In het jongste nummer der Leipzig er Hlustrirte Zeitung wijdt Bemhard "Vogel een waardeerend artikel aan de nagedachtenis ■van onzen landgenoot Verhulst, wiens wel- -gelijkend portret in dat blad is opgenomen. Het rijksmuseum te Amsterdam werd in 1890 bezocht door 345.790 personen; het Mauritshuis te 's-Hage door 31.580, de Gevangenpoort te 's-Hage door,24.750 en het Prinsenhof te Delft door ,8008 personen. Donderdagavond, ongeveer te 9 uren, kreeg de blokwachter van den staatsspoorweg bij de Oude Plantage bericht van het station Rotterdam, dat de goederentrein van Gouda niet het station mocht binnenkomen, en bleef deze trein daar dus staan. De blok wachter seinde nu aan den blokwachter bij de IJselmondsche Laan, dat de sneltrein uit Amsterdam van 9.12 daar moest stoppen. Hetzij dit sein onvolkomen was, of door welke oorzaak ook, de trein ging in volle vaart door en de locomotief reed boven op een kolenwagen van den stilstaanden goederentrein. De schok was hevig, het materiaal werd zeer beschadigdde passagiers kwamen echter met den schrik vrij; slechts de hoofconducteur kreeg een lichte verwonding aan het hoofd. (N. M. Ct.) De gemeente Rijswijk (Zuid-Holland) be looft een uitgezochte plaats te worden voor mensehen met een klein inkomen. In de gisteren gehouden raadszitting werd besloten geen hoofdelijken omslag meer te heffen van personen met een vermoedelijk inkomen be neden de één duizend gulden, terwijl binnen een paar jaren, blijft de financieele toestand der gemeente zoo gunstig, in het ge heel geen hoofdelijke omslag meer behoeft geheven te worden. De Ruïne te Leiden, thans bekend onder den naam van het Van-der-Werfpark, zal, nu de aanbesteding van een aldaar nieuw te bouwen geologisch mineralogisch labora torium in Dec. 11. heeft plaats gehad, volgens in 4884 tusschen het rijk en de gemeente Leiden gesloten contract, aan het rijk worden overgedragen. Alleen de terreinen waarop het gymnasium, de hoogere burgerschool voor meisjes en het v.-d.-Werfmonument zijn ge plaatst, blijven gemeente-eigendom. Op ver zoek van den minister van binnenl. zaken zal nu voor 23 Februari de afstand van ge noemde Ruïne kosteloos moeten geschieden. Voor instandhouding van het niet benoodigde terrein zal aan de gemeente jaarlijks een rijks subsidie van f500 worden verleend. Op de volgende eigenaardige manier spreekt ïïir. L. Haffmans in het Vettl. Weekblad zijn oordeel uit over het regeeringsbeleid van het tegenwoordig Kabinet: Een knaap, dien moeder steeds thuis had ge houden, uit vrees dat bij een ongeluk zou krijgen, vermaakte zich op het ijs met eene slede, welke hij zelf met twee prikken voortdreef. Nooit had bet jongske zoo'n pret gehad. Plotseling ziet hij een bijt voor zich recht voor zich o, een gapende bijt. Dit jaagt hem zoo'n schrik aan dat hij zijn hoofd verliest In plaats van links of rechts af te draaienof eenvoudig te stoppen gaat hij door met prikken in dezelfde richting, luidkeels roepende«Dat gaat de bijt in Dat gaat de bijt in 1" En hij ging de bijt in. Ziedaar het regeeringsbeleid van het tegen woordig Kabinet. Evengoed als de kleine jongen wist dat hij in de bijt ging verdrinken, wist het ministerie, dat het met eene militaristische leger- wet voor te stellenzichzelf een strop om den lials haalde En toch deden beide wat het meest alledaagsch gezond verstand en de ingeboren zucht tot zelfbehoud ten sterkste ontried. Den jongen is dit nog te vergeven, als zijnde zoo van angst bevangen, dat hij niet meer wist wat hij deed. Maar het Kabinet, bestaande uit acht vroede mannen, die op bun doode gemak gezamenlijk konden overwegen wat raadzaam was en wat niet daar staat je verstand bij stil. Niet een van de acht ministers, niet een die uitriep«Laat ons dat toch niet doen, want daarmee gaan wij naar den kelder". Het ergst is dat daarmee niet alleen het ministerie maar ook do meerderheid en de heele anti-liberale partij naar den kelder gaan. Op grond biervan verzekert mr. H.dat al deze spéeches aan de linkerzijde over de tekort komingen van het Kabinet, slechts waren voor de kiezers, dien aan het verstand moet worden gebracht dat de anti-liberalen niet regeeren kun nen. Ati fon«* zijn de heeren zeer ingenomen met eene regeéring, die zorgt dat zij weer baas worden, mOf zij gelijk hebbenWij hebben een juweel van een ministerie; dat moet gezegd zijn. Voor treffelijker kon ei nooit gevonden. Altijd voor de libeialen." De Standaard schrijft Zou metterdaad de verhuizing van den ouden lieer Cremers naar de Eerste Kamer het sein kunnen worden voor de provincie Groningeu, om voor de eerste maal een niet-liberalist naar het Binnenhof te zenden Haast durven we het hopen, nu de anti- revolutionnaire party er in slaagde, in den heer A. Brummelkampvau Groningen een zoo in elk opzicht voor Zuidhorn geknipt candidaat te vinden. Want wel is de heer Brummelkamp een anti-revolutionnair van de voorhoede, wien het gros van ons leger veel te langzaam voortschrijdt, maar dit juist is in het Noor den een aanbeveling. Men houdt in het Noorden niet van water- en-melk-politiek. Wat men er is, wil men er geheel zijn. 'En staatslieden, die kloek en kras voor hun meening durven uitkomen, ziju er het meest gewild. Volgens opgave van «Bureau Veritas" zijn in de maand Dec. 1890 verongelukt 113 zeilschepen, waaronder.4 vermiste, als': van Duitschland 4, Amerika 12, Engeland 46, Oostenrijk 1, Denemarken 2, Spanje 1, Grie kenland 1, Frankrijk 10, Italië 8, Noor wegen 18, Portugal 4, Rusland 4 en Zweden 2. Door stranding verongelukten 74, door aanvaring 3, door biand 1, gezonken zijn er 8, verlaten 13 en afgekeurd 10, terwijl er 4 als vermist zijn opgegeven. In dezelfde maand verongelukten 23 stoom schepen, als: van Duitschland 1, Engeland 15, Oostenrijk 1, België 1, Frankrijk 3, Por tugal 1 en Zweden 1. Door stranding verongelukten 14, door aan varing 3, door brand 2, gezonken 3 en ver laten 1. noch door peilen kon men toep water gewaar •worden. Men leest in de Tijd: Onze dienstboden 1 Als wij in de Fliegende Blatter of immers,, wij zijn protectionnïsten t in het Humoristisch Weekblad iets over de .^dwaze eisèhen en prenten ties onzer tegenwoordige ..dienstmeisjesHezen, mompelen wij glimlachend; i die »Charge" is niet onaardig. Dat intusschen de werkelijkheid de -sCharge" zelfs nog overtreffen kan, blijkt uit-bet volgende- Bij een ons bekende achtenswaardige familie te Amsterdam vroeg een in dienst tredende meid, die zooveel bagage medebracht, waaronder een rieten pop voor het ophangen van haar kos tuums, dat de gang vol stond, of er ook gelegen heid was om haar piano te bergen Natuurlijk luidde het antwoord der hoogst verbaasde mevrouw ontkennend, tenzij het meisje voor haar instrument plaats kon vinden naast het kookfor- nuis, om, in afwachting dat de aardappelen kookten, een wals van Strauss of iets dergelijks te spelen! Zeer begrijpelijk beantwoordde bij dit raodel- raeisje hef een aan het ander.Zij was namelijk eerst geengageerd met een bakkersknecht, maar met een knecht van een bakker van pain de luxe. 't Is ons onbekend, om welke redenen dit pain- de-luxe-huwelijk niet tot stand kwam, maar het engagement werd afgebroken en de amant vervan gen door een orfèvre, bediende in een onzer groot ste goud- en zilver-magazijnen. Ter gelegenheid van haar jongsten verjaardag ontving zij van dezen beminde een snoeperig zilveren a jour gewerkt mandje, dat zij opgetogen aan baar mevrouw vertoonde. n Wel, Marie", want Mietje was, dat spreekt vanzelf, een veel te ordinaire naam voor zulk een hoogst beschaafd keukenprinsesje zwel Maria", zei mevrouw snaaks, sik vind het heel dotterig, maar om., je de waarheid te zeggen, wel wat on- practisch voor suikermandje, want de suiker zal er door vallen. »Maar, mevrouw," lachte Marie, haar mevrouw voor een Günschen houdende, zweet u dan niet dat het voor biscuits moet dienen Het merkwaardigste in het meisje, dat weldra met haren orfèvre in bet echtelijk bootje hoopt te stappen, is zeker wel, dat zij, daargelaten haar nuffigheden, baar werk uitstekend verricht, zoodat mevrouw volstrekt geen reden heeft om over haar te klagen. Woensdagavond werd te Middelburg eene tooneelvoorstelling gegeven door het gezel schap onder directie van den heer Alexander Faassen. Toen de souffleur Donderdagochtend met het gezelschap naar Rotterdam wilde terugkeeren, werd h(j op straat door de politie aangehouden, verdacht van diefstal van vier horloges, in den schouwburg door jongelieden vermist. Toen hq op het politiebureau werd gevisiteerd, werden die horloges allen in zya zak gevonden. De souffleur is daarop naar het huis van arrest overgebracht. 4 Bij de uitgevers Nijgh Van Ditmar is het eerste nummer verschenen van het Botter- damsels. Weekblad voor incourante fondsen- Rotterdam. Door burgemeester en wet houders is hij den gemeenteraad een voorstel ingediend om, ter .voorziening in de toene mende behoefte aan water uit de drinkwater leiding op Fijenoord, van het terrein der drinkwaterleiding een zinker naar de over zijde te leggen van 60 cM. wijdte, met een nieuw buizennet, waarvan 6l/s kilometer direct gelegd moeten worden. De kosten hiervan,.worden geraamd op- f 240,000. Leiden. Op den leeftijd van 32 jaar' is gisteren na een smartelijk lijden hier ter stede overleden mr. J. vanButthingaWichers, lste secretaris van den Nederlandschen schaat- senrijdersbond. In de sportwereld had de overledene zich eenegevestigde reputatie - verworven, voor namelijk op het gebied van schaatsenrijden.. aan een andere candidatuur boven de zijne de voorkeur heeft gegeven, tot niets anders zou kunnen aanleiding geven dan tot scheu ring onder de liberalen te Rotterdam. De centrale anti-revolutionnaire kiesver- eeniging i Vreest God, eert den Koning", te Dordrechtheeft tot candidaat gesteld voor de Prov. Staten van Zuid-Holland den heer mr. J. M. Rens, advocaat en procureur. Het Vaderland voegt aan het bericht van zijn correspondent uit Paramaribo het volgen de toe In bijzonderheden treedt onze correspondent nietdaaromtrent zullen nadere berichten afge wacht moeten worden. Op zichzelf is intusschen het feit reeds meikwaardig genoeg zelfs met den man, die hem van den aanvang trouw is geweest en dien hij groot heeft gemaaktmet zijn alter ego ligt nu de gouverneur overhoop. Hij kan het blijkbaar met niemand meer vinden. C'est ie commencement de la fin, mag men wel zeggen. De bladen, met de laatste mail uit Suri name ontvangen, bevatten weder bittere klachten over het bestuur. Het blad Suriname toont aan, dat bet be stuur er op uit is, ingezetenen der kolonie voorbij te gaan, naar het heet tot verster king van het Nederlandse!» element, maar naar het vreest, vooral om gewillige werk tuigen onder zich te hebben. De benoeming van een Haagsch inspecteur van politie, vol komen vreemdeling in de kolonie, tot districts commissaris heeft veel kwaad bloed gezet. Evenzoo, dat de heer J. P. "VV. van Eijck, die 36 jaren onberispelijk het land heeft gediend, den 22n Dec. is aangeschreven dat hij uiterlijk op 1 Febr. zijn ontslag moet vragen als ommegaand rechter, omdat het bestuur op grond van zijn gevorderden leef tijd niet langer gebruik wenscht te maken van zijn diensten. De waardige man vroeg terstond zijn ontslag, dat na eenige uren werd verleend. Tal van ambtenaren in Suriname vreezen dat hun gelijke behandeling, of liever mis handeling, boven het hoofd hangt, wat te grievender is omdat de pensioenregeling zeer beperkt is. De Suriname slaat dan ook in zijn jaar overzicht in het nommer van Januari een zeer mismoedigen toon aan. Het blad schrijft o. a. sin onze meer locale toestanden kwam er gecne de minste verandering ten goede; de span ning tuschen den gouverneur en de Koloniale Staten vermeerderde in geeno geringe mate, de willekeurige regeeringsdaden duren voortde billijkste en rechtmatigste wenschen der burgerij worden gedwarsboomd, en ddarom dan ook overal spanning, ontevredenheidwrevel en ver bittering." Toch behoort dat blad niet tot degenendie den gouverneur Lobman van den aanvang af hebben bestreden, en bij wie zooals de minister Mackay in de Eerste Kamer gezegd heeft, reeds vóór de komst van den gouverneur een parti pris tegen dezen bestond. In zijn nummer van 1 Jan. 1889 betreurde het blad wel het aftreden van den gouverneur mr. Smidt, maar het liet er op volgen »Moge met het optreden van den nieuw'oe- noemden landvoogd, jhr. nir. M. A. de Savornm Lobmaneen nieuw tijdperk voor de kolonie aanbreken sZijn faam van knap en rechtschapen man is hem voorgegaan. Dat het hem gegeven zij deze boedanigheden aan te wenden ten nutte der kolonie, ten nutte der bevolking Het blad beett dus wel recht nu te zeggen nToen geen de minste zweem van vooroordeel of partijdigheid t Thans meer dan ooit dient evenwel te worden erkend dat de roeening van hen, die het heengaan van den heer Smidt voor de ontwikkeling van Suriname niet bevorderlijk achttenvolkomen juist evas." De 'oudste verpleegde in het diaconiehuis der Ned. herv. gemeente te Leeuwarden, Claas van der Wielen, is voor eenige dagen op den leeftijd van 94 jaar overleden. Hij had den slag bij Waterloo en den Tiendaag- schen Veldtocht medegemaakt. Te Zaandam zijn de leden van het muziek korps van het Leger des Heils", ernstig mishandeld. Eenige jongens wierpen hen met steenen, waardoor in weinige oogenblikken een volslagen gevecht ontstond. De politie, die onmiddellijk tegenwoordig was, moest gebruik maken van de sabel, om de rust te herstellen. Aangezien des avonds bij het gebouw van het Leger des Heils" te Helder aanhoudend ongeregeldheden plaats vinden, is door den garnizoenscommandant aldaar overgegaan tot het doen loopen van militaire patrouilles en tot versterking der politie. In het Amsterdamsche Veld (Zuid-Drente), dat op sommige plaatsen een zee gelijkt, .is de grond rondom de woning van H. Kroeze opeens een drietal voeten gerezen. Onder vreeselijk gekraak stortte daarop de voormuur van het gebouw in, waarna al het water plotseling verdween. Noch door graven,

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2