cm den gevierden schrijver en spreker te hooren. In eene vloeiende, heldere rede leverde deze een kraehig pleidooi voor de aanneming dezer wet. Niet als liberaal of als anti-liberaal moest men dit ontwerp beoordeelen, maar als zonen van een zelfde vaderland moest men zich afvragenWat eischt onze onaf hankelijkheid 1 De tegenwoordige troepen macht was onvoldoende, de schutterij door gebrek aan oefening, aan krijgstucht en samenwerking bij de snelle bewegingen dei- legers in onze dagen onbruikbaar. De be zwaren, die de oude grondwet stelde door het voorschrijven van 5-jarigen diensttijd voor het leger en door de verklaring, dat de schutterij eene gemeentelijke instelling is, zijn vervallen. Verbetering onzer strijdkrachten wordt dus nu gebiedend gevorderd. In het Jmtwerp, dat de regeering aanbiedt, wordt de maximumsterkte der jaarlijksche lichting gesteld op 16,300 man. Hierin is begrepen een bedrag van 7,5% voor latere afkeurin gen, vrijstellingen enz,, zoodat het jaarlijksch contingent op 15/100 man kan gesteld worden. De diensttijd bij het leger wordt gesteld op 8 jaar, met eene reserve van 5 jaar. Aan de hand eener berekening, die we hieronder laten volgen en waarvan den aanwezigen een afdruk was gegeven, toont spreker aan, dat de ge middelde diensttijd per hoofd volstrekt niet verzwaard, integendeel nog verlicht wordt. De bestaande wet eischt gemiddeld eene eerste en voortgezette oefening van 20 maanden en 3 dagen per hoofd, het wetsontwerp vraagt daarvoor 13 maanden en 13 dagen. De gelde lijke lasten zullen zwaarder worden, ja, doch minder dan vermoed wordt. De memorie van toelichting stelt de verhooging van het rijks- budget op ongeveer l'/s millioenmaar de gemeente-budgetten worden door de afschaf fing der schutterijen met eene zeer aanzien lijke som ontlast. Over eenige détailpunten laat spreker een helder licht vallen. Hij ver klaart zich vóór de vrijstelling der R.-k. orde broeders en vóór de meeste andere vrijstel lingen. Het privilege voor eenige zoons acht hij verkeerd. Ten slotte geeft spreker eene krachtigeverdediging van de in het ontwerp opgenomen persoonlijke dienstplicht. Per soonlijke dienstplicht is dringend noodzakelijk, lo. vóór goede kadervorming, '-o. uit het oogpunt van billijkheid tegenover de lagere volksklasse, 3o; om de 'instructie in het leger gemakkelijker te inaken4o. in het belang van de rust van den staat, zoo oproerstokende volksmenners het optreden der troepen tegen volksmassa's noodig mochten maken, 5o. ter verbetering van de positie van den soldaat. De oppositie tegen den persoonlijken dienstplicht achtte spr. onverstandig. Alles te zamen ge- nomen, moest de liberale partij de regeering met alle kracht steunen, om een strijdmacht in het leven te roepen, waaraan wij in tijden van gevaar onzen grond met gerustheid mogen toevertrouwen. Na een korte pauze was er gelegenheid tot debat. Hiervan werd door 3 heeren gebruik ge maakt. Allereerst door den heer I. Hoogendam. Deze verklaarde zich aan te sluiten bij de meening van den heer Van Houten, hoewel hij overigens volstrekt geen geestverwant van genoemden heer was. Volgens spreker was de legerwet niet nationaal. Wij moesten ons niet van kikvorsch tot os willen verheffen. Reeds nu werden jaarlijks meer dan 30 millioen bijna weggesmeten. Bovendien eischte bet anti-revolutionnair program eerst verbe tering van'het kazerneleven. Dit laatste was, volgens spr., schandelijk. Een nieuwe leger wet was niet noodig, daar een klein leger voor de waterlinie, en de schutterij voorde binnenlandsche rust voldoende waren. Hierop kreeg het woord de heer J."van der Hout. Deze spi eker was een voorstander van het wetsontwerp, maar bracht op geestige •wijze zijn bezwaren te berde tegen de vrij stelling der studenten in de theologie en der R.-k. ordebroeders. De derde spreker was de heer A. A. Beek man. Deze betuigde volkomen instemming met de rede van den heer Spruyt. Wel had hij uit een militair oogpunt enkele dingen gaarne anders gezien, maar de regeering heeft in de eerste plaats getracht, den druk op de bevolking niet te groot te maken, en dat streven is lofwaardig. Spr. wijstop den al te korten oefeningstijd der depottroepen en op het gemis van voldoende herhalingsoefeningen voor de reserve. Hij bestrijdt de bewering van den heer Hoogendam, als zou de tegen woordige legersterkte voldoende zijn. Het kazerneleven is niet zoo slecht; de inrichting der kazernes wordt veel verbeterd. Nadat de heer Spruyt de sprekers had beantwoord, en o. a. er op gewezen had, dat persoonlijke dienstplicht vanzelf ver betering van het kazerneleven.zou meebren gen, stelt de voorzitter een motie voor, waarbij de kiesvereeniging volkomen instem ming betuigt met het preadvies der com missie uit de Liberale Unie. Deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen, waarna de vergadering met een woord van dank aan den heer Spruyt wordt gesloten. Berekening' van den gemiddelden tijd, waarop de Milicien tot eerste en tot voortgezette oefening (z.g. blijvend gedeelte) onder de wapenen kan worden gehouden. A. Volgens de toef van 19 Augustus 1861, Sthl. no. 7 600 man bij de zeemacht 12 maan den maakt7200 md. 10400 s bij het ieger 12 maanden maakt124800 11000 sterkte van het jaarlijksch contingent. O 10400 X (z.g. blijvend ge deelte) 12 maanden maakt 89143 te zamen 221143 md. voor 11000 man, geeft per hoofd 20 maanden en 3 dagen. Art. 123. Behalve de ligting, die voor het eerst dient, kan steeds een zevende van het geheele bedrag der vijf ligtingen van de militie te land onder de wapenen worden gehouden of geroepen. B. Volgens het ingediende Wetsontwerp. 550 man bij de zeemacht 12 maan den maakt 6600 md. 2331 bij het leger voor korte oefening 3 maand, raaakt 6993 11273 bij het leger voor volle dige oefening onbereden, 12 maanden maakt '135276 946 bij het leger voor volle dige oefening bereden, 18 maanden maakt 170^8 O 15100 s sterkte van het jaarlijksch contingent. 9164% zijnde der volledig ge- oefenden (z,g, blijvend ge deelte) 4 maanden maakt 36657 i> te zamen 202554 md. voor 15100 man, geeft per hoofd 13 maanden en 13 dagen. (5) De maximum-sterkte der jaarlijksche lichting be draagt 16300 man. Daarin is begrepen een bedrag van 7,5 percent voor afkeuringen, vrijstellingen, ontheffingen enz. Zie de memorie van toelichting pag. 20 al. 5 Volgens de berekening op pag. 11 bijlage A der memorie vau toelichiug zijn jaarlijks in te deelen het navolgend getal dienstplichtigen: Bjj de zeemacht 550 tnan. het leger voor korte oefeningen 2331 i volledige a on bereden 11236 Bij het leger voor volledige oefeningen bereden946 t te zamen 15063 man. Bij de berekening hierboven is eene speling in het meerdere genomen van 37 man voor de volledig te oefenen, om het contingent te brengen op het rond cijfer van 15100 man. Door de politie is te Rotterdam opgespoord en aangehouden de persoon van M. B. B., die zich Dinsdagavond van den zolder eener woning alhier heeft schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende kleedingstukken ten nadeele van O. B. is heden naar de ge vangenis te Rotterdam overgebracht. Bij de regeering is bevestiging ontvangen van het bericht uit Suriname aan het Vad. dat 't tusschen gouverneur Lohman en den procureur-generaal Kalff tot een openlijke botsing gekomen is. Het bericht van de Amst. Cf. betreffende de kon. subsidie aan het »Nederl. Tooneel" is, naar men aan het Vaderland bericht, geheel onjuist. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de loonwet komt deze week bijeen, met het doel de beraadslaging over dit ontwerp voor te bereiden ter behandeling na het reces. Uit Den Haag schrijft men o. a. aan de Zw. Ct. Van een zomerverblijf der Koningin blijkt nog niets. Wel beweren sommigen, dat het Huis ten Bosch, dat steeds keurig onderhou den wordt, als zoodanig dienen zal, maar alles spreekt daar nog van koningin Sophie, eu het zou mensehelijke eigenaardigheden in acht genomen niet vreemd wezen, dat dit juist geen aantrekkingskracht oefende op haar, die de plaats der overledene innam. Het niet groote maar bevallige Oranje- Nassau-oord, bij Wageningen, is een plekje, waar Koningin Emma vroeger gaarne ver toefde, en dat dus groote kans heeft, nog maals te worden uitverkoren. Bovendien kan men zeker wezen, dat, zoodra de etiquette het toelaat, een bezoek aan verschillende steden des lands zal worden gebracht. En dan zullen de noordelijke provinciën met haar welvarende en sierlijke hoofdsteden al licht het eerst aan de beurt zijn. Zeker is het, dat de Koningin vroeger reeds haar verlangen heeft uitgedrukt menig merkwaar dig plekje van het land te leeren kennen, maar dat zij dien wenseh heeft laten rusten, zoolang haar plicht haar riep bij den Koning met zijne wankelende gezondheid. Volgens het Dagblad zal de Koningin in de tweede helft van Mei eeri bezoek aan Amsterdam brengen. Ter bevordering van de werving is bepaald, dat jongens van 43'/s-jarigen leeftijd reeds eene verbintenis kunnen aangaan bij 's rijks zeemacht. Tot heden was de minimum-leeftijd vastgesteld op 14 jaar. In het tweede gedeelte zijner studie over Amerikaansche toestanden neemt mr. A. R. Arntzenius een brief op, doorMacaulay in 1857 aan den Amerikaan Randall geschreven. De hoogst behartigenswaardige opmerking van den menschkundigen, scherpzienden ge schiedschrijver laten wij hier volgen: Waarde heer, gij zijt verwonderd te vernemen, dat ik den heer Jefferson geen groot man vind, en ik ben verwonderd over uwe verwondering. Ik ben zeker dat ik nooit een letter schreef en dat ik nooit, in het parlement, in gesprekken of zelfs in eene kiezersvergadering eene plaats waar het mode is aan de menigte het hof te maken een woord uitte, waaruit zou kunnen worden afgeleid dat naar mijne meening het hoogste gezag in een staat behoort toevertrouwd te wor den aan de meerderheid der naar hoofden getelde burgers, in andere woorden aan het armste en onwetendste deel der maatschappij. Ik ben sedert langen tijd overtuigd dat zuiver democratische instellingen, vroeger of later, de vrijheid of de be schaving of beide moeten vernietigen. »ïn Europa met zijn dichte bevolking zou het gevolg van zulke instellingen bijna onmiddellijk voor den dag komen. Wat kort geleden in Frank rijk geschiedde, is een voorbeeld. ïGij kunt meenen dat" uw land tegen die ongelukken gewaarborgd is. Ik beken openhartig dat ik van eene geheel andere meening ben.Ik. geloof dat uw lot zeker is, al wordt het,uitga-, steld door eene natuurlijke, oorzaak. Zoolang gij, een onmetelijke uitgestrektheid vruchtbaar land hebt, dat niet in bezit is genomen, zal uwe ar beidende bevolking beter af zijnjdan de arbeidende bevolking der oude wereld, en zoolang dit het geval is, zal de politiek van Jefferson bij voort during gevolgd kunnen worden zonder eenige noodlottige catastrophe te veroorzaken. Maar de tijd zal komen waarin Nïeuw-Engeland even dicht bevolkt zal zijn als Oud-Engeland. De loonen zullen even laag zijn en evenzeer varieeren bij u als bij ons. Gijj(zultj[uwo Manchesters en Birminghams hebben en in die Manchesters en Birminghams zullen somtijds honderdduizenden arbeiders zonder werkjzijn. Dan zullen uwe instel lingen eigenlijk op de proef gesteld worden. Ellende maakt den arbeider overal oproerig en ontevreden, en beweegt hem met ingenomenheid te luisteren naar opruiers, die hem vertellen dat het een schan delijke ongerechtigheid is, dat de eene mensch een millioen heeft, terwijl de andere niet genoeg te eten krijgt. In slechte jaren is hier vee! geroor en somtijds eenige oproerigheid, maar het doet niet veel af, want de leiders zijn niet de regeer ders. De hoogste macht is in handen van eene wel talrijke, maar toch uitgezochte klasse, van eene beschaafde klasse, van eene klasse die groot belang heeft, en weet dat zij grootbelang heeft, bij de zekerheid van den eigendom en de hand having van de orde. Derhalve worden de onte vredenen op strenge, maar zachte wijze bedwon gen. Men komt door den slechten tijij, heen, zon der dat de rijken geplunderd worden om de armen te helpen. De bronnen van den nationalen voor spoed beginnen spoedig weder te vloeiener is weer werk genoeg en alles is kalm en opgewekt Ik heb in Engeland drie of vier malen zulke kri tische tijdperken bijgewoond als ik beschreef. Zulke tijdperken zullen ook voor de Vereenig- de Staten in den loop der volgende eeuw, indien niet van deze, aanbreken, Hoe zult gij die door komen Ik wenseh u van harte een goeden af loop. Maar mijn verstand en mijn wenschen strijden met eikander en ik kan niet nalaten het ergste te voorspellen. Het is zeer duidelijk dat uwe regeering nooit in staat zal zijn eene ellen dige en ontevreden meerderheid te bedwingen, want bij u is de meerderheid de regeering en zijn de rijken, die altijd de minderheid uitmaken, geheel aan hare genade overgeleverd. De dag zal komen, waarop in den staat New-York eene volksmenigte, van welke niemand een voldoend ontbijt genoot of meer dan een half middageten te wachten heeft,"een wetgevend lichaam zal kiezen. Is het mogelijk te betwijfelen welke soort van wetgevers gekozen zal worden 7 Aan de eene zijde staat een staatsman, die geduld, eerbied voorver- kregen rechten, strikte inachtneming van publieke eerlijkheid predikt. Aan da andera staat een volksmenner, die doorslaat over de tirannie van kapitalisten en woekeraars en die vraagt waarom het iemand geoorloofd zou zijn champagne te drinken en in een rijtuig te rijden, terwijl duizen den eeilijke menschen het noodige missen om te leven. Wie van deze candidaten heeft de beste kans om gekozen te worden door een werkman, die zijne kinderen om meer brood hoort schreeu wen Ik vrees ernstig dat gij in zulk een tijdperk van tegenspoed als ik beschreef dingen zult doen, welke den voorspoed zullen beletten terug te keeren. De eene of andere Caesar of Napoleon zal met eene sterke hand zich van de teugels der regeering meester maken, of wel uwe republiek zal in de 20ste eeuw op even vreeseltjke wijze geplunderd en verwoest worden door barbaren, als de Romeinsche republiek in de vijfde eeuw; met dit verschil alleen, dat de Hunnen en Vandalen, die het Romeinsche rijk verwoestten, van buiten kwamen en dat uwe Hunnen en Vandalen binnen uw eigen land door uwe eigene instellingen zullen zijn voortgebracht, uZoo denkende kan ik Jefferson natuurlijk niet rekenen onder de weldoeners der menschheid, al geef ik gereedelijk toe dat zijne bedoelingen goed en zijne bekwaamheden zeer groot waren". In de Vragen des Tijds ontwikkelt mi'. Treub zijne denkbeelden omtrent het erf- recht en komt tot de volgende slotsom D.Het bestaandeerfrecht is verouderdhet behoort zoodanig hervormd te worden, dat ook de gemeenschap als erfgename harer

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2