1 J Feu i I e t o n. Het goud van de Orion. A0. 1891. Maandag 2 Februari. N°. 7684. Tweede Blad "V ij f - n -v© ©rtig-st© Jaargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, uitgêverTT odé. Biiiteiilaiiclsche Berichten. Bimienlaiidsclie Berichten* ED11E COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Wranco per post, door het gehiele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers -0.10. BVBEAV: BOf ERITRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer ..-010. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. E N H E L A K 1>. Het Lagerhuis heeft een wetsvoorstel ver worpen oin een ministerie van mijnen in het leven te roepen. De A.ustralische koloniën hebben aan de Britsche regeering den wensch te kennen gegeven, in het vervolg, evenals Canada, zelf standige handelsverdragen met vreemde mo gendheden te mogen sluiten. Charles Bradlaugh is gisteren te Londen overleden. Het bericht dat de emir van Afghanistan overleden is, wordt niet bevestigd. Integendeel •wordt gemeld dat hij ernstig ziek geweest, doch thans hersteld is. In het Lagerhuis heeft sir James Fergusson, sprekende over de gebeurtenissen in Chili, medegedeeld dat de laatst ontvangen tele grammen van den admiraal, commandant van het eskader, gedateerd Callao 23 Januari, behelzen dat het eskader zich begaf naar Coquimbo. Valparaiso en Iquique zijn geblok keerd. Den 48n jl. zijn er kanonschoten ge wisseld tusschen de schepen en de kust. Men vreest hechter niet dat het tot eéh bombar dement zal komen, en evenmin dat de handel in het algemeen nadeel lijden zal, vooral dewijl or geen enkele reden is om te gelooven dat er of bij de regeering óf bij de opstandelingen vijandige bedoelingen ten opzichte van de vreemdelingen bestaan. De werkstaking onder de beambten van den North British-spoorweg is geëindigd. De werklieden zouden heden het werk her vatten. Voor de arme Ieren is door Balfour thans reeds meer dan f 500,000 ingezameld. Onder de dezer dagen ontvangen giften was er een van f 24000 van de inwoners van Liverpool on een van f 4200 van den hertog van ■Cleveland. Volgens particuliere depêches uit Buenos- Ayres te Londen ontvangen, zouden de aan den staatspresident Balmaceda getrouw ge bleven troepen Iquivue heroverd hebben. De opstandelingen zouden zich daarna terug getrokken hebben u de richting van Lapena, waar zij door vijf duizend man staatstroepen aangetast en naar Lanoria teruggeworpen zouden zijn. De pogingen van den Engelschen consul in Chili, om een verstandhouding te treffen tusschen president Balmaceda en het Congres, hebben schipbreuk geleden. De regeerings- troepen weigeren tegen de opstandelingen te vechten. In particuliere telegrammen uit New-York wordt gemeld, dat de opstandelingen overal waar zij met schepen een aanval hebben gedaan teruggeslagen zijn. D U I T S C II L A 1>. De dagbladen maken eene oproeping open baar om toe te treden tot eene »Vereeuiging ter bestrijding van het anti-semitisme". Onderteekend is deze oproeping door onge veer 500 mannen van naam en beteekenis, o. a. de letterkundigen Gustav Freitag en Paul Heyse, de professoren Gneist, Hoffmann, Mommsen, enz. De Kreuzzeitung zegt uit goede bron te vernemen dat Duitschland voornemens is zijne, bezittingen in West-Afrika aan Enge land af te staan. Volgens een gerucht, dat reeds vaste vor men aanneemt, zal te Berlijn in 1896 eene wereldtentoonstelling worden gehouden tot viering van de 25-jarige handhaving des vredes. Woensdagavond is te Berlijn eene verga dering gehouden van 3000 werkioozen, waarin eene motie werd aangenomen welke afkeurt dat het gemeentebestuur toets gedaan heeft om den nood der bevolking te lenigen. Een voorstel om eene groote betooging langs den openbaren weg te houden werd verworpen, omdat men vreesde dat die tot bloedige bot singen zou leiden. Dr. Peters is benoemd tot plaatsvervanger van baron Von Soden, als gouverneur van Duitsch Oost-Afrika. Binnen eenige weken gaan zij zamen op reis daarheen. E S L A N D. Een aantal gevestigde Russische kooplieden te Samarkand hebben zich tot de ministers van binnenlandsche zaken en financiën ge wend, met verzoek de verdere verhuizing van Israëlieten naar dat gedeelte van Cen- traal-Azië te verbieden, omdat hun de con currentie tegen die, hoofdzakelijk van bedrog levende lieden onmogelijk is. ZWITSERLAND. De rechtbank van Tessin heeft nu toch eindelijk de zaak van den ex-staatssecretaris Scazzia eens ter hand genomen. De aan klacht luidt: diefstal vau 313.400 francs aan geldswaardige papieren, verduistering van 78062 francs, verkregen door gebruikmaking van valsche sleutels en van 36000 frs. uit de kleine kas, benevens van bedrog ten na- deele der kantonnale bank van Tessin. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat Donderdag in de Kamer de discussion zijn aangevangen over het wetsontwerp ter reorganisatie der prefecturen en onder-prefecturen. De lieer Crispi eischte de onmiddellijke behandeling van het regeeringsvoorstelde afgevaardigde ^"rtis stelde de verdaging voor. Deze motie werd echter met 198 stemmen tegen 112 verworpen. SPANJE. In de provincie Salamanca zijn onlusten uitgebroken ten gevolge der verkiezings- agitatïën. Drie personen werden gedood De sultan van Marokko heeft aan den ver tegenwoordiger der regeering voldoening ver schaft voor het gebeurde te Melila. Aan de Spaansche vlag werd te Tanger de ver schuldigde eer bewezen. PORTUGAL. Volgens tijdingen uit Lissabon heeft het aardrijkskundig genootschap een document ontdekt, volgens hetwelk de regeering der kolonie het negerhoofd Moetassa reeds in 4876 tot hoofd van Manicaland heeft aange steld tot belooning van bewezen diensten. AMERIKA. Een telegram uit Nèw-York meldt het plotseling ovei lijden van den heer Windom, minister van financiën der Unie. De heer Windom had juist, als gast aan een feestmaal van de Newyorksche Kamer van koophandel, een toost uitgebracht, toen hij van zijn stoel viel en terstond dood bleet. Volgens te Mexico ontvangen berichten zou Guatemala eene troepenmacht uitrusten van 25,000 man en zich gereedmaken om den oorlog te verklaren aan San Salvador. Hon duras zou besloten zijn, Costa Rica en Nica ragua te verhinderen in dien oorlog tusschen beiden te komen. In geval van non-interventie van die twee staten zou Honduras San Salvador aanvallen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitling van 30 Januari. In de heden gehouden vergadering ving het debat aan over de stedenwet. Door den heer T. Mackay werd het ont werp verdedigd, daar het strekte tot herstel van een politieke fout in 1887 begaan. Het ontwerp is niet ontijdig ingediend en niet in strijd met inhoud cn geest der grondwet. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed het ontwerp zeer scherp. Het strookte zijns inziens volstrekt niet met het stelsel en den geest der grondwet. Hij ontkende dat deze het stelsel der enkelvoudige districten bevatte, al was die enkelvoudigheid daarbij regel. Door den heer Roëll werd een krachtig pleidooi tegen dit wetsontwerp gehouden, daar het strijdt met de goede begrippen van wetgeving, terwijl de inhoud op zich zelf afkeurenswaardig was en het eene algemeene herziening van het kiesrecht tegenhoudt. De heer Boreel van Hogelanden vroeg en kreeg vei lof den minister van watei staat te interpelleeren over de stremming van het ver keer on het Noordzeekanaal bij Velzen. Dinsdag zijn de interpellation aan de orde van de heeren Boreel en Schepel. Roman van H. ROSENTHALBonin. 7. Voor mejuffrouw Flora heb ik In bewaring honderd negen en vijftig duizend franks in papier, •en als eigen kasgeld vijfhonderd pond sterling in goud. Nu volgden de nanoen van de bemanning, zeven personen, onder wie Ritschard, stuurman. Na kennisneming van den inhoud dezer papieren was men nogmaals naar het wrak ge stevend, had zorgvuldig alles nog eens onderzocht, wat voor onderzoek toegankelijk was, zelfs met netten den zandbodem, waarop het schip rustte, -afgevischt, maar nergens een spoor van het geld ge vonden. AUeen het beschadigde journaal had men uit een zijkastje te voorschijn gebaald. Het was bijgehouden tot Dinsdag 30 September, 'b avonds halfzeven. Toen, zoo kon men nagaan, was de koers van het schip plotseling gewijzigd ten gevolge van den opkomenden storm, tot het schip, zooals de gebroken chronometer aantoonde, kwartier over achten op de zandbank moest ver pletterd zijn. Het horloge van den kapitein wees nog vijf minuten later. Uit een en ander werd besloten, dat terstond na het stooten van bet schip de geheele manschap door de geweldige branding overboord geslagen en verdronken moest zijn. Men giste dat niemand het ontkomen was. Daar de kajuit nog geheel boven water uitstak en daarin zich nog alles bevond, wat gewoonlijk in dit verblijf van den gezagvoerder bewaard wordt, trok het des te meer de aan dacht, dat juist het geld van den kapition ont brak. Toen Geesje van een en ander hoorde gewagen, drong zich natuurlijk de gedachte bij haar op, dat het Willem gelukt was het wrak te bereiken, dat hij zich van het voorbanden geld had meester gemaakt, in zijn szielverkooper" gestapt en verongelukt was, te meer, daar men later de overblijfselen der kleine boot aan strand had zien spoelen. Dit laatste had de verwondering van alle dorpe lingen en ambtenaien opgewekt. Men wist dat de kleine boot aan Jansen behoord had en sinds jaren niet meer gebruikt was. Men herinnerde zich ook, dat zij wel zoo ver op strand stond, dat de zee haar niet had kunnen weg spoelen. Bij onderzoek bleek trouwens, dat de golfslag niet verder gekomen was dan eenige voeten beneden de ligplaats der boot. Sporen, waarlangs de boot van het strand gesleept kon zijn, waien echter ook niet te vindende zaak bleef den zeelieden een raadsel. Geesje alleen kon er de oplossing van geven. Natuurlijk ontviel haar geen enkel woord, maar des te zwaarder drukte baar het geheim en die last werd haar bijna ondraaglijk, wanneer zij bedacht dat de aan hare zorg toevertrouwde schipbreukeling het offer was geworden van de oneerlijkheid van den geliefde, dien zij nu in dub belen zin verloren had, en die eens zoo alles voor haar geweest was. Hoofdstuk. III. Den daaropvolgenden dag bracht de pleegvader van Willem bij den ambtenaar Jansen het bericht, dat zijn zoon sedert eergisteren spoorloos ver dwenen was. Jansen hoorde dit nieuws mot vei bazing aan. »Was hij in zijn daagsche plunje?" vroeg hij. sNeen," zei de oude. »Had hij zich ook op eenigeriei wijze toegerust voor een lange reis?" «Daarvan heb ik niets bemerkt," hernam de oudet, zich arhter de noren krabbend. »WeJ, Sanders, dat lijkt vreemd. Mijn «zielver- kooper" is gebruikt en vernield aan het strand teruggevonden het geld van den kapitein is op onverklaarbare wijze verdwenen te gelijk met uw zoon. Hm, ik denk er liet mijne van. Betreur uw zoon, Sandershij heeft op eigen hand gebruik willen maken van het strandrechthij is daarvoor met den dood gestraft. Maar nu mond gehouden, Sanders. Bedenk dat anders de schande van den jongen op uw hoofd zou komen, want gij hebt hem grootgebracht. Zeg, wanneer men u naar hem

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5