Gemengde Berichten. PEK TELEGB1AÏT" heid voor zijn onderwijs een fraaien ruststoel, een z.g. Ottomane, aanbood. Daarna nam de directeur, de heer A. A. Beekman, het woord en zeide dat, hoewel hij den heer v. d. Wal eerst sedert kort kent, dit huldeblijk hem ten bewijze strekt, hoezeer de vertrekkende leeraar door zijne leerlingen geacht wordt. De heer v. d. Wal beantwoordde vervolgens de hartelijke woorden tot hem gesprokenen betuigde zijn dank voor het kostbaar geschenk; hij zou steeds met genoegen en dankbaarheid terugdenken aan deze school en hare leer lingen en uitte den wensch, dat de/e inrichting nog menig nuttig lid voor de maatschappij mocht voortbrengen. Volgens te Delft ontvangen particulier be richt is dr. Steynis van Curasao, die tot herstel van gezondheid naar Holland was ver trokken, na een verblijf van slechts een dag aan boord van het stoomschip dat hem zou over voeren aan een leverkwaal overleden. DCt.) De gewone audiëntie \an den minister van financiën en den minister van oorlog op 19, en die van den minister van marine op 20 dezer zullen niet plaats hebben." De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 14 Februari bedroeg - bij de Nederlandsche Bank f 1,028,148.52 en bij de betaalmeesters - 902,152.07 Te zameu f 1,930,300.59 Het voornemen is om de stedemvet na afhandeling van de staatsbegrooting in de afdeelingen van de Eerste Kamer te onder zoeken, welke dan medio Maart zou ver gaderen voor de openbare beraadslaging over dat voorstel. De eerste koffieveilingen der Nederlandsche handelmaatschappij zullen dit jaar gehouden worden 3 Maart, 7 April en 12 Mei. De mindere geëmployeerden op 's rijks werven zullen voortaan geen legesgelden meer hebben te betalen van hunne traktementen, terwijl de over het 4e kwartaal van 1890 ingehouden legesgelden (V-i pCt.) aan hen zullen worden teruggegeven. Uit 's-Hage deelt men aan de N. E. Ct. mede, dat het weglaten van het gebruike lijke «onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande bewezen'' bij de pensionneering van den generaal De Beer Poortugael is geschied op verzoek van dien opperofftcier zeiven. Dr. P. J. F. Vermeulen, lid van de Tweede Kamer voor Helmond, heeft daar een voor dracht gehouden over «de bondgenooten der ft.-katholieken in Nederland gedurende de laatste honderd jaren". De strekking van zijn betoog was, uit de geschiedenis aan te toonen, dat elk bondgenootschap, aangegaan op gronden, die in strijd zijn met de R.-k. beginselen, geen stand kan houden en ten slotte ook ten schade der R.-katholieken zal uiteenspatten. Samengaan met elke partij, zoo dikwijls gemeenschappelijke belangen dit wenschelgk maken, is volgens hem een weg den R.-k. door het gezond verstand aangewezen, maar met zorg zullen zij moeten waken tegen elke versmelting, met welke partijen ook, want de geschiedenis toont het onwedersprekelijk aanhet proces van assimilatie is ten slotte altijd op schade voor de belangen der R.-k. uitgeloopen. Toen dezer dagen in het district Ame- rongen op den anti-revolutionuairen candidaat 200 stemmen minder, en op den liberaal 280 stemmen meer werden uitgebracht dan bij de vorige verkiezing, vond de Standaard, om den schijn te redden, er op, dat de candidaat der liberalen niet liberaal, maar conservatief was. Zoo waren wij aan al die stemmen ge komen. Het moet toch een vreemd slag anti- revolutionnairen zijn, die tegen den candidaat hunner eigene partij, een Asch van "Wijck nog wel, op eenen conservatief iets wat «op den wortel der revolutie stoelt" 'gaan stemmen. Ongelukkig echter voor de Standaard bracht een paar «jagen later in een ander gedeelte des land, te Zuidhorn, de stembus eene soortgelijke verrassing, maar waarbij het Amerongsche vertelseltje geen dienst kon doende liberale candidaat was van alle conservatieve smetten vrij. Ook daar achter uitgang van de anti-revolutionnaire partij, en nog wel met het puik der candidaten, met den onvolprezen Brummelkamp. Wat zal er nu op gevonden worden? Hoor: «In Zuidhorn is weer slecht gestemd. «Er kwamen 800 kieners minder open deze verdeelden zich gelijkelijk over alle drie da partijen, die met een eigen candidaat aan de stembus' stonden. «Ook in Zuidhorn kwam in de steikte-ver houding der partijen geen noemenswaardige verandering. «Toch gingen de anti-revolutionnairen iets achteruiten dat waar vooruitgang had mogen verwacht worden." Ziehier de ware cijfers In Maart 1888 zijn uitgebracht 2800 stem men; nu 2378. Alzoo, in plaats van 800,422 kiezers minder dan toen. In 1880 op den liberalen candidaat 1146 stemmen; nu 1252 dat is 106 meer. In 1880 voor de anti-revolutionnaire partij 1171, nu 819, dat is 280stemmen minder. pp den candidaat der volkspartij toen 341, nu 220. De verhouding is dus niet onveranderd geblevende liberale partij heeft aangewon nen, de anti-revolutionnaire partij is, niet iets, maar veel achteruitgegaan. Vergissen kan een ieder zich. Maar den legger op te slaan, en dan, om den menschen een rad voor de oogen te draaien, andere cijfers te geven dan daar geboekt staan, daar voor staat een mensen stil. (JV. E. Ct.) De tweeënzestigste algemeene vergadering van het kon. Nederi. aardijjkskundig ge nootschap wordt gehouden op Zaterdag 21 Februari, des avonds ten 8 ure, in een der lokalen van «Natura Artis Magistra". te Amsterdam. Voordracht door dan heer dr. J. J. M. de Groot. Eenige mededeelingen over dat ge deelte van China, vanwaar emigratie plaats heeft naar overzeesche gewesten, alsmede over de oorzaken dier emigratie. De heer W. Korff, machinist aan de Ned. school voor nijverheid en handel te Enschede, is benoemd tot 2n machinist, smid en bank werker aan het stoomgemaal der Vijf Sluizen in Delfland. De Deli-Batavia-Maatschappij keert over het afgeloopen jaar 62 pCt. dividend uit. Het hoofdbestuur der «Noord- en Zuid- hollandsche Reddingmaatschappij" heeft aan het plaatselijk comité te Helder f 395 toegezonden, om te verdeelen onder de 25 mannen, die op 15 Januari 11. met de beide reddingsvaartuigen van genoemde maat schappij de schipbreukelingen van de in de Haaksgronden gestrande Eng. stoomboot JSlstow hebben gered. Twee te Delft studeerende jongelieden ont vingen Zaterdagavond aan het station der Holl. spoormij. te 's-Gravenhage een les die hun waarschijnlijk heugen zal. Aan het station te Delft hadden zij, door welke oorzaak dan ook. onaangenaamheden gekregen met den hoofd conducteur van den trein en te 's-Hage wilden zij met dezen naar den chef gaan. Waarschijnlijk, hoewel de man hef ontkent, heeft de machinist van den trein iets tegen de jongelui gezegd, want plotseling sprong een van hen op den machinist toe en gaf hem een slag met zijn wandelstok. De man eenhercuul die hij de maatschappij algemeen bekend is als een «lobbes", nam het eerst zoo hoog niet op, doch toen de aanvaller hem een tweeden slag toebracht, ontstak hij in woede, vloog op hem af en diende het jongmensch een pak slaag toe, dat het bloed uit mond, neus en ooren te voorschijn kwam; misschien was de man nog verder gegaan, wanneer de chef niet tusschen beiden ware gekomen. Het andere jongmensch, dat zijn kameraad te hulp wilde komen, werd door den stoker onder handen genomen, en wetende dat stokers in den regel ook geen fluweelen handjes hebben, kan men veilig aannemen dat ook hij zijn deel heeft gehad. De les was hard, doch volgens ooggetuigen dubbel en dwars verdiend. De lichting d< onlangs nabij Moerdijk ge zonken Generaal Van der Heyden is aan genomen door de Berging-maatschappij en is het benoodigde materiaal daartoe van Maassluis vertrokken. Volgens de P. D. C. had vrouw Hellinga- Gaaikema verzocht, een haar toebehoorenden nieuwen mantel uit Roden op te vragen, opdat zij deze bij de uitspraak van het vonnis zou kunnen dragen. Aan dat verzoek werd voldaan. Het eerste nomraer is verschenen van De gevleugelde Pen, orgaan der Nederlandsche stenografen-vereeniging «Willem Stoize". Dit blad verschijnt den ln van elke maand. Naar wij vernemen, is het plan, om in Den Haag een R.-k. dagblad uit te geven, voox-loopig opgegeven. Maassluis. De commissie voor de beoor deeling van het wetsontwerp tot verandering der gi eiizcu tusschen deze gemeente on Maas land heeft besloten te adviseeren, bedoeld ontwerp aan te nemen, nadat daarin nog is opgenomen het onbebouwd gedeelte gelegen tusschen de boerenwoning beneden den dijk tegenover den molen van den heer Schippers, tot aan de nieuwe grens bij den Aelmansdam. 's-Gravenhage. Zondagnamiddag ont ving II. M. Koningin JiVilhelmina eenige kinderen uit de hooge kringen ten bezoek. Amsterdam. Het trekt hier en zeker elders ook wel de aandacht, dat gan den generaal-majoor J. J. C. den Beer Poortugael op zijne aanvraag pensioen is verleend, zon der de traditioneele bijvoeging«onder dank betuiging voor de vele en gewichtige dien sten, den lande bewezen". Zoo iemand, dan kop deze betrekkelijk nog jeugdige generaal opdie dankbetuiging aanspraak maken. Hooge enj gewichtige ambten toch, als die van hoofd intendant, gouverneur der kon. militaire acldemïe, minister van oorlog, divisie-gene- rail en laatstelijk commandant der stelling Ansterdam, werden, het wordt door allen erkend, door hem met eere en op uitnemende wij® vervuld, terwijl hij zich daarenboven zeer verdienstelijk heeft gemaakt met de samenstelling van een lijvig boekwerk: Het Oorlogsrecht, dat in alle talen is overgezet. I Uit geneeskundige kringen verneemt de Frei- sinnige Zeitung dat prof. Liebrecht er in geslaagd is het geneesmiddel van Koch te vei beteren door inspuiting van eene stof, welker wei king die van Kuchs middel overtreft. Thomas Saddler, die te Londen verdacht wordt van den jongrton vrouwemoord in Whitecüiapel, is stoker en 50 jaar oud. Hij» is met de stoom-; boot Fes uit Turkije thuis gevaren en daarheen 18 maanden geleden vertrokken,"-welk tijdstip overeen schijnt te komen met den laatstvorigen moord. Hij is Zaterdag in eene heiberg aange houden, met bloedvlekken op zijne kleederen, af komstig naar hij voorgaf van eene vechtpartij. Er is in de nabijheid van de plaats der misdaad een grootmes met metalen beft gevonden, welk wapen schijnt herkend te zijn als het eigendom vau Saddler. Eindelijk is deze, volgens het getuigenis eener vrouw, kort vóór den moord in gezelschap van de verslagene gezien. Saddler iC nog steeds in hechtenis en ondanks zijn ontkennen houdt men hem voor den schul dige. Men gelooft dat hij werkelijk de lang ge- zochten Jack the Ripper is. Maar dat zal nog nader moeten blijken. Gisteren is eene som van 11.630 p. st. in- Engelsche bankbiljetten aan de bankiersfirma Gijn te Londen ontstolen. Terwijl de kassier bezig was- met teilen, werd hst pak bankbiljetten, van allerlei» bedrag, van 1000 p. st. af, onbegrijpelijk handig weggenomen. De dief ontkwam. De nommers der bankbiljetten zijn bekend. Ook het T. v. Gen. bericht thans over de-* injectie met serum van hondenbioed bij tering lijders te Parijs door de doctoren Heiicourt Richet en Langlois ondernomen. Het zegt«de injectie was geheel onschadelijk en veroorzaakte nimmer een onrustbarend verschijnsel." Ook bet bloed van geiten en schapen kan tot die proeven worden gebezigd. Het serum werd door hen onder aanwending der strengste antisepsis verzameld en in groote vaccrnebuisjes opgevangen en bewaard. Per keer werd 1 cc. serum subcutaan geïnjec teerd. Gustav Nordenskjbld, de 30-jarige zoon van den beroemden Noordpoolreiziger en zelf een be kwaam scheikundige, is te Berlijn, waar hij wegens een hevige longontsteking behandeld is (naar Kochs methode, door dr. Cornet). Weldra geheel genezen, gaat hij een reis om de wereld maken, om daarna met zijn vader den Noordpooltocht te ondernemen. De beroemde volksschrijver Heinrich Zschokke krijgt een gedenkteeken in zijn geboortestad Aarau. Het duurde jaren, alvorens men de ver- eischte 25,000 frs. bijeen had. De Rijn heeft te Base) den 9n dezer den laagsten waterstand in deze eeuw bereikt, name lijk 0. Over de geheele breedte van do rivier was de bodem te zien en kiezelbanken en andere ver hevenheden waren als eilanden zichtbaar. Op vele plaatsen had men watergebrekdoor veehouders 'in de Jura moest dikwijls het water voor hunne beesten van zeer verre afstanden worden gebaald en verscheidene door waterkracht gedreven nijverheids-inrichtingen werden tot stilstand ge dwongen, Marie Astour te Cannes, verleden jaar met drielingen gezegend (nog in leven), heeft thans vier kinderen ter wereld gebracht, allen, evenals de moeder, welvarende. Omtrent den toestand des vaders verneemt men niets. DEM IIAJUG, 17 Februari. Eerste Kamer. Bij het algemeen debat over de staats begrooting constateerde de heer Van Gennep dat de liberalen die meewerkten tot de school wetwijziging; hun beginsel niet prijsgaven, maar het neutraliteitbeginsel handhaafden. De heer De Bruyn dreigde dat de katholieken de regeering zouden bestrijden als deleger- wet hier komt. De heer Fransen van de Putte critïseerde het staatkundig beleid der regee ring, achtte de dagen van het Kabinet ge teld en de tijd voor het optreden der liberalen niet gewenscht. De heer Van Lijnden ver-' dedigde de regeering en laakt,e de voorbarige oppositie des heeren De Bruyn. De heer Van Royen pleitte voor nieuwe parfcgformatie. De minister van koloniën verdedigde de regeering die door de schoolwet pacificeerde. Kiesrecht- hervorming ia nu nog onnoodig. De leger- wet is ingediend in-- 's lands belang, wijzigin gen zullen-daarin misschien gebracht worden.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2