financiën gedaan met dat ten aanzien eener 'nieuwe regeling van de in- en uitgaande ^rechten. Imbriani heeft reserves gemaakt ten opzichte van de buitenlandsche politiek, in 't bijzonder voor zoover deze in verband staat met het drievoudig verbond. Op voorstel van Di Itudini is de Kamer uiteengegaan tot den 2n Maart, om de regee ring gelegenheid te geven, de aangekondigde wetsvoorstellen uit te werken. De Riformadie het officieuse orgaan was van den minister Crispi, en, nu deze niet meer den ambtstitel heeft, wel onder zijnen invloed zal geblcver.|zpn, behelstnaaraanleiding der rede, door den nieuwen minister-presi dent jl. Zaterdag in de Kamer gehouden, een artikel van buitengewone heftigheid. Het blad geeft te kennen, dat de ministerieele verklaring zoo slecht opgenomen is, dat de oppositie, indien zij slechts gewild had, reeds dadelijk het Kabiuet had kunnen omver werpen. Zij kan dit slechts nagelaten hebben, om later gelegenheid te hebben voor eene te schitterender zegepraal. De oppositie der linkerzijde heeft éene bijeenkomst gehouden, die bijgewoond werd door Crispi. Hij heeft toen niet het woord gevoerd, maar in particuliere gesprekken heeft hij nadrukkelijk het gerucht gelogen straft, dat hij voornemens zou zijn, wat uit te rusten van de staatkundige beslommerin gen, die hij achter den rug heeft. Hij denkt wel degelijk aan de parlementaire werkzaam- 1 heden een ruim deel te nemen. PORTUGAL, Te Lissabon ontvangen berichten uit Chili melden den loop van zaken tot 20 Januari. De revolutiepartij vaardigde te Valparaiso eene proclamatie uit og 6 Januari, waarin zij ver klaarde dat het optreden van den staatspresi dent met een dictatorschap gelijkstaat, wes halve verzet door krjjgsmiddelen geoorloofd en geboden is tot herstel van het grondwettig bewind. Chileensche partij voerders van alle schakeeringen onderteekenden dit manifest, o. a. de vice-president van den Senaat, Silva, de president der Kamer, Luco, generaal Vaguedano, Chili's eerste krijgsman, de ban kiers Edwards Matte, die de revolutie met hun vermogen steunen, alsook vele anderen. Later liet de staatspresident zonder reden 300 bur gers van Santiago en Valparaiso door zijne 2000 pretoriunen kerkeren; en vervolgens vaardigde hij eene proclamatie uit, waarbij hij onomwonden het dictatorschap aanvaardt, ver klarende hij alle rechtbanken gesloten. Geheel het Kabinet teekende dit stuk. Op zee hadden de insurgenten terstond de meerderheid. Hunne schepen blokkeerden de hoofdhavens, conflskeerden te Valparaiso eenen g'rooten krijgsvoorraad, en vermeesterden het stoomschip Cleopatra met 5000 repeteer geweren en veel ammunitie. Zij krijgen overal voldoende proviand en kolenvoorraad. Te land hadden'de insurgenten tot dusverre minder succes, daar Balmaceda's schrikbewind velen terughield en het leger der opstande lingen nog ongeorganiseerd is. Daarmee is thans generaal' Vaguedano bezig. Tegenover "Balmaceda's staatstroepen, aangevoerd door den minister van ooi log, werd tot dusverre slechts geschermutseld; maar de beslissende strgd nadert, en de aanvoerders der volkspartij zijn besloten voort te streden totdat Balmaceda overwonnen en het grondwettige bewind her steld zal zijn. T U R K IJ E. Prins Ferdinand heeft een besluit getee- kend, waarbij majoor Savas benoemd wordt tot minister van oorlog. AMERIKA, Luidens eene depêche uit Chili'hebben de opstandelingen met hunne vloot de -steden Chalaran en Tantan aangevallen, de -regee- ringstroepen bijna zonder tegenstand van daar verjaagd en zelfs die steden bezet. De regee- ringstroepen verwachtten dat gisteren Iquique zou worden aangevallen. ZUID- AMERIKA. Volgens gerucht is er eene samenzwering ontdekt, welke ten doel had de voornaamste hoofden der regeering te vermoorden. Binnenlaiidscïie Berichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 17 Februari. In deze zitting is het algemeen begrootings- debat aangevangen. De heer Van Gennep kwam op tegen de bewering der regeeriog in haar schriftelijk antwoord, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat door de aan neming der schoolwetwijziging het liberaal beginsel zou zijn prijsgegeven. Daarbij is het neutraliteitsbeginsel bij subsidieering der kerkelijke scholen gehandhaafd en dat succes won de regeering uitsluitend in naam der neutraliteit en billijkheid, niet in naam harer christelijke beginselen. De heer De Bruyn betreurde dat de regee ring door de legerwet een nieuwen twist appel had opgeworpen. De katholieken hier zouden niet tegen de begrootingen stemmen, om den gang dor werkzaamheden niet te verstoren, maar zoodra die wet hier zou komen, zouden de katholieken het ministerie even krachtig bestrijden als ze het tot dusver verdedigden. De heer Fransen van de Putte critiseerde het politiek beleid der regeering in verschil lende opzichten en kwam tot de overtuiging 'dat de dagen van het Kabinet geteld zijn. Of het wenschelijk is dat de liberalen optre den betwijfelt hij, bij de onvoldoende aaneen sluiting, die er bestaat. Hij drong er op aan dat de hervormingspartijen naar overeen stemming zouden streven omtrent het be reikbare, vooral in zake de uitbreiding vau hetkiesrecht. Uit een staatkundig oogpunt kan men dit Kabinet van christelijk bewust zijn heeten een Kabinet van staatkundige onbewustheid. De heer Melvill van Lijnden verdedigde de regeering, die veel tot stand bracht, lettende op de omstandigheden. Hij laakte de stelsel matige oppositie van den heer De Bruijn, op grond van de nog niet behandelde leger wet. De heer Van Royen pleitte voor een nieuwe partijformatie, daar rechts en links voor- en tegenstanders van hervorming zijn. De heer "Wertheim vroeg of de regeering onze consulaire vertegenwoordiging ten be hoeve van Luxemburg wil doen ophouden. De minister van koloniën wees op de schoolwet wjjziging als een bewijs van pacifi catiegeest en van groot belang. Daarbij is het neutraliteitsbeginsel gehandhaafd, maar met gelijke toepassing tegenover openbaar en bijzonder onderwijs. De hervorming van het kiesrecht acht de regeering nog niet noodïg.' De legerwet is ingediend in 's lands belang. De minister van binnenlandsche zaken kwam op tegen de bewering van verkeerde benoemingen. De minister van waterstaat verzekerde dat zijne voorspellingen omtrent de goede "werking der spoorwegcontracten zullen uit komen. Het algemeen debat is daarna gesloten. Morgen zijn de hoofdstukken aan de orde. Maandagavond te halfnegen hield de Eerste 'Kamer der Staten-Generaal 'eene vergadering. Nadat tuededeeling was gedaan van ingekomen stukken en van de van de Tweede Kamer ont vangen wetsontwerpen, -setde de voorzitter dat de centrale afdeefng heeft besloten heden de aan hangige wetsontwerpen, behalve -éen, dat-echter niet genoemd wordt, in de afdeelmgen -te-doen onderzoeken. Blijkens het regeerings-antwoord aan de Eerste Kamer,, hoopt de tregeering thans spoedig'een wijziging en vei mindering van den zoutaccijns te kunnen voorstellen. De voorstellen tot wijziging der personeele belasting zijn bijna gereed. Naar de overtuiging van den minister van finan ciën 'zouden de voordeelen 'eener rijksinkomsten belasting niet opwegen tegen de daaraan verbon den nadeelen. Voor zooveel dus een meer gelijk matige .belastingdruk wenschelijk is en ook volgens zijn meening is dit het geval za! z. i. tot bereiking van dat doel een andere weg moeten worden ingeslagen. Bij het dep. is een partieele herziening van de patentwet in bewerking. Officieele Berichten. Bij kon. besluit is benoemd tot burge meester van Schiebroek de heer C. J. A. Wijnaendts. SCHIEDAM, 18 Eebrnari 1891, Naar men verneemt, kan spoedig het ver slag der commissie van voorbereiding over de legerwet woiden te.gemoet gezien. De minister van oorlog heeft aan de Eerste Kamer verklaard, dat de middelen om tot eene doeltreffende verbetering van de stelling van Amsterdam te komen, zullen overwogen worden, zoodra nopens de inrichting der for ten voldoende gegevens zullen zijn verkregen. De commissie van opperofficieren, welke een onderzoek heeft in te stellen naar de toestanden aan de koninklijke militaire aca demie te Breda, in verband met de interpel latie van den heer Goekoop in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is Maandag daar heen vertrokken en zal ongeveer 8 dagen aldaar vertoeven. Met zekerheid wordt aan het Bat. HM. medegedeeld dat het lid in den Raad van Nederlandsch Indit de heer W.'P. Groene- veldt het aanbod uit Nederland heeft ont vangen om als minister van koloniën op te treden, voor welk aanbod 'door hem moet zqn bedankt. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van de afdeeling Rotterdam, Schie dam en omstreken der Hollandsche maat schappij van landbouw werd door den pen ningmeester rekening en verantwoording afgelegd over 1890, en tot lid van het bestuur verkozen de heer A. J. Bicker Caarten, te Rotterdam. Naar men ons mededeelt, moet de eigenlijke aanleiding tot het conflict tusschen den gou verneur-generaal en den procureur-generaal (den heer Kalff) van Suriname hierin gelegen 'zijn, dat de heer Lohman bekeerd is van zijne vijandschap tegen de vaccine en zich wil laten inenten, maar direct van 't kalf en daar is de procureur-generaal tegen. ArnhCt.) De Maasbode bevat een uitvoerig verslag kvan een te Rotterdam gehouden vergadering der R.-k. kiesvereeniging »Recht en Orde" aldaar. Daaruit blijkt, dat de vergadering werd bijgewoond door 323 leden, waaronder eeuige geestelijken. Nadat de heer B. R. F. van Vlijmen een uitvoerige rede had gehouden ter bestrijding van de legerwet, werd door het bestuur de volgende motie voorgesteld: sDe R.-k. vereeniging »Recht en Orde" te Rotterdam, igelezen de motie van den prov. bond der R.-k. kiesvereenigingen in Noord-Brabant, dd. 17 Oct. 1890, welke als zijn overtuiging uitspreekt, dat verdere samenwerking tus schen dit ministerie en de Staten-Generaal ongewenscht moet geacht worden"; ^overwegende dat tdeze overtuiging niet anders kan gegrond zijn dan op' het -begin sel, dat de leden der volksvertegenwoordiging het onbetwistbaar recht hebben en in ernstige gevallen zelfs verplicht zijn een begrooting te verwerpen om redenen daarbuitenen op het feit dat thans zulk een geval aanwezig is soverwegende, dat ook -naar haar meening het ontwerp' Bergansius, indien hef tot wet verheven 'werd, niet alleen een ramp zou zqn voor het vrije 'Ned. volk, maar ook, dat het vlakweg strijdt tegen het politiek program der katholieke partjj, vastgesteld voor de ver kiezing van 1888, hetwelk op dit stuk luidt: ibeperking van de kosten en lasten der defensie, met dien verstande, dat de verde digbaarheid des lands ten volle blijve ver zekerd" »overwegende, dat daarentegen de regee ring verklaard heeft op geen der hoofdpunten •ran genoemd wetsontwerp te willen toegeven verklaart lo. haar volle adhaer-te schen ken aan bovengenoemde motie van den piov. hond van R.-k. kiesvereenigingen in Noord- Brabant, »2o. te erkennen, dat de leden der volks vertegenwoordiging casu quo het recht heb ben en verplicht zijn begrootingen af te stemmen om redenen daarbuiten, 3o. hulde te brengen aan en in te stem men met de kernachtige nota van rnr. B. M. Bahlmann, ingediend bij de schriftelijke behandeling der aanhangige legerwet, en besluit van deze motie een afschrift te zenden aan alle katholieke Kamerleden." Een der leden wenscht de motie in zachter termen gesteld te ziendat daarin niets anders werd opgenomen dan hetgeen de heer Van Vlijmen had gesproken en dat daarin het vertrouwen werd uitgedrukt, dat de katholieken stellen in hun afgevaardigden. Een ander lid verzet zich tegen dit laatste. Hij kan geen vertrouwen meer stellen in alle katholieke afgevaardigdener zijn er, waarin hij in het geheel geen vertrouwen meer stelt. De voorzitter verdedigt de motie. Men moet een krachtige houding aannemen ter bestrijding van argumenten als uitstel, onpar tijdigheid enz. In stemming gebracht, wordt de motie met bijna algemeene stemmen aangenomen. Slechts 9 leden stemden tegen. Hedenochtend is de postkar, die van Rotter dam te circa 4 uren naar 's-Hage vertrekt, met den bestuurder Wilhelmus de Wolfl in de Schie in het water geraakt nabij den eersten molen voorbij de Heulbrug onder de gemeente Overschie. Een melkboer schoot op het hulpgeroep met een bootje toe, doch de bestuurder van de postkar was reeds in de diepte verdwenen. Er staan daar ter plaatse geen huizen zoodat er geen andere hulp kon opdagen. Bestuurder en paard zijn verdronken. Te ongeveer 10 uren werden door eenige mannen postkar en paard op het droge ge trokken en de kar met de postpakketten enz. naar Rotterdam vervoerd. Kort daarna ,werd ook opgevischt het lijk van den drenkeling en op den wal neer gelegd, waar het te 41 Va uur, onder de oogen vau de Overschiesche politie, nog lag. De Wolff .was 60 jaar en gehuwd. Hij was in dienst bij den stalhouder te -Rotter dam, die zorgt-voor de "bespanning van den postdienst. .Men vermoedt, dat De Wolff zich wel had kunnen -redden, als <-hij daarin niet verhin derd/was geworden door de drie zware jassen, die hij aau had. Hoe het paard in het water is geraakt is nog een raadsel. Men veronderstelt dat het' dier' is geschrikt, en door den zwaren mist die er heerschte, van den weg en zoo in het water is geraakt. (IT. R. Ct.) De waarheid van het gezegde dat kleine oorzaken dikwerf groote gevolgen kunnen hebben werd dezer dagen wederom in de hofstad bevestigd. In de kazerne der huzaren, te 's-Graven- hage, waren'dezer-dagen twee soldaten aan het stoeien.De een ze'.ce den ander achterna, en hem niet spoedig genoeg kunnende inha len, wierp hij zijn kameraad met een yzeren knoopenschaar. Dit zonder kwade bedoelin- gèn geworpen projectiel kwam evenwel niet óp zijne bestemming, rnai\r bereikte het

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2