A0. 1891. Maandag 2 Februari N°. 7684. Eerste Blad, NOTIFICATIE. "V ij f- ©n-veer t i g-ste Jaargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. BinnenlaMsche Berichten. UITGEVER: T. ODÉ. Schiedam, 31 Januari 1891. Heeft iemand soms genoten by de lezing ■der zesdaagsche discussiën in de Tweede Kamer onzer Staten-Generaal? Wie zou hierop een toestemmend antwoord durven geven? 't Waren aanvallen en 't waren uitvallen't was verdedigen en terugkaatsen. We weten nuboe ons politiek raderwerk in elkander zitwe wetenwelke tekortkomingen onze regeering aanklevenenwe weten nog meer, al is 't maar uit een kleinigheid, natuur- •lijk dat er nog altijd regentenbloed van het allooi •der 18de eeuw in onze volksvertegenwoordi ging vloeit. We vestigen er voor de curiositeit de aandacht op. Tot hoofd der gemeente Nieuwer-Amsteleen gemeente van vijf en twintig duizend zielen, is benoemd, een dag of acht geleden, iemand die deurwaarder is •bij de rijksbelastingen. We hebben denman nooit onder de oogen gehad; tot op het oogen- blik zijner benoeming was hij onszelfs bij name, totaal onbekend. Nu, zoo'n man wordt benoemd tot burgemeester, en daar breekt >de storm los. «Gisteren bracht hij nog waar schuwingen rond bij achterstallige belasting schuldigen, waaraan hy vijf cents verdiende; gisteren nog 't klinkt haast als bij Van Alphenngisteren nogen nu reeds dood" en vandaag zetelt hij in het provisioneele raadhuis van Nieuwer-Amstel éen en onver deeld, zooals het in deze parasiet van Am sterdam heet. En in de Tweede Kamer werd ook het woord n deurwaarder" gehoord. We behooren niet tot de geestverwanten van den heer Lohman; we zullen hem gaarne weder het Binnenhof met het gebouw der Vrije Universiteit zien verwisselen, maar we geven hem groot gelijk, dat hij de aanvallen op deze regeeringsdaad afwees met deuitnoodi- ging«komt op mijn bureau, daar zal ik u inlichtingen geven". De benoemde persoon is deurwaarder, en dat schijnt op het einde der 19e eeuw voor een deel der Nederlanders nog een zware pil te zijn om te verduwen. Deurwaarder, hoort ge 't welgij aristo craat, wiens vader, om met Huibert Cornelisz. Poot, den dichter van Abtswoude te spre ken »met een spade 't land moest delven". Deurwaarder, die voor vijf cents biljetten rondbrengt tot op den dag, waarop hij aan de boorden van den Amstel in het gemeentehuis gaat zetelenom een ambte naar, die aan hoofdpijn lijdtvoortaan te kunnen zeggen waar 't op staat. Een deurwaarder op den stoel, waarop pastoor Brouwers van Bovenkerk gaarne een Noordbrabantschen jonkheer had gezien Zeker, pastoor Brouwers is in Nieuwer-Amstel een te recht zeer geëerd man, san wien deze gemeente groote, zeer groote verplichtingen heeft. Ging het echter wel aan, dat deze keurige letterkundige de benoeming te Nieu wer-Amstel karakteriseerde als bewerkt door een paar Jljnent Daar komt de aap weder uit den mouw, en zoo waar, bij deze gelegenheid krijgt onze Hieronymus van Alphen weer een-kroon op het hoofd. Aldus zong deze menschenkennerwat hij was, al stak De Génestet hem naar de kroon, aldus zong hij: sAIexis heeft zijn zusje lief, Zoolang ze in vrede leven" 1 Wat hadden ze elkander lief in '88, die verschillende richtingen der rechterzijde, die katholieken, die orthodoxen, die afgeschei denen, die doleerendeni Op éen bodem ston den ze, op den bodem des geloofs I Minachtend spreekt pastoor Brouwers thans van de fijnendie aan Nieuwer-Amstel een deurwaarder als burgemeester hebben be zorgd. O, die fijnen We zijn bij den deurwaarder terugDeze deurwaarder was lid van den gemeenteraad der gemeente Nieuwer-Amstel, dus gekozen door de bevolking dier gemeente tot dien post van vertrouwen. Als nu die deurwaarder eens een hoofd had, helder als glas, die kostelijke gave voor geen tonnen gouds te verkrijgenals hij eens menschenkennis be zat, als zyu ambt hem met tal van wetten en verordeningen in kennis had gebracht; als die deurwaarder eens den tact had met menschen om te gaan, zou dan die keus zoo slecht zijn? Wij weten er niets van; wij kennen den man niet; misschien is zyn benoeming een groote fout van den minister Lohman; maar wij teekenen er protest tegen aan, dat in 4891 de naam eener betrekking wordt misbruikt, eener betrekking, waarvoor niemand zich behoeft te schamen, om een benoeming tot burgemeester te wraken. Menige deurwaarder was waardiger vaderlander dan menige jonkheer I Er zyn van die menschen, ze hebben een, ja, wat zullen we zeggen, ze hebben een vlin derachtige natuur. De omstandigheden hebben hen op een klein verhevenheidje geplaatst, en van daar oreeren ze, niet over hun vader, want die was misschien schipper, of hun grootvader was het, dat doet er niet toe, en dus over vair of grootvair oreeren ze niet, maar over hun vriend, den kornel, of over den vriend van een hunner vrienden, den resident, en dan wanen ze zich groot, en kijken deurwaarders en deurwaardersgelijken 'uït de hoogte aan. Dat is het ras, dat in ons goede Nederland kwaad doet. Nietelingen meestal, met geen grein gezond verstand, maar vol inbeelding als opgeblazen kikvor- schen. «Mijn vriend de kornel", dat is hun wachtwoord, "Wat hebt gij zelf verricht in de maatschappij? Op deze vraag antwoorden ze ik heb mijn vriend den kornel gekend! en deurwaarders kijken ze niet aan 1 Dat is ons fin de siècle. Van Nieuwer-Amstel met zijn burgemeester, dien wij volstrekt niet kennen, tot Rotter dam is een niet groote afstand. Rotterdam weet te verkrijgen, dat Delftshaven er mee verbonden wordt; Oud-Delftshaven herinnert alleen nog aan vroegere zelfstandigheid, 't Duurt niet lang meer, of we zullen hooren van Oud-Kralingen en Oud-Charlois. Verder zal 'tzijn: Rotterdam éen en onverdeeld. En Amsterdam, zit bekneld tusschen Nieuwer-Amstel cn Sloten, en wat Rotterdam gelukt, mislukt Amsterdam. Wat is dit? Leest ge Rotterdamsche bladen, hoort gein den gemeenteraad van Rotterdam en in de Kamer van koophandel aldaar redevoeringen houden, die getuigen van opgewekten zin, van den ernstigen wil om vooruit te komen Amsterdam zendt u zijn verslagen van poli tieke meetings, Rotterdam weet te anexeeren, Amsterdam redeneert. Geeft dit elke kleinere gemeente geen ernstige stof tot nadenken en geen krachtige aansporingtot handelen SCHIEDAM, 81 Januari 1891. De heer J. Tak, die in de laadszittïng van gisteren mededeelde dat hij ontslag nam als lid van den gemeenteraad, gaf daarvoor als reden op, dat hij de overtuiging had dat zijne denkbeelden omtrent gemeentewerken en financiën verouderd waren. De heer G. M. C. Dresselliuijs, controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier, is tijdelijk belast met het waarnemen van de betrekking van den heer J. J. van Raab van Canstein, eervol ont slagen ontvanger der invoerrechten en accijnzen. Dank zij den volhardenden ijver'van de besturen der Schiedamsche spoelingvereeni- ging en van de Nederl. gist-en spiritusfabriek te Delft, is de Schie van hier naar Delft en Beukelsdijk weder bevaarbaar. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen T. B., wonende alhier, die zich gister avond in den winkel van T. v. Es, in het Broersveld, aan diefstal van 3 stukken kaas heeft schuldig gemaakt. Naar men aan het Vad. mededeelt, is baron De Constant Rebecque eervol ontheven van de functièn van hofmaarschalk en wordt hij als zoodanig vervangen door baron Taets van Amerongen van Natewisch. De heer De Constant Rebecque blijft echter kamerl leer-ceremoniemeester. De schout-bij-nacht jhr. J. A. Roëll, adju dant van wijlen Z. AL den Koning, zal met 1 Mei a.s. zijne functiën ten Ilove neerleggen. De Stand, huldigt de nagedachtenis van mr. Verniers van der Loell in de volgende bewoordingen Als we van sLiberalisten" spreken, hebben we steeds de Coterie op het oog. D. w. z. die groep in den lande, die het land, en de macht van het land, in pacht nam voor zich en liaars gelijken en wie niet dacht als zij als pariah's behandelde, zoo niet buiten de wet stelde. Maar nooit hebben we daarom ontkend, dat er in hun kring ook nobeler aspiratiën leefden, en dat die betere aspiratiën soms vertolkt werden door nobele staatslieden. Nobel, al bleken ze ook onmachtig om tegen den stroom der Coterie op te roeien. Onder die nobeler figuren rekenden we ook steeds den nu overleden afgevaardigde Ver niers van der Loeff. Een knap man. Een man van zaken. Een man die goed sprak. En bovenal een man, in wiens hart ook zeker gevoel van billijkheid jegens andersdenkenden huisde. Iets wat niet het minst bleek uit zijn steun aan Mackay's schoolwet verleend. Veel gaat in dien staatsman voor de liberale partij verloren. Niet het minst omdat ze in hem een dier vroeden een rijpen verliest, die zijn partij van veel dwingziek onrecht afhield. In de Rotterdamsche afdeeiing van »Alge- meen Stemrecht" is sprake om een werkman candidaat te stellen voor de Tweede Kamer in de plaats van den heer mr. Verniers van der Loeff. In de Staatsct. no. 25 worden eenige staten medegedeeld betreffende de Neder- landsche koopvaardijvloot. Zij telde op 31 Dec. 4890 6l8 schepen, metende 723,6b0,97 M* of 253,336,55 tonnen, tegen 610 schepen, metende 699,473,60 M* of 244,795,69 tonnen op 31 Dcc. 4889. In 1890 zijn voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uit gereikt aan 61 schepen, metende 92.540,43 M' of 32,563.84 tonnen, tegen 52 schepen, metende 59,338.17 M' of 20,899,35 tonnen C OU MIT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. franco per post, door bet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke ..•0.10. BUREAU: BOTER8TRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: va» 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf] 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- ilOJ AND, Gelet op de Wet van den 6den November 1887 (Staatsllad n°. 193), houdende veranderingen in de Additioiieele Artikelen der Grondwet en op art. 73, alinea 2 der Wet van den 4den Juli 1850 (Staats blad n°. 37). Noodigen de inwoners der; provincie Zuid-Holland •die elders in 's Rij ks belastingen zijn aangeslagen, "uit, om daarvan vóór den futen April 1891 aan hun College te doen blijken," door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren ■der Rijks directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der Lijst van de Hoogstaan geslagenen, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste kamer van de Stateu-Generaal. De aanslagbiljetten of uittreksels uil; de kohieren moeter. wat de grondbelasting aangaap den dienst 189! beti effen. De bedoelde stukken behooren door belanghebben den tè worden ingezonden aan het locaal van het Provinciaal Bestuui van Zuid-Holland, met opgave van 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; 2°. de gemeente en de dagteekening zijner geboorte en 3°. bijaldien hij buiten 's lands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met vei melding van de dagtee kening zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad. 's-Giavenhage, den 19dea Januari 1891. De Gedeputeerde Staten voornoemd, FOCK, Voorzitter. F. TA VENRAAT, Griffier.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1