J A0. 1891. Vrijdag 20 Februari, N°. 7697. KENNISGEVING. KENNISGEVING. ij f- n -v© r tig-s tJaargang Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biiitenlandsche Berichten. Biimeiilamlsclie Berichten. UITGEVEE: J. ODÉ. B C It E A V BOf BR8TH1.1T, B 2 7. Inrigtlizgen, welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien de verzoeken van: lo. R. J. KLEIPOOL om vergunning tot het uitbreiden zijner brander)) aan de Schie alhier, wijk F no. 40, kadaster sectie A no. 967/968, o. a. met een stoommachine van li/3 P-kr. en een ketel van 2.50 M* verw. oppervlak; 2o. J. C. VAN DER KLINK om vergun ning tot het oprf gten van een slagter!) in het pand aan de Boterstraat alhier, wijk D no. 86, kadaster sectie B no. 412; en 3o. H. GROENEWEG om vergunning tot het oprlgten van een steenhouwer)) in het pand aan het Groenweegje alhier, wijk D no. 132, kadaster sectie A no. 49. Gelet op de Artt. 6 en 7 der Wet van den 2den Junij 1875 {Staatsblad -no. 95); Doen te weten: Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den öden Maart a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van de verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en i dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip liiei boven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mogten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den Februarij 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, S. A. VERNÊDE, Fd. S. Inrlgtlngen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Junij 4875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan W. H. INGELSE, wonende te Roosendaal, en zijne rechtverkrijgenden, ver gunning veileend is tot oprlgtlng vaneen herstelplaats van stoom- en andere werktuigen met stoomwerktuig van 3 p.kr. en ketel van 4'/s M1 verw. oppervlak in het pand aan de Westvest alhier, wijkB no. 31, kadaster sectie C no. 796. Schiedam, den 19den Februarij 4891. Burgemeester er Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secrelarts, S. A. VERNÉDE, Fd. S. ENUELilD. Berichten uit Chili over Lissabon loopen tot 27 Januari. De opstandelingen wonnen toen veld naar alle richtingen en hielden het grootste gedeelte des lands bezet. Het gezag van president Balmaceda was beperkt tot Valparaiso en Santiago. De president had den 20n Januari opnieuw een blufferig manifest afgekondigd, waarin hij zeide, behalve op het leger, op tien duizend man van de nationale garde te rekenen. Te gelijk bestelde hij wape nen en krijgsvoorraad in Peru, welke bestel lingen echter niet uitgevoerd konden worden, dewijl de stoomschepen in handen der op standelingen waren. De president liet te Santiago rondom zijn paleis en de ministerién batterijen opwerpen. Te Coquimbo zijn twee duizend opstandelingen geland en door de bevolking met geestdrift ontvangen. In later nabij die stad geleverde gevechten behielden zij de overhand vooral doordien twee regi menten van Balmaceda's zijde tot die der opstandelingen overliepen. Ook op andere plaatsen had zoodanige desertie in grooten getale plaats, o. a. te Valdivia in zuidelijk Chili, dat door de opstandelingen bezet werd. Volgens berichten uit Oporto, nam de regeering gestrenge maatregelen tegen per sonen, die bij het bezoeken van gevangenen, welke in afwachting waren van het proces over de onlusten, oproerige kreten slaakten of rondstrooiden, dat alle rebellen zouden worden doodgeschoten. De krijgsraad vangt zijne zittingen aan in de volgende week. Naar uit Soeakim gemeld wordt, heeft het Engelsch-Egyptische expeditiekorps Tokar ge nomen. DÜITSCHIAHD. Berichten uit Zanzibar melden dat een ernstig treffen heeft plaats gehad tusschen de troepen van majoor Wissmann en de stammen van Kilimandjaro, waarin aan beide zijden ernstige verliezen zijn geleden. Wiss- man zou naar de kust terugkeeren. ITALIË. Den 15n dezer hebben er, ten gevolge van dubbele verkiezingen, drie nieuwe verkiezingen voor de Kamer plaats gehad: te Modena, te Massa en te Ascoli-Piceno. In twee der distric ten zijn socialisten gekozen (een dezer is de prins Odescalchi) en in het derde district was de uitverkorene een oud-afgevaardigde van de uiterste linkerzijde, die by de algemeene verkiezingen te Milaan was uitgevallen. De bladen der oppositie schrijven dezen uitslag toe aan den ongunstigen indi uk, dien de samenstelling van het Kabinet-Rudini ge maakt had. De minister van marine, de admiraal San Bon, zal, naar gemeld wordt, de volgende bezuinigingeu invoerenVermindering van het effectief der equipages met 500 man, inkrimping van den kustdienst, het aanhouden van den bouw van nieuwe schepen, wijzi gingen in den dienst van het eskader, buiten gebruik stellen van die schepen, welke men niet bepaald noodig heeft. S P A H J E. De regeering heeft besloten, ter gelegenheid van het viei de eeuwfeest der ontdekking van Amerika door Christophorus Columbus eene wereldtentoonstelling te houden te Madrid, die den 12n September zou geopend worden. Deze tentoonstelling zal alles omvatten, wat tot de oudheidkunde en de geschiedenis van Amerika behoort, de vorderingen der be schaving bij de verschillende volken van Amerika, betrekkingen en handel met andere werelddeelen enz. De regeering noodigt alle vereenigingen, genootschappen en personen, die in het bezit zijn van desbetreffende voorwerpen en documenten, uit, deze tijdelijk voor het doel af te staan, teneinde de tentoonstel ling zoo uitgebieid en volledig mogelijk te doen zijn. De tentoonstelling valt samen met het negende Amerikaansche congres in het klooster Santa Maria de la Rubida, in de na bijheid der stad Huelva gelegen. Luisterrijke feesten zullen gegeven worden te Madrid, Palos en Huelva. B U L G A K IJ E. De verkiezingen \an 21 leden der Sobranje zij n alle ten gunste der regeering uitgevallen. De minister van financien Deltchefï werd te Sofia gekozen. Voor eenige dagen werd gemeld, dat te Sofia eene samenzwering was ontdekt tegen het leven van vorst Ferdinand en eenige zijner ministers. Dit gerucht is werkelijk te Sofia in omloop geweest en heeft aanleiding gegeven tot een gei echtelijk onderzoek. De uitslag daarvan is geweest, dat een Bulgaar, die door twee zijner kameraden was mishandeld, hen uit wraak bij de politie had beschuldigd. De twee beschuldigden zijn terstond op vrije voeten gesteld, maar de aanbrenger zal nu wegens zijne ongegronde beschuldiging terechtstaan. De regeering heeft Dinsdag aan de Porte een memorandum gezonden in antwoord op de Russische nota betreffende de in Bulgarije gevestigde nihilisten. De Bulgaarsche regee ring zegt, dat na een onderzoek twee nihilisten over de grenzen werden gezet; de andeie, wier namen werden opgegeven, heeft zij niet kunnen vinden. Wel echter was bekend dat eenigen hunner vroeger, op aanbeveling van den Russisc'iun generaal Kaulbars ofvanRussï- sche consuls, tot ambten in Bulgarije en Rumel.e waren benoemd. Verder noemt het memorandum eenige Bulgaarsche onruststo kers die, na herhaaldelijk beproefd te hebben onlusten in het vorstendom te verwekken, in Rusland dienst hebben kunnen nemen en daar zelfs gedecoreerd zijn. EGYPTE. De staatsrekening over het afgeloopen jaar wijst een overschot aan van 599,000 p. st. De inkomsten in 1890 oveitroffen die van alle vorige jaren. De Fransche zaakgelastigde, Daubigny, heeft Dinsdag officieel geprotesteeid tegen de maat regelen, welke genomen zijn ten aanzien der inlandsche rechtbanken, als zijnde dit een nieuw ingrijpen van Engeland in het binnen- landsch bestuur van Egypte. ZUIO-AERIKA. Namens^ het hoofdbestuur"van den Zuid- afrikaanschen taalbond is tot »alle voorstan ders der Hollandsche taal in Zuid-Afrika" eene oproeping gericht, om, overal waar het slechts eenigszins doenlijk is, afdeelingen van den bond op te richten. Van de afdeelingen wordt verwacht, dat zij door het houden van vergaderingen en voorlezingen, het oprichten van leesgezelschappen en de verspreiding van lectuur, door het hoofdbestuur verschaft of aanbevolen, als anderszins de kennis der Hollandsche taal zullen zoeken te bevorderen. Ook het oprichten van een zanggezelschap, waartoe de »Nederlandsche Koorvereeniging" zeer geschikte Hollandsche koorstukken ver schaft, kan, naar de meening van het hoofd bestuur, zeer ter bevordering der goede uaak strekken. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat de ongerustheid afneemt. De regeering heeft voorzorgen genomen; de troepen zijn onder de wapenen en des nachts rijden er cavalerie- patrouilles. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 18 Februari. In de lieden gehouden vergadering werd in de eeiste plaats het inkomen der kroon goedgekeurd en daarna ving het debat aan over de verschillende hoofdstukken der staats- hegrootmg voor 1891. Bij hoofdstuk II (hooge collegien) werd door den heer Verheijen gewezen op de wen- schelijkheid der instelling eener nieuwe orde, welke hij gaarne met den naam van Oranje orde zag gedoopt; voorts veizocht hij de regeering het daarheen te leiden, dat de medailles voor menschlievende daden voortaan ook gedragen mogen worden. SIIEDAMS BOÜIIulT. Aboknkmkntsprijs, per kwartaal 1.85. Jfranco per post, door het gelieele Rijk 2.50. Afzondei hjke nommers...-0.I0. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels inet inbegrip van eene Courantf] 1.10. Iedere gewone regel meei- O 1 Oriemaai. geplaatst woidt tegen tweemaal betekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1