m Het goud van de Orion. A-o 1891. Maandag 16 ebruari. IN". 7694. Tweede Blad Feu I i e t o n. V ij f-en-veer tig-ste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J~ ODÉ. BUREAU: BOIERITRAAT, E 3 7. Biiitenlandsclie Berichten. 1) u iï s c m A li B. ^1 hl iï' .'j| MM J Ril IT. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85, franco per post, door liet geheele Rijk 2.50. Afzomleilijke nominers - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels™met inbegrip van eene Courant. f\ 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaai, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Het parlementair diner bij Caprivi was zeer opgewektofschoon quaes ties van hooge politiek weinig ter sprake kwamen. Het on derhoud bewoog zich hoofdzakelijk over de arbeidersquaestiewaarover de keizerna afloop der tafel een ongedwongen cercle ma kende met name met Windthorstgraaf iPreysing (centrum) en Schmidt (vrijzinnig) druk sprak. Bij Baumbach informeerde zich -•de keizer over den waterstand van den Weichsel. Aan het diner dronk de keizer ook op de vrijzinnige afgevaardigden. Toen de keizer om halfnegen afscheid nam, drukte hij Windthorst bijzonder harte lijk de hand. In den intiemerv kring na het diner werd ook Bismareks polemiek tegen de tegenwoor dige regeering aangeroerd, waarbij de keizer -zich niet bijzonder genadig moet hebben uitgelaten, maar tamelijk onverbloemd te verstaan moet hebben gegeven, dat hij deze aanvallen beschouwde als niet alleen tegen Caprivimaar ook als rechtstreeks tegen zijn persoon gericht. Aan het gisteren door den Fransehen ge zant te Berlijn, den heer Herbette aange boden feestmaal namen o. a. de keizer, prins on prinses Hendrik, de rijkskanselier, de minister Von Marschall en eenige generaals -deel. De keizerin had zich wegens vermoeidheid laten verontschuldigen. Sedert de beschermingstroepen in Oost- Afrika onder het bestuur van den rijkskan selier zijn gesteld, is het aantal verzoeken van officieren en onderofficieren om daarheen gezonden te worden zoo ontzettend toege nomen, dat iu de eerste jaren daar zeker geen gebrek aan kader zal behoeven te bestaan, In officieele opgaven wordt de waarde van uit Nederland naar Nederlandsch Indië ver scheepte Duitsche artikelen op 25 a 30 millioen mark geraamd. Er wordt bijgevoegd, dat eene verscheping uit Hamburg den han del tusschen DuitschJand en Java zou doen toenemen. De Duitsche industrie, zoo wordt gezegd, levert alle artikelen die Nederlandsch Indië gebruikt, maar de Duitsche importeurs moesten zich meer naar 's lands gebruiken voegen. Het conservatieve Deutsche Tagellatt pro testeert in een artikel, dat blijkbaar afkomstig is van den leider der conservatieve partij, tegen de pogingen van sommige bladen om in artikelen, die blijkbaar met dit doel zijn in de pen gegeven, het gezag der tegenwoor dige regeering te ondermijnen. Vooral richt het blad zich tegen de Münchener Allgemetne Zeitg., welke door hare aanvallen tegen den keizer de meening doet ontstaan, dat de tegen woordige regeering niet berekend is voor hare taak en daardoor Duitschlands aanzien ten opzichte van het buitenland verzwakt. Daarbij wordt de keizer verdacht gemaakt wegens het ontslag van graaf Waldersee en wordt steeds gesproken van ministerieele crisissen, blijkbaar om ook de conservatieven tegen de regeering in het hainas te jagen. Zonder twijfel is vorst Bismarck niet vreemd aan deze pogingen. x>De conservatieven zegt het Deutsche Tagellatt zijn vorst Bismarck dankbaar en ontzeggen hem niet het recht, zijne mee ning te zeggen over aangelegenheden van algemeen belang, maar dergelijke aanvallen door middel van de pers achten zij niet ge rechtvaardigd. Het is zeer te betreuren, dat Von Bismarck niet openlijk verklaart, dat hij met dergelijke pogingen tot ondermijning van het gezag der regeering niets te maken heeft. De conservatieve partij zal echter in geen geval deelnemen aan deze beweging en wil deze niet langer aanzien, zonder daartegen ten krachtigste te protesteeren." De Kreuzzntung verneemt dat de sultan van Turkije op aandrang van den Griekschen premier, gesteund door de Duitsche en Griek- sche gezanten, de mogelijkheid overweegt om aan Creta het recht van zelfbestuur terug te schenken, dat aan dit eiland door het trac- taat van Halipa werd gewaarborgd, bevestigd door het tractaat van Berlijn, doch door latere hesluiten van de Porte werd onthouden. Het orgaan der sociaal-democratische partij Der Vorwarts antwoordt op "den onlangs door Friedrich Engels te Londen openbaar- gemaakten, ouden brief van wijlen Karl Marx, waarin, naar men zich herinnert, het thans nog geldende officieele progiamma der partij ten scherpste wordt gelaakt als onhelder en onvoldoende. ,De Vorwarts verklaart de openbaarmaking van dien briefte betreuren, maar overtuigd te zijn, dat daardoor geen scheiding in de partij kan worden gebracht. Marx, zegt het blad, kon over de toestanden in Duitschland niet meer met juistheid oordeelen; eene groote volks beweging kan niet van het buitenland uit geleid worden, en »de Duitsche sociaal-democratie kon, en kan nimmer dulden, dat haar bestuur verlegd wordt naar het buitenland". F R A S K E IJ K. Bij gebrek aan gewichtiger gebeurtenissen, houdt men zich dezer dagen veel bezig met de briefwisseling tussclu n de lieeren Piou en d'Haussonville, twee i aactionnairen, wier wegen in het vervolg uit elkaar schijnen te gaan loopen. Eigenlijk mag men het oud- vaderlandschespreekwoord: »veel geschreeuw en weinig wol" veilig toepassen op deze oneenigheden tusschen partijhoofden die als twee legeraanvoerders met veel gewichtigheid redeneeren over het te volgen plan de cam pagne, terwijl zij toch zeer goed weten dat zij bijna geen soldaten achter zich hebben. Zooveel blijkt intusschen uit al liet geschrijf, dat de reactionnairen geen erkend hoofd meer bezitten; dat een gedeelte van hen blijft hopen, en een ander deel zijn heil wil gaan zoeken in een werkeloos toekijken. De groep welke de heer Piou zich voorstelt te vormen, schijnt niet ongeneigd met de tegenwoordige regeering een modus vivendi aan te gaan, teneinde op die wijze wellicht te redden wat nog uit den machtigen groep der repu blikeinen, ten bate der behoudende beginse len te redden mocht vallen. Dat het streven der anti-republikeinen in den laatsten tijd zoo weinig degelijke in stemming vindt, bewijst intusschen wel, dat het Fransche volk, in 't algemeen genomen, zich wèl gevoelt bij den tegenwoordigen stand van zaken. EBUEIASU. Het Lagerhuis heeft Donderdag in derde lezing de tienden-wet voor Wales met 250 tegen. 161 stemmen aangenomen. In plaats van Bradlaugh is te Northampton Donderdag met 5436 stemmen een liberaal, de heer Manfield, gekozen. De unionist Ger- maine bleef met 3723 stemmen in de minder heid. In het Hoogerhuis verklaarde lord Salisbury dat hij de bijeenroeping eener koloniale con ferentie ten behoeve van de eischen des handels in de Brhsehe bezittingen en tot vorming van een fonds tot verdediging des rijks, als onpractisch beschouwt, omdat geen bepaalde voorstellen zijn gedaan. Dilïeren- Roman van H. ROSENTHALBonin. 13. Geesje's vader kende de oorzaak van haar leed des te beter en hij maakte er zich heimelijk een verwijt van, dat hij nooit aan haar verzoek om Willem te laten studeeren of hem door middel van haar moederlijk erfdeel ongezocht in de ge legenheid te stellen, een beter beroep te kiezen, voldaan had. Flora had aan Geesje verteld, dat zij van zins was met de eerste de beste gelegenheid te ver trekken. Het meisje begaf zich op dit bericht naar het vertrek van haren vader. Zij vond hem, zittende in zijn leunstoel, zoo 't scheen sluimerend. Zij zag hem een oogenblik nadenkend aan. Hij schèen baar in den laatsten tijd zeer verouderd te zijn en dat smartte baar, maar bracht niet de minste verandering in het besluit, dat zij opgevat had. Jansen richtte zich op en keek zijne dochter vragend aan. «Vader," zoo begon zij, hare aandoening met geweld bedwingend, «ik ben van plan met onze gast naar Hamburg te gaan." Jansen schrikte, maar antwoordde niets. «Hier op bet eiland," vervolgde Geesje, nweet ieder, wat er is voorgevallen. Ik heb er nimmer een geheim van gemaakt, dat ik Willem tot man begeerde. Velen ook vermoeden, wat hij gedaan heeft; ik lees het in zooveel oogen, die mi] aanzien. Daarom moet ik weg, vader." «Gij zijt sede. c eenigen tijd de meesteres in huis, Geesje," antwoordde Jansen, zonder zijne dochter aan te zien. «Het spijt mij, u te moeten verlaten, vader, nu gij ouder wordt; ik weet wat een kind zijnen ouders verschuldigd is," voer Geesje op bewegen toon voort. «Gij zijt altijd goed voor mij geweest, maar ik moet weg, ik moet!" Zij greep haars vaders hand en kuste die. «Ik wil u niets af- of aanraden, Geesje, maar vraag alleen: Wat wilt gij in de groote stad aanvangen V' «Ik wil met Flora eene zaak beginnen, ingeval haar oom niet in staat moebt zijn in haar onderhoud te voorzien. Kan hij dit, dan wil ik in Hamburg eene betrekking zoeken om toch iets om banden te hebben. Ik heb afleiding noodig. Hier zou ik van verdriet verteren. Mijn vermogen, het be draagt, meen ik, zestig duizend thaler kan onder u blijven berusten. Geef mij slechts zooveel dat ik iets kan aanvangen, ot, wanneer ik een be trekking moet zoeken, de renten van mijn geld geheel of gedeeltelijk, opdat ik onafhankelijk kan blijven." «Twee vrouwen alleen in eene vreemde stad zijn aan te veel gevaren blootgesteld," merkte Jansen op. «Ik wil u ten minste onder de hoede stellen van een oud en vertrouwd vriend, den reeder Oppenheim. Die kan u in velen met raad en daad van dienst zijn." «En dan," vervolgde Jansen, «zou ik zelf u gaarne naar Hamburg brengen om zeker te zijn, dat gij er een goed heenkomen vindt. Het gevaar om in de handen van zelfzuchtige zwendelaars te vervallen is voor u dubbel gi oot, als men weet, dat gij geld hebt. Ook hierin wil ik voorziendat is mijn vaderplicht, Geesje." Natuurlijk stemde de dochter toe, en hiermede was ook het korte maar belangrijke onderhoud afgeloopenmen ving aan met de toebereidselen tot de reis. Toen Geesje haren vader als voornaamste reden van haar vertrek naar Hamburg aangaf de behoefte aan afleiding, hield zij de voornaamste drijfveer voor hare handeling terug. Het vooi nemen om met Flora op reis te gaan was het eerst in haar opgekomen, toen zij uit de dagbladen vernam, dat in Noorwegen een matroos van de Orton was aangekomen. De hoop, dat het Willem zou zijn, die op deze wiize als door een wonder gered was, vestigde zich in haar hart. Van het bij den schipbreukeling gevonden geld hadden de bladen nog niet gesproken, maar uit Flora's U>| ul\ eT,l 3t]t| O-,!

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5