Beveilfle en TcrMte mamfe Meien Gemengde Berichten. fcorps en de reizen er van in Canada en de Vereenigde Staten. Het gesprokene werd zin voor zin in het Hollandsch overgebracht. Adjudant Vellema vervulde de spreekbeurt en adjudant Bonthuis sprak de dankzegging uit. De bijeenkomst, die zonder de minste stoornis plaats had, werd besloten door de opwekkende tonen van het >Wien Neerlandsch Bloed". De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 17 dezer niet plaats hebben. Denkelijk zal de Tweede Kamer in haar eerstvolgend bijeenzijn ook het wetsontwerp betrekkelijk de regeling van uitbetaling van loonen behandelen. Eerlang zal door de regeering eene sup- pletoire begrooting worden ingediend tot de stichting van een nieuw gebouw voor het departement van binnenlandsche zakenop de plaats van het bestaande. De kosten zijn geraamd op f320,000. Volgens het Dbl. moet de prinses Von Wied het paleis van wijlen prins Fiederik niet wil len verkoopen. Voor een tijdelijk ministerie zal men dus naar een ander pand diei.en om te zien De hoogleeraar Buys trad Woensdagavond in de kiesvereeniging Vooruitgang" te Rot terdam als spreker op over het wetsontwerp tot regeling van den verplichten krijgsdienst. Met gespannen aandacht werd zijn rede, in drie deelen gesplitst, Wat staat in de legerwet? Welke zijn de grieven, die er tegen worden ingebracht? Welke is de hou ding, die de liberalen tegenover het ontwerp behooren aan te nemen door het talrijk auditorium gevolgd en herhaaldelijk daverde de zaal van toejuichingen, waarmee de aan wezigen ook deden blijken van hun instem ming met zijn conclusie, nl. dat het wetsont werp in 's lands belang behoort te worden aangenomen. Er volgde een vrij langdurig debat, waarbij enkele sprekers zich aan 't beginsel dei- voordracht hielden, anderen in bijzonderheden vrijstelling van theologanten, uitzending van 't surplus des legers naar Indie, het kazerneleven, oefeningstijd, duur van den dienst, enz. afdaalden. Daarbij kwamen de heeren mr. Van Gilse en Ceelen met kracht op tegen het argument, dat de kazer nen meer dan onze burgermaatschappij leerscholen van zedeloosheid zouden zijn. "Wat de vrijstellingen betreft, liet zich o. a. de predikant dr. Francken uit over de uit zondering voor theologanten; over de katho lieken sprak hij niet, maar wat de prote stanten aangaat, was hij tegen vrijstelling. Integendeelsprak hij, de Evangeliedienaar heeft ook hier het goede voorbeeld te geven. De jongelieden, die opgeleid worden voor het zendingswerk in Indië, zijn nooit van den dienst vrijgesteld geweest, en hij had daarvan nooit eenig nadeel gezien; integen deel, die jonge mannen zyn er beter gevormd vandaan gekomen. Hij hoopte dan ook van hartedat de wet met den persoonlijken dienstplicht tot stand zou komen en hij brak den staf over de halfheid en de lafheid, ais zou Ons land zich niet kunnen verdedigen. Wij moeten samen in het leger plaats nemen, aldus eindigde hij zijn met toejuiching be groete woorden, verbonden in die hoogere eenheidhet vaderland Het instructie-bataljon te Kampen zal op 47 Febr. a.s. aan de verschillende korpsen infanterie 34 korp.-tit. leveren, om in den effectieven graad over te gaan. In verband daarmede zqa tegen 18 Febr. 33 jongelingen opgeroepen, om na voldoend examen en ge neeskundig onderzoek als volontair geplaatst te worden. Bij de te Rotterdam gehouden aanbesteding van de Noorderkerk der Ned. herr. gemeente waren 19 inschrijvers. Laagste was de heer Boef, te Rotterdam, voor f 75.555; hoogste de heer Van Loenen, te Rotterdam, voor f 95.900. Donderdag heeft zich te 's-Hage geconstitu eerd het uitvoerend comité en het dagelijks bestuur van het van 712 September aldaar te houden internationaal landbouw-congres. De tot de vergadering genoodigden maken het uitvoerend comité uit en kozen tot hun dagelijksch bestuur de heeren L. Bauduin, voorzitterbaron Van Brienen van de Groote Lindt, vice-voorzitter; mr. Zillesen, secretaris; jhr. W. Roell, penningmeester, en tot leden de te 's-Hage wonende leden van het comité. Te 's-Gravenhage heeft zich eene nieuwe ijsvereeniging geconstitueerd, die haar werk kring tot de banen in de geheele provincie zal uitstrekken. De studentenafdeeling Leiden van het sNederlandsch Tooneelverbond" hoopt in het begin van November haar tienjarig bestaan te vieren. Zij zal een prijsvraag uitschrijven voor een blijspel in drie bedrijven en een «lever de rideau'' in een bedrijf In het midden der volgende week zal een circulaiie worden verzonden. Dezer dagen had de plechtige opening plaats van het gesticht voor idioten »'s Hee ren Loo" te Ermelo. Na een kort, maar zaakrijk inleidend woord van den voorzitter van het bestuur zette de directeur, de heer F. Kortland Hz., het doel uiteen dat men zich voorstelt te bereiken, en besprak hij daarna welke middelen moeten worden aangewend tot ontwikkeling van idioten, waarvan er zich ca. 6000 in ons land bevinden. Na afloop der morgenvergaderiog namen de aanwezigen de inrichting en hare omgeving in oogenschouw, terwijl men zich ten slotte aan een eenvou- digen maaltijd vereenigde. De belangstelling in deze zoo noodige inrichting vermeerdert met den dag en van alle zijden des lands worden thans reeds patiënten in de stichting geplaatst. Een belangrijk werk voor de Friesche veen- nijverheid zal worden begonnen door de droog legging der veenplassen van Engwirden, 752 hectaren beslaande, en liggende in het mid den der provincie Friesland. Eenige jaren geleden begón een joDge jodin zij is nog een knappe vrouw een zwervend leven; niet ais eea priesteres van Vesta, veeleer het tegendeel. Zij genoot weelde en leed armoede, bij afwisseling. Vooral te Parijs moet zij het geruimen tijd zeer naar haar zin hebben gehad. In de laatste jaren was die pret echter voorbij. Zij keerde verleden jaar naar Rotterdam, haar geboortestad, terug, en heeft toen reeds zich in wanhoop van 't leven willen berooven. Weder trok zij met haar kind naar elders. Dezen winter kwam zij weer te Rotterdam terug, en, vastbesloten een einde te maken aan haar ellendig bestaan, nam zij weinige dagen geleden een kolossale dosis rattenkruit in. De pijn, welke dit vergif in keel en ingewanden veroorzaakte, kon zjj niet smorenzij gilde het uit, de buren schoten toe, de politie kwam er bij, en vervoerde haar naar het stadsziekenhuis. Daar wordt zij hersteld eh dan? Wie weet voor deze wanhopige vrouw redding? Wie ook vooral een beter verblijf dan bij haar voor haar jeugdig kind (JV. R. Ct.) Te Boxtel (N.-B.) heeft het 10-jarig doch tertje van S.^zich bij het touwtje springen zoo sterk ingespannen, dat zij bewusteloos neen iel en men voor het behoud van haar leven vreest. Een viertal artikelen van prof. C. B. Sprayt, welke voor eenigen tijd in de N.R. Ct. ver schenen onder den titel«Mr. S. van Houten j en het Wetsontwerp op den Militairen Dienst plicht", zijn thans in brochure-vorm verschenen bij den uitgever J. H. de Bussy, te Amsterdam. In deze en de vorige week werd op de weekmarkten in Drente en Groningen met veel succes te koop aangeboden een te Gro ningen gedrukt 80-regelig «Treffend en aan doenlijk lied van de terechtstelling van de giftmengster van Roden, de moeder-moorde nares van hare dochter". Katwijk-aan-Zee.Dezer dagen werd hier eene vergadering gehouden van de anti- revolutionnaire kiesvereeniging. Ds. C. Plug, een der twee predikanten der herv. gem. te Katwijk-aan-Zee, die als gast tegenwoordig was, voerde het woord en bracht zijne bezwaren in tegen het streven der anti-revolutionnaire partij. Van die partij moest de spreker zóo weinig hebben, dat hij, juist om het verband, waarin de vereeniging tot die partij stond, geen lid van de kiesvereeni ging worden kon. Maa>- niet alleen tegen de anti-revolution- naire partij, ook tegen het ministerie had hij grieven. Het was niet christelijk en het had niets gedaan, ja, we waren er zelfs mede achteruitgegaan. Men had, om slechts een paar zaken te noemen, aan de anti-revolutionnaire kiezers, als men deze regeering op het kussen hielp, beloofd, voor elk gebied op allerlei hervormingen te kunnen rekenen. En wat is van achteren nu daarvan als uitkomst gebleken? No. 4. wat het opbrengen van onze belas- tingpennen betreft, daarin zouden wij aan merkelijk verlicht worden. En inderdaad wordt men nu nog weer zwaarder gedrukt dan vroeger. No. 2. De opiumpacht op Java. Ook op dit gebied is nog geen enkele schrede gedaan op den goeden weg. No. 3 is de staatsloterij, ook eene grief voor spreker, nog niet afgeschaft door dit ministerie, altemaa! zaken, die een vloek zijn voor een Christennatie als onze Nederlandsche. De spreker verklaarde zich ook tegen het samengaan van Dordt met Rome. sWij mogen", zeide hij, «ons niet aan sluiten bij eene partij, die met medewerking van Rome hare leden in de Kamer gebracht heeft, en daarom als door een oordeel Gods over deze ergerlijke zonde met zulk een veelbeteekenende on vruchtbaarheid geslagen is. «Geen vleesch mag tot onzen arm worden gesteld. Konden wij er met God alleen niet komen, dan liever met eere teruggeslagen, maar nooit met Rome samenwerken. Neen, dan liever als vrije, stoere mannen opeigen gelegenheid den stembusstrijd gestreden." {Stand.) Maastricht. Door den pastoor Thissen, hoofdredacteur van den Limburger Koerier, wordt in het jongste nummer van gemeld blad de verdediging aangekondigd van de volgende vaderlandlievende stelling: »Geen Nederlander heeft het recht aan «Limburg kwalijk te nemen, dat het naar neen ander vaderland uitzietzoolang «het Nederlandschgezantschap »bij den pauselijken stoel niet is «hersteld." (N. R. Ct.) Er heeft te Londen weder een gruwelijke moord plaats gehad in White Chapel, welke toegeschre ven wordt aan Jack the Ripperdie opnieuw zou zijn verschenen. In den nacht is nl. in Chamber- street het lijk gevonden van een 25-jarige straatvrouw, met afgesneden strot, doch overigens onverminkt. Het heet dat de moordenaar ditmaal gepakt is. Een lid van het Parlement uit het westen van Engeland heeft in een particnlieren briefde meening uitgesproken, "dat de beruchte Jack; op den avond van zijn laatst enmoord zich van kantv heeft gemaakt. Aangezien op dien avond het be- bloede lijk van een zelfmoordenaar werd gevonten, die de zoon was van een man, die indertijd ook aan moordzucht leed, gevoegd hij andere gegevens, die nog niet worden vermeld, zo ij er veel grond bestaan voor de meening, dat het mysterie van Jack the Ripper eindelijk zal worden opgelost. Zekere Izod, drager op de vischmarkt te Londen, zag dezer dagen 's morgens vroeg een man tusschen de kaai en een schip in 't water vallen. De morgen was donker en de drenkeling liep gevaar te zinken, of tegen den ijzeren wand van het schip en tegen de palen van de kaai te pletter gestooten te worden. Izod sprong te water, greep den drenkeling en redde hem. Twee koop lieden hadden de moedige daad gezien. Zij waren zoo in verrukking, dat zij den redder ieder een sovereign aanboden. Izod had juist een inschrij vingsbiljet in den zak voor een kameiaad, die, na vier maanden ziek gelegen te hebben, hersteld zijnde, nu zijne vrouw stervende vond en nog niet werken kon, met vier kinderen te zijnen laste. Izod bestemde dadelijk de twee sovereigns voor zijn kameraad, en ging tevreden naar huis. Het middel tegen de tuberculose van dr. Koch- heeft nu een ofiicieelen naam ontvangen. De fleschjes, weike door Koch's assistent, dr. Lib- berts, die het middel nog steeds bereidt, worden gezonden, dragen het opschrift tuberculins". De nog ontbrekende som van 100,000 kronen yoor den Noordpooltocht van den Noorschen reiziger Fritjof Nansen is nu volteekend, Koning Oscar gaf 20,000 kronen. Dr. Nansen zal waarschijnlijk zijn reeds vroe ger gemeld plan uitvoeren en op dien tocht een luchtballon, een ballon captif", meenemen, welke hem, naar hij verwacht, goede diensten zal bewijzen. Blijkens uitvoeriger berichten over denbrand in het ziekenhuis te Moskou is de brand ontstaan door het omvallen van een lamp. Het hospitaal, was een houten gebouw, van twee verdiepingen, en diende bijna uitsluitend tot verpleging van kinderen. Tijdens den brand bevonden zich 60 patiënten in bet gebouw. De brandweer moest zich bepalen tot het redden der zieken. Tien kin dei en, benevens eenige verpleegsters en dienst boden, worden vermist. Vermoedelijk zijn zij allen omgekomen. Een Russische dame, Fanny Nazarof, was voor nemens te Weenen eene openbare voordracht te honden over de deportatie naar Siberie, maar bij Oostenrijks tegenwoordige vriendschappe lijke gezindheid jegens Rusland wil men daar liefst maar niet van die dingen hooren en de voordracht werd door de overheid verboden. De eenige weken geleden te Olot in Spanje in hechtenis genomen persoon, die voorgaf Fad- lewski, de moordenaar van generaal Seliwerstoff te zijn, is weder op vrije voeten gesteld, daar Frankrijk zijn uitlevering niet vraagt en men in Spanje niet weet waarvan men hem beschuldigen moet. Volgens een Bulgaarsch blad, zou de echte- Padlewski gevonden zijn bij Philippopel, half ver scheurd door de wolven, die zoo beleefd schijnen geweest te zijn, de papieren welke hij bij zich droeg en waaruit zijn identiteit blijkt, niet te verscheuren (7) Naar uit Chicago wordt gemeld, heeft een werkman van de Pullman Car Company in een waggon, die te Sault moest gerepareerd worden, onder een kussen twee pakken gevonden, welke aan geld en staatsfondsen ongeveer 10.000 dollars- bevatten. De man stelde het geld aan zijn chef ter hand en deze verwittigde de politie, welke de vondst bekendmaakte. Tot dusver heeft zich nog niemand aangemeld,die aanspraak maakte op het geld. Verkocht 14 Februari. Notaris H W. M. Roelants. Een winkel- en woonhuis, open grond, loods en erve, staande aan de Lange Kerkstraat, wijk E, no. 146, groot 153 centiaren. In veiling f 2200,. verkocht voor f2650.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2