Woensdag 4 Februari N°. 768a A0. 1891 Vijf en-veert? gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTEB9TRAAT, E 2?. Buitenlanflsche Berichten. Binnenlandsclie Berichten. STATEN-GEN ER A AL. ciiimjiji r. Abonnementsprijs, per kwartaal Eranco per post, door het geheale Rijk Afzondei lijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantjfji.10. Iedere gewone regel meei 0.10. Driemaal geplaatst woirit tegen tweemaal betekend. B E I G I E. De miliciens der twee klassen, die onlangs onder de wapenen geroepen werden, zijn weder met tijdelijk verlof naar hunne haard steden gezonden, met uitzondering van hen, ,<lie tot de regimenten behooren, welke in garnizoen liggen te Brussel. Dit heeft aanlei ding gegeven tot ontevredenheid onder hen, en op geheimzinnige wijz" bijeengeroepen tot eene samenkomst Zondagnamiddag op het Xuxemburgplein, kwamen een 300 a 400 maa daar bijeen. De militaire overheid had echter de lucht daarvan gekregen, en toen de sol daten van alle kanten naderden, vonden zij ■daar kapitein Poodts en de gendarmes. Op het gezicht daarvan, en toen de kapitein tot arrestaties wilde overgaan, vluchtten de sol- Maten in verschillende richtingen. Vier soldaten werden niettemin in arrest genomen. Volgens geruchten zijn de troepen in de kazernen geconsigneerd. Volgens de Nation zouden de soldaten, die ■Zondag opnieuw wilden samenscholen, dit maal op de »Place du petit Sablon" door de jpolitie uiteengedreven zijn. Wanordelijkheden werden er niet gepleegd, en alle manschappen keerden naar hunne kwartieren terug. Er heerseht o-eral volkomen rust. De militaire overheid zet ijverig het onder zoek voort naar de betreurenswaardige dingen, waaraan sommige soldaten van de bezetting Alhier zich schuldig gemaakt hebben. De schuldigen zullen streng gestraft worden. De minister van oorlog had reeds het besluit geteekend, om de opgeroepen soldaten weer naar huis te zenden, maar wegens het voor gevallene op Zondag is dat besluit ingetrokken. ENGELAND. Volgens bericht uit Bermuda is eene zeer ■ernstige muiterij uitgebarsten onder de man schappen van het regiment Leicester, welks manschappen ontevreden zijn, omdat zij naar Halifax moeten vertrekken. Indien de muiterij niet reeds tot openlijk verzet is overgeslagen, is dit te danken aan de tegenwoordigheid van het bataljon grenadiers, dat indertijd wegens insubordinatie uit Londen verbannen werd. De grenadiers moesten met de bajonet in op 'hunne oproerige kameraden. Volgens indirecte berichten uit Chili heeft -er bij de haven van Acud een zeegevecht jplaats gehad tusschen oorlogsschepen van de republiek en andere van de partij der opstan delingen, waarin laatstbedoelde geslagen ■werden. De te New-York aangekomen gezagvoerder van de Engelsche bark lydia Peschan heeft bericht, dat aan de Britsche vlag eene belee- diging is aangedaan, doordien nabij het eiland Marguerita, hehoorende tot Venezuela, ge noemde bark door gewapenden zonder reden is overvallen en vermeesterd, terwijl alle aanvragen om teruggave of voldoening werden afgewezen. De gouverneur van Trinidad stelt een onderzoek in. olgens berichten uit New-York zou de Amerikaansche gezant in Chili gedreigd heb ben zich terug te trekken als hem geen satis factie gegeven werd. De Engelsche en Italiaan- sche eskaders maakten eene demonstratie op de reede van Valparaiso. De handelsverliezen der Engelsehen in Chili sedert 43 dezer «worden op een millioen pond sterling geraamd. DUITSCHLAND. De JJeichsanzeïger bevat eene mededeeling van majoor Wissmann ov^r eene oorlogs expeditie tegen het hoofd Machemba. Het expeditie-korps, geleid door het hoofd Rarasah, is na een marsch van twee dagen, uithoofde van den onverwacht ingetreden regentijd, naar de kust teruggetrokken, teneinde men- schenlevens en materiaal aan geen verdere verliezen bloot te stellen. Het aantal over ledenen bedroeg zeven, dat den verwonden achttien. Ter eere van 's keizers verjaardag werd door Bismarck een feestmaal aangericht, tot het hijwonen waarvan veel personen genoodigd waren. De vorst verscheen in groot genei aals uniform met de ordeteekenen van den Zwarten Adelaar en van de oide sPour le mérite". Aan tafel stelde hij in hartelijke bewoordin gen een feestdronk op het welzijn van den keizer in. Wegens eene zware verkoudheid, waaraan de keizerin lijdt, is het voor gisteren aange kondigde Cour tot 7 dezer uitgesteld. ITALIË. Crispi heeft Zaterdag, na afloop der zitting van de Kamer van afgevaardigden, den koning zijn ontslag aangeboden. De reeds lang dreigende ministerieele crisis is er dus. Het wetsvoorstel tot voorloopige toepassing eener verhooging van de inkomende rechten en eener belasting op de alcoholische dranken gaf tot buitengewoon heftige discus- siën aanleiding. Men viel de politiek van het Kabinet aan, die geleid had tot het afbreken der handelstractaten en verhoogde belastin gen noodig maakte. De minister Grimaldi liet zich ontvallen, dat de politiek van vroe gere Kabinetten kruipend was tegenover het buitenland. De rechterzijde protesteerde daar tegen hevig. Crispi vroeg een duidelijk votum, teneinde uit den tegenwoordigen toestand te geraken. Met 186 tegen 123 stemmen werd de regee ring in het ongelijk gesteld. Behalve den maatregel van verhooging van enkele belastingen vindt ook die tot bezui niging grootere tegenstand. De regeering heeft voorgesteld het getal der provinciën te verminderen. Haar indee ling is nog ongeveer dezelfde als voor de vestiging der eenheider zijn provinciën, die tienmaal meer inwoners of oppervlakte heb ben dan andere. Iedere plaats nu, die gevaar loopt, eene prefectuur of eene onderprefec tuur te verliezen, acht zich verongelijkt en haar afgevaardigde moet, ais hij wenscht te worden herkozen, tegen de wet stemmen. Toen het dan ook in de Kamer aan de orde kwam, werd dadelijk voorgesteld de be handeling te verdagen, maar de heer Crispi verkieeg, dat dit voorstel met 198 tegen 112 stemmen werd verworpen. Deze overwinning is van korten duur ge weest. De koning heeft den heer Crispi Zondag bij zich ontvangen. De koning zal overwegen of hij het ontslag van het Kabinet zal aan nemen. Men spreekt van een cabinet d'affaires, welks leden gekozen zouden worden uit dè verschillende partijen, maar dit gerucht ver- eischt bevestiging. SPANJE. De koningin-regentes is geheel hersteld. Bij de Zondag plaats gehad hebbende alge- meene verkiezingen zijn te Madrid 6 conser vatieven en 2 liberalen gekozen. De minis- terieel-gezinde candidaten hebben in de provinciën de meerderheid gekregen. Emilio Castelar is te Huesca herkozen. PORTUGAL. Dank zij het krachtdadig optreden der regeering, is het oproer onder een gedeelte der troepen te Oporto reeds onderdrukt. De opstandelingen werden Zaterdag, toen zij op weg waren naar de prefectuur en het station, om die gebouwen te bezetten, door de regee- ringstroepen, onder hevel van generaal Cor- tereal, teruggedreven en namen de wijk naar het reeds in hun bezit zijnd stadhuis, van welks top de republikeinsche vlag wapperde en waar de advocaat Véiga reeds een repu- blikeinsch bestuur had ingesteld uit den opperrechter Freitas, den generaal op wacht geld Soarès, professor Silva en de heeren Neite en Pinto, die echter geen van allen daar aanwezig waren. Al spoedig zonk den muiters de moed in de schoenen, want ter wijl een gedeelte hunner de weinige patro nen, welke zij nog bezaten, uit de vensters verschoten, zochten de anderen een goed heenkomen langs de achterdeuren van het stadhuis, zoodat, toen de schutterij het ge bouw met gevelde bajonet nam. slechts 54 opstandelingen konden worden ingetekend, onder welke 11 burgers. Inmiddels werden alle personen, die in de kantoren der repu blikeinsche bladen en in het gebouw der republikeinsche club gevonden werden, ge vangengenomen, op alle daar aanwezige papieren beslag gelegd en de gebouwen ge sloten, teiwijl de politie uitgebreide huiszoe kingen Insteldewelke mede tot tal van arrestatien leidden. In de verschillende ge vechten waren 30 personen gedood, onder wie éene vrouw, en 30 soldaten en 8 bur gers gewond. Een groot aantal huizen is geducht beschadigd; vele gevels zijn bezaaid met kogelgaten. Het regeeringsblad van Zondag bevat een besluit, waarbij de habeas-corpus-&kte wordt opgeheven en machtiging wordt verleend tot schorsing van dagbladen, die de veiligheid van den staat bedreigen. Reeds zijn de te Lissabon verschijnende bladen JPatria en Delates geschorst. Drie transportschepen zijn naar Oporto vertrokken, teneinde de gevangenen te herbergen, in afwachting dat over hun lot zal beslist zijn. Naar het schijnt moest het oproer te Oporto het sein zijn voor een opstand te Coimbra, Braza en Viso, terwijl ook te Lis sabon de republikeinsche partij op alles voor bereid was en tot oproer zou overgaan zoodra het garnizoen naar Oporto vertrokken was. Ondanks de ofïicïeele tegenspraak, schijnt het ia die plaatsen werkelijk een oogenblik gespannen te hebben, maar niet tot onge regeldheden te zijn gekomen, ook niet toen eenige verdachte lieden werden gearresteerd. Nadere berichten uit Oporto melden, dat de regeering de provincie in staat van beleg heeft verklaard. Er zijn 350 personen gear resteerd. Vele vluchtelingen bereikten Galicië. S E R V I E. Het bericht betreffende de aftreding van het gansche ministerie wordt nu weer be slist tegengesproken, met de verzekering dat de radicalen hun vertrouwen in het Kabinet hebben te kennen gegeven, en alleen de minister van binnenlandsche zaken zal ver vangen worden. AMERIKA. De Republikeinsche leden van den Senaat hebben besloten het wetsont werp op de ver kiezingen de zoogenaamde Force-bill niet in behandeling te nemen. Volgens berichten uit Chili hebben de troepen van hel gouvernement Pisagua her nomen. In do afdeelingen werd ten aanzien van het ontwerp tot aanvulling der wet, bepalingen vast stellend hij het voorkomen van hondsdolheid, gevraagdBeantwoordt de wet van 5 Juni 1875 wel aan het doel 7 Trachten bij het constateeren der gevallen van hondsdolheid de autoiiteiten zich omtrent het werkelijk bestaan dier ziekte wel altijd de voldoende zekerheid te verschaffen? Enkele leden hadden bij deze gelegenheid de wet willen zien uitgebreid tot zwervende honden, te meer nu de Hooge Raad heeft uitgemaakt dat onder erf alleen werf en niet het daarachter ge legen land moest worden begrepen. Sommigen wilden de nu voorgestelde bepalingen ook toepassen bij smettelijke veeziekten. Dit had b.v, te Vaals groot nut kunnen stichten.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1