Gemengde Berichten. SCHIEDAM» 3 Februari 1891. Ten blijke hoezeer men hier ter stede over lie! algemeen is ingenomen met de voeding der schoolkinderen vanwege de commissie uit de Protestanten belast met de uitdeeling van warme spijzen in den winter, kan strekken dat de inzameling van giften voor dat doel het aanzienlijk bedrag heeft opgebracht van ruim f1400. Daardoor is het genoemde com missie mogelijk hare met zooveel bereidwil ligheid en toewijding aangevangen taak niet bij dezen winter alleen te bepalen, maar ook den volgenden winter voort te zetten. In de zaal van het «Leger des Heils" alhier zal Vrijdag 13 dezer eene groote bijeenkomst worden gehouden met bet wereldberoemde muziekkorps bestaande uit 30 artisten, staf kapelmeester Appleby. Naar men verneemt, laat H. M. de Koningin- Regentes bijna dagelijks blijken van Haar belangstelling in den toestand van het gedeelte des lands alwaar door ijsgang en hoogen waterstand gevaar dreigt. H. M. neemt geregeld van de rivierberich- ten kennis. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Iritlië van 31 Januari 1891, wordt de gouvernements- kofïie-oogst op Java voor dit jaar thans ge raamd op 359,648 pikols. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 31 Januari bedroeg bij de Nederlandsche Bank 449,685.57 en bij de betaalmeesters - 704,386.76 Te zamen 1,154,072.33 De St.-Ct. no. 27 bevat de op 27 Decem ber 1890 te Parijs tusschen Nederland, België en Frankrijk gesloten telegraafovereenkomst. Bij kon. besl. van 23 Jan. jl. is besloten vrijdom van den accijns toe te kennen voor het zout, benoodigd in stoffen-ververijen, en zulks op den voet van het reglement, vast gesteld bij kon. besl. van 10 Juni 1825 (Stsbl. no. 52), en onder de voorzieningen tegen mis bruik, 'die door den minister van financiën worden noodig geoordeeld. Naar de IV. B. Ct. verneemt, heeft Por tugal zijne handelstractaten met ons land opgezegd. Rumenië, dat tot dusver hier te lande enkel te Rotterdam een consul had, heeft onlangs besloten ook tot vestiging van een consulaat te Amsterdam over te gaan. Tot consul aldaar is benoemd de heer A. J. van Oostveen. In eene de vorige week gehouden verga dering van de vereeniging »De Amsterdam- sche Werkmansbond" is met algemeens stemmen eene motie aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat plaatsvervanging bij ons legër onbillijk en in strijd met art. 180 der grondwet is, weshalve de wensch werd uitgesproken, dat zoo spoedig mogelijk de persoonüjkte dienstplicht zal worden ingevoerd. Besloten is tevens deze motie ter kennis van de Tweede Kamer te brengen. Zaterdag overleed te 's-Hage de heermr. J. J,. G. Gregory, oud-advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, vroeger commissaris des Konings in Drente. De plannen tot reorganisatie van den nieuwen raad van toezicht op de spoorwegen in verband met den nieuwen toestand op spoorweggebied zijn dezer dagen gereèdge- komen. He raad zal met eenige leden, ouder welke een rechtsgeleerde, worden uitgebreid, ter- wijf het ambtenaarspersoneel bij het college versterkt zal worden. De tegenwoordige voorzitter van den.raad van toezicht zal bij het in werking treden der nieuwe regeling zijn betrekking neerleg gen, een en ander met ingang van 1 Juli a.s. Naar het HM. verneemt, heeft het bestuur der Hollandsche spoorweg-maatschappij aan den minister van waterstaat een ontwerp ingediend tot belangrijke verlaging der per sonen-tarieven. Aan alle beambten bij de verschillende tramwegen onder beheer der Holl. IJzeren- Spoorweg-maatschappij is als erkenning voor gedurende den laatsten tijd bewezen buiten gewone diensten toegekend eene geldelijke belooning gelijkstaande met het hun over acht dagen toekomend traktement. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Jan. 1891 375,541 reizigers met een opbrengst van f 29,689,99, tegen 408,683 reizigers met een opbrengst van f31,037,45 in Jan. 1890. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maand van 1891 beliepen f16,770,97, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1890 f'12,999,15 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1891 beliep f46,460,96, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1890 f 44,036,60 beliep. De laatste berichten betreffende den toe stand onzer rivieren luiden over het algemeen gunstiger. De vrees voor doorbraak van dijken en overstroomingen is daardoor belangrijk verminderd. Met de dijken gaat het tot dusverre aan den Brabautschen wal bijzonder goedvrees voor doorbraak bestaat er op het oogenblik bij de autoriteiten op geen enkel punt. In een particuliere correspondentie uit New-York aan het Handelsblad wordt de feestviering beschreven, welke 14 Januari daar Ier stede is gehouden in de «Holland Society", waarvan enkel leden zijn de afstam melingen van hen, die in de 17e eeuw uit Nederland daarheen kwamen en Nieuw- Amsterdam hebben gesticht. De schrijver dezer correspondentie deelt mede, dat het gezelschap aan zeven tafels was gezeten, allen in rok en'witte das, het diner-uniform, waarop de Amerikanen nog meer gesteld zijn dan de Engelschen. De zaal was met de Hollandsche driekleur versierd en de Hollandsche consul, de heer Planken, gaf aan de club, bij het begin van het feest, een doos, gemaakt van hout van de gereformeerde kerk van Delftshaven, die in -1406 gebouwd is. Op de spijskaart prijkte een photographie van onze jonge Koningin, die door de Amerikaansche dames van Neder landsche afkomst de aristocratie van New- York bijzonder bewonderd werd. Onder het portret stond: Health, long life and happiness to Wilhelmina of Orange, Queen of the Netherlands. President Roosevelt hield den eersten toost »Ik geloof dat ik u bijna kan voorspellen", zeide hij, »dat de tijd niet ver meer verwijderd is, waarop de Hollanders weder het roer in handen zullen krijgen van Het bewind in Nïeuw-Amsterdam, en dat de nakomelingen der Hollandsche families beschouwd zullen worden als de hoofden der stad, die ze ge sticht hebben. The Hutch once more mil take their own Hutch city. »In de loges ziet ge hoe de Hollanders hier in New-York hun overwicht herwonnen hebben. Wij hebben de dames, die naar onze redevoeringen luisteren, reeds eenige verver- schingen durven aanbieden. We hopen dat de Hollandsche gewoonte overwinnen zalen dat de vrouwen eens met ons zullen aanzitten aan den disch. De Hollander heeft zijn vrouw gaarne bij zich, ook op feesten. De Hollanders hebben hun tehuis lief, meer dan eenig volkl" Deze spijskaart werd ons door de «Holland Society" gezonden. (De Red.) Met groote warmte en onder luide toe juichingen werd nu gedronken op het Huis van Oranje, Hare Majesteit Koningin Wil helmina en de Regentes. Hoe hoog mevrouw Beersmans bij het Rotterdamsch publiek staat aangeschreven, bleek Zondagavond opnieuw, toen zij, bij haar eerste optreden na een langdurige ongesteld heid, een op alle rangen dichtbezette zaal voor zich zag, waar allen haar om strijd toejuichten, terwijl een aantal fraaie bloem- geschenken haar werden aangeboden. In de rol van «Maria Stuart" bracht zij de toeschouwers wederom in verrukking door hare welluidende stem en gebarenspel. De geheele opvoering was bijzonder wel geslaagd, zoowel de Elisabeth van mevr. BurlageVerwoert, als de Burleigh van den heer J. Haspels, de Shrewsbury van den heer Le Gras, de Mortimer van den heer Tartaud en vooral ook de Leicester van den heer De Vries. Op het jongstgehouden 43ste Nederlandsch landbouwkundig congres te Goes werd gelijk destijcls is medegedeeld de gemeente Zwolle aangewezen om het 44ste congres te ontvangen. Als tijd om dit congres te houden zijn de dagen van 29 Juni tot en met 3 Juli bepaald. Het bestuur wenscht gaarne vóór 15 Fe bruari e.k. voorstellen en vraagpunten ter behandeling te ontvangen, welke dan op het congres door de voorstellers persoonlijk kun nen worden ingeleid. De traditie volgende, zullen de te behande len onderwerpen in twee afdeelingen worden gesplitst, waarvan zich de eerste sectie met landbouw, hout- en veeteelt, benevens zuivel bereiding, de tweede met volkshuishoud- en natuurkunde zal bezighouden. Voorzitter van het bestuur voor dit 44e Nederlandsch landbouwkundig congres is mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, secretaris mr. N. J. Wilkebs, beiden te Zwolle. Uit Montfoort meldt men aan de N. B. Ct. Gedurende ruim 9 weken waren wij hier van alle communicatie verstoken. Hoewel geen der stoombooten nog is komen opdagen om te trachten het ijs in den IJsel te breken, heeft onze flinke beurtschipper op Utrecht, G. van Dam, zich onzer toch ontfermd en met zijne ijzeren schuit gisteren den IJsel opengebroken, zoodat de vaart van hier naar Utrecht weer open is, en wij langs dezen weg onze goederen weer kunnen verzenden. Den vorigen nacht omstreeks éen uur heeft tusschen Breda en Tilburg eene ernstige bot sing plaats gehad tusschen twee goederen treinen, doordien de machinist van ^len van Tilburg komenden trein het sein van onveilig niet schijnt te hebben opgemerkt. Aan het materiaal is belangrijke schade aangericht; tal van wagens werden geheel verbrijzeld of in en op elkander geschoven. De conducteur Klumpes werd ernstig aad het been gekneusd, terwijl de schok hem de tanden uit den mond sloeg. Gistervoormiddag werd hij naar Breda overgebracht. Ook de beide machines zijn ontspoord. Het afgaand spoor is versperd. Een buiten Vaals, op Duitsch grondgebied, heeft men het lijk gevonden eener welge- kleede jongedame. Waarschijnlijk geraakte zij bij den jongsten sneeuwstorm verdwaald en bevroor. Tot heden heeft men nog niets naders omtrent hare herkomst vernomen. Vrijdagmiddag bracht een koopman in kippen een bezoek aan de slachtplaats van den heer W. Z. te Kralingen. Zijn oog viel op aan den muur der slachtplaats bevestigde loterij briefjes en hij vroeg of die ook ta koop waren. Aanvankelijk waren de bezitters, knechts van den heer Z., niet geneigd ze van de hand te doen, doch toen de. hooper ruim f400 hood, kwam men overeen de briefjes daarvoor te verkoopen. Toen de kooper ze in zijn bezit had, begaf hij er zich mede naar den collecteur en vernam daar, dat juist op een der nummers dien ochtend de f50,000 was gevallen. (N. B. Ct.) 's-GraTenhage. - H. M. de Koningin- Regentes ontving gisteren ten paleize den minister van waterstaat, den heer Havelaar, die aan H. M. verslag deed van den toestand der rivieren. 's-Graverihag-e. H. M. de Koningin- Regentes heeft hare bescherming verleend aan de vereeniging tot bevordering van ambachten onder de Israëlieten alhier, die in 1846 werd opgericht en waarvan ook Willem H en Willem III beschermheeren zijn geweest. VGravenhage. De besproken aankoop door het rijk van het paleis van wijlen prins Frederik in het Korte Voorhout staat in ver band met het zoeken naar een gelegenheid tot vestiging van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten en de bureaux van de hoof den van verschillende takken van het water- staatsbeheer in éen gebouw. Zntfen. In de Zaterdagavond gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging alhier werd o. a. behandeld het praeadvies, uitgebracht door de op verzoek van het be stuur der «Liberale Unie" geconstitueerde commissie, over het wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst, welk onderwerp werd ingeleid door den heer A. A. Beekman, oud officier, directeur der H. B. S. te Schiedam. De voorzitter stelde namens het bestuur de volgende motie voor: «De liberale kiesvereeniging te Zutfen, kennis genomen hebbende van het praeadvies uitgebracht door de op verzoek der «Liberale Unie" geconstitueerde commissie over het wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst en zich in hoofdzaak daarmede vereenigender is van oordeel dat de beginselen van dat wetsontwerp in 's lands belang behooren te worden aangenomen." Deze motie wordt met 24 tegen 10 stem men aangenomen. (Enkele leden hadden reeds de vergadering verlaten.) Namens de aanwezige officieren bedankte- majoor Klinkhamer voor de uitnoodiging, hulde brengende aan den heer Beekman, met wiens beschouwingen zij zich volkomen kun nen vereenigen. Gedurende 1890 beliep het totale havenver- keer te Ruhrort33.667 schepen met 3.155,176 ton lading. Yan deze schepen kwamen 14.281 ledig en 2758 beladen aan, terwijl 950 ledig en 15778 .beladen vertrokken. De aangekomen 647.682 ton goederen verdee- 'len zich als volgt: 1190 schepen met 405.780- ton ijzererts, 243 schepen met 60.754 ton ruw ijzer, 757 schepen met 113.893 ton granen, 591 schepen met 67256 ton andere goederen. Da vertrokken 2.507.494 ton goederen waren verdeeld op: 14.985 schepen met 2.330,107 ton steenkolen, 14 schepen met 4091 ton ruw ijzer, 350 Echepen met 105,356 ton bewerkt ijzeren 444 schepen met 67940 ton andere goederen. De FranscbB' kunst heeft een groot verlies gele den door den dood van Ernest Meissonier, alge meen erkend als een der voornaamste schilders van onzen tijd en overladen met eerbewijzen uit binnen- en buitenland (tal van eereraedailles, het grootkruis van het legioen van eer, enz.). Hij was bijna tachtig jaar oud. Te Marseille blijven de pokken voortdurend beersehen. In het jaar 1889 stierven daar aan die ziekte 191 personln en. in 1890 klom het sterfte tot 549. Ook te Madrid, Lissabon, Venetië, Woenen, Petersburg, Warschau, Brussel en Praag komen voortdurend vele sterfgevallen aan pokken voor. Eenige beeldhouwers te Kopenhagen hebben op de hoofdpleinen der stad uit sneeuw standbeelden en monumenten opgericht, die zij, door schuttin gen omgeven,voor een kleine enlrée lieten zien. De opbrengst van deze vergankelijksté van alle- monumenten, 20.000 kronen, is aan dewerkloozen ten goede gekomen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2