Woensdag 18 Febrüarl N°. 7695. A°. 1891. ij '-©n-yeertg s t e Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. i Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. 3 COURANT. 1 85. - 2.50. - 0 10. BURBA V: BBTBRiTRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van I—10 gewone regelg met inbegrip van eene Courantf\ 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Oriemaai. geplaatst wordt tegen twkkham, berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzondei lij ke nommers DUI1S0KLAND. Bij gelegenheid van het Vrijdag door Caprivi gegeven parlementair diner heeft de keizer zich met verschillende afgevaardigden onderhouden over bijna alle vraagstukken van de binnenlandsche politiek. Het langst, bijna een half uur, sprak hij met den vrij zinnigen fabrikant Schmidt, uit Elberfeld, en met het Silezische lid van het centrum dr. Porsch. Tegenover beiden zou de keizer zijne scherpe afkeuring over Bismarcks politiek hebben uitgesproken. Wat de keizer gezegd heeft, wordt overigens door de bladen niet woordelijk medegedeeld. Wèl vermelden ver scheiden bladen dat de criliek, door den keizer over Bismarck uitgesproken, scherper was, dan tot dusver,nog ergens uit zijnen mond vernomen werd. De keizer nam verder den minister der middelen van openbaar verkeer, Maybach, in bescherming tegen de aanvallen, op. dezen gericht door industrieelen uit Rijn land, bij welke gelegenheid hij bijzonder goed ingelicht bleek te zgn over de zaak van het zoogen. sSchienen-CarteH". Naar aan leiding van het verzet der groote industri eelen tegen zijne politiek op sociaal gebied, zeïde de keizer woordelijk Ik kan toch met enkele standen boven de andere voortrekken". Ook heeft de keizer de hoop uitgesproken op de mogelijkheid eener spoedige beslissing op het wetsontwerp betreffende werklieden-, bescherming. De Hamburger NachricMen, tegenwoordig beschouwd als het orgaan van vorst Bismarck, bevat een opzienbarend artikel, waarin beweerd wordt dat de grond der jongste mutatiën in de hooge rangen des legers te vinden is in het besluit, waarbij majoor Yon Zalm, adjudant van generaal Waldersee, tijdens deze chef van den generalen staf was, van dien rang ontheven en naar Mgjnz gezon den wordt. Niemand twijfelt er n.l. meer aan, of de tegen Rusland gerichte artikelen, welke de openbare meening in beroering moesten brengen, vonden hun oorsprong in het ge bouw van den generalen staf. Men begrijpt nu, dat de rijkskanselier, van dien loop van zaken onderricht, niet anders doen kon dan aandringen op Waldersee's verplaatsing. Diens positie is dan ook thans van bijzonder teederen aard en men gelooft, dat hij spoedig genoodzaakt zal zijn het bevel over het 9de legerkorps neer te leggen. Reeds heeft graaf Waldersee een verlof van eenige weken ge vraagd, dat hij te San Remo zal gaan door brengen. Uit Straatsburg' wordt gemeld dat het ministerie nieuwe bepalingen heeft openbaar gemaakt betreffende het politie-toezieht op vreemdelingen, waarbjj bepaald wordt dat alle zich voortdurend of langer dan acht weken in het Rijkslarid ophoudende vreem delingen zich binnen 14 dagen bij den be trokken districts- of politie-directeur moeten aanmelden, en hun een bewijs van aanmel ding zal worden afgegeven, dat als legiti matie-bewijs zal dienen. E A S K E IJ K, Bij de verkiezing van een Senator te- Chateauroux, departement Indre, is de heer Benazet, .conservatief, gekozen met 312 stem- meD, tegen 296 op den republikein Brunet uitgebracht. v Bisschop Freppel is Vrijdag door den paus ontvangen. De audiëntie heeft ongeveer een uur geduurd. Zoowel de paus als bisschop Freppel hebben hunne tevredenheid betuigd na afloop van het onderhoud, maar met zekerheid is daaromtrent nog niets bekend. Maandag zal mgr. Freppel weder bij Z. H. worden toegelaten. Volgens de Temps zou mgr. Freppel den paus een schrijven hebben overhandigd, onder teekend door verscheidene bisschoppen en door een 60-tal afgevaardigden der rechter zijde, waarin gewezen wordt op de onver- eenigbaarheid van de republiek en van het katholicisme, en waarin de vrees wordt uit gesproken dat het programma \an kardinaal Lavigerie tweedracht zal zaaien onder de Fransche katholieken. E N H E L A N D. In het Lagerhuis stelde Morley gisteren voor te verklaren dat de regeering bij de strafrechtelijke vervolging wegens de jongste gebeurtenissen te Tipperary de wetten ge schonden heeft, Russel bestreed deze motie en Gladstone ondersteunde haar. De minister Smith gispte in zijn antwoord de aanvallen, door gewezen ministers op de gezagvoerenden in Ierland. De baraadslaging is nog niet afge loopen. De vereenigde anti-Parnellistische afge vaardigden hebben besloten tot het oprichtea van eenen nationalen Ierschen bond en eere commissie te benoemen, belast met de leiding der beweging in Ierland. De nieuwe orga nisatie zal in geenerlei betrekking staan tit de nationale Ligue. Volgens te Londen ontvangen telegrammin zouden de insurgenten Valparaiso hebten hernomen en begint de overtuiging veld te winnen, dat ze door eene buitenlandsche mogendheid worden gesteund. OOSTENRIJK. De bisschoppen hebben een manifest tot de kiezers gericht, dat in zeer verzoenenden geest is gesteld en opwekt tot vermijding van alles, wat den maatschappelijken en gods- dienstigen vrede zou kunnen verstoren. Ge waarschuwd woidt tegen de leerstellingen van het socialisme en ook wordt zeer bepaal delijk jodenhaat veroordeeld. Uit Praag wordt gemeld, dat de Vertrauens- Manner den oud-Czechischc partij het verkie- zings-programma van Rieger hebben goed gekeurd, 't welk dus wel eerstdaags zal verschijnen. ITALIË. Rudini las in de Kamer het ministerieel programma voor. Het Kabinet zal het even wicht op het budget herstellen door hespa ringen te maken op die van oorlog, marine en Afrika. De politiek tegenover het buitenland zal eenvoudig en openhartig zijn, zonder dubbelzinnigheid, zooals een land voegt dat in werkelijkheid vrede wil. Laten wij onze ver bonden. ernstig en tiouw handhaven; laten wij allen door ons gedrag toonen, dat vvg geen aanvallende bedoelingen hebben, vermoedens die men verkeerdelijk over onze betrekkingen tot Frankrijk gemaakt heeft; laten wij een eind maken aan die verkeerde opvattingen. De vrede is noodig voor Itahe om het op te heffen uit de economische gedruktheid. De minister besloot met een votum van vertrouwen te vragen omtrent de voorstellen cUè aangeboden zullen worden. Naar verzekerd wordt, heeft de koning een voorstel van den minister-president om den admiraaf—Saint Bon te benoemen tot minister van marine, goedgekeurd. De koning zou heden het besluit teekenen. Het officieele blad maakt een koninklijk besluit bekend, waarbij de betrekking van onder-secretaris van staat voor buitenlandsche zaken ingesteld wordt. De heer Malvano is als zoodanig benoemd. SPANJE. Bij de verkiezingen voor den Senaat zijn gekozen 130 ministerieelen, 19 liberalen, 7 reformisten, 2 democraten, 2 carhsten en 1 republikein. De uitslag van 19 verkiezingen ontbreekt nog. De Senaatsverkiezingen op Cuba hebben 6 ministerieelen, 6 liberalen en 2 independen- ten, die te Porto-Rico 2 ministerieelen en 1 liberaal doen gekozen worden. AMERIKA. Volgens berichten uit Chili zijn de steden Pisagua en Iquique ten gevolge van de be schieting in brand geraakt. Volgens de laatste berichten uit Chili heeft bij Tarapaca een verwoed gevecht plaats gehad tusschen de regeeringstroepen en de insurgenten ^partij van het congres), waarm eerstgenoemden finaal moeten zijn verslagen. Generaal Sherman is Zondag jl. aan de gevolgen eener longontsteking te New-York overleden. ZUID-AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat ten gevolge van geruchten eener samenzwering, er patrouilles rondtrekken. De troepen zijn in de kazernes geconsigneerd. De opschud ding is nog niet bedaard. Eene weinig belangrijke oproerige bewe ging is in Bolivia uitgebroken. BRAZILIË. De Constituante nam bij tweede lezing de grondwet in haar geheel aan met een aantal amendementen. Naar het heet, zal de verkie zing van den nieuwen president der republiek reeds de volgende week plaats hebben. Als eandidaten worden genoemd de voorloopige president Fonseca en generaal Moreas. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In zijn antwoord omtrent hoofdstuk buiten), zaken geeft de minister eenige toelichting tot de houding der regeenng in de Congo-quaestie. De regeering heeft gemeend te moeten toegeven, daar zij anders voorgoed de uitvoering der alge- meene akte van Brussel onmogelijk zou hebben gemaakt, iets waarvoor zij de verantwoordelijk heid met wenschte te aanvaarden. In Juni kon zij nog hopen dat eene vooi alle partijen bevredi gende oplossing zou zijn te vinden, doch nu was die hoop ijdel. De minister is er vast van overtuigd, dat deze afloop der zaak in het minst niet nadeehg kan worden geacht voor de eer van Nederland. Die eer kan er toch niet onder geleden hebben dat de reg. hare zienswijze tot het laatste heeft doen gelden, doch evenmin hieidoor, dat zij ten slotte haar standpunt heeft pi ijsgegeven ter verzekering van een grootsch humanitair doel. Binnenkort zijn van den minister van water staat wetsvoorstellen tot reorganisatie en uitbi ei- ding van den laad van toezicht op de spoorweg diensten te wachten. Bij do benoeming van nieuwe leden zal da regeering alléén in aanmei king brengen personen die door hunne bekwaamheid, weik- kracht en opleiding daarvoor ten volle geschikt zijn te achten. De minister van waterstaat heeft in zijn ant woord aan de Eerste Kamer beloofd te zullen nagaan waar zonder al te groote bezwaren de bestelling des Zondags in plattelands-gemeenten tusschen 9 Va en 12 uur kan worden vervangen door bestelling op een ander uur. Bij de opzegging van het handelstractaat met Frankrijk gaf de Fransche regeering te kennen, dat zij bereid is tot het treffen eener legelingswet met Nederland, bij welke het legime, voort vloeiende int de bepalingen van het tractaat, welke niet op de douanetarieven betiekking hebben, na 1 Februari e.k vooiloopig wordt bestendigd, totdat, zoo er aanleiding toe mocht worden ge vonden, eene nieuwe legeling tot stand gebracht zal kunnen zijn. De regeering ovei weegt, wat haar thans verder te doen staat. SCHIEDAM, 17 Februari 1891. Zaterdagmiddag jl. waren de leerlingen der Hoogere Burgerschool in het schoolgebouw samengekomen, teneinde hun naar Amster dam benoemden leeraar, den heer C. B, van der Wal, een souvenir aan te bieden. De leer ling der vijfde klasse C. M. G. W. Poot hield een toespraak, waarin hij in kernachtige bewoordingen wees op hetgeen de heer v. d. Wal voor de school was geweest en den wensch uitsprak, dat school en leerlingen nog lang in zijne herinnering mochten big ven, en hem als aandenken en bewijs van erkentelijk 4»

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1