Vrijdag 23 Januari A". 1891. !M°. 7677. ij f- n-v©©rt gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÊ. BUREAU: BOTBR8TRAAT, B 2 7. Bniteiilandsehe Berichten. Binnenlandsche Berichten. BÜITSCHLAND. In den Landdag werd gisteren het voor stel behandeld van Richter betreffende de belastingvrijheid der groote landgoederen. ï)e heer Richter wees op het geval van den af getreden minister Lucius, waarhij ministers zich wederkeerig van particuliere voordeelén verzekerd hadden. Hij hoopte, dat de regee ring de verklaring zou afleggen, dat zulke dingen niet weer zouden voorkomen, tie minister Miquel verklaarde namens de regeë- ring, dat het recht der kroon vaststond en geheel onaantastbaar was; de Landdag zou dit recht wel willen erkennen. In het geval van den heer Lucius waren alleen de minister van financiën eu die van justitie betrokken, er was geen besluit van het geheele mini sterie geweest. Het betrof hier een som van slechts 30,000 M., waarvan op verlangen van keizer Friedrich vrijstelling werd verleend. Het voorstel van Richter werd verworpen met algemeene stemmen, op die der Vrij zinnigen na. In den Rijksdag heeft de heer Bötticher, in antwoord op eene aanvraag tot uitbreiding van de landverhuizing, verklaard dat eerst de werking van de voorschriften der onlangs herziene Hamburgsche wet afgewacht moet worden. De heer Markus, gevolmachtigde van Bremen, verklaarde hetgeen er op de land verhuizersschepen is voorgevallen uit de snelle ■uitbreiding van den Bremer Lloyd. Het wetsontwerp betreffende de toelagen aan de katholieke bisdommen, die in den kerkeiijk-politieken strijd zijn ingehouden, zal weldra bij het Pruisische Huis van afge vaardigden inkomen. Het strekt om, onder handhaving van het ten vorigen jare gevolgde rechtsbeginsel, het uit staatsmiddelen opge- zamelde kapitaal aan de bisdommen uit te keeren. Volgens de Lothringer Zeitung is, op bevel van het rijksgerecht, het geding tegen den technicus Stöckel wegens landsverraad ge staakt, daar niet bewezen is dat de door Stöckel vervaardigde teekeningen feitelijk aan ■eene vreemde regeering zijn voorgelegd. Daar de begane handeling nochtans strafbaar is, zoo is Stöckel voor de strafkamer gedaagd. De Norddeutsche Allgemeinc Zeitung zegt De bladen melden, dat Wissmann door zwaar zenuwlijden ziek is. In kringen die tot hem in betrekking staan, is hiervan geen authen tieke bevestiging ontvangen; doch het uit blijven van berichten wekt de vrees, dat hem «en of ander ongeval is overkomen. Daaren tegen wordt in een particulier telegram uit uiZibar gemeld, dat Wissmann den 15n •dëner met tien officieren en vijfhonderd man in richting van Kilimanscharo is opge trokken ENGELAND. Volgens berichten uit Lissabon veroor zaakten de Londensche depêches, volgens welke lord Salisbury weigert het nieuwe Zambesi-tractaat te teekenen, zoolang de Cortes de grondslagen niet goedgekeurd heb ben, sensatie en verbittering; Begenador en andere partijbladen zien daarin eene provo catie en schrijven beleedigend voor Salisbury. De Times verneemt dat de nieuwe voorstellen van Portugal voor Engeland niet aannemelijk zijn, zoodat eene overeenstemming onwaar schijnlijk wordt. Uit Sofia wordt aan de Times geseind dat de diplomatieke agent van het Duitsche rijk, namens de Russische regeering, eene drei gende nota heeft overhandigd, de onmid dellijke arrestatie eischende van dertien nihilisten, waaronder verscheidene vrouwen. De nota verklaart dat Bulgarije eene schuil plaats is voor zulke vijanden van Rusland; zij worden niet alleen gastvrij ontvangen, maar krijgen zei ft bezoldigde staatsambten. Tegen slechts éenen der dertien, van welke ver- scheidenen Bulgaarsche onderdanen zijn, wor den bepaalde beschuldigingen geformuleerd; hij zou Butzoff heeten en dagelijks tegen Rusland vijandige persartikelen schrijven. De Bulgaarsche regeering beweeit dat Butzoff niet bestaat, maar zij beloofde mondeling een nauwkeurig onderzoek. Luidens Financial JTews zijn alle quaestiën, welke de regeling der zaken te Buenos-Ayres vertiagen, opgelost. Niets staat meer in den weg aan eene hervatting der onderhande lingen, geschikt om de financiën derArgen- tijnsche republiek in het reine te brengen. rBAKÏBIJK. Het door den minister van binnenlandsche zaken aangekondigde krediet ook voor de noodlijdenden ten plattenlande is Dinsdag hij de Kamer ingediend. De aanvrage is vier millioen, dus het dubbele van het cijfer, dat ten behoeve der nooddruftigen in de steden is aangevraagd. Het is door de Kamergoed- gekeurd. Dadelijk zal de hulp verleend worden. ITALIË. De paus ontving dezer dagen den hertog van Cambridge en dankte den neef van koningin Victoria voor de bescherming, die de katholieken in Groot-Brittannié ontvangen. De paus maakte daarna van de gelegenheid gebruik de hoop te uiten, dat een Britsch gezant bij het Vaticaan zou worden benoemd en een nuncius aan het Hof van St. James. De hertog ontweek hierop echter elk ant woord. ZfflTSERLAN l>. Bij de Zondag te Aarau gehouden verkie zing van een lid voor den Nationalen Raad, in de plaats van den bondsraad dr. Welki, ïs de candidaat der vrijzinnigen, Vogler, met 5670 stemmen gekozende candidaat der clericaJen verwierf 4081 stemmen. BULGARIJE. De Duitsche diplomatieke agent, die ook Ruslands belangen waarneemt, heeft den minister van buitenlandsche zaken eene nota overhandigdom te protesteeren tegen de gastvrijheid door Bulgarije aan nihilisten verleend, en de uitlevering te verzoeken van 13 personen. De minister Grekoff antwoordde, dat Bulgarije de fout vermijden zal door Turkije ten aanzien van den ingenieur Lutsky begaaneen onderzoek zal worden ingesteld, maar de regeering behoudt zich voor de uitlevering te weigeren, indien de hun tea laste gelegde beschuldigingen haar niet be wezen voorkomen. AMERIKA. Uit Saa Francisco wordt gemeld dat koning Kalahaua van Hawai gisteren is overleden. Bet bevestigt zich dat president Harrison zijn veto zal uitspreken over de bill nopens de vrije zilveraanmunting, zoo zij niet wordt gewijzigd in den zin dat de aanmunting be perkt wordt tot het zilver dat in Amerika wordt bedolven. De Board of Trade verklaarde zich een parig tegen de bill. Uit Bueuos-Ayres wordt bericht dat er geschil bestaat tusschen de regeeringstroepen te land in Chili. Een aantal soldaten zullen naar den opstand overgaan. De opstandelingen schijnen zich voor te bereiden tot eene kracht dadige handeling. BRAZILIË. De Constitueerende vergadering heeft in eerste lezing het ontwerp eener grondwet aangenomen, doch eveneens eenemotie, waarin velschillende handelingen van de voorloopige regeering afgekeurd worden. Wegens den uitslag van deze stemming hebben de minis ters van binnenlandsche zaken en van koop handel hun ontslag gevraagd, hetgeen evenwel door den president nog niet veileend is. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 Januari. In deze vergadering was in de eerste plaats aan de orde de interpellatie van den heer Tak van Poortvliet, die overlegging verzocht van de tusschen de vreemde mogendheden en Nederland gewisselde stukken betreffende de Congo-quaestie, welke overlegging door den minister van buitenlandsche zaken spoedig werd toegezegd. Daarna werden de beraadslagingen ge opend over de staatsbegrooting. Bij hoofdstuk XI (onvoorziene uitgaven) werd het algemeen debat over de staatsbe grooting gevoerd. De heer Farncorabe Sanders laakte het standpunt door onze regeering op de Brussel- sche confeientie ingenomen. Waar onze ge zant te Brussel reeds vroeger toegaf dat wijziging van art. 4 van het Berlijnsche tractaat mogelijk was, achtte hij een uitstel van 6 maanden niet gerechtvaardigd. Zijns inziens waien onze belangen beter behai tigd door het bedingen van andere voordeelen voor onzen handel. Ook met het oog op de Afrika- politiek achtte hij verzet niet gewenscht. De heer Boreel sloot zich in hoofdzaak bij het betoog van den heer Sanders aan en vroeg waarom de regeering in December niet tegen 's lands belang achtte, wat zij in Juni van dat zelfde jaar daarmede wèl in strijd oor deelde. De heer Rutgers van Rozenburg stelde in het licht dat de Cougo-staat handel drijft op een manier, die de concurrentie voor den particulieren handel onmogelijk maakt. Ook hij gispte de houding der regeering in deze aangelegenheid, die onverantwoordelijk had gehandeld, onze eer versmeten en belangen verwaarloosd heeft. De heer Hartogh critiseerde het algemeen regeeringsbeleid. De regeering hield niet haar belofte en de regeeringspartij evenmin, althans in het Parlement De minister van buiten landsche zaken is gebleken onberekend te zijn voor zijn taak. De minister van marine was geen hoofd van zijn departement ge weest. "Wat het algemeen beleid betreft, be lasting, kiesrecht, arbeidsherziening zijn uit gebleven. Slechts kleine regelingen kwamen tot stand. Toch is hervorming een dure plicht. De tijdgeest brengt d ie mee. Scheiding tusschen hervormingsgezinden en conservatieven is on vermijdelijk. De sociale hervorming moet de grondslag worden van elke politiek. Deheer Seyflardt wees er op dat inbaar driejarig bestaan de regeering niets heeft ge daan tót verbetering der defensie. Tot voorzitters 4pr nieuwe .afdeelingen werden gekozen de .Iieeren Vos de Wael, Mackay, v. Houten, Kpuchenius en Haffmans. Morgen voortzetting. Officieel* Berichten. Bij kon. besluit van den 20n Jan. is aan J. J. van Raab van Canstein, ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Schiedam, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. SCHIEDAM, 22 Januari 1891. Dinsdagavond heeft het verkeer van de stoomtram van Schiedam naar Rotterdam weder eene gioote belemmering ondervonden, doordien de sneeuwstorm uit het Zuidwesten de sneeuw op sommige plaatsen van den tramweg zoo hoog had opgejaagd, dat het rijden der trams zoogoed als onmogelijk was geworden. De enkele trams, die hier nog zijn aangekomen, hadden, niettegenstaande zij door 2 of 3 locomotieven werden voort getrokken, eene vertraging ondervonden van ongeveer 2 uren. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal Jfranco per post, door bet geheel» Rijk Afzonderlijke nomwers 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Tedere gewone regel meer - li 10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1