Loting A". 1891. Vrijdag 30 JariüaH. N°. 7682. Nat önalé Militie. Kennfsgèv ng. ij -èn-veèrt gste Jaargang1. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. B.ijiitciilaiidëc Berichten. Bianenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BEIGIE. Prinses Henriétte blijft toenemen in beter schap. De tijding van haar broeders dood, welke zij Dinsdag vernam, heeft haar wel zéér ontroerd, maar haar lichamelijk geen kwaad gedaan. De koning belastte dèn minister van bui- ténlandsche zaken om hartelijken dank te betuigen aan alle regeeringen en staats hoofden, die den wensch hadden te kennen gegeven een bijzondere zending naar de be grafenis van prins Boudewijn af te vaardigen, maar die op verzoek van den koning er van hadden afgezien, met het oog op de groote droefheid dér koninklijke familie; De hoven die wegens nauwe bloedver wantschap met den prins zullen vertegen woordigd worden, zijn Engeland, Saksen- Coburg, Portugal^ Duitschland, Rumenië er de famiüé Hoheuzollern. De koning heeft den minister vanbuiten- landsche zaken opgedragen zijn levendigen dank te betuigen aan alle regeeringén die gewenscht hebben zich bij de begrafenis van prins Boudewijn speciaal te doen vertegen woordigen, doch dse daarvan hebben afgezien uithoofde de ontzaglijke smart der koninklijke familie. De allernaast verwante hoven slechts zullen vertegenwoordigd zijn: die van Enge land Saksen-CoburgPortugal en dat van Hoheuzollern. DUÏTSCHLAND. De begrootingscommissie uit den Rijksdag heeft het voorstel der regeering tot verhoo- gïng der dienstprèmiën aan onderofficieren, alsmede alle andere voorstellenmet 49 tegen 9 stemmen verworpen. De onderhandelingen tusschen de regeering en de curie over de benoeming van een aartsbisschop van Posen hebben tot eene ver standhouding geleid. Er zijnslechts twee candidaten, de aalmoezenier Mieczkowski te Dantzig en graaf Poninski te Kosciela, en de paus heeft veiklaard diengenen der beide candidaten te zullen benoemen, dien de Duitsche regeering hem zal aanwijzen. Groot opzien is ontstaan door een nieuw artikel in de Hamlurger Nachrichten, dat aan Bismarck toegeschreven wordt. Het artikel brengt verband tusschen het zesdaagsche bezoek van den aartshertog Frans Ferdinand te St.-Petersburg, die een eigenhandigschrjjven des keizers aan den czaar overbracht, en Oostenrijks ondersteuning van de door Rus land ingebrachte bezwaren tegen Bulgarije wegens de aldaar verbljjfhoudende Russische nihilisten. Het artikel wijst verder op het gevaar, dat door Oostenrijks in het oogval lende toenadering tot Rusland, Duïtschland vervreemd wordt van het czarenrijk. Daardoor kan Oostenrijk aan kracht en invloed winnen in het drievoudig bondgenootschap, zoodat Duitschland gevaar loopt in zekeren zin afhan kelijk van Oostenrijk te worden. Er bestaat reden om te vreezen, dat Oostenrijk oecono- mische concessiën van Duitschland verlangt en buitendien eene verbetering der betrek kingen met Rusland zoekt. jEn daartoe be hoefde het niet te komen." enGeland. Aan dé Daily Chronicle wordt uit Kaïro geseind dat de gouverneur van Souachim met twee bataljons infanterie en cavalerie een aanval heeft gedaan op Handoub en die plaats heeft genomen wegens een inval van derwischen. Naar aanleiding van de weder opduikende ge ruchten te Londen en op het vasteland omtrent een geheime Engelsch-Oostenrijksche conven tie, waarbij Engeland zou aannemen Oosten rijks eventueele bezetting van Salonica te steunenherinnert de Times dat de Engel- sche regeering die geruchten categorisch heeft tegengesproken. Portugal begint nu Engeland te bestoken n Hindostanen wel door een onverhoed- sche pretentie op eene thans Engelsche land- strook nabij Goa. Dit verhoogt de ontstemdheid onzer regeeringskringen tegen Portugal, daar de heerschende overtuiging is, dat de Portu- geesche regeering deze nieuwe moeilijkheden alleen opwerpt wegens Manicaland. Het ministerieele blad Dia schrijft: *De verkla ringen der Engelsche regeering in het Lager huis betreffende het charter-van de Mozam- bique-maatschappij schijnen beleedigend voor Portugals waardigheid en volkstrots. In dit geval kent de Portugeesche regeering haar plicht." Volgens bericht uit Soeakim heeft een sterke ^roep opstandelingen, beboerende tot de sla- venhandelaars te Handoeb, een inval gedaan en vee geroofd. De Engelschen achtervolgden hen, heroverden het vee en vingen vijftig Arabieren, waarna zij zonder verlies Handoeb bezet hebben. F R A N K It IJ K. Aan de Temps wordt uit Kayes (Senegal) geseind, dat de commandant Rualt het over schot van het leger van Ahmadou heeft uit eengejaagd, dat bij 800 man heeft gevangen genomen en van alle kanten berichten van onderwerping worden ontvangen. Ali-Bouri heeft zich onderworpen en Ahmadou is ge vlucht. Uit Parijs wordt gemeld, dat de regeering de verdere vertooning van Sardou's drama »Thermidor" verboden heeft, tengevolge van het daardoor des avonds veroorzaakte kabaal der ultra-radicalen, die in het schrikbewind de revolutie meenden beschimpt te zien, waarbij een aantal schouwburgbezoekers de deur uitgezet moesten worden. De minister Constans, die met zijn ambt genoot voor onderwijs ter zake van »Ther- midor" in conflict geraakt is, heeft gisteren den ministerraad, die ten deze verdeeld is, niet bijgewoond. ZWITSERLAND. In het kanton Tessin, te Madonna del Piano, bij Lugano, heeft weer eene gewapende bot sing plaats gehad tusschen clericalen en radi calen. Er vverddoor eerstgenoemden geschoten. De radicalen maakten een Vetterli-geweer buit. ITALIË. De minister van financiën heeft in de Kamer den financieelen toestand des lands uiteengezet. Op den dienst van 1892/3 zal het tekort slechts 43 millioen zijn. Om hierin te voorzien zal de regeering voortaan de buitengewone uitgaven beperken tot 85 millioen. De minister wees op den slechten oogst en het opzeggen van het handelstrac- taat met Frankrijk als de oorzaken van het verminderen van Italië's productieve krachten. De minister werd zeer toegejuicht. SPANJE. De regeering heeft al de handelstractaten, die de bepaling behelzen omtrent de behan deling op den voet der meest begunstigde natie, opgezegd. In de nieuwe tractaten, die zij mocht sluiten, wil zij die bepaling niet meer opnemen. Met de Fransche regeering, aidus wordt gemeld, is zij gezind hettractaat te vernieuwen wegens de goede uitkomsten, die het verdrag van 1882 voor Spanje heeft opgeleverd, vooral voor den Spaanschen wijn, waarvan de uit voer jaarlijks gemiddeld een waarde van 280 millioen pesetas vertegenwoordigde. Met de andere mogendheden zal zij de tractaten slech Is vernieuwen, indien zij nieuwe en aanzienlijke concessiën aan Spanje doen, inzonderheid ten aanzien van den invoer van wjjn, vruchten en metaalerts. Wat de kolo niën dier staten aangaat, deze denkt de regeering van de verdragen uit te sluiten. AMERIKA. Tusschen de beide partijen in Chili moet, volgens de laatste berichten, kans bestaan op eene schikking. Particuliere depêches betreffende Chili mel den dat de opstandelingen Coquïmbo blok- keeren ea bombardeeren en de havensteden Tongoy en Torborallis insluiten. Bij eerstge noemde stad was een veldslag geleverd. De regeering zond 3000 man tot versterking van het leger, De opstandelingen hebben ook Limacho en Guillota bezet. De eigendommen van vreemdelingen moeten veel geleden heb ben. De gezanten ner buitenlandsche mogend heden dreigden, dat zij zich op schepen zou den terugtrekken, indien de strijd mocht aanhouden, maar Balmaseda verzocht hun dit plan uit te stellen, daar hjj hoop koesterde, dat dan de opstand zou kunnen bedwongen worden. De procureur-generaal bij het hoogge rechtshof heeft geëischt dat dit lichaam zich onbevoegd zal verklaren om het vonnis der rechtbank te Alaska, in zake de verbeurd verklaring van Canadasche visschersschepea in de Behringzee, te herzien. De Mexicaansehe gezant te Valparaiso is te Lima aangekomen en heeft aan zijne regeering gemeld dat de toestand in Chili minder ongunstig en eene schikking tusschen de beide partijen waarschijnlijk is. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 Januari Het algemeen debat over de staatsbe- groötfng voor 1891 wérd ook fe'ederi nog it--) i f - o <t rtJ it I I Abonnkmentsprus, per kwartaal Franco per post, door het getieele Rijk Afzonderlijke nominers 1.155. - 2.50. - 0.10. BVKiüAC: ÖTERITHAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van aene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. VOOR DE Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Geven bij deze kennisdat de LOTING der in hei vorige jaar oorde ïfiliiie ingeschrevenen,door den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie, bij besluit van den 16 January 1801, A, no. 117, (2de Afd.) JProv. Blad no, ,5, is bepaald op Zaterdag en Maandag den 21 en 23 Februari) 1891, telkens des voormiddags ten half elf ure. De belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen om op gemelde dagen te verschijnt in het gebouw Maris Sacrtm, aan de Lange Haven alhier, alwaar de Loting zal worden gehouden, en wei; Voor de Lotelinge», wier geslachtsnaam begjnt met een der letters A tot en met K, op Zaterdag den 21 Februanj, en Voor de Lotelingen, wier. geslachtsnaam begint met een der letters L tot en met Z, op Maandag den 23 Februari] 1891. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop de Loting heeft plaatsgehad, kunnen legende wijze, waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebragt door belanghebbende Lotelingenof door hun vader of voogd, bij verzoek schrift op ongezegeld papier, onderteekeipi door hem, .die de bezwaren inbrengt; welk verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer Gemeente. Voorts wordt ter kennï? van de Lotelingen gebragt, dat op Zaturdag den 14 en Maandag den 16 February 1891, telkens des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten Raadhuizc der Gemeente, zitting zal worden gehouden .tot het opmaken van de Getuigschriften, bedoeld bij alinea 2 en 3 van art. 53 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), en wel tot bet opmSker van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdiemt op ecrttgcmelden dag .en voor het opmaken van die ter becoming van vrijstelling als tig* wettige toon op laatstgemelden dag.' De betrokken Lotelingen zullen tot dat einde moe ten verschijnen met twee ter goeder naam en faa m -staands meerderjarige Ingezetenen dezer Gemeente, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken Getuigschrift kunnen ondor- teekenen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het -behoort, den 29 Januari) 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris S. A. VÊRNÉDE, Fd. S. 1asaa«sdaaamia»«a ar, -. ,r

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1