Binnenlandsclie Berichten. Gemengde Berichten. tïeele rechten ten gunste der koloniën acht hij, al konden ze -wellicht als vergeldings maatregel tegen vreemde toltarieven doel treffend zijn, onmogelijk, met het oog op de openbare meening in Engeland. Volgens bericht uit Konstantinopel heeft de sultan aan het Belgisch banksyndicaat Nagelmaekers concessie verleend voor een spoorweg in Klein-Azië, van Banderma naar Konieh over Brussa, en van Brussa naar Mudania. OOSTENRIJK. Ondanks de verklaringen, Donderdag in de Hongaarsclie Kamer afgelegd door den minis ter van koophandel, heeft Baross mede gedeeld dat de tegemoetkomingen jegens Oostenrijk in de spoorweg-aangelegenheid niet zóo belangrijk zijn, als men zegt. De positie van den minister is daardoor zeer geschokt. RUSLAND. De czaar moet twee geneesheeren naar Athene hebben gezonden voor de behande ling van zijn zoon George, zoodra hij met het oorlogsschip aldaar aankomt. Naar men zegt, zal de czarine ook naar Athene gaan, om haar zoon op te wachten en zoo noodig te verplegen. In het laatst dezer maand vertrekt eene Russische expeditie, onder aanvoering van luitenant Mashkowover Odessa naar Abessinië. De Petersburgcr Zt, meldt, dat thans is besloten den aanleg van den Siberischen spoorweg in het voorjaar te beginnen. De dienst zal in 1894 moeten worden geopend en de kosten worden op 75 millioen roebel geraamd. ITALIË. Giovanni Nicotera, die in het nieuwe mi nisterie optreedt als minister van binnen- landsche zaken, is volkomen vertrouwd met die taak. Hij was meermalen met eene por tefeuille belast; zijn leven was vol beweging. Ia 1828 in Calabrië geboren, behoorde hij tot het jong Italië, dat in 1848 aan den opstand daar deelnam. Later trad hij in dienst als officier der Romeinsche republiek. In een gevecht tegen de Franschen werd hij gewond. In 1857 nam hij deel aan de mis lukte expeditie naar Sapri, die, zooals Manzini hoopte, de Bourbons van den troon van Napels zou stooten. Nicotera werd zwaar gewond gevangengenomen en tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld; in 1860 bevrijdde Gari baldi hem. Nicotera maakte den oorlog tegen de Bourbons en in 1866 dien tegen Oosten rijk mede. Ook was hg in 1868 een der vrijwilligers, die tegen Rome oprukten. Salerno koos hem tot afgevaardigdeals hoedanig hij zich bij de linkerzijde aansloot. Zijne welsprekendheid en zijn verleden ver schaften hem spoedig invloed. In 1876 trad hij voor het eerst als minister van binnen- landsche zaken op in het Kabinet-Depratis. verhaal had zij genoegzaam kunnen opmaken, dat van het scheepsvolk geen enkele dour middel der boot aan den dood ontkomen kon zijn. De ver beelding vulde dit verhaal aanzij zag met haar geestesoog Willem zich (neester maken van de niet gebruikte boot, hem zeewaarts stevenen, volgde hem op zijn gevaarlijken tocht, zou hem ook wedervinden de liefde had Geesje het man moedige plan ingegeven. Stuurman Ritschard, die bij den dominee werd verpleegd, moest nog altijd het bed houden. Hij was echter reeds in zooverre hersteld, dat hij ge tuigenis kon afleggen van de omstandigheden, waaronder de stranding had plaats gehad, en op denzelfden dag, waarop lansen het bovenvermelde onderhoud met zijne dochter had, werd hij door den predikant uitgenoodigd tot een bezoek bij zijn patiënt. Deze had den wensch geuit om den strand voogd te spreken. Charles Ritschard kwam overeind, toen Jansen da deur van de ruime, vriendelijke ziekenkamer binnentrad. Luzzatide minister der schatkistis de eerste Israëlietdie in Italië met eene porte feuille wordt belast. Hij wek hoogleeraar in de staathuishoudkunde en het staatsrecht aan de universiteit te Padua en heeft vooral naam gemaakt door het oprichten van spaarbanken en door de grondlegging van een uitmuntend spaarbankstelsel. Sedert 1870 is hij lid der Kamerde commissie voor de begrooting koos hem in den regel tot voorzitter of tot rapporteur. Met Ellena heeft hij de onder handelingen over een handelstractaat met Frankrijk geleid; zooals bekend is, zijn die afgesprongen door den onwil der Franschen om vei der te onderhandelen, toen Crispi naar Friediichsruh ging. Colombo, de minister van financiën, was ook hoogleeraar, en wel aan het polytechni- cum te Milaan, dat hem naar de Kamer af vaardigde. Hij behoort tot de rechterzijde van het centrum en is een voorstander van het beschermende stelsel. -Villaridie met de portefeuille van onder wijs is belastis een vermaard historicus. De senator Ferrari, die als minister van justitie optreedt, was dat reeds onder Menabrea. Even als hij is Chimirri, minister van landbouw en handel, bekend als eengoedjuristeneen redenaar van talent. Brancaminister van openbare werken, heeft een goeden naam als financier. Van generaal Pelloux, die de por tefeuille van oorlog heeft aanvaardwordt niets bijzonders vermeld. - De ministers moeten besloten hebben hunne bezoldiging te verminderen tot 2000 lire, waardoor eene bezuiniging van 45000 lire zal worden verkregen. De Fanfulla zegt dat de minister-president Budini heden in de Kamer nauwgezette ver- kiaxïngen zou geven. Hg zou de ontwerpen, door liet vorige Kabinet ingediend, intrekken, daaronder begrepen die betreffende de reor ganisatie der prefecturen, en een regeerings- programma ontwikkelen, dat eene loyale uit eenzetting zal wezen van de te volgen en te handhaven politiek, met het eenige doel om den vrede te behouden en de vriend schappelijke betrekkingen met al de mogend heden, In het binnenland zal eene kloeke en wqze politiek worden gevolgd, zich toe leggende op de verdediging der vrijheid en de eerbiediging van wet en orde. Op het budget zullen bezuinigingen worden gebracht, zonder dat nieuwe belastingen zullen worden opgelegd. Niet 10 a 11 millioen zal het nieuwe ministerie, gelijk aanvankelijk bericht werd, bezuinigen, maar omstreeks 30 millioen waarvan 8 millioen op de begrooting van oorlog, 4 millioen op de expeditie naar Afrika, 4 millioen op de begrooting van marine en "14 millioen op de andere departementen van bestuur. Heden zou het ministerie zijne intrede doen Deze deinsde bij het zien van den zieke eene schrede terug. Wat zag hij 1 Was dat niet het ge laat van Willem, trek voor trek, al waren dan ook die trekken scherper, sprekender, en oogen en haar donker, terwijl Willem blond haar en blauwe oogen had? Jansen dacht-eerst aan een geheel bijzondere toevalligheid, maar bedacht toch ook, dat Willem een vondeling was, van een Ameri- kaansch schip in een niet onaanzienlijk kinderbedje aan land gespoeld, toen naar gissing twee en een half jaar oud. Het kind had eenige woorden kunnen spreken en als men het naar zijn naam vroeg, had men vrij duidelijk het woord Guicard vernomen. Zoo werd het toen genoemd. Zou het toeval het nu gewild hebben, dat, na meer dan twintig jaar, juist twee weken na het verongelukken van den jongeling, een lid zijner familie op bet eitand was geland? Jansen had geen tijd dezen gedachtenloop te vervolgen. De stuurman wendde zich tot hem met de vraag of hij Engeisch verstond; hij was tot zijn spijt het Duitsch niet meester.'Jansen antwoordde van ja en voegde er bij, dat hij gaarne ais strandvoogd in de heide Kamers en eene verklaring van beginselen voorlezen. Daarna zullen de Kamers voor eenige weken uiteengaan, om de minis ters in staat te stellen aan het werk te gaan. .Volgens de Nazione van Florence heeft koningin Victoria afgezien van haar reis in Maart, om redenen van staat. Woensdag werd voor de eerste maal in het museum van het Vaticaan, het entree geld geheven, waarvan de instelling eenige weken geleden zoo levendige bestrijding uit lokte in de ministerieele pers. In een telegram uit Massowa aan de Tribuna •wordt gemeld, dat Osman-Digna de met Italië verbonden stammen aan de grenzen van Beloudscheck ernstig bedreigt. PORTUGAL. Volgens te Lissabon ontvangen bericht, is het oproer onder de negers te St. Thomé reeds onderdrukt, en is de derwaarts ge zonden expeditie naar Mozambique terug gekeerd. SCHIEDAM, U Februari 1891. In de JVed. Sport deelt rar. G. Vissering mede, dat hij, na lang zoeken, een schaats heeft gevonden, waarin al de vooi'deelen der bestaande modellen verbonden zijn. De heer G. S. Buiter, schaatsenfabrikant te Akkrum (Friesland), heeft die schaats voor hem ver vaardigd. »Deze schaatsen", zegt de heer Vissering, combineeren de grootste voordeelen van de Friesche, Amerikaansche, Noorsche en Goa- head schaats, zonder de nadeelen overgenomen te hebben, en zijn vooral uitnemend wat de binding en de wijze van het slijpen betreft. Het ijzer is aan den achterkant hoog, sterk naar voren afloopend; het steekt achteraan 4 a 5 cM. uit. Het hout heeft den Frieschen vorm, met dien verstande echter, dat het ge deelte, door de toonen en den hiel bedekt, eenigszins gewijzigd isop deze punten name lijk zijn koperen platen gelegd, die met schroe ven aan het hout zijn bevestigdhet breken van het soldeersel, bij de Noorsche schaats meermalen ondervonden, wordt hierdoor ver meden. »Deze platen worden, evenals bij de Noor sche schaats, geheel naar den schoen gesneden en gebogen. In plaats van met schroeven, wor- den deze platen onwrikbaar aan den voet verbonden met zeer breede riemen, ongeveer Vs dM. breedeen speciale inrichting van de verbinding der riemen maakt verschuiving van deze onmogelijk. De hak rust ook in een vorm, waarin deze onwrikbaar wordt gehou den door breede nemen, die buiging in de wreef echter geenszins beletten. De stand van de schaats is geheel schuin onder den voet, als bq" de oude Friesche. ifHoewel de schaats dus veel ijzer, koper, leer en hout aan zich draagt, is zij door een eene nadere verklaring omtrent het voorgevallene bij de schipbreuk zou aanbooren en in schrift brengen. »'t Was juist daarom", hernam de zieke, adat ik u bij mij heb laten vragen. Sta mij echter voor alles eene vraag toe, waarin ik vee) belang stel, sik heb gehoord, dat er buiten mij eene dame van bet schip gered is onze passagier; is die dame geheel hersteld? Heeft zij haar geld niet teruggekregen Mejuffrouw Flora is welvarend," antwoordde Jansen, «doch haar geld schijnt onherroepelijk verloren. In de kajuit van den kapitein is niets van waarde gevonden." »Ik had het reeds gehoord," hervatte Ritschard sen dat ongeluk beeft mij diep getroffen. De dame is mij geheel vreemd, maar ik stel levendig belang in haar wedervaren. De verdwijning van dat geld is mij onverklaarbaar. Hadde de kapitein bet bij zich gedragen, dan was het bij hem ge vonden. Geen zeven minuten voor het vastloopen van het schip was ik in de Khjuit en zag, terwijl ik met hem sprak, dat de kapitein een beschreven zeer vernuftige vinding van den heer Ruiter zoo buitengewoon licht, dat zij in geringheid van gewicht alleen voor de oude Friesche moet wijken. »De heer Ruiter is bereid aan iedereen dadelijk na aanvrage een afbeelding met nadere beschrijving en prijsopgave van de schaatsen franco toe te sturen." "Volgens het Vaderland is het reeds be kend, wat waarschijnlijk de aanleiding is geweest van het geschil tusschen den gou verneur vaa Suriname en mr. Kalff. De Engelsche consul-generaal heeft er zich name lijk bij den gouverneur over beklaagd, dat gestrafte Britsch-Indische koelies openlijk mishandeld werden. Dit heette geschied te zijn op bevel van den procureur-generaal. Deze, door den gouverneur ter verantwoor ding geroepen, beriep zich op een door dezen verstrekten last, dien de gouverneur wederom ontkende te hebben verstrekt, "Vandaar hevige oneenigheid tusschen beiden. Edam. Gelijk reeds gemeld is, heeft het departement Edam der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" het hoofdbestuur uit genoodigd een onderzoek te willen instellen naar den toestand van het departement en zijne instellingenen zulks öm in zijne eer gehandhaafd te worden tegenover smadelijke uitdrukkingen gebezigd door den heer J. F. Tenthoff van Hoorn. Het hoofdbestuur heeft daarop geantwoord, dat hetalhoewel betreurende dat het depar tement in zqne eer is aangetast, met het oog op de zelfstandigheid der departementen hunne verdediging niet op zich kan nemen, en zulks te minder daar de gunstige toestand ■van het departement en de goede werking zijner instellingen genoegzaam blijkt uit den staat daarvan opgenomen in den almanak voor dit jaar. Het plan om te Berlijn een groot ziekenhuis voor iongteringlijders op te richten, die naar Koch's methode zouden worden behandeld en waarvoor de bankier Bleichroder het noodige- kapitaal zou verstrekken schijnt te zijn opge geven. Een «redding" ais de in Bogaers gedicht be- zongene, maar met omgekeerde rollen, werd onlangs te Antwerpen volbracht. Aan het Ylaiun- sche hoofd zou juist de overzetboot afvai en, toert1 men hoorde, dat een man overboord gevallen was, tusschen de boot en de aanlegplaats. De jonge "Vereecken, zoon van een melkboer uit Zwijndrecht, liet zich onmiddellijk naar beneden zakken in bet water, het gelukte hem, met behulp van den stuurman en een matroos, den man te redden, en toen hij den drenkeling behouden aan wal bad gebracht, herkende hij tot zijn verbazing en groot» vreugde in dien man zijn eigen vader. blad in eene doos legde, en baar toen afsloot, In de doos lagen eenige rollen goud en blauwe Franscbe banknoten. Toen ging ik naar het ruim om mij een mantel te halen voor de wacht daarna volgde de eerste stoot, die mij tegen een kist wierp, zoo hard, dat ik duizelde en mijne bezinning verloor. Toen ik tot mij zeiven kwam, bespeuide ik, dat het schip vastzat en de golven het overstelpten,- Ik trachtte naar boven te komen, doch vond den weg naar het dek versperd. Mijn geroep werd niet gehoord ik achtte mij verloren. Het water in het ruim steeg meer en meer en reikte mij weldra tot de kin. Het vooruitzicht hulpeloos te moeten verdrinken maakte mij waanzinnig; ik klopte, schreeuwde en spande al mijne ki achten in om een uitweg te vinden, uren aaneen. Ik klom op een kist en viel geheel uitgeput in zwijm, waaruit ik. eerst hier ontwaakt ben." fVordt vervolgd.) s>_

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6