I stammen in den laatsten tijd gevolgd. "Vroe ger is het wel is waar voorgekomen dat "veesyndicaten, staatsagenten en kooplieden de Indianen bestalenmaar niet in den jongsten tijd, al beweren de Indianen ook bet tegendeel. Zij zijn uit hunnen aard roekeloos en verteren vaak op éenen dag het rantsoen voor tien dagen. De president zeide de klachten niet te begrijpen, dat de Indianen kleinere rantsoenen zouden krijgen. Het congres zou dan de schuld daarvan hebben, door het verminderen van de hier voor benoodigde kredieten. Te Oporto, waar de voornaamste gebou wen door sterke afdeelingen soldaten en schutters bezet bleven, is de orde ongestoord gebleven. Een bijzondere krijgsraad zal over de gevangenen rechtspreken. De republi- keinsche partij erkent, dat de beweging te Oporto eene fout is geweest, door welke het koningschap versterkt wordt. BEI6IE. De giftermorgen bijeengekomen rechter zijde heeft opnieuw de vraag der grondwets herziening in onderzoek genomen. Na eene zeer levendige discussie heeft de vergadering zich met eene sterke meerderheid voor een herzienings-formule verklaard, mits die aan neembaar zij ten opzichte van de orde en de algemeene belangen des lands. P It A S K B IJ K. Naar aanleiding van telegrammen uit Lissabon, meent men te Parijs te weten, dat de toestand zeer ernstig is, zoodat men ge wichtige gebeurtenissen en een nieuwen op stand zou kunnen verwachten. ZWITSERLAND. Bij een feestmaal, door liberalen te Laguno gehouden, zijn verscheidene redevoeringen gehouden, waarin gewezen werd op dewen- schelijkheid, den wil des volks, zooals deze door de volksstemming van 5 October 11. is uitgesproken, niet tegen te werken, en de eenheid onder de liberalen te bewaren. Elke obstructie-politiek moet vermeden worden, en het belang van bet land gesteld worden boven het partijbelang. SPANJE. De uitslag der Cortes-verkiezing is als volgt gekozen zijn 314 ministerieelen en 97 oppo sitie-leden, nl. 60 liberalen, 30 republikeinen en 7 Carlisten. AMERIKA. Volgens particuliere depêches uit Buenos- Ayres zouden de aan den staatspresident Balmaceda getrouw gebleven troepen Iquique heroverd hebben. De opstandelingen zouden zich daarna teruggetrokken hebben in de richting van Lapena, waar zij door vijf duizend man staatstroepen aangetast en naar Lanoria teruggeworpen zouden zijn. Volgens te Mexico ontvangen berichten, zou Guatemala 25.000 man uitrusten en zich gereedmaken om tegen de tweede helft van Februari aan San Salvador den oorlog te 'verklaren. Honduras zou besloten hebben, Costa Rica en Nicaragua te beletten tusschen beiden te komen. Ingeval van non-interventie dier beide staten zou Honduras evenzeer San Salvador aantasten. Zoowel San Salvador als Guatemala heeft echter gebrek aan geld en heiden trachten daarom een leening te sluiten. Biimenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 3 Februari. Aan de orde waren de interpellation van de heeren Schepel en Boreel van Hogelanden. Op de interpellatie van den heer Schepel omtrent straffen aan miliciens opgelegd, die zich bij terugkeer uit den dienst niet bij het hoofd hunner gemeente hadden aangemeld, antwoordde de minister van oorlog, dat dit maal aan die miliciens als verzachting van straf 6 weken verlof was verleend, doch hij deed sterk uitkomen, dat de miliciens ver plicht zjjn zich, na weer in werkelijken dienst te zijn gewec-+ bij het hoofd der gemeente aan te melden. Aangaande de interpellatie van den heer Boreel over de stremming in het vervoer van passagiers en rijtuigen antwoordde de minis ter van waterstaat, dat toestanden, zooals zich dezen winter voordeden, moeilijk zijn te voorzien of te keeren. Hij deed evenwel de toezegging, voortaan alle maatregelen te willen nemen om verbetering in den toestand te brengen. Het voorstel "Van der Feltz c. s., om de wijzigingen naar de afdeelingen te zenden, werd verworpen met 56 tegen 16 stemmen. Bij het voortgezet algemeen debat over de stedenwet, bestreed de heer Reekers vele geopperde bezwaren. Het organisme der ge meenten wordt niet verbroken. Kiesrechther- vorming wordt er niet door tegengehouden, maar veeleer bevorderd. De liberalen deden vóór 1887 ook niet veel voor die hervorming en zijn nog verdeeld. Veel beter is het, zich te vereenigen met het concrete voorstel der regeering, omtrent het huismanskiesrecht. De heer Rutgers van Rozenburg bleef het ontwerp bestrijden. De heer Farncombe Sanders zou tegen het ontwerp stemmen, omdat het een uitvloeisel is van politieke berekening, terwijl hij ver langt eene algemeene kiesrecbtherziening. De heer Heemskerk verdedigde uitvoerig de stedenwet, die alleen bestreden wordt uit liberale partijzucht. Uitbreiding van kies recht wenscht ook hij, maar deze wordt niet door de additioneele artikelen onmiddellijk gevorderd. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 4 Februari 1891. Op Woensdag 11 Februari e. k. zal, op uitnoodiging van de kiesvereeniging sSchie- dam", professor C, B, Spruyt van Amsterdam alhier in nMusis Sacrum" optreden, en vrel met eene redevoering over de question brülante van dezen tijd»Het bij de Staten- Generaal aanhangig wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst". Wie reeds kennis gemaakt heeft met de bestrijding van professor Spruyt der Brieven van mr. S. van Houten over dit onderwerp, waarin bedoeld wetsontwerp wordt bestreden, weet dus, dat hij een voorstander van het onderwerp zal hooren. Toegangsbewijzen voor niet-leden zijn tegen geringen prijs verkrijgbaar, en er zal gelegen heid tot debat zijn, redenen waarom we een talrijke opkomst verwachten. Naar wij vernemen, zal in de op 18 dezer te houden vijfde Nutslezing als spreker optreden prof. dr. Jan ten Brink van Leiden. De inventarisatie der nalatenschap van Z. M. den Koning wordt in den laatsten tijd op bepaalde dagen voortgezet, in tegenwoor digheid van leden van den Raad van Voogdij en van de commissie voor de Koninklijke nalatenschap. Nadat de werkzaamheden te 's-Gravenhage zullen zijn afgeloopen, zal de taxatie op het Loo beginnen. De minister van buitenlandsche zaken heeft van den Spaanschen gezant de officieele mededeeling ontvangen, dat zijne regeering het handels- en scheepvaarttractaat met Nederland van 8 Juni 1887 opzegt. Tengevolge dier opzegging vervalt gemeld tractaat den 30n Juni 1892, De minister van oorlog brengt in de St.-Ct. no. 24 ter kennis van de rnilitieplichtifen voor de lichting van 1891 het kon. besl. van 29 Februari 1884, zooals het luidt na de wijziging daarin gebracht bij kon. besl. van 26 Mei 1888, met de daarbij behoorende programma's, alsmede de bepalingen, tot uitvoering van eerstgenoemd besluit uitge vaardigd. Z.Exc. noodigt genoemde miiitie- plichtigen, die als telegrafist werkzaam zijn en in aanmerking wenschen te komen voor eene opleiding tot vestingtelegrafist, zoomede diegenen hunner, die tot milicien-opzichter der genie wenschen te worden opgeleid, uit, daarvan te doen blijken, door zich vóór 1 April e. k. schriftelijk tot het departement van oorlog te wenden. Tot voorzitter der commissie uit de Tweede Kamer, tot voorbereiding van de faillisse- mentswet, is benoemd de heer mr. H. J. Smidt. De commissie van onderzoek naar den toestand aan de Koninklijke Militaire Aca demie heeff dezer dagen een langdurig onder houd gehad met den afgevaardigde mr. Goe- koop, naar aanleiding van de door hem in de Tweede Kamer vermelde feiten. De commissie is Zaterdag te Breda geweest. Volgens de Köln. Ztg. had de keizer van Duitschland verleden week, zoodra de dooi inviel, den Duitschen gezant aan ons Hof doen aanschrijvende medewerking der Nederlandsche regeering in te roepen tot het nemen van doelmatige voorzorgen tegen ijsverstoppingen op den Rijn. Onze regeering achtte het toen echter altijd volgens het Keulsche blad nutteloos technische mid delen aan te wenden en wilde aan 't dooi- weder alles overlaten. Toen nu echter door een ijsdam beneden Emmerik het gebied van den Bovenrijn met groot gevaar werd bedreigd en de Nederlandsche regeering daartegen niets deed, liet de keizer opnieuw vriendelijken aandrang in Den Haag bezigen, om dezen ijsdam bij het Pruisisch gebied te verwijderen, onder bereidwillige aanbieding van de noodige hulpmiddelen en van Prui sische pionniers, indien onze regeering daar aan behoefte had. Maar onze regeering verzekerde voldoende middelen te harer be schikking te hebben en bovendien groote omzichtigheid geraden te achtenzij bleef daarbij op de zegenrijke werking van den dooi rekenen. Inderdaad heeft het langzame en gestadige dooi weder het gevaar geheel doen wijken, zoodat de Nederlandsche regee ring dus een juist inzicht in de zaak toonde. Maar dat neemt niet weg, dat men in de Rijnprovinciën er over uit en vol van dank baarheid jegens den keizer is voor zijn be moeiingen en waakzaamheid. Weldra wacht hem daarvoor bij zijn eerste komst te Keulen een bijzondere ovatie. Vad.) Sedert Januari genieten de beambten van de H. IJ. S. M., voor hunne meerdere be zigheden, op iedere 14 dagen traktement 3 dagen extra loon. De 3de dag geldt voor de overuren. De heer C. D. Zurmuhlen, voorzitter van het fonds voor redders van schipbreukelingen te Helder, ontving van den heer Graadt van Roggen, oud-gezagvoerder van de stoomvaart schappij 3 Nederland", eene som van f100 voor de redders van de bemanning van het Engelsche stoomschip JElstow en f40 van genoemd fonds. Uit Helder meldt men aan de N. B. Ct. .- Door eene Amsterdamsche dame, die den moed bewondert onzer wakkere zeerobben, getoond bij de stranding in de Noordergronden van de Elslow, werd aan den burgemeester alhier 600 sigaren en 25 ponden tabak gezonden, ter verdeeling onder de bemanning der reddingsboot en red- dingsvlet, waaraan Zondagavond op liet raadhuis werd voldaan. "Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen bedraagt de regenval over de afgeloopen maand 41.5 mM, (regen en sneeuw), tegen 85.5 mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. Het feit, dat in Nederland jaarlijks meer dan een vierde gedeelte der overledenen in het eerste levensjaar bezwijkt, heeft de ambte naren vopr het geneeskundig staatstoezicht doen besluiten tot een onderzoek naar de kindersterfte in Nederland, in verband met de voeding. Daar dergelijk onderzoek echter slechts dan deugdelijke uitkomsten kan geven als alle geneeskundigen daartoe hun welwil lende medewerking verleenden, is door den geneeskundigen inspecteur in Zuid-Holland aan heeren geneeskundigen een vragenlijstje toegezonden met beleefd verzoek daarop vóór 15 Febr. a.s. te antwoorden. De vragen be treffen de verschillende wijze van voeding van benedenjarige kinderen binnen den werkkring van de geneeskundigen. De vaart tusschen Den Haag en Rotterdam is thans geheel vrij, zoodat de beurtschepen weer in gebruik zijn genomen. Het ijs neemt in de rivieren nog wel ge regeld af, doch is nog zoo sterk en zit op vele plaatsen ook zoo vast tusschen de kribben opgesloten, dat het nog wel eenige dagen zal duren, eer wij er voorgoed van bevrijd zijn. De meeste ijsblokken en schotsen in het Noordzeekanaal zijn verdwenen; de veren bij "Veisen zijn zoowel voor rij- en voertuigen als voetgangers herstetd, terwijl ook de gewone overzetveren weder dienst doen. Op het Haringvliet en in het Holiandsch diep is nog steeds zooveel drijfijs, dat het stellig nog eenige dagen zal duren eer de schepen, welke het Goereesche gat binnen gekomen en bestemd zijn voor Dordrecht, deze stad kunnen bereiken. De sleepbooten, welke de vorige week beproefden de opening der vaart te bespoedigen, hebben haar doel niet bereikt en bovendien, de een meer de ander minder averij bekomen. Maandag was het vaarwater tusschen Nieuwediep en Texel nog overal vol met drijfijs. Gisteren was het, zoover de mist het toeliet te zien, geheel open water. De post- stoomboot toch ontdekte nergens ijs dan op de ondiepe plaatsen, waar het nog aan den grond zat. Vele garnalenvisschers zijn de haven uit gezeild naar het Marsdiep. Uit Wageningen schrijft men van 3 Febr. aan de AT". B. Ot. Het water blijft gelukkig vallende, zoodat het gevaar als geweken kan worden beschouwd. Rijnhoogte hedenochtend 8 uur 8.77 M -f A.P. Gevallen in een etmaal 55 cM. Er vertoonen zich nog enkele kleine schollen drijfijs. De overtocht alhier en te Opheusden geschiedt per roeiboot. Overtocht voor rij- en voertui gen nog gestremd. De weg onderlangs op Arnhem is nog onbegaanbaar. De stoomtram- dienst tusschen Grebbe en Renen is nog niet hersteld. De peilschaal aan het Katerveer teekende hedenochtend 8 uur 3.4 M. f A.P. In 24 uur gewassen 48 cM. Nadat het ijs gisteren een paar maal in beweging was geweest, is het hedennacht te 14 uren voor goed losgeraakt en doorgedreven en vertoont zich hier blank water met een weinig drijfijjs. Wind west, met dooi en mis- "tig weer. Uit Lemmer wordt van 2 Febr. gemeld r Niettegenstaande de wind in de laatste dagen krachtig uit het zuiden en zuidwesten waaide en daardoor vlak tegen onze kust stond, is in het ijs op de Zuiderzee tot heden niet de minste werking te bespeuren geweest» Zoover het oog reikt, vertoont de zee eene gladde ijsvlakte, slechts hier en daar door een wakje onderbroken. Daar het ijs, ofschoon het door den dooi reeds aanmerkelijk ge leden heeft, nog eene dikte heeft van ge middeld 35 cM. kan het nog geruimen tijd duren eer de zee blank water is. Er bestaat dan ook weinig kans, dat onze haven, welke sedert einde November reeds voor de scheep vaart is gesloten geweest, in de eerste dagen voor stoom- en zeilschepen weder toegankelijk zal zijn. Men schrijft uit Lit van 2 Februari: Terwijl gisteren de Maas nog vol drijfijs was, afkomstig van den ijsdam bij Grave en de massa's, die nog boven Littooien had den vastgezeten is heden overal blank water, zoover het oog reikt. Het skruien" der rivier is kalm in zijn werk gegaan en heeft de nachtrust der.ingezetenen niet ver stoord. ïWas" gisteren 4 centimeter per uur.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2