Gemengde Berichten. PER telegraaf! Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. e e li tz a ken. 0 n d e r w ij s. Armenzorg, Koning Willem II, werd een groote hoe veelheid kwartjes aangemunt,- veel meer dan toen noodig was. Het overtollige werd in de kelders der Nederlandsche Bank opgeslagen. Thans, nu de bestaande kwartjes, zooals ieder wel zal hebben opgemerkt, door het gebruik langzamerhand zeer afgesleten geraakten, is i besloten deze gaandeweg in te houden en ter vervanging daarvan zijn de kwartjes van 1849 in hun lange, maar niet voordeelige rust van 42 jaren gestoord". Bij de exploitatie-maatschappij zal, naar wij vernemen, het zonen-(kring)tarief dit jaar nog niet worden toegepast. Evenwel is deze maatregel nog niet van de hand ge wezen. Aandeelhouders der Nederlandsche Trans- vaalsche land-exploitatie-maatschappij heb ben met algemeene stemmen besloten over te gaan tot liquidatie. Het Vaderland verneemt, dat het te Utrecht bestaande voornemen om een expositie van schilderijen van Bilders te organiseeren, bij gebreke van genoegzame deelneming is opge geven. Het kapitaal voor het te Hoorn op te richten standbeeld van J. Pz. Coen is bijeen gebracht, Aan F. Kortlang te Ermelo is vergunning verleend om op het landgoed »'s Heeren Loo" aldaar een gesticht voor idioten op te rich- ten, waarin ten hoogste twintig mannen mogen worden verpleegd. De bootwerkers-vereeniging »De Neder landsche Vlag", te Rotterdam, had Zondag te beslissen over de vraag of zij zich met de ïLabores-Union" zou vereenigen dan wel zelfstandig zou blijven bestaan. Tot dit laat ste werd besloten. Door de politie te Groningen is Dinsdag gearresteerd de assistent der posterijen J. J. M., die zich heeft schuldig gemaakt aan het feit, van rijkswege uitgegeven postzegels, welke reeds tot gebruik hadden gediend, te ontdoen van het merk om ze voor verder gebruik ongeschikt te maken, en ze daarna weder, als waren zij nog niet gebruikt, heeft aangewend, terwijl hij zich voorts zal hebben te verantwoorden wegens het verduisteren,, en ten eigen bate aanwenden van gelden, aan den slaat toebehoorende. Hij is ter beschikking-van de justitie ge- steld. De man heeft eene vrouw en drie kinderen. De berichten betreffende den toestand der rivieren blijven bij voortduring'vrij'gunstig luiden. Te Kerkerak en Sliedrecht beneden uit- waarts is het blank water, evenals voorbij Dordrecht. Te Gorkurn is het ys nog onveranderd vast. Gisterriamiddag zóu vanwege liet gemeente bestuur een' begin1 worden gemaakt- om het ijs te doen opbreken van Dordrecht tot Paperfdrecht. In den vorigen nacht heeft men getracht het-ijs in de Nieuwe Merwedë naby iden-> Moerdijk met drie schroefbooten verder te doen" opbreken. De stoombooten Zeelanden de Generaal Van der Heyden werden door het losgemaakt ijs, dat niet* den vloed terugkwam, zoo tegen elkander gedre ven, da laatstgenoemde zonk,,-. Dé zinkende ;boot werd' direct door de'' be- p manning'verlaten' én men mééndereeds? dat^i allen"' gered waren; toen liet bleek dat nog!een V man* in" de machinekamér 'was achtergeble- ven. Deze, zijn toestand «ontjifaren^e,.trachtte door de bel te luiden hulp., te verkrygen, maar "die te verleeneri bleek"onmogelijË Hij' is toen van de, bóót gesprongen,, en als door een--wonder ïs het henrr ge'ukt over BePijs*1 den vasten wal te bereiken. Dinsdag 9 Dec. 1890 werden tien geladen schepen, met de twee sleepbooten er voor, door den ingevallen winter belet hun reis naar Amsterdam te vervolgen en vroren te Ouds hoorn midden in den Rijn vast. Donderdag, juist acht weken later, is deze sloot door de ijsploeg van de maatschappij De Blauwe Ster" uit het ijs verlost. De schepen hebben hun reis vervolgd, zoo dat de vaart tusschen Amsterdam en Rotter dam hiermee als heropend beschouwd mag worden. Uit Nieuwediep schrijft ment Het oj> den Razenden Bol gestrande Engelsche stoomschip Elstow heeft in den afgeloopen nacht aan een plundering blootgestaan. De berging der lading van het vaartuig is opgedragen aan de stonmbootreederij voor het sleepen van schepen te Nieuwediep en te IJrouiden en zij heeft een aantal Heldersche vletterlieden en blazei schippers in haren dienst genomen, om bij het bergingswerk behulpzaam te zijn. Wanneer dezen 's avonds het schip verlaten, wordt gewoonlijk een sleepboot in de nabijheid van de strandingsplaats gestationneerd om te verhinderen dat niet-rechthebbenden zich gedu rende den nacht aan boord begeven. Zondag werd weder op het schip gewei kt, doch wegens het vele ijs konden de sleepbooten niet buiten worden gelaten. Een der beambten van de slcep- dienstreederij werd daarom ter bewaking op de Elstow achtergelaten. De terugkeer der sleepbooten bracht, echter menigeen in den waan dat het schip nu ver laten was en kort na middernacht werd de waker aan boord van de Elstow door onver wacht bezoek verrast. Een honderdtal Texelsche visschers, die niet in dienst van de sieepboot- reederij waren, kwamen met 6 blazerschuiten en 2 groote haringvletten opzetten, om zich van het stoomschip meester te maken. Zonder zich aan den waker te storen, namen zij bezit van de Elstow en stelden zich als ware roovers aan. Toen de waker hun aan het verstand trachtte te brengen, dat zij zich aan een anders eigendom vergiepen, haalden sommigenhunne messen te voorschijn om hem het zwijgen op te leggen.-Hij beproefde nu nood vuren te ontsteken, doch- de visschers maakten zich van de lantaarns meester. Zij gingen nu tot het lossen der lading over, doch zij moesten dit spoedig opgeven, daar hunne vaartuigen gevaar liepen tusschen het ijs bezet.te geraken. Zij kozen dus het ruime sop, maar tegen den morgen keerden zij naar de El stow terug om den arbeid voort te zetten. Toen ontmoetten zij echter' de vletterlieden, met het bergen der lading belast, en dat het nu aan boord van de Elstow niet matsch toeging, is gemakkelijk te begrijpen. De indringers moesten ten slotte het hazenpad kiezen. De politie-ismet het gebeurde in kennis ge steld.; (hm.y He heer E. H. Stieltjes heeft op dringende en herhaalde uitnoodiging zijne aanvrage om ontslag als redacteur van JDe Ingenieur inge trokken. - De talentvolle Vlaamsche barytonzanger Emile Blauwaert is gisteren na eene ziekte van slechts weinige dagen te Brussel overleden, Lippmann, lid der Fransche academie van wetenschappen en professor aan de Sorbonne, heeft, bij de academie mededeeling gedaan van zijn uitvinding, waardoor hij photographieën met kleuren kan maken. De door hem overge legde proeven waren wel nog niet volkomen, maar toch reeds zeer voldoende. Er is te Weenen een bericht ontvangen, vol gens hetwelk Johann Orth (aartshertog Johan) en zijne vrouw te Pittsburg- (Ver, St.) zouden zijni'Dit'bericht*'vereisoht echter 'zeker nog be-' vestiging." 2 f 1- - De kostbaarheden, welke onlangs uit de kerk te I-iacenza gestolen werden, zijn thans bijna alle' teruggevonden in een ledigstaand en voor afbraak bestemd huis, waar de dieven ze verborgen en, waarschijnlijk uit vrees voor ontdekking, lieten liggen. Te Monte St. Angelo, in de provincie Napels, heeft een ontzettende sneeuwstorm gewoed, die een geheelen dag en nacht aangehouden heeft. Drie menschen kwamen in de sneeuw om en nog drie andere worden vermist. Een herder verloor zijne gansche kudde schapen, 150 stuks, en keerde met zijn hond alleen hniswaarts. Op Sicilië zijn twee dorpen Naso en Tortorici, geheel door de sneeuw geblokkeerd. Ontzag lijke massa's sneeuw sluiten overal de wegen af, alle verkeer en handel belettende. Door de bevol king wordt dringend om hulp verzocht. In den omtrek van Tortorici zijn drie menschen van koude en gebrek omgekomen. Een soeplepel terpentijnolie, bij het zeepsop gevoegd, is een krachtig bleekmiddel. DEN MA AIS, 5 Februari. Tweede Kamer. Art. 4 van de steden wet is aange nomen met 45 tegen 36 stemmen, nadat 45 Februari was bepaald als termijn voor de woning in de kiezerslijsten vast te stellen. De regeering heeft ingetrokken art. 4, waarbij gelegenheid werd gegeven om te stemmen s ochtends vroeg of 's avonds. De stedenwet is daarop aangenomen met 52 tegen 38 stem men. Het debat over de Indische mailcontrac ten is aangevangen. De heer Cremer bestreed ze uitvoerig. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-Yoik bestaat door middel van het stoomschip Veendam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 7 Februari a.s., des morgens te 40 uien. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vei meld te worden. De aanfok van rundvee neemt in Friesland gestadig toe een bewijs, dat zoowel de door- loopende vraag naar fokdieren ter verzending naar buiten, als ook zeer waarschijnlijk de lage koreijprijzen in den laatsten tijd de/en tak van het boerenbedrijf ten bate zijn gekomen, zoo waren er in de prov. Friesland in 1870 202 000, in 1885 216.000, en zijn er tegenwoordig 250.000 runderen, zeker werkt ook de verbeterde zuivel bereiding gunstig op den aanlok van melkvee. Uit Oud-Beierland wordt gemeldHet blijkt meer en meer dat de uitstaande tarwe, zoo zij al mat geheel doodgevroren is, dan toch zooveel door de vorst heelt geleden, dat er geen goed gewas van te verwachten is. Sedert een viertal jaren heeft een ingezetene van Texel zich beziggehouden met het teelen van bloembollen (hyacinthen en tulpen) de proeven zijn niet alleen uitstekend gelukt, maar hebben groote voordeelen aangebracht. Gaat elders door zware bemesting een groot deel der winst ver loren, de Texelsche bodem vraagt slechts geringe bemesting voor bloembollenteelt. Ook proeven met het teelen van Kaukasischen wilg zijn volkomen gelukt. Te 's-Gravenzande is tot onderwijzeres aan een der openbare scholen benoemd mej. W. Ris, te Schiedam. Aan de universiteit te Leiden aanvaardde gisteren dr. W. Nolen het hoog'Ieeraarsambt bij da geneeskundige faculteit, met eene rede voering over: »De waarde der bacteriologie voor de geneeskunde, in bijzonderheid met betiekking tot het vraagstuk der immuniteit". De opbrengst der in de gemeente Ridderkerk gehouden collecte ten behoeve van behoeftige ingezetenen, bedragende thans de som van f625.60, zal volgens besluit der hoofdcommissie verdeeld worden onder de verschillende armbesturen dezer gemeente, berekend naar het bij ieder college bedeeld wordende aantal armen. De commissie tot ondersteuning van de armen te Gorincbem deelde de vorige week weder aan 960 huisgezinnen uit: 1440 kg. brood, 191 kg. spek en 13 hectoi. boonen. Bovendien werd aan 75 stille armen ondersteuning verleend. Voor de tweede maal in dezen winter werd te Stolwijk door kerkelijk en burgerlijk armbe stuur vereenigd eene collecte gehouden, dia even als den eersten keer ongeveer f 280 heeft opge bracht. Bovendien ontvingen die besturen uit de gemeentekas f100. Aan een veertigtal huisgezinnen wordt elke week uit de opbrengst der collecten eene extra bedeeling verleend. Te Amsteidara zijn van 26 Jan. tot en met i Februari giatis aan behoeftigen 33783 porties brood en koffie afgegeven. Te Arnhem zijn sedert er voor vijf weken werd aangevangen 53587 porties brood en koffie aan behoeftige personen verstrekt. De opbrengst der inteekenlijst voor het te geven armen-concert vanwege de harmonie nMusis Sacrum" te Dongen was f1154. Dezen winter is voor de derde maal door de diaconie der hervormde gemeente te Herwijnen een.» collecte langs de huizen der ingezetenen ge houden, die weder bijna f300 opbiacht, teneinde ruim 90 gezinnen brood te verschaffen. De commissie tot leniging van buitengewone armoede in de gemeente Burinisse heeft f365.75 ingezameld. Zij verstrekt aan behoeftigen weke lijks 500 kilogram tarwebiood. Van 4 tot en met 31 Januari 2ijn te 's-Bosch uitgedeeld 21,104 brooden en 123 halve kilo kof fie. Het bezoek kon worden geschat op ongeveer 22,000 personen. Den 3In Januari is te Leeuwarden de uitrei king van koffie en brood aan kinderen gestaakt. Voor volwassenen blijft de gelegenheid voorshands nog bestaan. Het geheele getal portien in die maand uitgereikt bedraagt 38.000. De vweeniging tot vei betering van armenzorg an de afdeeling van Patrimoniumdie bij het begin van den strengen winter de handen had den ineengeslagen, gaan intusschen voort om ook nog op andere wijze behoefiigen en werk huizen te ondersteunen. Toen de opbrengst eener schaalcolleete van f3000 stond te worden uitge put, deed de vereenigde commissie een nieuw beroep op den weldadigheidszin van Leeuwardens ingezetenen, met het gevolg dat thans in ruim eene week opnieuw bijna f 3000 bij haar werd ontvanger waaronder verscheidene giften van f100, f150 en f200, éene zelfs van f500. Te Veendam is eene tweede collecte gehouden vanwege de commissie van weldadigheid tot ondersteuning der armen. Zij biacht min, "900 op. Te Nijmegen heeft de gratis uitdeeling van brood en koffie aan behoeftigen Maandag jl. een einde genomen, ofschoon zich op dezen laatsten da°- nog 1670 personen tot het bekomen daarvan aan meldden. In den aanvang werd tweemaal daags uitdeeling daarvan gehouden en in de laatste week eenmaal per dag. Sedert den aanvang daar van op 5 Januari jl. bedroeg het aantal uitge reikte portien ongeveer 55000. In de afgeloopen maand hadden te Breda, van wege de s Commissie tot het verstrekken van warme spijzen aan behoeftige schoolkinderen" vieimaal per week de uitdeeiingen plaats. Behalve door leerlingen der openbare kostelooze scholen werd van de maaltijden ook gebruik gemaakt door die van de school van den H. Vincentius. Het aantal in het lokaal der commissie klom tot 215 per da<r zoodat in het geheel ongeveer 4000 malen in deze maand een hongerige kindermaag werd verzadigd op voldoende manier. f Die maaltijden bestonden uit erwtensoep, snïj- boonen of zuurkool en aardappelen met spek, grauwe erwten of bievitsboonen met spel? en rijstemelk. De opvoering te Breda door de sociëteit »Mo- mus" ta Maastricht, van de opera comique »Rooske Kleeve", heeft opgebracht pi. m. f600 voor de kindervoeding te Breda. Te Bergen-op-Zoom is weder eene soirée ge geven, ten voordeele der spijskokerij, door eeni- ge heeren, inet welwillende medeworking van mej. Lam. pianiste, eri het strijkorkest van het 3e reg. inf. De opbrengst bedroeg circa f500. De te 's-Bosch gehouden soirée met tombola, ten voordeele der stille armen, heeft circa f1800 opgebracht. De raadkamer let rechtbank te Maastricht heeft de gevangenhouding bevolen van H. Leu- ïiissen, wonende te Klimmen, thans gedetineerd. Zooals men weet, wordt hij beschuldigd van poging tot moord op den marechaussee te Val- - kenburg.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3