Bü eene begrafenis te Vriescheloo viel een der dragers achterover en was terstond Gemengde Berichten. B E R T E L E G K A A F. Armenzorg. Reclitzakeii. Visscher ij. Ker kn i en ws, In het stedelijke ziekenhuis te 's-Graven- hage is Dinsdag voor het eerst de inspuiting met Koch's geneesmiddel toegepast. Op de tentoonstelling van schilderwerken, te Glasgow onlangs geopend, wordt ons land vertegenwoordigd door werken van Jozef Israels en Blommers. Het Czaar-Peterhuisje te Zaandam is thans weder voor het publiek opengesteld. Daar de Russische gezant door een reis naar Peters burg verhinderd was tegenwoordig te zijn, is de opening zonder eenige plechtigheid afgeloopen. Uit Goedereede wordt gemeld: Ongeveer 60 vaartuigen met goederen uit de Zero zijn hier en te Stellendam aange bracht. Aan de bergers werd gistermorgen door de rijkspolitie belet, met de berging voort te gaan. Als nieuw onderwerp voor de maskerade te Utrecht is thans gekozende deelnemers aan den slag van St. Quentin (1557). Daarbij zullen drie groepen' gevormd wor den, nl. een Nederlandsch-Spaansche groep met den hertog van Savoye, landvoogd der Nederlanden, omgeven door Oranje, Egmond, Hoorne, Aerschot, Megen, Hoogstraten e. a.; een Fransche groep met den hertog van Montmorency als hoofd, benevens o. a. Coligny en zijn broeder d'Audeloten een groep, gevormd door verschillende collegiën uit de stad Quentin. Ten gevolge van ijsverstopping voor de brug tot doorlating van de Beerschemaas tusschen Berchem en Ravestein is de spoordienst tusschen Os en Nijmegen gestaakt. Twee transporten met bespannen voertui gen der artillerie zijn Woensdagochtend van Utrecht naar Wierikkerschans vertrokken, waarvan een het noodige buskruit zal in nemen, om verder door te gaan naar Krimpen- aan-de-Lek, alwaar men voornemens is ijs- opruimingen te houdenhet tweede trans port blijft te Wierikkerschans gereed, om op het eerste sein een nieuwen voorraad bus kruit aan te voeren. Tien manschappen van het korps torpe- distea zijn onder bevel van een officier uit Brielle naar Schoonhoven vertrokken, om te beproeven het ijs in de Lek te laten springen. Uit Wameï van 27 Januari: Maas en Waal sterk wassende, ijs vast. Overtocht naar Tiel gestremd. Buitengewone rivier correspondentie heden ingesteld. Algemeen worden voorzorgsmaatregelen genomen tegen mogelijke dijkbreuk. Het boezemwater in de polders van West- Friesland is onrustbarend gestegen. Niet alleen staat het laaggelegen land blank, het water is zelfs geklommen tot de kruin der omring- dijken en dringt op verscheidene plaatsen de woningen binnen. Het is te hopen, dat'de krachtige watermachines spoedig geregeld kunnen werken om de bewoners van den' water-overlast te verlossen; thans worden zij door het \js in de uitwaterende sluizen daarin nog belemmerd. Uit Ingen (Neder-Betuwe). De Rijn zit onverariderd; in 24 uur 0.84 M. was. Heden- mcrgen 8 uur zijn de dijkwachten betrokken. Het is niet waar, dat de Maas te Venlo op Zondag jl. met donderend geraas is losge gaan; integendeel heeft er niets bijzonders bij plaats gehad toen het ijs zich in beweging zette. Er zijn ook geen ongelukken met sche pen gebeurd, ten minste niemand te "Venlo weet daarvan. Dat de t rivier van Zondag ochtend tot Maandagochtend belangrijk ge wassen is, is waar,maar tevens zeer natuur lijk, omdat ér weinig water in was. Het is' thans (Dinsdagavond) fcnog gewone stand te Maastricht, Roermond en Yenlo. Het weder is gunstig. Nu het ijs, Goddank, flink weg drijft, is het zeer te betreuren, als er veront rustende tijdingen, die niet op waarheid be rusten, aan couranten worden gezonden. AmhCt Te Venlo blijft de Maas bij prachtig weer langzaam vallend; gistervoormiddag 11 ure eene hoogte van 5.40 M. boven 0. De zware ijssehollen en slijk blijven in massa achter. Het dryfijs is "veel verminderd en bedekt ongeveer 1/3 van den waterspiegel. Te Venlo is de Maas tot 5.10 M. gevallen en gisternamiddag ten 5'/a ure was de onder- geloopen straat vrij. De rivier is voor zoo verre het oog reikt iijsvrij. De telegraphische berichten van de Boven-Maas zijn gunstiger. De scheepvaart op de Schelde te Antwerpen is sinds Zaterdagnamiddag weder open voor schepen van alle giootteï Uit Grave wordt van gisteravond 7 uur gemeldRivierstand 9.63, was 0.26aan de Pegelbrug 9.80, was 0.08. De benedenmond werkt met 65 c. m. De Maas te Roermond is bijna geheel vrij van drijfijs. De Roer valt sterk en bevat geen ijs meer. Uit Ruhrort meldt men aan de 2V". 22. Ct. van gistermiddag 12 uur: De Rijn drijft nog voortdurend ijs, echter niet meer zooveel als Dinsdag; het water valt sterk weg; de peilschaal staat thans op 2.50 M. bij schoon weder. Het ijs aan de Lorely staat nog. Nu de straten te Amsterdam geheel van de sneeuwlaag zijn ontdaan, blijkt, dat de zeer felle koude een nadeeligen invloed op de asphaltbestrating heeft gehad. Op den Nieuwendijk en in de Kalverstraat ziet men op verschillende punten, over de volle breedte van den rijweg scheuren, en in laatstgemelde straat bovendien kuilen, zoodat de cementen onderlaag olootligt. Uit Beverwijk wordt aan de 2Y. 22. Ct. gemeld; Morgen zal het juist 9 weken geleden zijn, dat een koffer (met behoorlijk adres voorzien) van Geldermalsen als bestelgoed naar hier werd verzonden en nog niet aankwam. De bekende familie Kingma, te Grouw (Fr.), heeft gedurende dezen winter circa f1800 met hardrijden gewonnen. Te Kuilenburg is de 13-jarige zoon van een korenmolenaar, bij ongeluk, tusschen de molensteenen geraakt, met het treurig gevolg, dat zijn beide bovenbeenen gebroken en zijn linkerbeen geheel verbrijzeld werd. een lijk. V. Dezer dagen werd een twintigjarige jonge- dochter uit Boxmeer op den weg van Haps naar Beugen aangesproken door eenige per sonen, die uit het aan den weg staand hout gewas te voorschijn kwamen en haar om geld vroegen. Het kloeke antwoord van het meisje was«Ik heb het welmaar er is geen cent voor jullie bij." Of dit den aanvallers ontzag inboezemde of dat de nabijheid van eene woning hen af schrikte, misschien zoowel het een als het anderzij lieten het meisje verder ongemoeid. Onder Slochteren passeerden dezer dagen een paar wandelaars een aldaar liggend vaar tuig, waaruit een gejammer werd gehoord. Zij namen een kijkje in het vaartuig en toen bleek, dat de schipper met zijn gezin bijna van honger was omgekomen. Voeding, brand stof, dekking enz. ontbraken aan boord ge heel, en al. Thans voorzien liefdadige men- schen in de behoefte van dat gezin, hetwelk uit zes personen bestaat. Bij den uitgever G. H. Priem te Amster dam is weder een letterkundig maandblad ver schenen: Litterarische Mercuur. Het doel er van is maandelijks een beknopten vertrouw baren gids voor de litteratuur te leveren. De prijs, een gulden in het jaar, is zoo laag gesteld, dat ieder, die eenig belang in kunst en letteren stelt, zich het blad kan aanschaf fen. Maruni. Door de anti-revolutïonnaire kiesvereeniging alhier is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature mr. E. Cremers) candidaat gesteld de heer A. Brammelkamp Jr. te Groningen. Breda. De carnavalsclub alhier is steeds ijverig in de weer om iets goeds voor te bereiden. De optocht, die georganiseerd zal worden, stelt voor den intocht van den reclame-koning Barnum. Buffalo-Bill met zijne roodhuiden, negers en Indianen, olifanten enz. zullen in den optocht tegenwoordig zijn. De inschrijving der Parijsche pers voor de armen is tot 432.278 frs. geklommen. Baron Hirsch zond 100.000 frs. De Louvre-magazijnen stelde 10.000 kleeding- stukken, Duval (van de bouillon-inrichtingen) 30.000 porties soep beschikbaar. In de Deenscbe stad Roskilde is de 70-jarige gemeente-secretaris Ibsen wegens verduistering van gelden (244.862 kronen gedurende 22 jaren) veroordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf. Te Petersburg is, in 106-jarigen ouderdom overleden de heer A. S. Balatine, die zijn eigen huis in brand stak toen Napoleon I in 1812 Moskou binnentrok. Door de Franschen gevangen genomen, ontsnapte bij toen slechts tenauwer- nood aan den dood door den kogel. Te Helsingfors zijn 13 zendelingen van het «Leger des Heds" gevangengenomenze zullen wegens landiooperij worden terechtgesteld. DEN HAAG, 29 Januari. Tweede Kamer. Na uitvoerig debat, waarin de re geering geleidelijke kiesrechthervorming voor stond en toezegde een tariefherziening in den geest van verhooging van rechten op luxe-artikelen met verlaging voor anderen, is hoofdstuk onvoorziene uitgavenaangenomen met 67 tegen 19 stemmen. De gisteren te Rotterdam door de coilectanten- vereeniging «Waterloo en 1830" gehouden schaalcollecte heeft opgebracht f 3906.29 Va- Voorts aan bons 100 voor een blank kropbrood, 15 voor een kop bruine boonen, 1 voor 'h heet. steenkolen, 12 voor een kop gort, 12 voor een kilo rijst. Op last der directie is aan de zegenvisscberij «Klein Profijt F', onder Roon, aan iederen visscher uitgereiktVt HL, tarwe, 3 liter erwten, 3 liter bruine boonen, Vs Kg. spek en Vs Kg. boter. Een voormalig inwoner der gemeente Warns- veld heeft aan de hervormde kerk en bare diaconie aldaar te zamen de som van f5000 gelegateerd. In de week van 18 tot en met 25 dezer zijn te Utrecht, 22237 portién brood en koffie gratis verstrekt, dat is 2495 meer dan in de week te voren. De vorige week werden door de Bergen-op- Zoomsche spijskokerij verstrekt 1299 porties warme spijs en 894 porties koffie en brood. Daar de kas van de commissie voor werkver schaffing te Barneveld uitgeput was, heeft zij zich genoodzaakt gezien eene collecte langs de huizen aldaar te houden, welke de som van f210 heeft opgebracht. Genoemde commissie heeft gedurende den geheelen winter aan een 60 a 70 personen werk verschaft, welke hierdoor in staat gesteld zijn in de strenge koude, op eene fatsoenlijke wijze in hun onderhoud te voorzien, wat zonder deze werkverschaffing zeker niet het geval zou geweest zijn. Voor behoeftige ingezetenen van Hazerswoude en Koudekerk is dezer dagen eene hardrijderij op schaatsen gehouden. Door eene commissie was voor dit doel f518 ingezameld. Aan dezen wed strijd namen 210 personen deel. Hieronder waren enkele gegoeden, die voor behoeftigen reden. Het eigenaardige van dezen wedstrijd was, dat ieder deelnemer levensmiddelen en brandstoffen ontving, nl. boonen, vet, spek, rijst, brood en steenkolen. Denzelfden dag werd te Koudekerk eene zang uitvoering ten behoeve der algemeene armen gegeven, die ruim f70 heeft opgebracht Te Nede (Gelderland) is circa vierhonderd gulden gecollecteerd, ten behoeve van de Her vormde armen der gemeente. Tevens werden diakenen verblijd door eene extra gift van hon derd gulden. Men meldt uit Lekkerkerk aan de IV. R. Ct, Dank zij de goede zorgen van het diaconie- bestuur, de vereeniging «Hulp in nood" en de ijsclup «Recht aan allen", wordt in deze ge meente geen gebrek geleden. Aan verschillende collecten werd reeds ongeveer f800 bijeenge bracht, terwijl dezer dagen diaconie en «Hulp in nood", die reeds verscheidene jaren samenwer ken, weer een rondgang houden, welke weer f300 zal opbrengen. Onze ijsclub verschaft aan velen geregeld werk en hield verscheidene keeren een wedstrijd voor behoeftigen, waarbij niemand vergeten werd. Ook verder doet de particuliere weldadigheid het hare. De heer L. verschaft eiken ochtend aan 60 schoolgaande kinderen een uitmuntend ont bijt, terwijl de heer B. drie malen 's weeks 25 kinderen met warm middageten verblijdt. De weldadigheidsvoorstelling, te Haarlem gege ven door de tooneelclub «Multatuli", heeft na aftrek der kosten opgebracht f332,19. Om in de groote behoeften der onvermogende ingezetenen te voorzien, hebben zoowel het diaco nie- ais het burgerlijk armbestuur te Berg-Am- bacht collecten gehouden, welke elk meer dan f 400 opbrachten. Het weldadigheidsconcert, gegeven door de lieder tafel »St. Petrus" ten bate van de algemeene armen te Boxtel, heeft omstreeks 300 gulden opge bracht. Een te Zutfen voor eenige dagen gehouden ijsfeest heeft voor de armen ruim f700 opge bracht. Eene liefdadigheidshardrijderij, te Groningen Woensdag gehouden vanwege de ijsvereeniging, heeft ruim f 800 opgebracht, welke som aan de commissie van onderstand ter hand zal worden gesteld. Te Baarn hield Donderdag jl, de nieuwjaars- commissie eene extra uitdeeling van *250 tarwe- brooden van 2 !/a kilogr. en een waggon steen kolen. Jhr. mr. B. Ph. de Beaufort aldaar, die ge regeld een 70-tal gezinnen van een en ander voorzag, zal nu voortaan gedurende den winter eenmaal in de week erwtensoep doen koken, waardoor een grooter aantal van de gelegenheid zal kunnen gebruik maken. De vereeniging voor ziekenverpleging aldaar heeft hare werkzaamheden reeds begonnen. Verscheidene zieken worden van krachtige soep voorzien. Binnen korten tijd zal mej. B zich aldaar vestigen als liefdezuster. Genoemde dame heeft hare hulp geheel belangeloos der vereeni ging aangeboden, wat natuurlijk met de meeste dankbaarheid is aangeboden. De heer A. de Wit te De Rijp, die reeds zoo veel gedaan heeft tot leniging der armoede aldaar, door het uitdealen van levensmiddelen, brand stoffen, wollen dekens enz., heeft wederom eenige wollen dekens ter beschikking gesteld van de verschillende gezindten, om aan de behoeftigsten te worden uitgereikt. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam, 4de kamer, veroordeelde gisteren K. A Bos tot 8 maanden en C. G. Tieman tot 6 maanden ge vangenisstraf wegens het veispreiden op 14 Februari 1890 van een opruiend biljet onder Iote- lingen te Amsterdam. De rechtbank te Amsterdam heelt rechtsin gang tot gevangenneming verleend tegen de per sonen Aiend en Hendrik Van der Weijden, beiden leden van de gefailleerde firma van der Weijden en Zoon aldaar, onder andere ter zake van ver duistering eener waarde van ongeveer f400.000 aan effecten. Het gerucht loopt dat genoemde personen de wijk naar Griekenland hebben genomen. Wat daarvan waar is, zal de tijd moeten leeren. (IV. v. N.) PERNIS. Gisteren kwam alhier binnen een sloep met 250 kabeljauwen en 1500 sehelvisschen, waarvoor f 1200 bruto is besomd. KRALINGSCHE VEER. In de Maas alhier is het blank watermen is reeds bezig geweest met het visschen naar zalm, doch heeft niets gevangen. Ned. Herr. Kerk. Drietal te Schoonhoven J. E. Steenbakker

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3