1 A". 1891 Vrijdag 13'Februari. IN°. 7692. ij f - en - v© ©rtfg-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlancische Berichten. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER; J. ODÉ. DUITSCHLAND. Bij de keus van genei-aal Von Schlieffen tot chef van den generalen staf blijkt de keizer veer niemand te hebben geraadpleegd, noch "Vvaldersee, noch zelfs Von Moltke. Er was eerst sprake van, dat generaal "Wittich chef zou worden, maar daar deze voor een persoonlijke vijand van Waldersee doorgaat, zag de keizer van deze keuze af. Volgens de Hamburger Nachrichten is generaal Von Schlieffen actief en uitstekend op de hoogte, maar zonder eenige genialiteit of zelfs ruimheid van blik. Tegenover de klachten in den Rijksdag dat er geen Duitsche schepen naar Chili ge zonden zijn, wordt van de zijde van de marine de opmerking gemaakt, dat het meest daar nabijzijnde Duitsche oorlogsschip bij de Samoa- «ilanden ligt. Zelfs wanneer dit schip genoeg Icolen aan boord had om dadelijk onder stoom te gaan, zouden er toch alles en alles 5 a 6 weken verloopen eer dit schip, en dan zeker na afloop van den opstand, in Chili kwam. De Engelsche vloot heeft daar overal schepen en sedert 27 Januari de Champion in de Chileensche wateren, dat zeker naar alge meen gebruik ook voor de bevriende natiën, zoo noodig, zal optreden. Volgens telegraphische berichten uit St.- Petersburg is men in de hofkringen aldaar bekommerd over den toestand der keizerin, die wegens de ziekte van haren terugkeeren den zoon, grootvorst George, in een zeer op gewonden staat verkeert en dikwijls weent. Men vreest dat bij den grootvorst, die door malrria en ruggemerglijden is aangetast, de kiem van tering ontstaan zal. Volgens de N'mie Freie Preste is de quaestie betreffende de spoorwegtarieven tusschen de Hongaarsche en Oostenrijksche ministers van koophandel opgelost. Volgens een telegram uit Weènen is de •oproeping tot de kiezers door de vereenigde linkerzijde verschenen. Daarin wordt o. a. ge zegd, dat de Duitschers de nationale ont wikkeling der niet-Duitsche stammen niet bemoeilijken willenmaar ook zekere aan spraken, die het verband van het staatsbestuur in de waagschaal kunnen stellen, niet kunnen toegeven. De regeerinsbladen erkennen de gematigd heid der Duitsche partij, die den vroegeren eiseh van eene eenzijdige nationale opper macht heeft opgegeven. Van de liberale bladen noemt het Vaterland deze oproeping een mengsel, niet conservatief en niet libe raal, veel belovend en zelfs den clericalen een paar lieve woorden gunnend. De Neue Freie Presse vindt "'dat op de' Duitsche staatstaal in de-vrije School te weinig-nadruk gelegd wordt en veel Uitdrukkingen op rede voeringen der anti-liberale' partijen gelijken. De jong-Czechen noemen in hun orgaan het programma der Duitsche liberale partij eene tartufferie en dreigen met het losbre ken eener heftige oppositie als die aan het roer komt. Kardinaal Simor vermaakt den primaat zetel twee millioen die met de toekomstige renten eerst gelicht mogen worden, wanneer de staat zich de kerkegoederen toeeigent. B E I G I E. In strijd met het gebruik, heeft de Kamer op vastenavond eene zitting gehouden, waarin de debatten over het budget van financiën, zonder eenig noemenswaardig incident zijn voortgezet. De schade, door de overstrooming aan de universiteit te Leuven toegebracht, wordt op niet minder dan 900,000 frs. geschat. Het sLeger des Heils" wordt nu toch, volgens een gerechtelijke uitspraak, als een godsdienst vorm beschouwdde lieden die bij vroegere bijeenkomsten van het Leger" de orde ver stoorden, zijn echter vrijgesproken, daar zij niet behoefden aan te nemen dat die bijeen komsten een godsdienstig oogmerk hadden. Nu ook Nederland zijn goedkeuring heeft gehecht aan de besluiten der anti-slavernij- conferentie, bleef nog slechts over, tusschen Frankrijk, Portugal, en den Congo-staat overeenstemming te verkrijgen aangaande de tarieven die aan de Oostafrikaansche kust zullen geheven worden. De Independence meent te weten dat deze overeenstemming reeds is verkregen; dat een recht van 10 pCt. zal geheven worden van vuurwapenen, krijgsbehoeften en zout, en dat voor andere artikelen dit recht 6 pCt. zal bedragen met uitzondering van materiaal voor spoorwegen en stoombooten, dat gepriviligeerd blijft. De manschappen van twee lichtingen, die onlangs opgeroepen waren en te Brussel in garnizoen zijn gebleven, zijn voor eene maand naar huis gezonden. De algemeene raad der werkliedenpartij te Brussel heeft een adres gericht aan de Belgische bisschoppen, met verzoek zich niet tegen de herziening der grondwet te ver zetten. De derde afdeeling der Kamer van ver tegenwoordigers heeft het voorstel tot her- ziening goedgekeurd met 5 tegen 4 stemmen, terwijl 7 leden zich van stemming onthielden. Het Lagerhuis heeft bij de tweede lezing het ontwerp ter vergunning van het huwelijk tusschen een man en de zuster zijner over ledene vrouw aangenomen met 202 stemmen tegen 155. De Engelschen zijn zeer verbolgen dat het verzoekschrift aan den czaar, om ophef fing der maatregelen tegen de joden, niet aangenomen is, maar den lord-mayor door het ministerie van buitenlandsche zaken weder is teruggegeven. De Times bevat een hoofdartikel over het Servische vraagstuk, waarin de aandacht ge vestigd wordt op de gevaren welke er te Belgrado dreigen door het drijven eener eigenzinnige vrouw.' De Times gelooft dat alleen de terugkeer van Milan en diens her stel als koning eenen burgeroorlog en de terugkomst van Karageorgewiteh verhoeden kan. Volgens berichten uit Soeakim is Osman Digna te Tokar aangekomen, hetgeen voor spelt dat er een vinnige strijd zal worden gevochten tegen de Egyptische troepen, welke de plaats komen bezetten. De Daily News verneemt uit Weenen, dat de Bulgaarsehe commissie van onderzoek der Russische bezwaren tegen de nihilisten in het vorstendom een rapport zou hebben ingediend tot uitwijzing van 200 Russische onderdanen. F B A N K B IJ K. Naar de Temps verneemt, heeft keizer "Wilhelm aan de regeering zijne deelneming doen betuigen wegens het overlijden van Meissonier, met verzoek het over te brengen aan de academie voor sehoone kunsten. De beweging onder de katholieken duurt voort. Na den sensatiemakenden toost van kardinaal Lavigerie te Algiers, heeft men de veelbesproken redevoering gekregen van graaf d'Haussonville te Nimes, en nu hoort men weder van het vormen eener nieuwe staat kundige groep, onder leiding van den abt Brettes, een beroemd redenaar, en kanunnik van de kei k Notre-Dame. Als hetgeen men ver zekert waar is, zou deze nieuwe politieke party zich niet vijandig stellen tegenover den tegen- woordigen regeeringuvorm, maar ten doel hebben, al de verspreide katholieke elementen te vereenigen tot éen groep, waarmede men vroeg of laat rekening zal moeten houden, en die in de eerste plaats zal aandringen op hervormingen met betrekking tot den gods dienst en tot het onderwijs in katholieken geest. De heer Parnell is Dinsdag te Calais aan gekomen, waar hij met de heeren Gill en Dillon geconfereerd heeft. Hij is onmiddellijk weder naar Engeland vertrokken, maar zal eerstdaags terugkomen om de onderhande lingen te hervatten. De reis van bisschop Freppel naar Rome heeft, naar gemeld wordt, hoofdzakelijk, zoo niet uitsluitend, ten doel, bij het Yaticaan veitoogen in te dienen tegen de door kar dinaal Lavigerie aan de monarchalen ge predikte leer van onderwerping aan den republikeinschen staatsvorm. OOSTENRIJK. Eene merkwaardige verschijning maakt te Weenen prin8 Aloys Liechtenstein, die indertijd zijn mandaat nederlegde, toep zijne ullra-clericale eischen voor, het schooltoezicht schipbreuk leden, en nu in de voorstad Hernals in de herbergen redevoeringen houdt, de vaan van het heftigste anti-semitismus opsteekt, en zeer gul met handdrukken is. Hoogstwaar schijnlijk zal de verrukte kleinburgerstand hem wel kiezen. RUSLAND. De aartshertog Frans Jozef bezocht Dinsdag te Petersburg de kazerne van het Paul- lijfgarde-regiment, dat daarop door grootvorst Wladimir gealarmeerd werd en in vier minu ten in volle velduitrusting op het exercitie- terrein gereed stond. Donderdag en Vrijdag hebben er groote parades plaats. ITALIË. De minister-president Di Rudini en de overige leden van het nieuwe Kabinet legden Dinsdag den eed van trouw af, in handen van koning Humbert. Bij de eedsaflegging van den heer Di Rudini waren de vorige premier Crispi en de adjudant-generaal Pallavicini tegen- woordig; beiden hebben de akte van eedsafleg ging onderteekend. Naai' gemeld wordt, zouden de bezuinigingen welke het nieuwe ministerie op de begrooting van oorlog zal .trachten aan te bi engeni, onge veer 10 a 11 millioen bedragen. Daarvan .Worden 4,300,000 1, gevonden in het later onder de wapeps,roepen der lichting van 1891 en $,000,000 in het vroeger naar huis zenden van l&OQO man, Daarenboven zullen 500,0001. wordep uitgespaard op de geheime fondsen, terwijl nog de pensioenregeling zal herzien worden en ieder minister de uitgaven ,aan zijn departement met eenige honderdduizenden lire's zal trachten te verminderen. De. paus heeft de pastoors van Rome en de predikers gedurende de vasten in eent plechtige audiëntie ontvangen en bij die gelegenheid eene toespraak gehouden, waarin hij de opvoe ding van het volk in de christelijke deugden aanbeval, maar geen politieke toespeling ge maakt heeft. PORTUGAL. De ministerraad heeft besloten geen dood vonnis te laten voltrekken, indien dit door den krijgsraad tegen een of meer personen ter zake van den opstand te Oporto mocht worden uitgesproken, AMERIKA. Te Buenos-Ayres is bericht ontvangen dat de gezagvoerders :an drie Chileensche ooi logs- schepen (Lynex, Pilco el Maryo en Condo) tot de regeeringspartij zijn overgegaan. SCHIEDAM, 12 Februari 1891. De kiesvereeniging Schiedam" hield gister avond in »Musis Sacrum" eene vergadering, waarin professor C. B. Spruyt uit Amster dam eene rede hield over het wetsontwerp tot regejing.van den krijgsdienst Deze ver gadering was ook voor niet-leden toegankelijk en een talryk publiek was dan ook opgekomen, Abonnkmentsprijs, per kwartaal franco per post, door bet geheele Rijk AfcondeiHjke nominers 1.85. - 2,50. 0.10. B HUB A CtBOTEHSTRAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regel» met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal be>ekend. 1! K O E L A 1).

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1