kwam hij terug op de interpretatie, door den minister van binnenlandsche zaken ge geven aan de wet en het recht op vergade ringen.,. De dankbetuiging, door den minister den burgemeester van Enschede toegezonden, noemde hij brutaal. Door den heer Tak van Poortvliet werd de regeering verweten, dat zij haar pro gramma niet is nagekomen en van al de toegezegde hervormingen na de grondwets herziening weinig of niets is tot stand geko men. Hij hoopt dat eene volgende regeering meer rekening zou houden met de behoeften des volks en zou trachten de grondwet niet langer tot een doode letter te maken. De heer A. van Dedem bestreed de heeren Hartogh en Tak van Poortvliet, verdedigde de regeering, die onmogelijk in 3 jaar alles kon doen, en de meerderheid, die trouw blijft aan het progiam. Zijn balans wijst een groot voordeel aan voor deze regeering bij de vorige liberale regeering. Hij noemt alle wetten op, die zijn aangenomen of voorbereid, o. a. de schoolwet, die een eind maakte aan den schoolstrijd. Voorts bracht hij lof aan de werkkracht der regeering, alleen op finan cieel gebied had hij meer werkzaamheid ge- wenscht. De kiesrecht-herziening zal hij met vertrouwen afwachten. Herziening der tarieven in fiscalen zin is noodig, ook de oprichting van Kamers van arbeid, evenals eene belasting op het roerend vermogen, is gewenscht. De armoede zal altoos bestaan, al jegeeren de sociaal-demo craten. De heer Seret sloot zich bij die verdediging aan. De regeering trad onder ongunstige omstandigheden op terwijl haar meerderheid hier niet groot was en aan de overzijde niet bestond, zijn. alle onheilspellende voorspel lingen der liberalen gelogenstraft. Deze regee ring deed meer dan eenige voorgangster, ook liberale, en behoeft den rescontredag niet te vreezen. De heer Oppedijk steunde het Kabinet, drong aan op eendracht tusschen de rech terzijde en de regeering, en rekening te hóuden met de omstandigheden. De heer Heldt wees op de groote nooddruft in het land, vooral ten platten lande. Hij drong aan op krachtige hulp door het rijk in den buitengewonen nood. Morgen is de minister aan het woord. Officieele Berichten. Bij kon, besluit van 21 Jan. zijn benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers, voor de lichting der nationale militip van 1891Voor de prov. Zuid-Holland in het 2e militiedistrict, tot voorzitter H. de Bie, lid der Pi ovinciale Statentot zijn plaats vervanger J. van Stolk Az,, lid der Provin ciale Staten; tot lid mr. S. Muller Hz., lid van den gemeenteraad van Rotterdam; tot plaatsv. L. A. Gleichman, lid van den gemeen teraad van Rotterdam. SCHIEDAM, 23 Januari 1891. "Wie er in de laatste dagen de aandacht op gevestigd heeft, hoeveel er gevergd wordt van de paarden, die met zwaarbeladen wagens door de dik met sneeuw bedekte straten moeten heenworstelengevoelt zeker wel deernis met deze dierendie zich schier hoven hunne krachten moeten inspannen, om de vrachten te brengen naar de plaats barer bestemming. Wij vertrouwen daarom dan ook dat niet alleen door het dagelijksch bestuur der gemeente eu door alle belanghebbenden, maar ook door alle stadgenooten gaarne ge hoor zal gegeven worden aan de uitnoodiging van de directiën der stoomkorenmolens (zie achterstaande advertentie) om door het doen opruimen der sneeuw van de straten het den fleren kleppers, die ons zulke groote diensten bewijzen, hunnen nu zoo moeitevollen arbeid zoo dragelijk mogelijk te maken. Het geheel of gedeeltelijk staken van het vervoer der granen van de molens naar de branderijen, een groot ongerief voor den han del, zou van den tegenwoordigen toestand der wegen het gevolg kunnen Zjjn. Gisternamiddag is F. W., werkzaam in do branderij van den '-.er M. de Bruijn aan den Dam alhier, met een kit heet water van de stellingtrap gegleden, waardoor hij zich ernstig aan hoofd, hals en rechterarm heeft gebrand. Gisteravond is de 69-jarige M. van Wamelen door de gladheid op den Singel gevallen, waardoor zijn rechterbeen op twee plaatsen gebroken is. Hij is per slede naar zijne woning gebracht. De geneesheer La "Verge verleende de eerste geneeskundige hulp. H. M. de Koningin-Regentes heeft, op grond van het nuttige en weldadige'streven der vereeniging Kindervoeding" te Amsterdam, zich bereid verklaard die instelling in Hare hooge bescherming te nemen. Het praatjedat de Koningin-Regentes een telegram zou hebben gezonden aan den paus en aan kardinaal Lavigerie over de on- derteekening der Congo-conferentie, wordt thans ook in de Nordd. All. Ztg. »uit de beste bron" tegengesproken. Naar w/j vernemen is, na de aftreding van den heer Cremers als lid der Tweede Kamer, de heer Smïdt aangewezen als leider der liberale partij in die Kamer. (Fad.) Voor twee jongelingen bestaat dit jaar gelegenheid om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van eene subsidie van f 5100 te worden opgeleid tot militair apothe ker bij het Ned.-Indische leger, overeenkom stig de bepalingen van het gewijzigd regle ment, waarvan bij het depart, van koloniën afdrukken zijn te verkrijgen. De aanvrage om toelating (bij gezegeld request) moet voor den 10 Juli e.k. bij het depart, van koloniën zijn ontvangen. Het ver- gelijkend examen zal. zoo noodig, gehouden! worden op Donderdag 23 Juli ek. en opdei beide volgende dagen te Utrecht. Mr. Van Houten, die in zijn vierden Staatk. Brief het vermoeden uit, dat de oneenigheid in de clericale partijen de oorzaak zal zijn, dat de liberale partij binnenkort de teugels van het bewind in handen moet nemen, formu leert wat zijns inziens het militaire stand punt dier regeering moet zijn aldus »Men putte 's lands hulpbronren niet uit in wapeningen tegen een denkbaren, maar zelfs in de verte niet in werkelijkheid zichtbaren buiten- landschen aanvaller, en legge geen nieuwen druk op de bevolking door verhooging van het militie contingent en evenredige vermeerdering van het budget van oorlog. Wat men op militair gebied doet, zfj in de richting naar volks-wapening, niet in den militaristischen geest der vorming van sol daten, die op bevel van hoogerhand als wiilooze werktuigen schieten, zonder te vragen in dienst van welke zaak hup .wapens gebruikt worden. In het leger kan deze volstrekte gehoorzaamheid niet gemist worden, maar in het belang der staat kundige vrijheid behoort daarnevens in een schut terij of burgerweer een zeker tegenwicht te blij ven bestaan. Men kan m. i. de handhaving der orde niet uitsluitend aan het leger opdragen, zon der zijne positie invloedrijker te maken dan in een vrijen staat past. Rotterdam gaf nog kort geleden in een ernstige industrieele crisis een tref fend voorbeeld hoe het in een vrij land in zulke omstandigheden kan gaan en zoo mogelijk behoort te gaan, waar niet bijzondere omstandigheden, als b.v. de deelneming van genoegzaam de ge- heele bevolking aan eene werkstaking de oproe ping der schutterij minder wenschelijk maken. Ons volk is blijkbaar te zeer het gevaar voor bin- nenlanscheconfictién vergeten, waarin de regeering zich partij stelt en geneigd wordt, uiterste mid delen aan te grijpen om zich te handhaven het heeft zich helaas ook reeds te veel gewend tegen sociaal-democratische opstootjes, niet in een milde en rechtvaardige wetgeving, die geneest, maar in den sterken arm, die onderdrukt, heil te zoeken." Op deze woorden van mr. Tan Houten teekent Met Centrum aan: Het hier aangehaalde werpt zeker eenig nieuw licht op het streven nabr volkswapening,' zooals het door den heer Van Houten's anti-militaristi- schen geest wordt beoefend. Wij zullen niet trach ten door eene ontleding van het hier geschrevene den iuruk daarvan te versterken. Het komt ons voor, dat een aandachtige lezing er van den scherp- zinnigen opmerker genoeg zal doen zien, hoe de heer Van Houten, geheel tegen zijn wil, bezig is de ii Volkswapening" in diserediet te brengen en dat men hem dank mag wijten, nu hij de namen van katholieke staatslieden en officieren, als autoriteiten bij zijn programma voor de volkswa pening, zooveel mogelijk verzwijgt en het vader schap zijner denkbeelden voor den heer DeRoo van Aldei werelt opeischt In de hoofdstad van China heeft naar aan het Haagssh Dagblad gemeld wordt in officieele kringen de dood van onzen Koning groote deelneming verwekt. Bij de Neder- landsche legatie werd de treurmare direct per telegraaf uit 's-Gravenhage ontvangen van Zrjn Excellentie den minister van buiten- landsche zaken. Den daaropvolgenden Maan dag, 1 December, begaven zich prins Ch'ing en vier ministers van de Tsung-li Yamên naar de Nederlandsche legatie om hun rouw beklag te doen bij den Nederlandschen minis ter, Zijn Excellentie mr. J. Helen us Ferguson. De prins en de Chineesehe ministers ver klaarden belast te zijn door Zijne Majesteit den keizer van China om aan den Nederland schen vertegenwoordiger de levendige deel neming van Zijn Keizerlijke Majesteit te be tuigen met het verlies door de Nederlandsche natie geleden door den dood van haar veel geliefden Koning. De gezanten brachten tevens de beste wenschen van Zijn Majesteit over voor Koningin "Wilhelmina en voor de in Haar naam gevoerde regeering van de Konin gin-Regentes Emma der Nederlanden. Als rouwbetoon waren gedurende zeven dagen de vlaggen van de verschillendelegatiën te Peking halfstok gehangen. In de Antwerpsche bladen deelt de Neder landsche consul-generaal aldaar, de heer Jacq. de Kuyper, een schrijven mede van den heer "Weiehen, ingenieur van den Rolterdamschen Waterweg, waarin de gronden ontvouwd worden waarom bij langdurige vorst de Waterweg van Antwerpen wèl en die van Rotterdam niet moet gesloten raken. 'tZijn alle natuurlijke oorzaken, zooals de vorm en breedte van de rivierde krachtiger strooming van de Maas en de langduriger ebbe op die rivier, enz., en dus geen nood lottig toeval of een samenkomen van onver wachte omstandigheden, welke den toestand voor Antwerpen (ook voor Hamburg) ongun stiger maken dan voor Rotterdam. Onder de phantastische verhalen welke over onze ijstoestanden de ronde doen, behoort ook het bericht dat de Deuiz Kalher Zeitung.- dat men het ijs tusschen Rotterdam en Vlis- singen met dynamiet heeft doen springen om de scheepvaart mogelijk te maken. De Ned. Sport deelt mede, dat de minis ter van binnenlandsche zaken afwijzend be schikt heeft op de verzoeken der Ned. jaeht- vereeniging »Nimrod", waarin er op aange drongen wordt, dat de toepassing der wet op de hondsdolheid niet uitgestrekt worde tot honden, die zich onder toezicht hunner mees ters jagende in het veld bevinden en op die, welke ingezonden zijn op een honden-ten- toonstelling van de vereeniging. De afdeeling 's-Gravenhage van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst" zal omstreeks de helft der volgende maand, onder leiding van den heer S. de Lange, eene uit voering geven, gewijd aan werken van Ver hulst. Het zijn de hymne Clemens est Dominus", de hymne sEeuwig is God", het Requiem en verscheidene liederen. Maandag jl. heeft rich geconstitueerd het bestuur van het herstellingsoord voor drank zuchtigen te Hooghulien. Tot voorzitter is gekozen prof Yan der Lith, tot onder-voor zitter dr. Ruijsch, tot secretaris-penningmeester de heer H. H. T. Hoijer, tot vice-secretaris de heer Nijhoff, terwijl verder nog in het bestuur zitting hebben: dr. Van Deventer, directeur van het buitengasthuis te Amster dam de heer Koch, voorzitter van de ver eeniging tot afschaffing van sterken drank, en mr. Goeman Borgesius, voorzitter van den Volksbond tegen Drankmisbruik". De in richting is nog niet officieel geopend, maar reeds zijn een vijftal patiënten opgenomen. Directeur-geneesheer is de heer dr. Wester- hoflj adjunct-directrice mej. E. de Vries, en administrateur-econoom de heerY.Marringa. In beginsel is besloten het "landgoed »Hoog- hulle", dat men thans in huur heeft, voor de vereeniging aan te koopen. Onder leiding van een officier der genie werden Woensdagmiddag door een detache ment genietroepen uit Utrecht, nabij Vrees wijk, proeven genomen met het vernielen der ijsbezetting op de Lek, door middel van buskruit. Een berucht colporteur in sociaal-demo cratische geschriften, Jochem Lerk, is naar aanleiding van opruiende taal, in een open bare vergadering van werkloozen te Leeuwar den gebezigd, door den.eommisaris van politie aldaar in arrest genomen en ter beschikking der justitie gesteld. Door den burgemeester van Helder is uit .Brummen, van iemand die onbekend wenscht te blijven, een bedrag van f 100 ontvangen, met verzoek dit te willen verdeelen onder de redders der schepelingen van het op de Razende Bol gestrande stoomschip JSktow. De internationale wedstrijden te Hamburg beleven zeer belangwekkend te worden. De beste rijders van Europa zullen elkander daar ontmoeten. Pander, Couvée en Eeden uit Nederland, Norsing uit Noorwegen, Grum- dem uit Zweden, Eifing uit Denemarken, Schot, Underborg, Hille en Landaal en nog vele anderen uitDuitschlandzullen deelnemen. Te Rotterdam houden zich vrouwelijke zakkenrollers op, die overal waar veel gedrang is haren slag slaan. In de Haarlemmermeer heerscht op vele plaatsen gebrek aan goed drinkwater. De regenbakken zijn ledig, het kanaalwater is wegens den lagen stand en door verschillende onreinheden bijna niet drinkbaar. Velen behel pen zich derhalve met het smelten van de sneeuw, welke in ruime hoeveelheid gevallen is en nu voor velen weer een ware uitkomst mag genoemd worden. Hoe groot de nood is, welken vooral de* kleine schippers lijden nu de strenge vorst hunne vaartuigen houdt ingesloten, kan blijken uit een geval, aan de Dord. Ct. uit Rotter dam gemeld, maar dat zeker niet eenig is. Na herhaardelyk vergeefs om betaling van havengeld te zijn aangemaand, verzocht een schipper den havenmeester, die hem met proces-verbaal dreigde, aan boord te komen, om zich van zijne onmacht te overtuigen. En wat die ambtenaar daar zag, gaat alle be schrijving te boven. In eene bedstede lagen twee kinderen, slechts in een hemdje gekleed en zonder dekking; nadat het huisraad stuk voori stuk verkocht was, waren ook de kleeren der kinderen dien weg opgegaan om voedsel te koopen. In de roef stond alleen nog een* flauw brandende kachel mot een pot water, 4 i

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2