thans zeker is dat president Harrison zijn veto zal hechten aan de hill betreffende de vrij heid van zijner-aanmunting. Binnenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Zitting van 20 Januari. Den heer Schepel is verlof gegeven den minister van oorlog te interpeüeeren omtrent miliciensdie gestraft zijn omdat zij, na onder de wapenen te zijn geweest, zich niet hadden aangemeld bij den burgemeester hunner gemeente. De interpellatieTak van Poortvliet is op morgen aan de orde gesteld. Het debat werd beden voortgezet over de begrooting van Suriname en de motieAan Dedem, vertrouwen uitsprekende dat de regeering door haar tusschenkomst aan de spanning in Suriname een einde zal maken. De heer Keuchenius bestreed de verdacht making van den gouverneur in de Neder- landsche pers en de verkeerde richting hier te lande ingeslagen, om het den gouverneur onmogelijk te maken. Hij bestreed de uit zending van eene enquête-commissie. De heer Bool achtte het vertrouwen, in de motie uitgesproken, in 's lands belang. De heer Vermeulen verklaarde, namens eenige vrienden, tegen de motie te zullen stemmen, wegens hare dubbelzinnigheid, voor de begrooting van Suriname maar tegen hoofdstuk koloniën. De heer Van Dedem ontnam aan de motie elk denkbeeld van wantrouwen. Zij beoogde alleen het nemen van krachtige maatregelen. De heer Lieftinck was tegen de motie, omdat hij geen vertrouwen wilde uitspreken. Hij herinnerde eraan dat gouverneurLohman als officier van justitie te Assen ook zeer eigenmachtig als rechter was opgetreden in een burgerlijk geding en dat hij niet geschikt was voor zijn tegenwoordig ambt. De lieer Zaajjer is ook tegen de motie, ■wegens gebrek aan vertrouwen in de regee ring in zake Suriname, omdat zij nu den gouverneur in alles verdedigt. De heer Veegens vroeg of het status quo in het betwist gebied door den gouverneur van Cayenne is hersteld en of onderzoek door arbiters in gang is De heer Schimmelpenninck van der Oïje bestreed de motie. De minister van koloniën nam de verant woordelijkheid op zich van de verdediging van den gouverneur, al sloot hij het oog niet voor de feilen. Het verzet in Suriname geldt het bestuur, niet personen, want de vorige gouverneur werd ook gelasterd dat hij om finaucieele redenen de wet verkrachtte. Ook hem heeft de minister hier verdedigd. Omtrent het grensgeschil heeft de Fransche regeering de strengste bevelen gezonden naar de West tot herstel van het status quo. Het arbitrium door Rusland gaat zijn gaug. De beer Van Houten zou nu niet voor de motie stemmen, uit vrees dat de regeering dan zou ageeren tegen de bestrijders van den gouverneur. De heer Smidt kwam op tegen de tot driemaal toe herhaalde herinnering des ministers aan een onvertogen woord van een man tegen spreker als gouverneur. Hij ontkent dat de feitelijke gegevens des minis ters juist zijn en blijft de handelingen van den gouverneur onverschoonbaar achten. De minister ontkent den heer Smidt te hebben willen grieven. De motieVan Dedem werd daarna ver worpen met 67 tegen IS stemmen. De begrooting voor Suriname is goed gekeurd. Het hoofdstuk koloniën is aangenomen met 57 tegen 29 stemmen. Ofllcieele Berichten. Hij koninklijk besluit van 19 Januari 1891 no. 28 is, met intrekking van dat van 1 Aug. 1890 no, 22, tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-univer siteit te Leiden benoemd dr. H.P Wijsman Jr., te Delft, om ouderwijs te geven in de artsenij- bereidkunde en de toxicologie. Bij besluit der Koningin-Regentes van den 17n dezer is op voordacht van den minister van binnenlandsche zaken goedgevonden en verstaan aan commissarissen der maatschappij van weldadigheid machtiging verleend tot het houden eener collecte in het geheele rijk op een nader door den minister van binnen landsche zaken te bepalen dag. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 2,531,844.61 Vs en bij de betaalmeesters - 893,839.19 Te zamen 3,415,683.80V2 SCHIEDAM, 21 Januari 1891. In het begin der middeleeuwen was, nog lang na de invoering van het Christendom, in de Schotsehe Hooglanden een eigenaardige heidensche gewoonte bewaard gebleven. Wan neer de eene clan (stam) aan den anderen den oorlog verklaarde, dan wijdde het opper hoofd op plechtige wijze het Vurige Kruis". Een iepenhouten kruis werd op het altaar in brand gestoken, daarna uitgedoofd in het bloed van een offerdier en gegeven aan een bode van adellijke afkomst, die dadelijk naar de naastbij gelegen plaats snelde om het aan een tweeden bode, eveneens van edelen bloede, over te geven. Deze bracht het onverwijld bij een derde en zoo doortrok het vurige kruis in den kortst mogelijken tijd in alle richtingen het land, om ieder weerbaar man onder de wapenen te roepen. Dit eigenaardig gebruik heeft de stof ge leverd tot een prachtig toonwerk »das Feuerkreuz" van Max Bruch, hetwelk gister avond door de vereeniging «Gemengd Koor" in de groote zaal der sociëteit »Harmonie" te Rotterdam ten gehoore werd gebracht. Een avond van waar kunstgenot was het. De zware solopartijen werden vertolkt door mevrouw HaaseBosse en den heer Arnold Spoel uit 's-Gravenhage, daar de heer Paul Haase door ongesteldheid veihinderd was. De eerste had wel de zwaarste taak voor dezen avond. Hare krachtige, omvangrijke stem en bezielende voordracht brachten menigmaal het publiek in geestdrift. Luid applaus ver wierf ook de baryton Arnold Spoel, mede geen onbekende hij Gemengd Koor", door zijne machtige stemmiddelen, hoewel ons de lage tonen ditmaal wat heeseh toeklonken. Deze prachtige compositie werd vooraf gegaan door het ïLobgesang" van F. Men delssohn Bartholdy. Op keurige wijze werd ook deze plechtige cantate uitgevoerd. Behalve mevrouw Haase—Bosse traden in dat stuk als solisten op mej. Johanna Stuifzand, die zeker ook in een grootere partij goed zou voldaan hebben, en de heer Bernard Schmeink van Amsterdam, die de tenorpartij uitnemend voordroeg. De koren kweten zich hoogst ver dienstelijk, terwijl de pianobegeleiding bij de heeren Anton Rijken en J. F. A. Rijken in goede handen was. Het als altijd zeer talrijke publiek zal zich dezen avond nog lang met genoegen herinneren. Een eigenaardigen maatstaf tot beoordeeling van de meerdere of mindere gestrengheid van den winter kan men vinden in moutwijn- noteeringen van de beurs te Schiedam. Zoo dra toch de Amsterdamsel.e beurtschipper ophoudt te varen, wordt daar zonderlinger- wijze vasthoudend aan eene oude overlevering, wegens besloten water geen prijs genoteerd, hoeveel moutwijn er ook mocht zijn verhan deld. De oude marktberichten raadplegende, vonden wij, dat de vaart in de winters van H. M. de Koningin-Regentes heeft bepaald, dat van de zes ordonnans-officieren van wijlen Z. M. den Koning, voortaan telkens twee gedurende twee jaren dienst zullen doen hij het wapen waarvan zij herkomstig zijn, om daarna hunnen dienst ten hove te hervatten. Deze bepaling treedt met 1 Mei in werking. De minister van buitenlandsche zaken heeft van den Fransehen gezant de officieele mede- deeling ontvangen, dat zijne regeering met 1 Februari e.k. de handelsovereenkomst tus- schen Nedeiland en Frankrijk van 19 April 1884 opzegt. Ten gevolge dier opzegging zal de over eenkomst voormeld den ln Februari 1892 ophouden van kracht te zijn. (Sf-.Ct.) Het ontwerp van een nieuw militair wet boek van strafrecht is, met drie andere daarbij behoorende wetsvoorstellen, door de regeering naar den Raad van State verzonden. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-GenerasS in het hoofdkies district Zuidhorn zal plaats hebben op Don derdag 12 Februari en eeoe herstemming, als deze noodig is, op Donderdag 26 Februari d.a.v. Uit Den Haag wordt aan het v. d. D. met zekerheid gemeld, dat een aanvrage om pensionneeiïng van den generaal Den Beer Poortugael, tot op Maandag nog niet bij het departement van oorlog was ingekomen. Niet alleen van de rechtrijnsche stations via Venlo en via Emmerik, maar ook van de linksrijnsche stations is het goederen vervoer Maandag heropend. Steenkolen echter alleen bij gesloten treinen van hoogstens vijftig wagens voor niet meer dan drie be stemmingen. Het HUd. meldt dat allerlei liederlijke en gemeene schotschriften tegenwoordig te Am sterdam op straat gevent worden, onder het roepen van extra tijding. Het Nederlandsch gymnastiek-verbond zal zijne jaarlijksche gewone bondsvergadering houden op Zondag 25 Januari te Amsterdam. Ook de gist- en oliefabrieken te Delft on dervinden in geen geringe mate last van de verwarringwelke tegenwoordig op onze spoorwegen heerscht. In de vorige week waren 40, zegge veertig wagens kolen, meer dan veertien dagen ge leden afgezonden, zoekgeraakt, 25 wagens werden ten slotte te Hilversum gevonden. Acht wagens zijn nu al sedert veertien dagen onderweg van Delft naar....Rotterdam,Van een wagen is sedert 22 December het spoor verloren. Acht wagens rogge moesten vijf dagen te Delft blijven staan, omdat de adres sen verloren waren. (-D. Cf.) Men meldt uit Texel aan de JJ. B. Ct; Nooit heeft men hier zooveel ijs in zee gezien als nu sedert vier dagen het geval is geweest Nergens kun men open water gewaar wor den. De ijsvletten, die dag aan dag door het ijs trachten te worstelen, doch meermalen met postzakken overladen zqn, hebben eene buitengewoon zware taak. Op vele plaatsen kan geene landing plaats hebben door de hooge iisheuvels, die schier overal opgestapeld liggen. Maandagnacht is door een tot nog toe onbekende oorzaak de woning van den heer A. T. Huges, burgemeester van Gasseite (Dr.), wonende te Gasselternijeveen een prooi der vlammen geworden, waarbij zich het hart verscheurende geval voordeed, dat twee kin deren van den heer Huges een meisje van omstreeks 14 en een jongetje van 8 jaren zijn omgekomen, terwijl de overige leden van het gezin zich slechts met groote moeite konden redden. De dienstbode heeft hevige brandwonden bekomen, zoodat men voor het behoud van haar leven bevreesd is. Al het vee benevens den geheelen inboedel is een prooi der vlammen geworden. De be lendende gebouwen zijn behouden gebleven. LI. Zondagavond werd te Raamsdonk de bekende vechter C. A. wegens dronkenschap door den brigadier der marechaussees bekeurd, naar aanleiding waarvan een twist ontstond, die zoo hoog liep, dat de brigadier zijne kara bijn afschoot. In plaats dat 0. A. geraakt werd, trof het schot den arbeider C. P., die op liet geraas naar buiten was gekomen, drong de kogel door het been van den oudsten zoon van dien arbeider, terwijl ook diens dochtertje in den arm gewond werd. Hoewel niet gevaarlijk, is de toestand van den zoon toch zeer ernstig. Te Goedereede zette een bijna 2-jarig kind, terwijl het alleen was, eene flesch met petro leum aan den mond, dronk er uit en over leed den volgenden dag. Vrijdagnamiddag had onder de gemeente Nijkerk een boerenzoon, oud 14 jaar, op vogels willende schieten, het ongeluk dat de haan van zijn geweer haakte, waardoor het schot afging en hem in de borst trof. Eenige oogenblikken daarna was hij een lijk. Historisch! Een man gaat op een dorp in Limburg zijn kind aangeven. De registers van den burgerlijken stand zijn op het stad huis niet aanwezig. De man keert onver richter zake huiswaarts en wordt na eenige weken teruggeroepen. De burgemeester vraagt, wanneer het kind geboren is. De vader ver klaart leuk, dit niet meer tc weten. Hij wist wel dat dien nacht bij hem de beek dicht gevroren was. {Tijd.) Den Haag. Het bestuur van den sociaal- democratischen bond onderwierp aan de ver gadering eene motie, die neerkwam op den wensch, dat de kroon uit liefde voor en ge hechtheid aan het, volk haar inkomen ter beschikking zou stellen van de noodlijdenden maar verschillende sprekers zagen hierin eene erkenning van het, ook door Van Emmenes fel hestreden constitutioneel koningschap en het vragen van eene gunst. Deze aanmerkingen hadden ten gevolge, dat het bestuur eene andere motie ter tafel bracht, waarin de vergadering zich verklaarde tegen genoemd wetsontwerp, de constitu- tioneele monarchie verwerpt en de invoering" van de republiek eischt. Deze motie werd voor aangenomen ver klaard, nadat een der geestverwanten ver klaard had, het nut van dergelijke motiën- niet in te zien. Een der niet-socialistische bezoekers, die Van Emmenes op éen punt tegensprak,>iad den moed en de vaderlandsliefde om telken male wanneer in dit gezelschap van opruiers? gesloten was van tot en met 1870-71 1 Januari 19 Februari, dos 50 (1) dagen 1871-72 niet 0 1872-73 0 1873-74 1874-75 29 December 4 Januari, 7 1875-76 10 Januari 22 Januari, B 13 1876-77 0 1877-78 0 1878-79 10 Januari 8 Februari, 30 1879-80 4 December 3 Januari, en 19 Januari 9 Februari, 53 1880-81 14 Januari 5 Februari, 23 1881-82 niet 0 1882-83 O 1883-84 0 1884-85 0 1885-86 0 1886-87 17 Jauuari 24 Januari, 8 1887-88 28 Februari 7 Maart 8 1888-89 0 1889-90 0 1890-91 1 December 7 7 dus voortoopig, tot heden 17 Jan., reeds 48 1) De Fabrieksbodewaaraan dit ontleend is, tee kent hierbij aan: »De gegevens van 1870 hebben wij niet ter onzer beschikking, zoodat in dit aantal dagen niet zijn begrepen de dagen van December 1870, gedurende welke de vaart was gesloten. Wij kunnen dit aanvullen. In December was de vaart 9 dagen gesloten, zoodat het aantal dagen voor den winter 70/71 59 wordt. tDe Red

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2