Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. On d e r wijs. leden wordt erkend. Hetgeen den staat uit dezen hoofde toevalt, kan en zal indien het oordeelkundig wordt besteed toteene betere verdeeling van den maatschappelijken rijkdom bijdragen. Het staatserfreeht mag echter aan het successierecht geen afbreuk doen. Dit recht behoort tot de billijkste en minst drukkende belastingen. Men zuivere het van de daaraan klevende gebreken en brenge het zooveel mogelijk in overeenstem ming met het hoe laDger hoe algemeener beleden wordende beginsel van belasting naar draagkracht. Zoodoende zal het zonder schade voor de ingezetenen aanmerkelijk meer kun nen opbrengen en daardoor de afschaffing of verlaging van erkend schadelijke belastingen mogelijk maken." De heer Habets, rijksarchivaris te Maas tricht, is door den minister van openbaar onderwijs in Frankrijk benoemd tot sOfficier de l'mstruction publique'". De plaat van De JNed. Spectator heeft deze week den gelukkig gevonden titel: »Ook een ^kwartjesvinder" en stelt den minister van financiën voor, gearmd loopende met een naar de mode van vóór 40 jaren gekleed heer, wiens gelaat den kvvartjesstempel ver toont. De minister zegt»Het was mij een waar genoegen, een veiloren gevvaanden vriend na 42 jaar nog zoo onversleten terug te vinden". Uit Yenlo meldt men aan de N. R. Ct..- Hoe druk het goederenvervoer aan ons station in den laatsten tijd was, blijkt daaruit, dat sedert half November 11. tot heden gemiddeld 5000 goederenwagens per dag aankwamen en vertrokken. Heden staan op het stations terrein niet miDder dan 1500 geladen goede renwagens, zoodat alles opgepropt vol is. Door ophooping van wagens op het stations terrein te Yenlo, is aan alle stations van het staatsspoor het aannemen van wagenladingen en stukgoederen verboden, tot nader order. Het stoomschip Frins Hendrik, kapt. Bruijns, den 8sten Februari te Genua aan gekomen, heeft,dereis van Batavia over Padang in ,25 dagen volbracht Er is, naar het Ebt ad. verneemt, te Am sterdam een terrein, aan de Rozenstraat ge legen, aangekocht voor een ontspannings gebouw voor dé arbeidende klasse in den geest van het »People's Palace" in Oost-Londen. Volgens de Nieuwe Middelburger, een blad dat te Middelburg inde' Kaapkolonie-uit komt, heeft de nHollandsche Debats-Vereeni-V ging" aldaar op Zaterdagavond 17 Januari een debat gehouden over'net'-vraagstuk: Welke taal behooren wij,aan téjuoèdigen, Hollandsch of, Afrikaansch'?"- De uitslag bij stemming was: Hollandsch 25, Afrikaansch 10 stemmen. f Het veerbootje van Dordrecht naarZwijn- drecht geraakte Zaterdagavond met de schroef in een stuk zeildoek. Bij onderzoek kwam het ijsschuitje de Nova-Zcnibta te voorschijn, 'dat den 25n Januari op noodlottige wijze met den schipper Krul bij Hardinxvelddoori het ijs geraakt is en in de diepte verdween. Het lijk van den schipper is nog niet ge vonden. Uit Haarlem wordt aan de N.S. Ct. gemeld Toen zich Dinsdag liet gerucht door de gemeente verspreidde dat dé firma Siiöa en Koetser, commissionnairs <in effecten, failliet 'was," werd er dadelijk verteld dat de eerste firmant zich had vergiftigd. Beide zaken bleken al spoedig waar te zijn; de firma is failliet /én de heer S.-'ls te Amsterdam in - 4 i f 1 1 i een café- in de Warmoesstraat iri een toestand gevonden, die geen hoop >p herstèl gaf; hij is dan ook ïëedsóvet léden. iYele'- ingezetenen zijn .deslachtoffers van ?Meze;uram'p,en ondor hen-eenige diealles wat Reeds voor eenige weken heeft men voor zien dat zoo iets zou gebeuren, en er zijn personen die nog bijtijds hun geld hebben teruggevraagd. Hoewel de firma een zeer bescheiden kantoortje had, dreef zij toch uitgebreide zaken, en alleen het verkwistende leven van den overleden firmant heeft den val veroorzaakt. Twee knechts van de ijzerhandelaren gebr. Van der Yliet te Amsterdam, belast met de aflevering van ijzerdat a contant door kleine smidsbazen aan de magazijnen wordt afgehaald, hebben zich geruimen tijd aan misbruik van vertrouwen schuldig gemaakt door de ontvangen gelden niet af te dragen, doch die ten eigen bate aan te wenden. De een was reeds 20, de ander 22 jaren in dienst der firma; zij hadden een goed loon en beiden mochten bij ziekte meermalen de onbekrompen hulp hunner patroons onder vinden. Thans zijn zij in hechtenis. Ook te Haailem zal tegen twee ontrouwe werklieden, beiden gehuwd en met groote gezinnen belast, in dienst van de Haarlemsche katoenmaatschappijeene rechtsvervolging worden ingesteld, dewijl de een zich heeft schuldig gemaakt aan het zich toeëigenen van een aantal stukken tin in de fabriek van genoemde maatschappij voorhanden welke hij vervolgens heeft verkocht en de opbrengst ten eigen bate aangewend. De tweede wordt verdacht aan de zaak mede plichtig te zijn, Eenige stukken tin zijn in beslag genomen. Yele onzer landgenooten, die verwijderd van onze stranden en kusten leven, zullen zich, bij het lezen der ijsberichten, gedurende dezen harden ea barren winter, misschien een slechts oppervlakkig denkbeeld hebben kunnen vormen van de moedige en onver schrokken pogingen door onze postschippers aan den dag gelegd om de gemeenschap der eilanders met den vasten wal, die aanhoudend door ijs was verbroken, zooveel mogelijk te onderhouden; en toch, die kloeke, onver schrokken mannen verdienen in ruime mate ii' onze bewondering. - Men stelle zich bijv. eens voor, dat traject tusschen het Nieuwediep en het daartegen over liggende eiland Tessel, het Marsdiep" genaamd; daar levert het ijs, bij strenge winters, een indrukwekkend schouwspel; eb én vloed veroorzaken daar een woedende kamp tusschen op en over elkander kruiende jsbjokken, zoodat men soms meent een ver- 7 wijderd kanongebulder te hooren. Welnu, te midden van <3ie Titans waagt de postschipper yinet zijnswaren brievenzak, in een rank vletje óf - ijsschuitje, den gevaarvollen over tocht, dikwijls te midden van een sneeuw jacht, "ofdikken mist en verstijvende Noorden- ofOostenwind. Hij roeit met zijne beide helpers, zoolang open slofters het toelaten; maar daar stormt een vervaarlijk groote ijsschol op zijn ranke hulk in, en dreigt hem en de zijnen te verpletterenmaar fluks springen zij op dien ijsschol, trekken het vletje er op en er overheen, totdat zij weer een open wak krijgenen zoo gaat die vree- selijke kamp dikwijls vijf zes uren lang voort, totdat zij, soms aan het andere gedeelte r van het eiland of omgekeerd, ver van het Nieuwediep, doodelijk vermoeid en verkleumd, met hun brievenlast den tocht naar het post kantoor kunnen vervolgen. Bq deze schets komt onwillekeurig het beeld in herinnering van den onverschrokken postschipper T. Metz, die in dergelijke omstan digheden steeds moedig het gevaar onder de öbgen zag, ook al achtte "men den over tocht, een roekeloos waagstuk, 't Was altijd 'zijn refrein»waar je 'voor scheep komt, daar móet je voör'varen".' Om zijn nauw- f gezette plichtsbetrachting en> zijn dikwijls betoonden moed in het'redden van schip breukelingen, werd hij-dan ook door wijlen Z. M. Willem UI tot Broeder van den Neder- landschen Leeuw benoemd. (AT. v. d. D.) Men meldt uit 's-Hertogenboseh aan de N. M. Ct., dd. 11 dezer: De scheepvaart van hier op Gorinchem. Dordrecht en Rotterdam is hedenochtend hervat. De Zuid-Willemsvaart is nog steeds met ijs bezet, zoodat vooralsnog aan de opening der vaart op Vechel, Helmond en Maastricht niet te denken valt. De rivier- en waterberichten luiden alle gunstig; de buitengewone riviercorrespon dentie is overal opgeheven. Tegen den heer M. M., lid van Ged, Staten van Limburg en brander te Wittem, is door rijksambtenaren te Gulpen proces-verbaal opgemaakt wegens uitslag van gedistilleerd uit de branderij zonder document, verhin dering van visitatie, vernietiging van gedis tilleerd, en inslag van gedistilleerd in een woonhuiswettige gemeenschap hebbende met de branderij. Op den openbaren weg te Vessem heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag eene bloedige aanranding plaats gehad. De aange vallene is door een onverlaat zoodanig met een mes verwond, dat de ingewanden hem uit het lichaam hingen en hij in levensgevaar verkeert. De marechaussee te Oorschot heeft den vermoedelijken dader reeds aangehouden en aan de justitie te 's-Hertogenbosch over geleverd. 's-Graienhage. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en de Hol- landsche ijzeren-spoorweg-maatschappij heb ben afwijzend beschikt op het verzoek van de Kamer van koophandel alhier betrekkelijk het bezigen van dèn verbindingsweg tusschen de beide stations dier maatschappijen te dezer stede voor het vervoer van personen. Eveneens heeft de H. IJ. S. Mij. afwijzend beschikt op het verzoek van voornoemde Kamer tot weigering van vergunning aan de stationschefs tot het drijven van handel in steenkolen. VGravcnliage. Door de politie werden gisterochtend in de Wagenstraat eenige Socialisten van de straat verwijderd, die voor het lokaal, alwaar de loting voor de nationale militie wordt gehouden, hadden post gevat, teneinde onder de lotelingen onderscheidene socialistische brochures, liecferen en bladen te verspreiden. O. a. werd de bekende brochure »De Bloedwet" in beslag genomen. De groote chirurg professor Mosetig ta Weenen heeft in het geneeskundig gezelschap mededeeling gedaan van de ontdekking van een nieuw ge neesmiddel tegen kankerachtige gezwelllen. welke tot nog toe als ongeneeslijk beschouwd werden. Het middel bestaat uit inspuitingen methyl- violet in het gezwel en heeft tot uitwerking dat jijt verdwijnt zonder de gevaarlijke reactie in het leven te roepen, die na de inspuiting met kochine ontslaat. De door hem getoonde gevallen van gene sing -wekten de verbazing van zijr. toehoor ders. Eerstdaags wordt de burgemeester met den .voonitter van den gemeenteraad van Augsburg te Fi ïedrichsruhe verwacht, om aan Bismark het diploma als eereburger dier stad, in een prachtig bewerkt kastje te overhandigen. De Belgische glasfabriek sSaint Laurent", te Fresnes, nabij Rijssel, is, ten gevolge van den dooi, ingestort. De schade wordt op f f35000 geschat. De Belgische majoor Waelput heeft tegen de helft van Februari een nieuwe vorst-periode aan gekondigd, die met veel sneeuw zal gepaard gaan. Volgens een andere voorspelling, die var» Falb, zou 9 Februari een der acht skritieke dagen", die ons dit jaar beschoren zijn. Hij voegt er echter bij, dat bet kritieke wei een paar dagen vroeger of later zou kunnen gebeuren. De bankier Y. Macé, te Parijs, is spoorloos ver dwenen, een passief achterlatende van omstreeks 21 millioen frs. Veel ongerustheid heerschte Zaterdag te New-York wegens het zevendaagsche uitblijven van den llamburgschAmerikaanschen lijn- stoomer FolaHaaan boord hebbende talrijke landverhuizers, die op 31 Jan. op 44° WL. en 47" NB. zonder fokkemast was gezien. De agenten der iijn gelooven slechts aan oponthoud. De havenbeambte Klodniski, die onlangs uit de loterij 200.000 roebel trok, is bij den spoorweg te Shmerinka vermoord. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de stad Johan nesburg in het laatst van Januari bezocht is door een storm, zoo hevig, als daar zelden voorkomt. Ten gevolge van het doorbreken der dijken leden vele goudmijnen aanzienlijke schade. Trouwens ook elders in Transvaal is het weder zeer ongun stig, Zeven dagen achtereen viel een zware regen, waardoor de rivieren zeer zijn gezwollen en ver schillend ongevallen zijn veroorzaakt. Ook uit den Oranje-Vr'jstaat en Bechuana-Iand komen dei ge lijke berichten, maar in het noorden van de Kaapkolonie, waar men groote behoefte heeft aan regen, blijft de droogte aanhouden. Naar men uit New-Yoik meldt, heeft het be stuur van het fonds van Husch ter bevordering van de landverhuizing van joden naar Amerika aldaar, van baron Ilirsch een telegram ontvangen, waarbij deze 12 millioen fis. ter beschikking stelt. Is de rente niet voldoende om al zijn be doelingen uit te voeren, dan mag een deel van het kapitaal worden aangesproken, hetwelk vervolgens zal wot den aangevuld. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Amsterdam), bestaat door middel van het stoomschip Amsterdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op den 13n Februari a.s., drs avonds te 5.5*uren. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Naar wij vernemen, zal binnenkort de ver zending van postwissels naar de Zuidafnkaansche republiek opengesteld worden tot een bedrag van 10 pd. st. De langdurige vorst zal vermoedelijk ook onder onze fijne vruchtboomen haar doodenden invloed hebben doen gevoelen. Waar dientengevolge enkele vruchtboomen zullen moeten worden vervangen (begin Maart is daarvoor nu de beste tijd), vestigen wij de aandacht onzer lezeressen en lezers op drie soorten peren, die zich onderscheiden door bijzondere geurigheid en saprijkheid. Het zijn: l.Baronne de Mello, 2. T. Doyenné du Cornice en 3. Fondante de Malines. Wij houden ons verzekerd, dat wie deze leiboo- men aanschaft en met zorg laat behandelen, daarover uiterst tevreden zal zijn. Zij zijn bij onze voornaamste vruchtboomkweekers zeker in goede hoedanigheid verkrijgbaar. UD.) Tot onderwijzeres aan de school voor ro. u, I. o. in de Mauritsstraat te Rotterdam is benoemd mej. M. W. van Grssstek te Schiedam. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de tweede tusschenschool E, Oranjeboomstraat te Rotterdam zijn geplaatst de heeren A. J. van Beest te Rotterdam, J. D. van Roon te Schiedam en T. H. Eifers te Rotterdam. Uit vertrouwbare bron vernemen wij, dat de minister van binnenlandsche zaken bij zijn voor nemen blijft om eerst in het najaar voor de onderwijzers de gelegenheid open te stellen om eene aanteekening te behalen in de vrije en orde oefeningen. (Ar. v. d. D.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3