Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. PER TELEGRAAF. Koloniën. Rechtzaken. V s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Kieuws. r hoofd van den toevallig passee renden adju dant-onderofficier 'M. en veroorzaakte aldaar eene kleine wond, welke wel rpjjnlijk maar overigens volstrekt niet gevaarlijk was, en den onvoorzichtigen huzaar op eenige dagen politiekamer te staan kwam. Enkele dagen na dit gebeurde vertoonde zich bij den getroffene verschijnselen, welke deden denken aan inwendige beleediging, en sedert is de toestand van den patiënt, die gehuwd is en kinderen heeft, zoodanig ver ergerd, dat de in consult geroepen professo ren ernstig beducht zijn voor 'smans leven. AmstCt.) Het is te 's-Gravenhage gebleken, dat ban- ■kethammetjes, die als z.g. Gelderscbe waren "bij heele pakketten worden verzonden, Ame- rikaansche schouderhammetjes zijn, die hier te lande gerookt worden en voor Geldersche waar (tegen veel te duren prijs) gedebiteerd worden. Te Amsterdam zijn in de week van 8 tot en met 14 dezer 9 kinderen aangegeven als overleden aan mazelen. Uit Harlingen wordt aan de If. JR. Ct. gemeld De stoombooten Hunze 3, kapitein Bakker, en Sunze 5, kapitein Bloem ker, van Amster dam door het Noordhollandsch Kanaal met bestemming naar hier, kwamen aan deze zijde der Blauwe Slenk met elkander in aanvaring. Van de Sunze 3 werden aan de eene zijde de berghouten stukgeloopen, ter wijl de steven dei; Ilunze 5 belangrijke schade beliep en laatstgenoemd vaartuig, teneinde zinken te voorkomen, werd gelicht, en met spek moest worden dichtgemaakt om de haven alhier te kunnen bereiken. Aan den polder Oud-Kempenshofetede onder Stavenisse heeft eene belangrijke oeveiaf- schuiving plaats gehad, aan ;de westzijde van het in 1881 aldaar gezonken zinkstuk. Van den goederentrein van Venlo naar Wezel is gistermiddag in de nabjjheid der eerste plaats de remmer J. Verspagen van do rem gevallen en door den trein overreden. Door den loopwachter werd, gisterochtend op de spoorljjn tusschen Oosterwij k en Boxtel, bij wachtpost no. 31,"_het verminkte lijk van een militair gevonden. '(Het* hoofd was van het lichaam gescheiden.., Waarschijnlijk is de ongelukkige; gisternacht jdoor een. goederen trein overreden. - Op den dag der loting is bij een hevig gevecht tusschen lotelingen ivan Terneuzen en eenige jongens van Axel,,aan een der eersten een diepe messteek in den rug toe gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Door de politie zijn een tweetal jongens gear resteerd. Tegen twee buijge meesters en een gemeente secretaris in Zuid-Limburg is eene vervolging ingesteld ter zake van overtreding der jacht wet (het jagen op spoorsneeuw zonder ver gunning). Maandag is de jongedochter, welke te Otterlo (gem. Ede) voor circa 14 dagen werd gearresteerd, als verdacht van kinder moord, wegens gebrek aan bewijs weder in vrijheid gesteld. Toen de landbouwer-J. K., ite Stitswerd, zich Zondagavond van. Rottum huiswaarts begaf, werd hij onderweg door eenige personen aangevallen en zoodanig mishandeld, datzjjn toestand bedenkelijk moet zijn. Van de aan randers zijn reeds twee bij de politie bekend. De fabrikant John 'Pollit in Manchester zal dit jaar een uitvinding in den handel brengen, waarbij het bestijgen, van tweewie- Iers voor dames zeer gemakkelijk.gemaakt wordt. (Ned. Sport.) Rotterdam. De heer J. H. Bosman, wonende in het Hang alhier, Zondagavond itl .jiur uit den schouwburg thuis komende, ontdekte dat dé voordeur niet gesloten was, en - dat het slot was verbroken. Binnenko mende, was natuurlijk het eerste werk te zien of er niets vermist werd. Gouden en zilveren voorwerpen van groote waarde lagen tot groote voldoening der bewoners onaan geroerd op dezelfde plaats, doch men con stateerde, dat alleen een ijzeren kistje was verdwenen, waarin verscheidene geldswaar dige papieren en een zakje inhoudende f 500 aan specie waren geborgen. De dief -of dieven hebben zich met den buit in de oostelijke richting der stad bege ven, want een paar agenten van politie von den laat in den avond het kistje achter den molen op het Oostvestplein, waarin zich toen nog een oude portefeuille bevond. Blijkbaar ,rijn de dieven te gejaagd geweest om den inhoud op hun gemak te onderzoeken, want de portefeuille bevatte nog circa f500 aan bankpapier. De commissaris van politie in de le afdee- ling, Groote Pauwensteep verzoekt opsporing, aanhouding en bericht van het gestolene. Naar de National Zcitung bericht, beeft het door professor Liebrecht ontdekte geneesmiddel niets met dat van Koch gemeen. Het bestaat uit geheel andere, reeds bekende zelfstandig heden, en is nog slechts op strottenhoofdstering toegepast geworden. Eerstdaags zal Liebrecht in het Berlijnsche «Medisch Genootschap" nadere mededeelingen daaromtrent doen. Zondagochtend is bij het station Ruderats- hofen, op de lijn Lindau-Münehen, een passagiers- trein uit Kempten, ten gevolge van verkeerde wissellegging, met een goederentrein in botsing gekomen. Twee conducteurs zijn gedood, van een ander werden de voeten verpletterd, de vierde verloor de beide armen. De twee voorste wagens van den passagierstrein, zijnde een dienstwagen en een met bestelgoedaren, werden letterlijk in elkaar geperst. De beide locomotieven zijn ver nield en verschillende wagens zijn zwaar bescha digd. De passagiers zijn zonder letsel er afgekomen. Twee Brusselsche knapen van 13 en 14 jaren huurden onlangs ieder een tweewieler, waarvoor zij een horloge en een fluit in pand gaven, reden daarmee heen en kwamen niet terug. In een achtergelaten briefje aan hunne puders bericht ten zij, dat zij naar Brazlie gingen. Langs welken weg de jongens daarheen zuilen rijden is niet recht duidelijk. De politie dóet haar best hen op te sporen. Het groote postkantoor te New-York is Maan dagnacht gedeeltelijk vernield door een brand, welke ontstond door een defect aan de geleiding vcor electrisch licht. Twee beambten werden ern stig gewond. Er zijn een millioen brieven en pak ketten vernield. Mej. Kate Drexel, de dochter van den rijken bankier Drexel te Pittsburg heeft den sluier aangenomen .en is toegetreden tot een katholieke orde, als zuster Katharina. Haar vermogen van 8.000.000 dollar zal besteed worden voor werken van liefdadigheid. La Nature geeft een zonderling voorbeeld van gezichtsbedrog. Zaterdagmorgen heeft te Brusin Arsinion aan het meer van Lugano een aardstorting plaats gehad, waardoor eenige huizen in het meer zijn bedolven en enkele personen omkwamen. Volgens de laatste berichten vreest men voor nieuwe on heilen. Opgave der brieven, verzonden uit Rotterdam over de tweede helft der maand Januari 1891, geadresseerd geweest aan onbekenden, welke op schriftelijke aanvrage door de afzenders of ge adresseerden aan het postkantoor te Rotterdam kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan mevr. H. van Emden, Schiedam. Nijsing, Vlaardingen. In de Staatscourant is opgenomen het rapport der commissie, door de afdeeling Opmeer en omstreken der Hollandsche maat schappij van landbouw benoemd, tot liet nemen van een proef, ter vergelijking van de voedingswaarde van lijnkoek en sesam koek voor melkvee. De commissie komt tot de slotsom, dat het voederen met lijnkoek voor- deeliger is. Te Oud-Beierland heer»cbt thans de influenza zeer ernstig onder de paaiden vele zijn reeds aan die ziekte gestorven. Thans, nu de boeren het land moeten duen bewerken, komt hun dit dubbel ongelegen. KOTTJËKD.15I, 18 Februari. De uitslag der gisteren gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal is als volgt: Op jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek (liberaal) werden uitgebracht 1765, mr.;J. A. van Gilse (liberaal) die ver zocht hgd niet in aanmerking te komen 293 en den lieer J. M. Voorhoeve (anti-rev.) 606 stemmen. Uitgebracht werden 2690 stemmen, zoodat gekozen is jhr. mr. Ju 1". C. van Karnebeek. Welke van de twee horizontale lijnen is de langste? DEM HAAG, 48 Februari. Eerste Kamer. Aangenomen is het ontwerp tot vaststelling van het inkomen der Kroon. Hoofdstuk II der staatsbegrooting werd daarna aangenomen. Hoofdstuk III werd aangenomen nadat de heer Cremers scherp den minister van buitenlandsche zaken critiseerde over gemis aan ervaring, zaakkennis en tact in de1 Congo-zaak en in de Surinaamsche quaestie. Hoofdstuk justitie werd aangeno men nadat de heer Muller de beperking der vrijheid van verkoop door de coöperatieve vereenigingen had bestredenen de minister verklaarde dat allerminst op het oogenblik de bedoeling is wetswijziging te provoceeren. Bij - hoofdstuk binnenlandsche zaken be tuigde de heer Alberda zirjne tevredenheid over den geest van het antwoord der ministers. PRETORIA (Transvaal), 17 Februari. Benoemd tot secretaris bij het departement van onderwijs de heer G. A. Odé. Batavia, 17 Januari Na het gebeurde op Flores dachten sommigen dat deonderzoekingstocht op dat eiland door den anthropoloog dr. Ten Kate, onlangs uit Holland daarvoor overgekomen, voor het aardrijkskundig genootschap te ondernemen, niet zou doorgaan. De regeering heeft er echter geen bezwaartegen en de reis gaat door. De /mijn-ingenieur le kl, C. J. van Scholle, he kend .uit het tinonderzoek pp -Floras^ heeft een 2-jarig verlof naar Nederland aangevraagd. Men deelt, medé, .dat de regeering.aan het opperbestuur heeft voorgesteld, om, evenals dit indertijd voorde leden van de algemeene.reken- kamer is (gedaan, en mei dezelfde bedoeling, een' leeftijd vast tijtellen, waarop de onafzetbare leden 5 der ^rechterlijke macht bun ontslag ,uit 's lands dienst moisten ,v ragen. S,J Het onderzoek in de zaak van de verdwenen f 82.000, die van hier naar Atjeh werden gezon den, heeft nog geen stellige resultaten, opgeleverd. Alleen wordt het zeer'onwaarschijnlijk geacht dat dit-geld, aan boord van de G. ,G. Loudon of te KottaPRadja zou zijn ontvreëemd, daar de berging; van de postpakketten op het schip diefstal daar haast onmogelijk maakt en de postzak te Kotta Radja van het plombeerstempel Weltevreden was voorzien. De verdenking valt dus op Weltevreden, te meer daar da buitenste zak in orde werd be vonden, maar de binnenste niet. Van een bedrag van f29.000 zijn de nummers der bankbiljetten niet opgeteekefidde nummers der overige, die wel bekend zijn, worden niet openbaargemaakt, omdat dit de daders tot voorzichtigheid in de uitgifte zou aansporen en het publiek zich toch de moeite niet zou geven op die nummers te letten. Men schrijft uit Atjeh aan de Java Bode Den 31 n December is de majoor Ten Siethoff, commandant van het garnizoensbataljon te Oleh- leh, met 50 man en de luitenants Van der Haas en Snijders, naar Poeloe-Bras vertrokken, ten einde de bezetting van dien post te versterken. Redenen hiertoe waren stellige berichten, dat een bends van 200 Atjehers op het eiland was. Helio- graaf en duivenpost doen nu goede diensten. Voor zoover publiek bekend, hebben nog geen ontmoe tingen met den vijand plaats gehad. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werd o. a. veroordeeld B. v. E, stuurman te Maassluis, wegens mis handeling, tot f3 boete. S. A. v. K., verver te Vlaardingen, beklaagd van het storen van eene godsdienstige bijeen komst, werd vrijgesproken. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft II. J. Rothkrans, te Kerkrade, gedetineerd, die in :1e vorige week terechtstond ter zake van mishandeling, welke den dood ten gevolge heeft gehad, veroordeeld tot 2 jaren gevangenis straf. De raadkamer der arronil.-iechtbank te Maas tricht heeft de gevangenhouding bevolen van J. Senden, te Schinveld, beschuldigd van poging tot vergiftiging van zijn vader. De krijgsraad te Leeuwarden heeft den huzaar v. W. uit Deventer, beschuldigd van op Nieuw jaarsavond zijn vader te Vaassen om het leven te hebben gebracht, veroordeeld tot 5 jaar gevange nisstraf. PERNIS. Listeren is alhier binnengekomen 1 sloep, met 800 schelvisschen en 90 kabel jauwen prijs der schel visch f 40 per groot honderd, der kabeljauw f 2.25 a 2.75 per kop. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 22 zalmen die voor fi.10 a f.80 per Vï kilo werden ver kocht. GORINCHEM. De vorige week werden alhier ter markt aangevoerd en verkocht 12 zalmen prijs f 1.02 a 1.47 per half kilo. BERGEN-OP-ZOÖM. De schade op de oesterperceelen aangericht door den strengen winter is algemeen buitengewoon groot. Niet alleen dat honderdduizenden oesters van hunne plaatsen verdwenen zijn, doch de qualiteit is sterk verminderd. De oesters zijn zwak geworden en kunnengeen langdurig transport meer verdragen. De vraag is dientengevolge verminderd, In de vorige week werden circa 175,000 oesters en 455 balen mosselen naar het buiten land verzonden. Imperialen zijn zeer schaarscb. Prijzen der oesters per mille zijn1ste soorten van f48 tot f60 en 'de 2de soorten van f30 tot f40. Mosselen per baai: 1ste soort f2.50en 2de soort fl.50. Ned. Herr. Kerft. Beroepen: te Opheusden ds. J, Kok, te Gouderak; te Dokkum (toez.) ds. Hoog, te Terwolde. Aangenomen: naar IJseimonde door ds. F. Smith, te Helmond. Bedankt: voor Piatersbierum door ds. J, H. Leemhuis, te Stadskanaal. Eyang.-Lirth. Kerft. Dr. G. C. Steynis, pred. bij de Luthersche ge meente te Paramaribo, is aan boord van het stoomschip Prins Willem waarmede hij tot herstel van gezondheid naar Holland was vertrok ken, aan een leverkwaal overleden. BURGERLIJKE STAND! Geboren: 18 Februari. Gerrit, zoon van G. Noordijk en M. van Loerien, Botterdam scha dijlc. i'

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3