Binnenlandsehe Berichten. zich ondanks zijne beslist anti-Duitsche cleri- cale neigingen, tien jaren wist te handhaven een hooge ridderorde verleend en hem bo vendien onder dankzegging voor de bewezen diensten, tot lid van het Heerenbuis voor zijn leven benoemd. Zijn opvolger, dr. Steinbach, seretaris- generaal bij het departement van justitie, een Israëliet van Duitsche afkomst, maar geen partijman, is iemand van algemeen erkende bekwaamheid, aan wien een groot deel der nieuwe sociaal-politieke wetten, ge lijk de verzekeringswet en de woékerwet, te danken zijn. Voor vier jaren hield dr. Stein bach een voordracht, waarin hij zich verklaarde voor een zwaardere belasting der meer ge goede standen. Men verwacht daarom, dat de heer Steinbach, indien hij zijne krachten aan eene algemeene hervorming van het belastingwezen mocht beproeven, met een ontwerp tot invoering van een progessieve inkomsten-belasting voor den dag zal komen. B U S L A N D. De bijzondere hoftrein met aartshertog Frans Ferdinand kwam gistermiddag te 2Vz uur te St.-Petersburg aan. De muziek der eere- wacht speelde het Oostenrijksche keizerlied. De aartshertog liep den czaar te gemoet, die met de grootvorsten den trein op het perron afwachtte. De begroeting was hartelijk. Bij het wegrijden van het station werden de czaar en zijn gast door het publiek met gejuich begroet. ITALIË. De definitieve Ijjst der leden van het Ka binet bevat de volgende namenDi Rudini, buitenlandsche zaken, met graaf Arco als onder-secretarisNicoterabinnenlandsehe zakenBranca, financiënColombo, open bare werkengeneraal Faloux, ooi log. Andere namen zijn voorbarig. Het programma van het nieuwe Kabinet zal zijnmilitaire be zuinigingen en Kamerontbinding. S I' A N J E. Naar aanleiding der verkiezing van den heer Salmeron te Barcelona, hebben eenige groepen liberalen te Madrid dien heer eene ovatie gebracht, waarbij de orde verstoord werd, zoodat de tusschenkomst der gendar merie noodzakelijk werd. Eenige personen werden gewond, en velen gearresteerd. "Volgens een nader bericht heerscht er thans volmaakte rust. Daar een groot aantal Portugeesche vluchte lingen, zoowel burgers als militairen, de Spaansche grenzen overschreden hebben, be sloot de Spaansche regeering die personen te doen verwijderen uit het grensgebied. De nieuwe Kamer telt 290 conservatieven en 156 leden der oppositie van verschillende schakeeriug. Toen de bisschop van Huesca Woensdag te Madrid aankwam, werd hij door eene hem vijandige menigte opgewacht, die hem uitfloot. Zijne zakken hebben wij nog niet doorzocht. Het geld, de vijf rollen goudstukken, vielen erbij het vervoeren uit en dat hebben wij opgeraapt," antwoordde Björn. «Dat weet ik," hernam de arts«dat weet geheel Mandal reeds en misschien weet men bet wel al te Christiaansand. Het is iets ongewoons, bij een matroos twaalf duizend kronen te vinden. Doorzoek zijne zakken nog eens. Ik ben ook lid van het gezondheidstoezicht en kan dus hier als ambtelijk persoon optreden." Björn, die terstond het onderzoek begon, vond natuurlijk niets. «Zonderling," zeide de arts; «anders niets dan vijf rollen goud! Zonderling!' «Op de rollen staatPomard Orion," merkte Björn op. s Orion is de naam van het schip. De boot beeft ook dien naam, niet waar? Zou de jonge man hij zal, denk ik vieren twintig jaar zijn Pomard heeten?" 't Is een Fransche naam. Maar breng nu wijn, bouillon, zoo krachtig moge lijk, en warme melk. Het komt er in de eerste Zelfs werd de kreet gehoord: «Dood aan den bisschop!" Geljjk men weet, ijverde de bisschop van Huesca tegen de verkiezing van den heer Castelar (republikein), die nochtans de over winning behaalde. PORTUGAL. De krijgsraad, Donderdag bijeengekomen, heeft bepaald dat alle soldaten, die aan het oproer hebben deelgenomen, naar Afrika zullen gezonden worden. Onder de voornaam ste te Oporto gevangengenomen burgers behooren de pastoor en tal van studenten. AHEBIKA. Volgens de New-Yorlc Herald is de jongste opstand der Indianen in de westelijke staten der regeering te Washington op een buiten gewone uitgave van 2,000,000 dollars te staan gekomen. ZUID-AKERIKA. Uit Lima wordt van gisteren gemeld, dat de Chileensche vloot Iquique blokkeert. Men verzekert, dat met het bombardement een aanvang is gemaakt. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 6 Februari. In deze zitting zijn ingekomen, onder ge heimhouding, de Congo-stukken. Bij 't voortgezet debat over de nieuwe rnailcontracten met de maatschappij «Neder land" eu de Rotterdamsche Lloyd, werden deze bestreden door de heeren Cremer, Geertsema, A. van Dedem en verdedigd dooi de heeren Schirnmelpenninck van der Oye, Keuchenius en de ministers van waterstaat en van koloniën. Het ontwerp is ten slotte verworpen met •40 tegen 38 stemmen. Aangenomen werd het ontwerp tot aan vulling en verhooging der staatsbegrooting voor 1890 (inkomen der Koningin-weduwe). Ook werd aangenomen het ontwerp, vast stellende het inkomen der kroon, met alge meene stemmen min éen, die van den heer Domela Nieuwenhuis, die tegen dat bedrag dp- kwam en voorstelde eerst f275,000, later 4l/s ton tijdens de minderjarigheid der Koningin, welk amendement niet werd ondersteund. Verder zijn een aantal kleinere ontwerpen aangenomen, waaronder tot onteigening voor eene straat te Amsterdam, voor eene begraaf plaats te Veendam, en eene internationale overeenkomst betreffende de uitgave der douane-tarieven. Bij de rapporten over de adressen is na discussie het adres van den wachtmeester, klagende over onvoldoend onderzoek van een klacht over beleediging door een kapitein te Amsterdam, met 33 tegen 31 stemmen neder- gelegd ter griffie. De Kamer is tot nadere bijeenroeping ge scheiden. plaats op aan, het leven in den man terug te roepen, als er nog leven in zit." Hoe gezwind was Njetta, die elk woord van den dokter had opgevangen, bij de hand om het ge vraagde te bezorgen. Het scheen of ze tooveren kon, zoo spoedig stond at het gevraagde voor den Zieke op tafel. Den ketel had zij vol vleesch ge stopt en er oen vuur als een huis onder gestookt. Toen de dokter vertrokken was, bleef zij aan het ziekbed waken en goot den kranke wel drie maal zooveel voedsel in de keel, als haar voorge schreven was. 't Scheen te helpen, want tegen den morgen hoorde zij een zwakken zucht en wendde de kranke zich plotseling om. Een gil van vreugde ontsnapte het meisje. De jonge man steunde nog eens en sliep weer in. Nu eerst durfde Njetta het bed verlaten om voor haar vader iets gereed te maken. Toen zij tegen tien uur weer in de ziekenkamer kwnra, schrok zij bijna terug, want Willem zat overeind in zijn bed en staarde haar met heldere oogen aan. Hij vroeg waar hij was. Verlenging van den diensttijd voor da ingetijf- den bij de militie te land der lichtingen van 1885 en 1886 en voor de inge lijfden der zeemilitie der lichting van 1887. Als toelichting van het ingekomen wetsont werp zegt de regeoring, dat het beoogt besten diging van den toestand dat in dienst gehouden worden zeven lichtingen bij de militie te land en vijf lichtingen bij de zeemilitie. In den overgangstoestand, waarin de organi satie der levende strijdkrachten verkeert, wenscht de regeering, zooals trouwens reeds blijkt uit het bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangige wetsontwerp, houdende bepalingen regelende het in werking treden van de wet op den dienstplicht enz., in dezen niet verder te gaan. De minister van oorlog doet hierbij opmerken, dat, bijaldien het tegenwoordig ontwerp tot wet wordt verheven, de in 1890, in verband met het in dienst houden van zeven lichtingen miliciens, met betrekking tot de organisatie der infanterie en der vesting-artillerie genomen maatregelen, voorshands zullen moeten worden bestendigd, SCHIEDAM, 7 Februari 1891. «Wat er van den grondslag van het samen gaan der fracties van de rechterzijde moge zijn," zegt de Haagsche correspondent der Zaanl. Ct., «het is gebleken, dat zij bitter weinig hebben uitgevoerd wat in overeen stemming is met de ware beginselen, waar voor zij het zoo vurig opnamen. Op geen enkel gebied is er iets noemenswaardig tot stand gekomen in positief-christelijk-histo- risch-ultramontaanschen geest, behalve de schoolwet, en die is dan nog aan de offer vaardigheid der liberalen te danken. Al praten de twee als Brugman en al vinden zij zoo veel excuses als de minister van financiën spijkers om zijn belastingplannen op te han gen, het feit is niet weg te redeneeren, dat het program van '88 bijna geheel onuitge voerd is gebleven; èn wat de totstandbren ging der organieke wetten betreft, door de grondwet gevorderd, èn wat de financieele en sociale hei-vormingen aangaat. Men heeft nu wel gezegd, dat eerst na 20, 30 jaren de anti-liberale beginselen vruchtdragend wor den, maar dat had men dan ook bij de stem bus aan het Nederlandsche volk moeten zeg gen, in plaats van een program van actie voor 3 jaren voor te spiegelen, waarvan niets of ongeveer niets is gekomen. «Thans weten wij het: nog 20 of 30jaren clericaal bestuur en men zal eerst bemerken dat het er is. Of de natie werkelijk lust zal hebben in zoo'n lange proef?!" Het centraal bestuur van den Nederland- schen Roomsch-katholieken volksbond heeft aan H. M. de Koningin-Regentes een adres gericht, met verzoek de bescherming van den arbeid ook te willen uitstrekken tot Njetta Verstond er geen woord van. Willem vroeg het in het Fransch, Engelsch, Hoilandsch, Italiaansch zelfs, maar Njetta schudde telkens liet hoofd. Op eens greep zij echter de hand des jongelings en bracht die aan hare lippen. "Van die gebarentaal begreep Willem weer niets en keek haar verbaasd aan. Evenmin begreep hij haar, toen zij hem aansprakdoch toen hij met de hand naar den mond wees, toen verstond zij hem en reikte hem met een vroolijk gezicht een grooten kop melk toe. Willem zou hem in éen teug geledigd hebben, doch nu sprong Njetta toe en nam hem den kop af. Willem keek rond en zag zijne kleederen han gen. Hij verbleekte. Men zou misschien den in houd van den zak ontdekt hebben. Njetta begreep hem weder zeer goed. Zij gaf onder een guitigen lach en op zich zeive wijzende te verstaan, dat zij alles er uit genomen en goed geborgen had. Een dankbare blik uit 's jonkmans oogen, die allengs bunne uitdrukking herkregen hadden, be loonde haar voor die voorzorg. volwassen mannelijke arbeiders. Daar echter op het oogenhlik eene algemeene regeling van den arbeid nog te veel in de bestaande toestanden zou ingrijpen en dus vooralsnog veor velen ongewenscht kan worden geacht, meent adressant toch, dat niéts de voorbe reiding van zoodanige regeling in den weg staat. De staat kan in dezen het voorbeeld geven, door bij werken, die door den staat worden aanbesteed, alsook bij die,'waaraan de staat door subsidie of concessie indirect zijn steun verleent, in de bestekken of voor waarden te omschrijven, dat de werktijd hoogstens mag zijn twaalf uren per etmaal, met den noodigen rusttijd, of dat, wanneer het werk, wegens grooten spoed deze be perking niet toelaat, de aflossing der werk lieden zooveel mogelijk zóo worde geregeld, dat langer werktijd voor éen persoon niet mag worden toegelatenen dat tevens het loon in billijkheid worde geregeld naar denaard van het werk. Vervolgens kan ook aan de gemeentebesturen de verplichting worden opgelegd, voor zoover mogelijk dezelfde voorwaarden te stellen hij werken van ge meentewege. Hierdoor zou een voorbeeld worden gegeven, en dan kan het niet uitblij ven of vele particuliere ondernemers zouden dit voorbeeld navolgen, waardoor allengs een hetere* toestand zou worden geboren in zake den arbeid, die op heden voor zeer velen bijna onhoudbaar is. De samenkomsten van het anti-revolu- tionnair sociaal congres zullen geopend wor den op 31 Maart en worden voortgezet op 1, 2 en 3 April. Men zal te Amsterdam, waarschijnlijk in «Frascati" vergaderen, en de arbeid van het congres zal ingedeeld zijn in sectie-onderzoek en algemeene beraad slaging. Er zullen drie sectiën zijn de eerste voor die onderwerpen, welke het verband tus- schen de sociale quaestie en de christelijke religie raken; de tweede voor onderwerpen betreffende de maatschappelijke zijde der sociale quaestie en de derde voor de onder werpen, die de verplichtingen der overheid ten opzichte der sociale quaestie ter sprake zullen brengen. In de regelings-commissie namen zitting de- heeren Kuyper, Wormser en Waller namens het centraal comité, Kater, Slecht en Vair Vliet namens «Patrimonium", dr. Van Gheel' Gildemeester namens den christelijken volks bond; de heer Obermeijer (die echter om. redenen van gezondheid niet kon optreden) voor het heil des volks, en als Kamerleden de heeren Van Alphen, Van Kempen en Van Löben Seis. Aan de te Johannesburg (Z.-A£rik. repu bliek) verschijnende The Standard and Diggers' Hews, van 23 Dec. 1890, is het volgende ontleend: Uittreksel uit eene beschrijving over den aan- Nu liep zij naar haren vader, van wien zij wist,, dat hij eenige woorden Fransch en Engelsch ver stond, en vertelde hem, dat de vreemdeling f 4 ontwaakt was en iets te zeggen had. s Björn begaf zich terstond naa r bet vertreken nam de goudrollen mee. Hij groette Willem en lei de rolletjes voor zich op tafel. Deze schrikte op dit gezicht. Had hij dan het meisje niet goed verstaan Had deze het geld aan dien man gegeven 1 Dan was hij verloren. «Dit is u uit den zak gevallen, toen wij u uit de boot droegen," zei Björn in half Fransch, half Engelsch en was blijkbaar niet weinig trotsch op zijne taalkennis. Willem doorzag met zijn beider oordeel terstond de gansche toedracht der zaak. Mij kon gerust zijn; de banknoten bevonden zich in handen van het meisje. Hij wierp een blik op het geld en werd op nieuw onrustig. Hij zag de namen op elk der papiertjes. Wordt vervolgd.) 5 5

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6