Gemengde Berichten. in 1889. In 1890 zijn gesloopt, verongelukt, buitenslands verkocht of op andere wijze uit de vaart geraakt 53 schepen, tegen 41 in 1889. In een vergadering van de sVereeniging voor Algemeene Scheepvaartbelangen", Dins dag te Amsterdam gehouden, deelde de heer Boissevain mede, dat de ijsopruimïng ia het Noordzeekanaal van 3 tot 25 Januari f45.000 had vereischt, waarmede de geldmiddelen zijn uitgeput. Afdoende maatregelen voor het openhouden dienen genomen te worden. Voor het benoodigde materiaal acht de com missie f500.000 noodig of f 60.000 jaarlijks voor rente en exploitatie-kosten die de com missie door bijdragen van staat, provincie, gemeente en verschillende handels- en scheep vaartmaatschappijen wil trachten te waarbor gen. De commissie wrenscht in dien geest onderhandelingen aan te knoopen, daarna een beroep te doen op de Amsterdamsche beurs, en zoodra het kapitaal bijeen is, door aandeel houders een bestuur te deen kiezen om het nobdige'materiaal aan te koopen en verdere plannen uit te voeren. Na uitvoerige beraadslaging werd de be- staande commissie gemachtigd te trachten dit voorstel uit te voeren. Door de staatsspoorwegmaatschappij is een bedrag van f 6860.10 beschikbaar gesteld om te worden verdeeld onder het werklieden- personeel der meest belangrijke stations, als belooning voor den buitengewonen dienst ijver, betoond tijdens de geheerscht hebbende drukte# De Amsterdamsche gemeenteraad heelt Woensdag na drie uren debat met 28 tegen 8 stemmen den commandant der brandweer, den heer Van Moock, eervol ontslagen zonder pensioen. De dienst op den Centraalspoorweg heeft thans weder geregeld plaatsbij Nunspeet en Elburg wordt nog wat langzamer gereden met het oog op de gaten die hier en daar in den weg zijn geslagen. In 't vorige jaar werd in ons land ruim 80 imllioen gulden aan drank uitgegeven en nog geen 75 miliioen aan brood. Dat teekent. AmstCt.) De deelneming aan de 1 Mei a.s. te openen internationale kunsttentoonstelling, waarmee de »Vereeniging van Berlijnsche Kunstenaars" haar 50-jarig bestaan zal vieren, belooft al gemeen te zyn. Blijkens een mededeeling van het comité zullen niet alleen de voornaamste Duitsche meesters, maar ook de beste Belgische en Italiaansche meesters inzenden en zullen ook stukken uit de rijks-museums dier landen voor deze tentoonstelling afgestaan worden. Ook uit Frankrijk, Griekenland, Nederland, Zweden en Noorwegen en Rusland zullen belangrijke inzendingen komen, waaromtrent het comité eerlang zal berichten. Gisterochtend vertrok met de staatsspoor naar Nijmegen eene afdeeling genietroepen onder bevel van den ln luitenant J. L. H. van Holk, sterk 1 officier, 1 sergeant-majoor instructeur, 3 sergeanten, 3 korporaals en i 2 geniesoldaten, teneinde werkzaam te zijn bij de ijsopruiming op de Boven-Waal. De sleepbooten Wodan, Hoeh-van-Holland VI, Zeeland en Oeneraal Van der Heijden zijn van Hellevoetsluis naar Moerdijk opge- stoomd, om te trachten het ijs te breken en zoodoende het Haringvliet van ijs te zuiveren, voor het ijs op de bovenrivieren loskomt. Uit Ooien wordt aan de N. R. Ct. gemeld Gisternacht is de Beersche Maas over den zeedijk gekomen en de polder daardoor geïnundeerd. De laagstgelegen woningen zijn ontruimd en de bewoners aan den Maas dijk gehuisvest. Op de rivier zit het ijs nog vast. Deze blijft langzaam aan wassende. Zoolang het ijs boven Grave en Ravenstein niet opgeruimd is, verwacht men hier geen jjsbeweging. De postbode vertrok heden wel naar Os, maar men weet niet of die plaats wel "te bereiken is, daar er veel ijs gaat in de traverse der Beersche Maas. Uit Lage-ZwaluweHet ijs in het Hol- tandsch Diep boven de spoorwegbrug zit onveranderd vast. De stoomboot, die benedr. de brug is bezig geweest met ijsbreken, kan weinig voortgang maken. Uit WerkendamOok bier is een detache ment geniesoldaten, onder bevel van den lsten luitenant Frenckel en bestaande uit 4 onderofficieren, 4 korporaals en 12 minderen, aangekomen om bij eventueele ijsverstop pingen op de Merwede en Nieuwe Merwede ■werkzaam te zijn. Verschillende proeven zijn door hen op kleiner of grooter schaal onder nomen. Uit GramsbergenHet water is sedert gisteren nog ontzettend gewassen, heeft eene ongekende hoogte bereikten loopt tot een aanzienlijke lengte over den straatweg van hier op Hardenberg. Slechts met hooge laarzen kunnen voetgangers dien weg passeeren, en dan nog met alle voorzichtigheid, teneinde niet door eene ijsschol omver te worden ge worpen. Voor Doesburg is de rivier over een derde met drijCjs bedekt. Het water valt, zoodat men vermoedt dat het ijs boven nog vastzit. De overtocht geschiedt met de; booten en sedert gistermiddag gaat de post ook weder via Dieren, Te Roermond is de Maas weder zooveel gevallen, dat de gemeenschap tusschen de gehuchten en de stad niet meer verbroken is. Te Tiel is bet ijs gisternacht losgeraakt en dreef het goed door. Ook te Deventer was dit het geval, maar er bestond eene groote ijsverstopping bij Nijen- beek met overstrooming, zoodat de boeren met have en vee vluchtten. Te Doesburg is Donderdagavond het ijs in den IJsel losgeraakt en doorgedreven. Volgens bericht uit Grave kruide de Maas te middernacht. Er is een ijsdam tusschen kilometerraai 178 en '179 ter hoogte van 2'/3 M. boven den waterspiegel. Van kilometerraai 181 tot 181 is er blank water; van kilo meterraai 181 tot 183 zit het ijs va?t. De Elftweg is met 0.98 M. overstroomd. Rivierstand gisternamiddag 1.45 u., 10.85 M. Val 2cM. Het ijs te Nijmegen kwam Donderdagna middag gedurende vijf minuten los onder Valkenhof en stond in eens acht voet hoog over de kade. Het is ongeveer 300 meter verschoven, doch zit thans weder vast. De gevaarlijkste plaats van den Rijn, de Lorelei, is, dank zij de tijdige hulp van de genie, goed open. Daardoor is een groot ge vaar voor overstroomiug voorkomen. Op enkele punten, o. a. tusschen Bingen en Bie- bi'ich, heeft het drijfijs zich weer vastgezet, maar men hoopt, dat dergelijke versperringen spoedig zullen opgeruimd worden. - Te Emmerik is men beducht voor eene overstrooming, daar het afkomend ijs nabij die stad bergenhoog opeenschuift en niet kan afdrijven, omdat de Rijn lageruit tot beneden Dordrecht nog vastzit. Naar men uit de Tielerwaard meldt van gisterav, 6V2 uur, is de Waal beneden Tiel bij Ophemert, Varik en Opijnen des middags losgebroken. Groote schollen drijven met groote snelheid voorbij. Het waterstaat aan den bandijk, maar doet evenals het ijs weinig of geen schade. Op dit oogenbiik is er eenige was, maar het gevaar schijnt voorbij te zijn, daar tot gisteravond geen berichten ingekomen zijn van ijsverstop pingen. In de Waal was van Dreumel tot Beu- ningen het ijs gisteren overal drijvende. De waterstand heeft op de meeste plaatsen langs de rivier nog niet eens de noodpeilschalen, die bij de wachthuizen geplaatst worden, bereikt, zoodat al het gevaar voor doorbraak, wat den Waaldijk langs het land van Maas en Waal betreft, geweken is. De vorige nacht is het ijs hij Lobit los geraakt, zoodat daar blank water is. Val 1.70 M. Van het beneden-Spijk af naar Emmerik zit het ijs nog vast. Door den snel len val is de brug over den Ouden Rijn tusschen Lobit en Elten losgeraakt en weg gedreven. Uit Rubrort meldt men aan de N. R. Ct. van gisternamiddag 3 uur: In den Rijn drijft hier geen ijs meer. het water is vallende. De haven zit nog vol zwaar ijs.de schepen kunnen dus nog niet verhalen, zoodat er nog niet geladen wordt. De Bovenrijnzit nog vast. Waterstand 2.77 Mzachte motregen bij Z.W. wind 5' R. De geregelde correspondentie van Noord- Beveland met Walcheren en Zuid-Beveland (Wolfaartsdijk en Veere) is hersteld. Ook de spoorboot doet de reis weer door de Zand- kreek. Onze riviermonden zijn thans vrij van ijs. Men schrijft uit Exlo (Drente), dd. 27 Jan. De FKaterdil" is doorgebroken. Helaas, het was te voorzien dat met een plotselingen dooi de door velen gevreesde watermassa met groote golven ons, dorp zou binnenstroo men en overal verwoesting zou aanrichten. Ellendig ziet het er hier met sommige huis gezinnen uit. Hunne inboedels, als tafels, stoe len enz., drijven in het ruime sop, en wan neer zal bet water binnen de gewone perken zijn teruggebracht? Het zuidelijke gedeelte van ons dorp is als in een meer herschapen, en in sommige huizen heeft het water een hoogte bereikt tot aan de middelste kabinets lade. Geen wonder dat deze huisgezinnen in allerijl hun levende have in veiligheid ge bracht, en hun woning aan het lot hebben prijsgegeven. De laatste berichten omtrent den toestand der rivieren zijn over het algemeen gun stiger. Het NIL v. Ned. verneemt de verloving van mejuffrouw Aafke Kuypers met jhr. Teding van Berkhout. Den vorigen nacht kwamen de reizigers die reeds te 8.44 te Eindhoven hadden, moeten zijn, eerst te l'/i uur te Eindhoven aan. Die vertraging was verooizaakt door ontsporing van een vroegeren trein nabij VuchtVlijmen, waardoor de trein s-Bosch Boxtel veel oponthoud had. De verschuiving van aarde tusschen Meersen en Valkenburg, op de lijn Aken—Maastricht, is nauwelijks hersteld, of op eene andere plaats van die lijn doet zich hetzelfde ver schijnsel voor. De dienst ondervindt wederom vertraging. Een 16-jarige jongen heeft Dinsdag de onderlijke woning te Hillegersberg verlaten, met het doel om te Overschie en te Delfts haven boodschappen te doen en om daarna de lessen op de teekenacademie te Rotterdam bij te wonen. Hij is noch te Delftshaven, noch op de les geweest en dus vreest men, dat hem een ongeluk is overkomen. Te Utrecht is Donderdag uit Den Haag aan gekomen het Engelsche muziekkorps van hét yLeger des Heils". Een talrijke menigte wachtte het aan het voormalig Rijnspoor- station op en vetgezelde dat korps bij zijn ommegang door de stad naar het vergader lokaal in'de We.otraat. Het korps blies vroolijk er op los, en deed behalve shet Wien Nêer- landsch Bloed", een aantal vroolijke marschen booren. De uniform van het korps, bestaande uit blauw met rood afgezette, zoogenaamde attila's en witte helmhoeden met rood lint, waarop gedrukt Salvation Army" trok zeer de aan dacht. Een aantal heilssoldaten openden en sloten den trein. Alles ging in de beste orde. Te Helder heeft de vader van een talrijk gezin zich heimelijk naar Amerika begeven, eene vrouw met negen onverzorgde kinderen in armoede achterlatende, waarvan het jongste tien dagen. De schipper G. Schavelier, uit Vuren, is ten gevolge van een schok door het ijskruien overboord gevallen en verdronken. Hij laat een groot gezin onverzorgd achter. Verleden Vrijdagmorgen vertrokken met drie arresleden van De Lemmer naar Urk de heeren E. en T. BouwhuisA. KnolA. Kerkhoff, J. Pen, D. L. Hoogkamp, H. Oosten, M. Meinen en P. Rippen (loods). Te halfeen bereikte men, in tegenwoordigheid van de meeste eilandbewoners, de haven. .Van dit feit werd een oorkonde gemaakt om iu het ge meente-archief geplaatst te worden. Te drie uur vertrokken, werd onder afwisseling van sneeuw en regenhet voor hen ontstoken Lemstervuur bereikt en in de Wilde Man" hun allen een hartelijk welkom toegeroepen. Te Goes is Vrijdag overleden Pieternella Oosthakker, wed. van Hendricus van den Broeke, »'toude Nelletje" genaamd, die met hare familie en veel belangstellenden 15 Dec. 4888 haar lOOsten verjaardag herdacht. Volgens den burgerlijken stand was zij echter slechts 88 jaar oud, terwijl zij in het register van het burgerlijk armbestuur staat inge schreven als geboren te Kolijnsplaat 5 Jan. 1793, zoodat zij volgens die aanteekeningen ruim 98 jaar oud geworden is. De familie blijft echter beweren dat zij nu 102 jaar oud was. Uit Maastricht wordt gemeld, dat thans definitief is besloten den grooten carnavals optocht op 8 Februari te doen houden. 36 vereenigingen zullen daaraan deelnemen. De stoet zal bestaan uit 40 gecostumeerde groe pen en worden opgeluisterd door 6 a 7 muziek korpsen. De hoofdgroep zal dep intocht van prins Carnaval voorstellen. Te Avezaat is een geheel huisgezin ver giftigd, doordien het eten klaargemaakt was in koperen vaatwerk. De vrouw is reeds ov rieden, de andere huisgenooten zijn nog ziek. s De koudste dag in dit seizoen was tot dusver 30 Dec. 1890, toen de thermometer des morgens aanwees plus 37s Fahr. minus doy, Celsius minus 127, Réaumur. Drie maal was het sedert 1848 kouder: 24 Jan 1881: 19 Cels. of 2", Fahr. of 157, R.8 Dec. 187120 Cels. of 4 Fahr. of 16 R.21 Jan. Ig50: 21 Cels. of .57, Fahr. of 167, R- Op laatstgenoemden dag was het dus ruim 9 graden Fahr. kouder dan 30 Dec. 1890 (des morgens 8 uur te Utrecht). Met korte tusschenpoozen heeft het ruim zestig dagen gevroren, na den 20n Novem ber 1890. Flaardingen. Op dedoor het bestuur van het onderling ondersteuningsfonds onder de zinspreuk sHet Algemeen Belang" tot het uitkeeren van gelden in geval van ziekte, voor ambachtslieden en varensgezellen, op Maandag 26 dezer belegde openbare alge- meene vergadering werd o. a. rekening en verantwoording gedaan over het jaar 1890. Aan ziekengelden werd uitgekeerd in Januari toen ook hier de influenza woedde 1890 f1775 (tegen vorige jaren p.m. f 500), Febr. f825, Maart f610, April f530, Mei f370, Juni f285, Juli f280, Augustus f270, Sept. f300October f240November f275, Dec. f430, totaal f6190. Terwijl in de twintig jaren van het bestaan der vereeniging aan ziekengelden werd uitgekeerd f55,979. 1 Januari jl. was gedeponeerd bij de spaar bank f 11,753 en in kas f701.34. Het aantal leden bedraagt thans 1191. Yïaardingen. In 1 het geheel werden hier in het afgeloopen jaar 45,351 telegrammen behandeld of ruim 5000 meer dan liet vorige jaar met een totaal ontvangst van f 11,207.55 of f455 meer dan in 1889. Het grootste aantal behandelde telegram men, op éen dag gedurende 1890 (7 Juli) was 739 stuks of 180 stuks meer dan op een der drukste dagen sedert 1 Juli 1859. Botterdam. Door het flink optreden van de agenten van politie A. J. Pelgrim en J. F. Mulder alhier werd gisternacht door hen het leven gered van eene moeder en twee harer jeugdige kinderen. Omstreeks li/3 uur, terwijl zij surveille rende waren, zagen die agenten licht in pand 45 aan de Catharinastraat, hetgeen hun ver dacht voorkwam. Aangezien zij geen gehoor kregen op hun kloppen en leven maken, verbraken zij een raam en kropen daardoor naar binnen, waar nu bleek, dat er in het woonvertrek een binnenbrand was, ontstaan door het springen van eene petroleumlamp. Zij blusckten dien brand, door er kleeding- stukken op te werpen. Zij vonden daarna in de kamer te bed liggen de bewoonster met twee harer kinderen, blijkbaar bewuste loos, vermoedelijk door rook en walm. De agenten hadden de voldoening, nageruimen tijd daarmee bezig te zijn geweest, bij de moeder en hare twee dochtertjes het be wustzijn weder op te wekken, zonder dat 2ij letsel hadden bekomen. De man en vader was voor zaken afwezig. De schade door den brand veroorzaakt is gering. (N. R. Ct.) Amsterdam. De nieuwe burgemeester van Nieuwer-Amstel is gisteren geïnstalleerd. Van de 15 raadsleden waren slechts vijf tegen-j woordig. De secretaris was wegens zware hoofdpijn verhinderd de plechtigheid bij te wonen. Besluiten konden er natuurlijk niet genomen worden. De installatie geschiedde door den eenigen aanwezigen wethouder, den heer Sehreuder. De kleine tribune was overvol met toe schouwers. De Nederl. club te Londen heeft tot voorzitter gekozen den heer J. Labouchere en tot secretaris den' heer Marlens. De heer Hubert Vos heeft

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2