der liberale vereeni- gingen werden gisteren ten raad li ui ze te Brussel ontvangen door 16 vertegenwoordigers der liberalen te Brussel en in de provinciën. Het ingediende manifest is een welsprekend pleidooi voor herziening der grondwet. Burge meester Buis dankte de manifestanten voor hunne kalmte en verklaarde dat hij het ma nifest zal overhandigen aan het bureel der Kamer. Hij eindigde niet de verklaring dat de herziening moet en zal plaats hebben. Hierop riepen de afgevaardigden: »Leve de herziening!" De liberale betooging ten gunste der her ziening, op eene sterkte van 4000 personen geschat, trok, voorafgegaan door politie, onder volmaakte kalmte door de voornaamste straten der stad. Op talrijke vaandels las men «Leve de herzieningDe manifestanten zullen te kwartier over zes aan het raadhuis komen, waar eene commissie uit de liberale vereeni- ging een manifest heeft overhandigd ten gunste der herziening. Geen enkel incident heeft er plaats gehad. Van vier uur af was het geheele garnizoen in de kazernen ge consigneerd. D U I T S C II L A S D. De Kölnische Zeüung verneemt, dat na het diner ten huize van den minister van finan ciën Miquelde keizer met verscliillei.de der aanwezige gasten over allei lei onderwer pen van politieken aard, in het bijzonder over belastinghervorming, gespt oken heeft. Bij die gelegenheid werd door den bekenden voor stander van het bimetallisme, Yon Kardorff, de wenschelqkheid ter sprake gebracht van de invoering van dat stelsel, udoch dp keizer weigerde zeer bepaald op dit onderwerp in te gaan, omdat hij de zaak als beslist be schouwt ten gunste van den enkelen gouden standaard". De Magd. Ztg. geeft de vol gende lezing: iBij het onderhoud na den maaitijd nam ook de afgevaardigde Von Kar dorff het woord en stelde op zijne bekende vrij ze, tot verwondering van alle gasten in eene tamelijk lange toespraak tot den keizer, de voordeelen van den dubbelen standaard in het licht. De keizer luisterde geduldig toe en antwoordde: ssNeen beste Kardorff, aufden Schwindel falie ich nicht herein." Jl. Zaterdag vierde de aanvoerder der cen trumpartij, dr. Windthorst, zijn 80sten geboortedag. Onder algemeene toejuiching wenschte de voorzitter des Bijksdags hem geluk. Van verschillende zijden, o. a. van den paus, ontving de wakkere grijsaard blijken van belangstelling. Zijne partijgenooten brach ten een fonds bijeen van 43,000 mark voor den bouw eener katholieke kerk te Hannover, in welker voltooiing Windthorst groot be lang stelt. Het thans bij den Rjjksdag ingediende ont werp in zake de »Sperrgelder" (het fonds, gevormd uit de tijdens den sCulturkampf" ingehouden wedden van ongehoorzame geeste lijken), bepaalt dat dit gansche fonds onder de rechthebbende diocesen zal worden ver deeld. Uit dit bedrag zullen de besturen der diocesen de aanspraken van daartoe bevoegde instellingen en personen kunnen voldoen. In elk diocees zal eene commissie, bestaande uit drie geestelijken en twee rechtskundige, niet in dienst van den staat staande leeken, daarover de eindbeslissing hebben. Het van dit bedrag overschietende zal door het hoofd van elk diocees kunnen worden aangewend voor kerkelijke doeleinden en tot ondersteu ning van gemeenten bij den bouw of de her stelling van kerkelijke gebouwen. Van dit gebruik doen de oversten van het diocees mededeeling aan den minister. De G-ermania verklaart zich namens de centrumpartij met het ontwerp betreffende de verdeeling der sSperrgelder" (de tijdens den sCulturkampf' in beslag genomen bezol digingen van katholieke geestelijken, ten be drage van 16.000.000 M.) tevreden. Windthorst zelf uitte reeds zijnen dank daarvoor in dezen vorm, dat hij verklaarde met zijnen invloed de regeering te zullen helpen tot het sluiten van een handelsverdrag met Oostenrijk-Hon- garije. F R A S K E IJ K. Het bureau van den Paryschen gemeente raad heeft eene bijeenkomst gehad met den directeur van het openbaar armbestuur en den directeur der openbare werken, om te beraadslagen over de maatregelen, die er genomen zullen worden, teneinde aan de nooddruft der behoeftige klasse in dezen lang- durigen strengen winter te gemoet te komen. De ziekenhuizen zijn overvol; er dienen dus gebouwen voor tijdelijke hospitalen inge richt te worden. Ook wil men op eenige punten der stad een asyl inrichten voor tijdelijk verblijd 's daags zoowel als 's nachts. EHUEIilD. Verscheidene schepen van het Engelsche eskader van den Stillen Oceaan zyn naar Chili vertrokken. Het Braziliaansche gezantschap te Londen heeft van den minister van financiën een telegram ontvangen,waarin ten stelligste wordt gelogenstraft het gerucht omtrent eene nieuwe uitgifte van biljetten onder waarborg van spoorweg-obligatiën. De Kamer heeft hare werkzaamheid hervat. Crispi vroeg de urgentie voor de ontwerpen tot reorganisatie der prefecturen. Hij legde verscheidene handelsverdragen ter tafel. iHEfilIi. De JPoit van Washington zegtdat het Roman van H. ROSENTHALBqnin. Nog voor hij 't vermoedde, grepen de golven reeds zijn ranke schuit aan, hieven haar op, slin gerden haar neder een kraken, een stooten en man en boot verdwenen in het schuim van den kokenden vloed. De boot was tegen het wrak geslagen en vernield. De waaghals dook uit de diepte op, met zand en schuim overdekt, en zette zwemmende den kamp met het woeste ele ment voort. Eeriige forsche slagen eenmaal, tweemaal overstelpt door aanrollende golven daar weet hij een touw te grijpen, dat van het wrak nederhing en klemt er zich met de kracht •der wanhoop aan vast. Hij stuwt zich op, schept adem, klimt hooger, eerst langzaam, dan sneller, en straks staat hij op het dek van het vaartuig, waarvan hij de romp op het duin gezien bad. 't Was er doodstilgeen levend wezen vond hij er op. Hij hoorde alleen het steunen van het wrak, dat geheel op zijde hing en zich dieperen dieper in het drijfzand werkte. Willem had moeite op het gladde dek staande te blijven, want ook de verschansing was weggeslagen. Het vaartuig had vreeselijk geleden. 't Werd den jonkman angstig te moede bij den aanblik van zooveel verwoesting en bij die on heilspellende stilte. Zich langs het touwwerk voort- sleepende, richtte hij zijne schreden «aar de ka juit, die nog bijna geheel boven water uitstak. Plotseling stond hij stil. Bijna was hij gestooten tegen eene menschelijke gedaante, die daar bieek, onbeweeglijk, met open oogen op het dek lag uit gestrekt. 't Was eene vrouw. Hij riep in het Duitscli, Engelscli, Fransch, maar kreeg geen antwooid. Hij beschouwde het edele, schoone gelaat, waarvan de groote, bruine oogen nog wijd geopend waien; hij nam de kleine hand in de zijne, liet haar los, nam haar nog eens op; zij was koud en viel telkens met een slag op het natte dek terug. »Zij is dood," zuchtte hij.» Een mooi mensch, 't is jammer, diep treurig." Haar blik scheen hem toe een verwijt tot hem te richten. IIij drukte de oogleden dicht en begaf zich naar de kajuit. Zij was ledig. De boeken, de kaarten, de instru menten waien bijeengebonden, maar de touwen niet eens vastgeknoopt. De kapitein scheen bij zijn werk venast te zijn. Onder de tafel lag een tusschen twee platen kurk gebonden blikken trom mel. Willem kende die trommels. Zij bevatten steeds de papieien en het geld van den kapitein. De jonge man sneed haastig de touwen door en verwijderde de kurkplaten. Met zijn scheepsmes verbrak hij het slot en voor hem lagen een pak banknoten en verscheidene rollen goudgeld. Willem het beide snel in den met zeehonden vel gevoelden zak van zijn wambuis glijden, sloot den trommel, klom op het dek en wierp het ledigs voorwerp in zee. Nu eerst viel het hem in, dat hij de gelegen heid miste, zijn buit in veiligheid te brengen. Hij had geene boot. In zijn ijver, eerst om zijn leven te redden en toen om te zoeken naar wat van zijne gading was, had hij daaraan in het geheel niet gedacht. Des te beangstigender viel hem nu de gedachte op het lijf. Wat nut zou hij nu hebben van zijne koene onderneming, van het geld, dat hij vei ineesterd had, nu het hem onmogelijk gewoi den was het wrak te verlaten Het moest reeds opgemerkt zijn en straks zouden de lieden van beide eilanden komen, hem zijn schat afnemen en hem, al hadde ook ieder hunner in gelijke omstandigheden het zelfde gedaan, een dief noemen. II>j zou von taan als eerloos gebrandmerkt staan en wat zijn geluk moest zijn, zou zijn grootste ongeluk worden. Wordi vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1