N°. 7690. A0. 1891. Woensdag 11 Februari. ijf-en-veertig-ste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlaiidsche Berichten. Binnenlandsehe Berichten. UITGEVER: T ODÉ. U R A1T. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet gelieele Rijk Afzomleilijke noinmers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTEltSTRAAT, 2 7. Advertentieprijs: van [1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant-110. Iedere gewone regel meer- 0.10. Dhikmaai, geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. ESUEIASD. Particuliere depêches uit Chili, via Lima, melden dat alle congresleden zijn gevangen genomen, of zich verscholen hebben om de gevangenis te ontgaan. Valparaiso is geblok keerd sedert den zestienden Januari; drie schepen der opstandelingen maakten zich meester van de stoomschepen Itala, Amazonas en Aconcagua, welke behooren aan de Chi- leensche maatschappij, alsmede van een nieuwen kruiser der regeering. Aan de Times wordt uit Pekin bericht dat de audiëntie der huitenlandsche gezanten bij den keizer, door het voorgeschreven kwel lend ceremonieel zoogoed als te niet gedaan is. De Parijzer correspondent van de Times herhaalt tegenover de belichten der Siècle, ■dat de Britsche Zuidafrikaansche compagnie .aan de Mozambique-compagnie geenerlei voor stellen deed, omdat het charterontwerp van laatstgenoemde bepalingen inhoudt, welke schadelijk zijn voor de Britsche belangen. De Newyorksche Sun verklaart dat er eene proclamatie van den Staatspresident ophanden is, ter bijeenroeping eener extra zitting van den Senaat op 4 Maart,-waarin belangrijke zaken zouden worden behandeld. Blaine laat duizenden ingekomen protesten en smeekschriften, betreffende de jodenver volging in Rusland, in ettelijke folianten in binden ter opzending aan den czaar. Volgens de Newyorksche Sun wil de Mexi- caansche staatspresident eerstdaags naar Frankrijk vertrekken tot herstel van gezond heid. Diaz vreest onlusten tijdens zijne afwe zigheid, welke niet onwaarschijnlijk heeten met het oog op de toenemende ontevreden heid over zijn d wangbei eid, Daarom confe reerde hij heimelijk herhaaldelijk met de gouverneurs over maatregelen tegen pogingen tot oproer tijdens zijne afwezigheid. DUIISCHEASD. De luitenant-generaal graaf Schlieffen is thans definitief tot chef van den generalen staf benoemd. Hij werd gisteren in den voor middag door den keizer ontvangen. In de Zaterdag gehouden zitting van het Pruisische Huis van afgevaardigden maakte de nationaal-liberale afgevaardigde Seyffardt van de beraadslaging over de begrooting van landbouw gebruik, om zich bij de regeering te bek'agen over de Hollandscbe zalmvis- scherij. Hij beweerde, dat de Nederlandsche visschers aan de stroomopwaarts gaande zalmen •den weg versperren. Het bekende zalmtractaat bepaalde, dat altijd slechts de helft der rivier mag afgezet worden, en daar nu in Nederland het diepe water, waar alleen de vissehen komen, -zoo dikwijls van de éene zijde der rivier naar 'de andere afwisselt, is het mogelijk met •behuip van de zandbanken aan de Duitsehe visschers hun aandeel in den buit te ont nemen. Daardoor komt het, dat in de Duitsehe Rijnstreken de zalmvangst kwijnt, terwijl zij in Nederland bloeit en er van daar een sterke invoer plaats heeft. In de Duitsehe vissehers- kringen meent men, dat de Duitsehe com missarissen, die het verdrag gesloten hebben, gehandeld hebben zonder met die toestanden hekend te zijn. Seyffardt uitte den wensch, dat de regeering aan deze zaak nog eens hare aandacht wijden en een onderzoek in stellen zou. Ofschoon de minister van landbouw Von Heyden in den loop der debatten verschil lende andere klachten en vragen beantwoordde, roerde bij Seyffardts klachten over de zalm- visscherij met geen enkel woord aan. B E L G X E. De gedelegeerden van den raad van nijver heid en arbeid zijn Zondag door den koning ontvangen. Z. M. infoi meerde met groote belangstelling naar den toestand der arbei dende klasse. De werklieden vroegen of de koning gebruik zou maken van zijn invloed tot het doen aannemen van het algemeen stemrecht. De koning antwoordde dat hij zeer sympathiek jegens de werklieden gezind was, maar geen dictator zijnde, moest hij het aan de natie overlaten om uitspraak te doen. F R A N K E IJ K. De Kamer heeft Zaterdag met 383 tegen 74 stemmen de wet op de Zondagsrust aan genomen. Bisschop Freppel verklaarde zich met nadruk tegen de wet, omdat zij volgens hem de Zondagsrust niet eerbiedigt. RUSLAND. De Jfowoje Wrenija zegt»De val van Crispi, de verplaatsing van graaf Waldersee en de aankomst van aartshertog Frans Fer dinand te St.-Petersburg mogen te zamen als zoovele waarborgen voor een langdurigen vrede gelden". ITALIË. De koning ontving gistermorgen den heer Di Rudinidie de lijst der leden van het nieuwe Kabinet aanbood, welke Z. M. goed keurde. Het Kabinet is aldus samengesteld: Di Rudinipresident en minister van buitenl, zaken, van binnenl.zaken en marine; Nicotera, schatkist; Colombo, financiën; Pellarine, oorlog; Ferrari, justitie; Brauer, openbare werken, posterijen en telegraphe; Chimeric, landbouw; Villarionderwijs. De Kamer zal waarschijnlijk Zaterdag wor den bijeengeroepen om het programma van het Kabinet aan te hooren. SPANJE. De verkiezingen voor den Senaat verzeke ren eene groote meerderheid aan het mini sterie. Evenwel wonnen de liberalen te Madrid. De geruchten omtrent het bestaan van eene ministerieele crisis worden gelogenstraft. PORTUGAL. Volgens een der bladen is men tot de ont dekking gekomen, dat er in het land 82 officieren betrokken waren in de oproerige beweging te Oporto. De regeering kent alle vertakkingen van bet komplot. Een der redacteuren van de HepuWique Fortugueza, die wegens een artikel in het blad, getiteld: Genoeg, veroordeeld was en wiens straftijd thans was geëindigd, is ge vangen gehouden wegens medeplichtigheid aan den opstand te Oporto. EGYPTE. De regeering heeft besloten maatregelen te nemen tot het verdrijven der derwischen uit Tokai. AMERIKA. Berichten uit Lima behelzen tijdingen uit Valparaiso tot 27 Januari. De stoomboot Imperial werd, toen zij 2000 man aan boord nam naar Iquique, aangevallen door de torpedo boot Blanco, welke aanval werd afgeslagen; na een gevecht van verscheidene uren ge lukte het de Imperial te vertrekken. Taltal en Chanazal zijn de eenige havens, in het bezit der revolutionnairen. De regeering bad Coquimho en Pisagua hernomen. De blok kade van Valparaiso duurde voort, maar aan de stoomschepen gelukte het niettemin de haven in en uit te gaan. Men schoot van den wal op elke boot, die na 5 uur vertrok. TRANSVAAL. Uit Pretoria wordt gemeld, dat generaal Joubert, bij zijn terugkomst aldaar van zijne Europeesche reis, met geestdrift is ingehaald. EERSTE KAMER DER STATEN-GENEBAAL. Verscheidene leden verklaarden zich, bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot vast stelling van hoofdstuk VIII (oorlog) der staats- begrooting voor 1891, zeer ingenomen met da wijze van werken van dezen minister; teleur stelling werd echter geuit over de voortduiende opdrijving der uitgaven. Op bezuiniging werd dan ook aangedrongen. Daar deze minister echter het bewijs heeft geleverd dat hij in de leemten onzer levende strijdkrachten wil voorzien, verklaarden verscheidene leden die zich vroeger tegen de be grootingen van het departement van oorlog hadden verklaard, er thans voor te zullen stemmen. Aangedrongen werd op inkrimping van het Militair Huis des Konings. Blijkens het voorloopig verslag van de commis sie van rapporteurs over de vesting begrooting, werd het door verscheidene leden goedgekeurd en in den minister geprezen, dat hij veiklaard-had de voltooiing der stelling van Amsterdam met kracht te zullen bevorderen, en dat hij, indien in den loop van het jaar mocht blijken dat er meer dan de thans op de begrooting gebrachte sommen aaa kan worden verwerkt, niet zou schromen daarvoor bij suppietoire begrooting gelden aan te vragen. Met het beleid van den minister van marine bleken vele leden weinig ingenomen. Gaven zij hun stem aan diens begrooting, dan wenschten zij daaraan niet de beteekenis te zien gehecht van een votum van vertrouwen in den minister. De klacht over opdrijving; der uitgaven werd ook ten aanzien van deze begrooting vernomen. Bij het afdeelings-onde'zoek van het hoofdstuk binnenland-cVio zaken wenschte men in twee afdeeüngen wijziging der begrafeniswet, opdat de lijkverbranding in Nederland mogelijk worde. Bij hoofdstuk financiën verklaarden eenige leden dat afschaffing of verlaging der accijnzen op suiker, zout en zeep, naar hun oordeel, een groote weldaad voor het geheele volk zou zijn. Gevraagd werd of eene rijksbelasting op het inkomen, waai op de gemeenten opcenten zouden kuunen heffen, naar het oordeel der regeering niet zou leiden tot meer gehjkmatigen druk. De noodzakelijkheid van algeheeie wijziging der patentwet werd in eene afdeeling betoogd. Aangedrongen werd o. a. op eene zelfstandige regeling van de heffing der grondbelasting. Bij hoofdstuk waterstaat werd o. a. gewezen op de overdreven beperking van den Zondags dienst bij posterijen en telegraphie, terwijl werd aangedrongen op gelijkstelling iri salaris van ambtenaren der posterijen en telegiaphie. Bij de begrooting van koloniën zijn in de af deeling en ditmaal een aantal punten behandeld. Over het algemeen werd 's ministers beleid, waar aan veerkracht en initiatief ontbraken, ongunstig beoordeeld. Een aantal leden wilden afwachten. Met het oog op den zorgwekkenden financieelen toestand wordt aan de regeering de eisch gesteld van zuinig algemeen beheer het achterwege laten van onzekeie pi oefnemingen met belastingmid delen opening van nieuwe bro.inen van welvaart door spoorwegaanleg en irrigatie wei ken. Een groot aantal leden wenschte vervanging van het opiumpachtstelsel door e9ne volledige regie. Algemeen oordeelde men krachtig volhouden der blokkade in Atjeh noodig. Blijken- het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs over de begrooting van Suriname voor 1891, achtten slechts eenige leden de grieven, tegen den gouverneur te. berde gebracht, zeer overdreven en konden zij zich met de houding der Koloniale Staten niet vereenigen. De meerdeiheid der leden wenschte op spoedig en krachtig bandelen aan te dringen, de keuze der middelen aan de regeering en te harer verant woording ovet latende. SCHIEDAM, 10 Februari 1891. Vrijdag 13 Februari geeft do afdeeling 's-Hage der «Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst" eene uitvoering, gewijd aan de nagedachtenis van Verhulst, met mede werking van mej. Kempees en de heeren

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1