Jacht en fissctój. A0. 1891. Vrijdag 6 ebruari. N°. 7687. KENNISGEVING. ij f - e n - v© ©rtig-ste Jaargang. Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dit bij hen de volgende verzoek schriften tot verkoop van sterken drank in het klem zijn ingekomen: lo. Van N. BOS, huisvrouw van H. W. ONTROP, voor het pand aan den Zangen Achterweg, C 273; 2o. Van W. NESSE Mz., voor het pand aan de Broersvest, C 373. Schiedam, den 5n Februarij 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, S. A. VERNÉDE, Fd. S. FRAN KRIJK. De Siècle, die ondersteld wordt in nauwe betrekking tot het departement van buiten landsche zaken te staan, behelst een artikel onder het opschrift«Crispi beteekent de oor- S log", dat zeer de aandacht trekt. Er wordt f namelijk in beweerd, dat Crispi om zijne positie te redden voornemens was geweest, de Kamer tot het bezetten van Tripoli over te halen. De Fransche regeering, met het plan bekend, zond een eskader eerst naar Tanger en later naar Oran, om op alle gebeurlijkheden voor bereid xe zijn. Het artikel eindigt met de woordenCrispi's terugkeer zou oorlog be- teekenen. Nu liet verbod tot opvoering van «Ther- midor te Parijs gehandhaafd blijft, heeft de heer Sardou besloten zijn stuk het eerst te Berina te laten opvoeren. De radicalen val len Sardou zeer heftig aan wegens dit plan. Bijzonder heftig veroordeelt de heer Pelletan in de Justice^ het besluit van Sardou. In een uitvoerig artikel, onder het opschrift «Naar Berlijn", beticht de heer Pelletan Sardou van landverraad en noemt de opvoe ring van «Thermidor" te Berlijn een «schande, welke over Frankrijk wordt gebracht". De senator Jules Ferry is tot voorzitter der tarief-commissie gekozen. De Parijsche ochtendbladen beschouwen deze keuze als eene demonstratie der meerderheid van de commissie tegen de beschermingstheorieën. B E L G I E. De dagbladen bevestigen het bericht betref fende de pogingen van manschappen van het regiment grenadiers om oproer te stichten, Volgens de bladen zijn veertig dier man schappen Dinsdag, na een verhoor ondergaan te hebben over de militaire manifestatie van Zondag, naar het cachot gezonden, waar zij in opstand zijn gekomen, kreten hebben aange heven en de deur van het cachot verbrijzeld hebben. Vervolgens staken zij de stroo- matrassen en de dekens der onderofficieren in brand. Het vuur werd gebluscht en de muite lingen werden in verzekerde bewaring weg gebracht. Gisteren heeft de kolonel een onder zoek ingesteld. Vijf der muitelingen, onder geleide van tien gendarmes, werden in cellu laire wagens naar de gevangenis gevoerd. Vier van de zes afdeelingen der Kamer van vertegenwoordigers hebben het voordeel van den heer Janson in zake de invoering van algemeen stemrecht verworpen, daar de rechter- en linkerzijde niet tot eene schik king zijft kunnen komen. De Brusselsche gemeenteraad heeft zich met 19 tegen 6 stemmen verklaard voor herziening der constitutie, in den zin van aanzienlijke uitbreiding van het stemrecht. De regeering heeft in de Kamer 1 miliioen frs. aangevraagd voor de slachtoffers van den winter. ENGELAND. De Morning Post kan niet gelooven, dat koning Humbert Crispi zal ontslaan; dit zou een zware slag zijn voor Italië en het drie voudig verbond. Niemand kan hem vervangen. Ook de Daily Chronicle hoopt, dat een nieuw Kabinet onder Crispi zal worden gevormd. Daily News betoogt, dat ook zonder Crispi het drievoudig verbond zal blijven bestaan, omdat het voor Italië zeer gevaarlijk zou zijn, zich er aan te onttrekken. De Standard merkt op, dat de crisis geheel van financieelen aard is, zoodat de buiten- landsche politiek zeker onveranderd zal worden voortgezet. Het Lagerhuis heeft hij de tweede lezing het voorstel van Gladstore, strekkende om een katholiek geschikt te verklaren voor de betrekking van kanselier der schatkist of van onderkoning van Ierland, verworpen met 256 stemmen tegen 223. DUITSCHLAND. Generaal Lesczinsky blijkt reeds in De cember van het vorige jaar zijn voornemen te kennen gegeven te hebben om ontslag te vragen, zoodat dit ontslag niet in verband kan. staan met of een straf wezen voor zijn recipieeren van den gewezen kanselier. Waldersee wordt als chef van den genera- len staf opgevolgd door graaf Von Schliessen II, opper-kwartiermeester van den generalen staf. OOSTENRIJK. Het Weener Fremdenllatt is omtrent de voortzetting van het drievoudig verbond nog al gerust. De verdwijning van personen zegt dit blad doet tot den duur van dat bondgenootschap weinig afj want dit berust op betere grondslagenwederzijdseh belaDg. De keizer heeft de aanvrage om ontslag van den heer Dunajewski aangenomen. De sectie-chef bij het ministerie van justitie, de heer Steinbach, is tot minister van financiën benoemd. RUSLAND. De Petersburgsche Nowoje Wremja zegt, dat Crispi's val moet worden toegeschreven aan de buitenlandsche politiek, die Italië's financiën in verwarring heeft gebracht, Frankrijk heeft verbitterd en de nationale wenschen heeft onderdrukt om Oostenrijk genoegen te doen. ITALIË. Koning Humbert heeft op Crispi's raad Zanardelli geraadpleegd over de vorming van een nieuw ministerie, maar deze deinst terug voor de financieele verantwoordelijk heid en acht het beter, dat de rechterzijde weer op het kussen komt. De bekende ridder Nigra, gezant te Wee- nen, wordt door den koning gewenseht als minister van buitenlandsche zaken, omdat Duitschland en Oostenrijk dan niet in on zekerheid zouden verkeeren omtrent de voort zetting van het drievoudig verhond. SPANJE. Uit nadere berichten blijkt dat de liberale en republikeicsciie oppositie in de Kamer 120 leden telt op een totaal van 427 afgevaar digden. Tot de gekozen republikeinen behoort Emilio Castelar, Pi y Margall, die 2elfs door twee districten naar de Kamer gezonden is, nl. door Barcelona en Valencia de republi- keinsehe balling Ruiz Zorilla, die te Barcelona gekozen is. Salmeron, een republikein van andere richting dan Ruiz Zorilla, is te Madrid niet herkozen. In de hoofdstad hebben 60 percent der kiezers gestemd; daaronder omstreeks 10,000 ambtenaren. Dit kan de overwinning der regeering te Madrid, waar de oppositie ge woonlijk vasten voet heeft, verklaren. Het karakter der nieuwe Kamer zal streng protectionistisch zijn. De socialistische partij is de eenige, die in de Kamer niet vertegenwoordigd zal wezen. PORTUGAL. De regeering heeft een besluit bekendge maakt, waarbij bepaald wordt dat daden van oproer of muiterij, waartegen voorzien is in het strafwetboek, aanhangig zullen gemaakt worden bij de militaire rechtbanken, alzoo bij den krijgsraad. A M E R I K A. In eene druk bezochte vergadering te Chicago is besloten een adres aan president Harrison te zenden, waarin hem wordt ver zocht eene internationale conferentie bijeen te roepen om de joden-quaestie in Rusland te hespreken en tevens de middelen om de Israëlieten naar Palestina terug te brengen. ZUIl» - AFRIKA. De heer II. C. Bergsma, consul-generaal der Nederlanden te Pretoria, heeft in de Transvaalsche Volksstemonder dagteekening van 7 Januari, de volgende advertentie geplaatst: »Uit verschillende zijden der Zuidafrikaan- sche republiek zijn ons de bewijzen geworden van belangstelling in het verlies door het Huis van Oranje en het Nederlandsche volk bij het afsterven van Koning Willem den Derde geleden, «Hoogstwaarschijnlijk zijn er daarom in Zuid-Afrika wel Nederlanders en Oud-Neder landers te vinden, die den wensch in zich hebben voelen levendig worden om aan de beminde jeugdige Koningin van Nederland en aan hare doorluchte en hooggeachtte moeder, de Koningin-Regentesse, een blijk te doen toekomen van de innige deelneming, welke in dit verre land veler hart getroffen heeft. «Het voornemen bestaat om namens de Nederlanders en Oud-Nederlanders uit geheel Zuid-Afrika naar Holland een bloemkrans te zenden, bestemd om te worden neergelegd SCHUD I GOUDA I 1.85. - 2.50. - 0.10. BDKBAV: BOTERSTKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant/J1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen twee*aal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Kleinhandel ln sterken drank. De Commissaris des Konihgs in de provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 27sten Januari 1891, n°. 43 Gelet op art 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad n«. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald: 1 dat de uitoefening der jachten op waterwild, opgenoemd in art 15, litt. d, f, en h, der wet van den 13den Juni 1857 (StaaUllad n°. 87), wordt ge sloten op Vrijdag den 13de» Maart aanstaande 2°. dat de uitoefening van het weispel van kwar- telen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e, der bovengenoemde wet) is toegelaten van den Sóiten Agril aanstaande tot en met den Aden Juli daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelcn mag worden ge bruikt; 3°. dat de visscherij in de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren doop sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 15d*n Maart aanstaande tot en met den 1 tien Juni daaraanvolgende, met uitzondering; a. van de visscherij door middel van fuiken, aal- scharen, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling; i. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor de dobbers; 4". dat het visschen met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, van den 1 sten April aanstaande tot den 15den Juni daaraan volgende is verboden 5°. dat de koóilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van het tijdstip der sluiting van de jacht op eenden tot en met den Hitten April en van den 2den Juli tot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen .gebruikelijk is, alsmede in het Brovinciaal Blad en én de Nederlandtche StaaUcourant worden geplaatst. 's-Gravenhagc, den 23sten Januari 1891. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1