Spoel en Rogmans, -waartoe de leden der maatschappij Ljsteloos toegang hebben. Zaterdagavond jl. -werd bij een onzer stad- genooten een brief bezorgd, die den 24n Mei ■1889 in de bus aan het Vreeburg te Utrecht ■was gedaan. Doordien eerst nu is gebleken dat deze bus defect was, is de brief voor den dag gekomen. Het Russische barkschip Argo, dat, zooals wij in ons vorig nummer mededeelden, bij het op de sleephelling halen van de scheeps timmerwerf »De Nijverheid", alhier door het breken van den wagen omverviel, moet, naar wij vernemendaardoor zoodanig geleden hebben, dal het de kosten van overeind- brengen niet waard is, en gesloopt zal moeten worden. De kapitein, tevens eigenaar, wordt daar door zeer getroffen, daar het schip niet was geassureerd. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag '16 Februari, des avonds te 8l/o uur. De Tweede Kamer zal op 3 Maart haar werkzaamheden hervatten en dan hoofd zakelijk de wijziging der postwet en de nadere regeling van den suiker-accijns behandelen. De Eerste Kamer heeft met leedwezen opgemerkt, dat in den laatsten tijd op een wijze en in een mate, die liet vereerend karakter der onderscheiding niet kon ver- hoogen, de Ned. Leeuw was uitgereikt, te meer omdat men verdienstelijke personen B voorbijgegaan. Nu ook de Eikenkroon en de Gouden Leeuw van Nassau met 's Konings dood zijn verlorengegaan, werden verschillende denk beelden aangegeven tot verbetering en aan vulling van den toestand. Het werd raadzaam geacht in te stellen een nieuwe huisorde of wel een nieuwe Nederlandsche orde van lageren rang bij de wet m te stellen, en ten derde werd de raad gegeven de bestaande orde uit vijf, minstens uit vier klassen te doen bestaan, teneinde op die wijze verklaarbare voldoening van eigenliefde te bevredigen en te gelijk vader- landsehe belangen te baten. Vanwege Hare Majesteit de Koningin- Regentes is aan A. J. Moret, nabij den Mookhoek onder Strijen, wiens gezin laatst met een zevenden zoon is vermeerderd, aan wien dezelfde voornamen zijn gegeven als wijlen Z. M. Koning "Willem III droeg, een gift van f20 geschonken, niet zoozeer om het feit van den zevenden zoon en het geven van de voornamen van wijlen den Koning, als wel omdat het gezin tevens in zeer be hoeftige omstandigheden verkeerde. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 7 Februari bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 1,031,864.34 en bij de betaalmeesters - 827,777.77 Te zamen f 1,859,642.11 Bij kon. besluit is verplaatst de controleur der belasting A. Maas van Ter-Apel naar Dokkum. Een particulier telegram, gisteren hier te lande over Demerary uit Suriname ontvangen, bevestigt het bericht, door het Vad. gemeld, dat het tusschen gouverneurLohman en den procureur-generaal mr. Kalff tot eene botsing is gekomen. (Rbl.) Naar het Haagsche Dagblad meent te weten, is bij de regeering nog niets bekend van een conflict tusschen den gouverneur van Suriname en den procureur-generaal mr. Kalff. Uit Den Haag wordt aan het Dtr.Dagbl. geschreven: Het bericht van het Vaderland, dat de gouverneur van Suriname nu ook overhoop ligt met mr. Kalff, is wel geschikt om sensatie te maken. Toen de heer Lohman bij het uitbreken van het conflict met de Koloniale Staten besloten had, den heer Kalff op te dragen naar Neder land te gaan en bij den minister van koloniën zijne verdediging voor te dragen, schreef een hooggeplaatst ambtenaar in de kolonie, dat de heer Kalff de eenige in Suriname was, die voor zulk een taak te vinden was. In Den Haag aangekomen, kweet de heer Kalfl' zich van zijne taak, en waarschijnlijk is liet alleen op zijne inlichtingen, dat het ministerie-Mackay bij de verdediging van den gouverneur is afgegaan. Wanneer nu ook de heer Kalff bet niet meet' met den gouverneur vinden kan, dan zal de minister toch wel eindelijk tot de overtuiging moeten komen, dat de heer Lohman zich voor iedereen onmogelijk maakt, behalve voor die enkelen, welke belang hebben bij zekere door den gouverneur op eene in het oog loopende wijze begunstigde ondernemingen. Er dient hier nog bijgevoegd te worden, dat de Surinaamsche correspondent van het Vaderland tot hiertoe getoond heeft zeer goed ingelicht te zijn, zoodat ook de verrassende mededeeling, die hij thans aan zijn blad deed, wel niet uit de lucht gegrepen zal zijn. Naar de JV". 22. Ct. verneemt, is bij het be stuur der kiesvereeniging "Vooruitgang" te Rotterdam 11. Zaterdag een schrijven ingeko men van jhr. mr A.P.C. van Karnebeek, waarin hij mededeelt, de hem door die kiesvereeniging aangeboden candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gaarne te aanvaarden. De anti-revol. kiesvereeniging sNederland en Oranje" te Rotterdam heeft den heer J. M. Voorhoeve candïdaat gesteld voor de Tweede Kamer. De katholieke kiesvereeniging: Eendracht maakt Macht", te Dordrecht, heeft, met na genoeg algemeene stemmen, tot candidaat' voor de Prov. Staten en voor den gemeente raad gesteld den Iieer W. R. A. C. graaf van Rechteren Limpurg. De voor het Oostindische leger bestemde officier van gezondheid L. J. Sieburgh zal den 14n dezer zijn bestemming volgen. In een Zaterdag te Enschede gehouden socialistenvergadering, waar F. Domela Nieu- wenhuis het onderwerp ra-hturige arbeidsdag" behandelde en die door den burgemeester en een talrijk publiek werd bijgewoond, werd eene motie van ongeveer den navolgenden inhoud aangenomen>De vergadering over wegende, dat de minister van binnenlandsche zaken en de volksvertegenwoordiging ver klaard heeft, dat de burgemeester van Enschede het recht heeft de menschendood te laten schieten; overwegende dat tijdens de laatste werkstaking die burgemeester van dat recht geen gebruik heeft gemaakt, besluit dien burgemeester daarvoor haren dank te betuigen I" (N. 22. Ct.) Dr. Kuyper onderteekent in de Heraut een artikel, waarin het huwelijk verboden wordt van een doleerende met een gerefor meerde die niet doleert. Hij schrijft: ïEen gereformeerde kan alleen een gerefor meerd meisje huwen. »En wat de doleantie aangaat, zoo zeggen we eveneensZijt ge doleerende, of heet ge het slechts »In het tweede geval hebt ge geen recht van spreken. »En in het eei ste geval, wanneer derhalve uw medegaan met de doleantie metterdaad steunt op de zielsovettuiging, dat wie onder de Synodale organisatie blijft, voortleeft in een toestand van zonde en de Koningskroon van Jezus hoont, hoe zoudt ge dan een huwelijk kunnen aangaan met iemand die in deze zonde staat en er geen afstand van wil doen De e. k. conferentie der christelijke jon- gelingsvereeniginge.1 uit alle landen zal van 12 tot 16 Aug. te Amsterdam in vMaison Stroueken" gehouden worden. In Duitscnland, Engelar.3 en Amerika schijnt men voorne mens te zijn honderden afgevaardigden te zenden en ook uit Australië, Frankrijk, Italië, Zweden, Zwitserland enz. worden afgevaar digden verwacht. De regelings-rommissie voor deze conferentie bestaat uit de heeren mr. H. graaf van Hogendorp als eere-voor- zitter, E. Sillem als secretaris, en voorts T. H. van Eeghen, A. J. Hoogenbirk, C. W. van der Hoogh, J. Th. Mannelstein, J. B. Puttelaar en J. J. H. Verloep. Het stoomschip Seagull, bestemd naar Huil, is Zaterdagnacht in den Waterweg bij Hoek- van-Hoiland met het Duitsche stoomschip London van Libau, in aanraking geweest, waardoor de London schade aan den boeg bekwam en terstond naar Rotterdam op- stoomde. Minder goed nog bracht de Seagull het er af. Dit schip kreeg een groot gat bij de machinekamer en een gat in het achter ruim en moest, om zinken te voorkomen, tegen den noordwal aan den grond gezet worden, waarna het scheef viel en vol water liep. De equipage en passagiers werden toen door de sleepboot Postduif van boord gehaald en te Hoek-van-HolIand geland. Een deel der lading dreef uit het schip. Op verzoek van den kapitein der Seagull is een groote ijzeren lichter naar Maassluis vertrokken en daar Zondagavond aangekomen, om gistermorgen vroeg van de lading te redden, wat mogelijk is. Tot de lading behooren ook ongeveer 200 mandjes gist van hier. Men meldt uit Siiedrecht aan de JV. 22. Ct.-. Met de opruiming van de ijsversperring aan den bovenmond der Beneden-Merwede schijnt het maar weinig te vorderen, niettegenstaande ijsbrekers daar bezig zijnhet ijs moet daar verbazend op elkander geschoven zijn. Van tijd tot tijd ziet men wel veel ijs afdrijven, maar veelal slechts enkele schollen, en is het eind er van nog niet te voorzien. Het lage water op de rivier werkt belem merend op de opruiming, terwijl h^t tevens schijnt, dat de rivier bij de verstopping erg verzand is. De buitengewone rivier-correspondentie is dan ook langs de Beneden-Merwede en Go- rinchem nog niet opgeheven. Zondagavond is de trein, welke te 8.11 van Harderwijk naar Utrecht vertrok, even voorbij eerstgenoemd station van den weg geraakt, doordien een. der rails brak. De machinist en de stoker, die het ongeval spoedig ontdektenhadden het geluk den trein tot staan te brengen, echter konden zij niet voorkomen dat de locomotief in het zand geraakte. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge vallen. Door uit Amersfoort en Zwolle ont boden treinen is in het vervoer van passagiers en bagage voorzien. Te Kampen zijn Zaterdagmiddag bijna 100 visschers van Urk aangekomen, welke dien tocht te voet en ook op schaatsen had den afgelegd. Naar de koene visscherlieden meedeelden, hadden zij nogal openingen ont moet, waar zij met behulp van den ijslooper van de Minister Havelaar, die hen vergezelde tot Schokland, werden overgezet. Van Schok land ging de reis zeer voorspoedig, daar het éene ijsvlakte was. De visschers zijn dieD middag en voor een deel dien avond per spoor vertrokken naar de plaatsen, waar hun schuiten dezen winter lagen ingevroren. Te Winschoten is in 1890 eene hoeveel heid van 175 hectoliter gedistilleerd meer veraccijnsd dan in het jaar te vorendus voor een meerder bedrag van f 10,500. Vermoede lijk staat dit in verband met het afnemen van den sluikhandel in spiritus. Men leest in de Winterswijksche Ct,Te Lunteneven over de Pruisische grenzen, waar men ook reeds geruimen tijd naar steenkolen gezocht heeft, is thans een kolen- laag ontdekt van ruim twee meter dikte, wat voldoende voor mijn-exploitatie wordt geoor deeld. Uit Lith wordt aan de AT. 22, Ct. gemeld i Een handelaar in rijwielen enz. alhier had cenigen tijd geleden eene advertentie geplaatst in de verschillende bladen, ter aanbeveling zijner artikelen. Een paar dagen geleder, ontving hij een schrijven van zekeren Van Os, handelaar in bouwmaterialen, enz. te Loosduinen, hem verzoe kende, eene véiocipède per staatsspoor aan zijn. adres af te zenden, volgens het nieuwste systeem, a f240. Hij kon daarna een wissel op hem af geven. Toevallig las de rijwielhandelaar in de Kampioen, weekblad voor wielrijders, dat De Graaf en Van Os twee beruchte oplichters zijn. Hij schreef aan den burgemeester van Loosdui nen en kreeg ten antwoord, dat genoemde Van Os als oplichter door de politie was gesignaleerd. De drie verdachten van brandstichting te- Middelburg zijn uit de voorloopige hechtenis, ontslagen. Delft. Gedurende het afgeloopen jaar is de bevolking van deze gemeente met 539 personen vermeerderd zoodat Delft op 1 Januari jl. 28997 inwoners telde. Vrijenban. Gisteren is met goed gevolg van de werf van H, Boot Zonen te water- gelaten de ijzeren sleepkaan Bertha, groot 200 last, voor rekening van de heeren Engers, Roelofs Cote Schiedam. Amsterdam. Vrijdagmorgen werd alhier een kassiersknecht van de sKasvereeniging" in de gang, leidende naar het kantoor den heeren gebr. Boissevain, commissionnairs in. effecten, Keizersgracht, aangerand dooi- een man, die zich daar had opgesteld. De kassiers knecht, den kerel ziende staan, had geen kwaad vermoeden 'opgevat en groette hem zelfs bij het passeeren. Nauwelijks was hij hem echter voorbij, of hij kreeg een hevigenslag op het hoofd, vermoedelijk met een ploerten- dooder toegebracht. De schurk, zijn verwach ting dat de kassiersknecht bewusteloos zou neerstorten in welk geval hij hem zijn portefeuille zou hebben ontrukt verijdeld ziende, ging aan den haal en trok de deur van de benedengang achter zich dicht, waardoor het hem mogelijk was zich uit de voeten te maken. De kassiersknecht is aan de eene sgjde van het hoofd ernstig gewond, doch gelukkig voor zoover zich nu de toestand laat aanzien, zijn geen noodlottige gevolgen van den slag te vreezen. Ameland. Met het opbreken van het ijs op de Wadden zijn de geheele visschersvloot en een paar beurtschepen van Hoüum uit de buurt van Ballumwaar zij in winterlaag waren, medegesleurd. Twee vischaken zijn de Noordzee ingedreven en daar hoogst waar schijnlijk gezonken. Een andere vischaak is te Terschelling gestrand en moet zeer gehar vend zijn. Ook de andere schepen zijn zeer gehavend teruggevonden, alle met verlies van ankers en kettingen. De eigenaars der ge noemde aken zijn door het verlies daarvan van hunne broodwinning beroofden de uit twaalf koppen bestaande bemanning mist thans geheel hare gewone verdiensten. Deze ramp zou niet hebben plaats gehad, indien hier eene veilige ligplaats voor schepen bestond. Hoe dikwijls ook op den aanleg daarvan bij de regeering is aangedrongen., het heeft niet mogen baten. Znidhorn. Al de liberale kiesvereni gingen in het hoofdkiesdistrict Zuidborn heb ben thans tot candidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd den heer G. Zijlma, landbouwer te Westpolder.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2