A-o 1891. n flaandag 16 F ebruarL N°. 7694. Eerste Blad. KENNISGEVING. Vijf-en -veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgeverTT odé. Binncnlandsche Berichten. Xnrigtingen, welke gevaar, schade ol hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van J. H. C. VAN WAART om vergunning tot het oprlgten van een dlstilleerdery in het pand aan ■de Hoogstraat alhier, wijk E, no. 313, ka daster sectie B, no. 1186. Gelet op de Artt. 6 en 7 der Wet van den 2den Junij 1875 Staatslied no. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente is ter visie -gelegd; dat op Donderdag den 26en February -a.s., des middags ten 12 ure, ten Baadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van het verzoek in'te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mogten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12den Februarij 1891. Burgemeester en Wethouders voomd., P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, S. A. VERNÉDE, Fd. 8. Schiedam, 14 Februari 1891. Er is in onze taal een vreemdelinge inge slopen, waarvoor we geen goed landskind in de plaats weten te stellen, en die we dus ook maar zullen blijven eerbiedigen, trots alle tegenwerpingen van vinnige juristen, 'tls een woord van groots beteekenis, van ■diepen zinmen verzekert zelfs, dat de zaak, die het vertegenwoordigt, de wereld regeert en deze zaak, ze is een kind van onze eeuw keizer Napoleon I heeft het kindeke niet zien geboren worden, en de eerste koning van Nederland heeft het bestaan er van zelfs niet vermoed. De tweede helft dezer eeuw beeft er het aanzijn aan geschonken; het einde dezer eeuw ziet het als bont en weinig smaakvol uitgedoste jonkvrouw; wie weet hoe het jaar 1900 het als vrouw zal aan schouwen 't Is, de lezer raadt het waar schijnlijk niet, 't is het woord reclame. Reclame, maar dat is Muf, zegt iemand; doch bluf is een vreemdeling evenals reclame, en daarom is beider karakter niet volkomen duidelijk aan de groote menigte in ons Jand. Neenreclame is degelijker dan bluf, t is een forschere loot van denzelfden stam, ze verhouden zich als degelijke tak tot waar- delooze waterlost, of kunnen vervelend zijn. Laten we zien, hoe de reclame werk't. Ge staat 's morgens op, we nemen aan den ln Januarinatuurlijk is een uwer eerste blikken op uw scheurkalender geves tigd. Ge scheurt er het bovenste blaadje af, en ge leest op het pas ontbloote Een gedachte voorwaar, van diepen zin Maar, er staat nog, met kleine lettersoort gedrukt, iets anders op uw blaadje. Niet, dat het nieuwe maan isdat is geen reclame, dat is wiskunstig zeker, en zekerheid be hoeft geen reclame. Ge buigt het hoofd een weinig voorwaarts, en ge leest: »Van Hou tens cacao is de beste". Een verzuchting ontsnapt uzal ik dan mijn gansche leven door chocolade moeten drinken want ge weet, ge kunt verzekerd zyn, dat ge 365 dagen gedoemd zult zijn, de wonderen van Van Houtens cacao te ge nieten. Ze is de beste, de goedkoopsteze is goed voor zuigelingen en grijsaardsvoor bloedarmen en volbloedïgenvoor pas ziek wordenden en voor herstellenden. Van Houtens cacao verveelt u iederen morgen; ge wilt er niet vau weten; maar op zekeren dag, we verzekeren het u, ge laat een bus cacao halen. De fabrikant heeft gewonnen spel Ge zijt uit de stad ge zljt uit uw humeurwant in Den Haag hebt ge een verkeerde tram genomenge kondt er wel met groote letters op lezen, dat sVan Houtens Cacao" de goedkoopste was, maar ge hadt niet opgemerkt, dat deze tram u naar de Loosduinsche brug bracht, in plaats van den weg op naar het station van den Hollandschen spoorweg. Het regent, en de conducteur van de tram wijst u bij gezegde tram een café, waar ge kunt wachten op een terugkeeren den wagen. Gij gaat binnen, en ge leest »Van Houtens Cacao is de beste". O I die •acao veef me in vredesnaam maai een kop van dat goed. Ge hebt dien half geledigd, of de tiam komt. Waar gaat die heen Van Houten's Cacao" leest ge, en wanhopig laat ge u neervallen. Sla uw oogen maar niet op, want uw maag, pas voorzien van Van Houtens cacao, wordt in den wagen uitgenoodigd Van Vollenhovens stout te gebruiken; «hebtge't eens genomen, ge drinkt geen ander meer"Ge rijdt voorbij een dwarsstraat, j>Van Houtens Cacao staat er op een gevel. Alweer die hatelijkheidge wilt niet meer naar buiten kijkenge blikt om u heen in het rijtuig enZaanlandsche Beschuit en Van Belles Koffie en Cibds Vleeschextractoch uw arme maag! Cacao, stout, beschuit en bouillon, 't Is een visioen in een tramwagen, erger dan een zeeziekte in de golf van Biscay e.' Eindelijk, gij zijt aan de Groenmarkt. Gij verlaat den tram de Veenestraat, de Wagen straten, den Stationsweg zult ge te voet gaan dan zijt ge ten minste vrij. «Vrij", wat waant geslaaf zijt ge van de reclame! Vrij Zijt ge ziek van -Van Houtens cacao? daar komt een goederenwagen aan van de Hol- landsche ijzei en-spoorweg-rnaatsciiapj aBlookers Cacaoleest geoch hemel, wat zijt ge begonnenhet wordt u akelig om het hart, en ge wendt uw hoofd links af en uw oog valt op een smaakvolle etiquette, en ge leest er opsChocolade Driessen Ge steekt de straat over, om uw walging kwijt te raken, en ge komt terecht voor een sier lijke étalage, vanwaar u op eenige schreden reeds tegenblikt, dat ge er s Chocola Suchard" kunt krijgen Nu zijt ge misselijk, echt, oud Hollandsch misselijk, en ge wilt naar het uitspansel kijken, dat de chocolademannen toch wel niet voor hun reclames hebben afgehuurd. Is dat een schilderij van Wiertz, daar op den hoek van de Veene straat bij Pander? Och neen, 't is zijn reclame voor tapijtenen gordijnen en ameublementen! Ge gaat de Wagenstraat inVan Houten, Driessen, Blooker, Grootes, Suchard, 't wordt een chocolade wereld, dat Haagje van Huygens, en ge schrikt op het denkbeeld, dat ge, zijn Voorhout doorgaande, daar ook al den Satan in den vorm van cacao: Van Houten Lucifer; Driessen Apollion Blooker BeëlzebubGrootes Belial, zult ontmoetenO Huygens, o Vondel I Eindelijk, ge bereikt het stationuw lijden heeft een einde. Meent ge? sla uw oogen uit de restauratiezaal tweede klasse naar buiten, wat ziet ge Van Bouten, Blooker, Driessen en Grootes, ze vercacaoën zelfs de muren van het oude station. Ge keert u wanhopig naar binnen, en alweder is het Van Houtendie uw hchaamsrust en uw zielsrust komt verstoren. »Ze. is de beste, de goedkoopste, zijn cacao".... Ge vervloekt ze, en ge neemt een sglaasje Bootz", met het vaste voornemen, als ge in den trein gezeten zijt, geen oog op de affiches in de coupe's te vestigen. Ge zult naar huiten zien. Daar gaat het voorwaartsmaar wat is dit Op elke paalSun-lights zeep mijn hemelwaar, ergens in het wei land tusschen Delft en Schip lam zullen ze Sunlights zeep gebruiken; waar tusschen Den Haag en Delft wordt het vee met Sunlights zeep gewasschen? Mensch, zoo klinkt het, lees en gebruik; wij wmschen niet; wij bevelengij gij menschenkind, gjj zult Sunlights zeep gebruiken! Ge gaat het station Delft voorbij, en uw oogen, want de overste der duivelen met zijn tra wanten: Van Houten, Blooker, c. s., grijnzen u toegij wendt uw blikken met walging af. Gelukkig, gij nadert Schiedam, ge hoopt, dat men daar toch wel niet aan reclame doet, want ge moet daar uitstappen. Welk een bont gewoel aan dat station 1 Van Houten- Lucifer, a, hij is er! gij doet uw oogen dicht! Ge gaat de tunnel door, ge komt buiten, nog eenmaal Sunlights zeep, en daar is het muziekkorps van het Leger des Heils"! Van Houten en Booth 1 denkt ge, en ge gaat haastig voort. Ge komt tehuis, en uw dochtertje komt u te gemoet met een sierlijk teekeningetje: 'tis prachtig, zoo even heeft ze 't gekregen: ge blikt er op; wat leest geVan Houtens cacao 1 Ge wijst uw dochtertje, uw lief kind, wrevelig af! Reclame 1 Wordt vervolgd.) Officieel» Berichten. Bij kon. besluit is de generaal-majoor J. J. C. den Beer Poortugael, commandant der stelling* van Amsterdam tevens bevel hebber der le militaire afdeeling, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van bet pensioen bepaald op f3253 'sjaars. Bij kon. besluit is de kapt. G. L. Kepper, van den staf der genie, op zijne aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f1560 'sjaars. SCHIEDAM, 14 Februari 1891. Sedert gisteravond zeven uur slaat de klok van den grooten toren met heel uur op de zoogenaamde brandklok. Zijn wij wel ingelicht, dan is dit geschied om de gescheurde klok geheel buiten werking te stellen, zoodat deze klok ook des Zondags niet zal luiden. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen bij het gemeentebestuur deze klok er uit te nemen om ze te laten vergieten, waarna ze weder op bare plaats gehangen zal worden. De aangekondigde buitengewone bijeen komst van het Leger des Heils", waarbij het vermaarde Engelsche muziekkorps zou op treden, had al vroeg eene gioote schare naar de zaal der Offideren-Vereeniging ge lokt. Tegen acht uur was de zaal geheel gevuld met een zeer gemengd publiekge goeden en mingegoeden, belangstellenden en nieuwsgierigen. Met aandacht werd de dienst gevolgd, die als gewoonlijk rijk aan afwisse ling was. De leden van het muziekkorps brachteu niet alleen op verdienstelijke wijze verscheidene nummers ten gehoore, maar wisselden die af door godsdienstig gezang en getuigenissen, waarbij sommigen groot talent van spreken aan den dag legden. Een der muzikanten deelde nadere bijzonderheden, mede omtrent de stichting van het muziek- SCHIEDM HE 0 U R A N T. 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKEAD: BOTERITRAJIT, TB 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels 'met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- n 10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzondei lijke Hommers »Een stille, stage smart knaagt als de druppel vooit, Die eindelijk de rots, waarop hij valt, doorboort".

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1