Gemengde Berichten. FEB TELEGRAAF Post en Teiegraphie. onmiddellijk heengezonden. De dienstbode, een 19-jarig meisje uit Tiel afkomstig, en ongeveer l'/s maand bij den bestolene ge diend hebbende, werd spoedig, na de gedane aangifte van den diefstal, aan het politie bureau ontboden, en vertoeft daar op heden nog, aangezien hare verklaringen niet vol gens de waarheid zijn en men door het een en ander aan hare onschuld twijfelt. Het onderzoek wordt verder met ijver voortgezet. (j\r. JB. Ct.) Men schrijft uit Arnhem aan de M. 22. Ct. Naar wij vernemen, zijn er alhier valsche bankbiljetten van f 100 uitgegeven. Deze moeten goed zijn nagemaakt en van de echte niet gemakkelijk kunnen worden onder scheiden. Onder de nagemaakte is er een aangetroffengemerkt B. L. 1935, (get.) Mees en Quack. Aan de ommezijde staat echter, in plaats van Staatsblad, Staatsblab, In de Zuiderzee is nog veel ijs. Maandag avond stoomde de eerste schroefboot van Muiden jnaar Amsterdam nog door 2 a 2!/2 palm dik ijs, terwijl de visscherlieden nog op de vlakte aan het visschen waren, en Woensdagmorgen zijn te Muiden drie schepen van Amersfoort bij den wal langs aangeko men. Van Pampus tot aan de Oranjesluizen zit nog zoogoed als éen ijsveld, waarin hier en daar scheuren zijn. Het ijs is drijvende, doch het zal nogal moeite en gevaar op leveren om het te breken. De Hoornsche, Enkhuizer en Harlinger booten hebben Dinsdag getracht te varen, doch zijn wegens het vele en zware ijs onver- richterzake teruggekeerd. Dezer dagen is te Stavoren bij het afgraven van een oud stadsbolwerk een gouden munt stuk gevonden, dat gebleken is te zijn een gouden kroon van keizer Lodewijk IV van Duitschland, die van 1328 .tot 1347 regeerde. Hij was gehuwd met de gravin Margaretha van Henegouwen, en zijne beslissing ten bate van zijne gemalin, in zake de erfopvolging in het graafschap Holland, heeft de verdeeld heden tusschen de Hoekschen en Kabeljauw- schen doen ontstaan. De voorzijde der munt geeft den keizer op zijnen troon te zien, met den degen in de rechterhand, en met de linker het Duitsche keizerswapen vasthoudende, en heeft tot omschrift met de gewone bekor tingen ludovicus Zei Gratia Bomanorum Imperator. De keerzijde vertoont het wapen, met het omschrift evenzeer met de gewone bekortingen Christus vindtChristus regnat, Christus imperat. Er staat geen jaartal op; munten van dien tijd hebben dit nog niet. Door tusschenkomst van mr. J. Dirks, voor zitter van het sFriesch Genootschap", aan wien ook bovenstaande inlichting is te danken, is het muntstuk van de vinders overgenomen en< aangekocht voor het penningkabinet van het nFriesch Genootschap". Behalve de Romeinsche villa van Herken- bergh, werden indertijd, naar men ons meldt, ook nog te Meersen de overblijfsels gevonden eener andere Romeinsche villa, en wel ter plaatse genaamd* de, Putsteegh. Men wil beweren, dat Meersen, tijdens de Romeinsche overheersching, een tempel beeft bezeten, gewijd aan den god des oorlogs Mars, en dat het daaraan ook zijn naam ontleend heeft. De naam van,dit dorp-komt-het eerstin, de-geschiedenis voor in^het jaar 847,/tijdfens de verdeelingrvan- het' rijk van Lodewijk»den Goede. Men schreef toen Marma en Marsana. Men-.koestert grobte .verwachtingen'voor de wettenschap van de in het voorjaar hier te verrichten' opgravingen, s, (2Y. It. Ct.) T~T -t M>J Een knaapje, datbrievenbestellertje speelde,; nkHfe'eenip^je-htidè^nÖnfebrievfinïvahTsijn moeder en bezorgde dit hij de buren aan huis. Daargelaten of dit jongetje al of niet bestaan heeft, is het in elk geval een gees tige persiflage op het uitgeven van nagelaten intieme brieven van een beroemd man. Rotterdam. Gisteren had een 6-jarig knaapje, dat aan den Schiedamschen Singel, terwijl de tram reeds nabij was nog wilde overloopen het ongeluk te vallen, waardoor het overreden werdniettegenstaande de koetsier onmiddellijk remde. Naar het zieken huis vervoerd, bleek toen het daar aankwam dat het reeds overleden was. Den Haag. Op korten afstand van het Hollandsche spoorwegstation alhier derail leerde gisterochtend de locomotief en tender van een van Amsterdam komenden goederen trein. Daar de wisselstand goed was, is de oorzaak van dit ongeval vooralsnog onbekend. Waarschijnlijk moet het worden toegeschre ven aan het hevig stampen der machine, die daardoor uit de rails sprong. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Hellevoetslnig. Den 26n zal de heer W. F. Tak van Schiedam optreden als spreker te Nieuw-Helvoet. Kiezers en niet-kiezers van alle richtingen worden tot deze bijeen komst toegelaten. Er zal gelegenheid zijn tot debat. Zwolle. Tot lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdislrict Oldenzaal is gekozen de heer J. M. baron van Voorst tot Voorst, met 740 van de 748 uitgebrachte stemmen. Het getal kiezers bedraagt p. m. 1350, Generaal Booth is op het oogenblik te Stock holm. Zijne ontvangst door de bevolking was bui- tengewoon hartelijk. De ruime Emmanuel-kerk werd hem afgestaan om zijne sociale plannen te verklaren. Prinsen van den bloede, Kabinets ministers, leden der hooge aristocratie, enz. waren gekomen om hem te hooren. De geestdrift was groot, de belangstelling algemeen. In de gisteren te Berlijn gehouden zitting van het geneeskundig genootschap heeft de hoogleeraar Fiankel medegedeeld, dat in zijne cliniek in zes gevallen nieuwe zachtaardige middelen tegen strot- tenhoofdtering toegepast zijn en verrassende uit komsten hebben gegeven, zonder dat er koorts en plaatselijke ontsteking zijn waargenomen. Saddler, de man die vaa den jongsten sWhite- chapeimoord" wordt verdacht, wordt beschreven als een smerig stoker, van de vuilste soort, met zwart gezichten handen en een borsteiigen baard. Hij erkend Francis Cole gekend en den avond vóór den moord gesproken te hebben, maar hij ontkent alle schuld aan de misdaad. Het bloed, waarmee zijn kieederen bevlekt waren, was, naar hij ver klaart, gevloeid uit een wond aan het hoofd, welke hem dien avond door onbekende aanvallers was toegebracht. Er zijn verscheidene omstandigheden, die plei- t ten tegen de veronderstelling, dat hij de schuldige is. Hij werd zeer korten tijd na de misdaad aan gehouden op een plek vrij ver van de plaats van den moord (de politie hield hem staande om zijn bebloede kleederen, maar liet hem weer loopen) en voorts had hij zware hooge laarzen aan, waar mee iemand onmogelijk snel en zonder gedruisch kan vluchten. De politie is dan ook nog niet van zijn schuld overtuigd, en evenmin is zij overtuigd, 1 dat deze misdaad weer een moord van Jack tbe Ripper zou zijn. Het afsnijden van den hals is thans zeer ruw geschied en niet zoo behendig als bij de' vroegere moorden. Een voerman, Friday genaamd, die deyermoorde even vóór de misdaad gepleegd moet zijn met een man zag' praten, gaf een'beschrijving van dien man, welké niet met Saddler's uiterlijk overeen- komt. De Londensche politieheeft; als gewoonlijk na een in Whitechapel gepleegden moord, weder verscheidene brieven ontvangen, onderteekend Jack the Ripper/'In een daarvan bericht sJack", dat hij nog vijf moorden te Londen moet plegen, maar dat hij die nu in een andere wijk dan Whitechapel beginnen zal, en in een anderen schrijft hij, dat hij nu een dikke oude vrouw op het oog heeft. Te Parijs is gedurende dezen winter veel gegeven tot leniging van den nood der behoefti- gen. Volgens de opgaven, welke nu worden medegedeeld, is alleen door particulieren voor dit doel aan de «Assistance publique" gegeven in December 52,270 frs. en in Januari 251,305 frs. Daarbij ontving de journalistenkring, die ook een inschrijving opende, nog 523,500 frs. Indien men daarbij voegt de aanzienlijke waarde van hetgeen bovendien nog aan verschillende goederen is gegeven, dan komt het rapport tot de slotsom, dat alleen van particuliere zijde in twee maanden 1,200,000 frs. voor de behoeftigen is afgezonderd. Bij het openen van de brandkasten van den ge» luchten Parijschen bankier Macé of Berneau zijn de rechterlijke ambtenaren, de curator en de andere aanwezigen niet weinig verrast. Men meende niet anders of beide zouden ledig gevonden worden. Maar toen een paar srneden, na drie kwartier werken want het letterslot was een raadsel, welks oplossing niet te vinden was de kast op het kantoor van den bankier hadden opengebroken, vond men daarin 500,000 francs aan goud en bankpapier. De oplossing van het geheim der sluiting van de andere brandkast ten kantore van het «Crédit Lyonnais" vond men ook er bij, en toen de?e opengesloten werd, lag daarin ongeveer een millioen aan obli gation en ander geldspapier. Ten slotte blijkt, dat Berneau wat er nog over was gelijk heeft gedeeld: 11/2 millioen voor zijn 17,000 cliënten en 1 Va millioen voor hem zeiven. ïGuede rekeningen maken goede vrienden", merkt Petit Journal daarbij aan. Dezer dagen verscheen voor de rechtbank te Parijs een baker. Mevrouw Dubossel had twee maanden geleden een baker noodig en gaf de godspenning aan Augustine Leroux, een groote en flink uitziende vrouw, die de beste getuigenissen had. Nooit had mevrouw Dubossel zulk een han dige baker. Het kind was zeer lastig, maar zij wist -er voortreffelijk mede om te gaan, veel beter dan de moeder zelve, gelijk deze getuigde. Doch ver leden week stormde Azüs, de kamenier, doodelijk verschrikt des avonds het salon binnen. De baker had haar een liefdesverklaring gedaande baker was een man! De politie werd geroepen en ds baker naar de gevangenis gebracht. Augustine heette Auguste. Hij had gestudeerd, was bachelier-ès-lettres en was ondermeester geweest. Later werd hij ver- nisser van poppenkoppen in een speelgoedfabriek. Dit leverde echter weinig op en daar hij eenige kennis had van de geneeskunst, veel van kinderen hield en een blomzoet, baardeloos gelaat had, werd hij baker. Als hij geen dienst had werd bij weer man en gaf hij onderricht in het rijden op een tweewieler. August Leroux werd ontslagen met een een voudige berisping en ongelukkig genoeg zijn de eenigen, die gestraft worden, dus de on gelukkige moeders, die hem ais baker gehad heb ben, en getuigenis moesten afleggen. Men lacht in Parijs nog over het geval. De verklaring van keizer Wilhelm omtrent de onmogelijkheid van een Europeeschen oorlog in verband met de uitvinding van het rookloos bus kruit, welke het eerst door de Saale-Zeilung werd. -medegedeeld en nogal opzien verwekte, blijkt werkelijk door den keizer geuit te zijn maar met het doel, een ontrouwen bediende in den val te laten loopen. Hij verdacht dien man en nog andere paleisbe dienden van toevallig opgevangen gezegdeu over te brengen aan dagblad-redactiën, en om te onder zoeken of zijn vermoeden juist was, vlocht hij de genoemde zonderlinge verklaring in een gesprek met een hofdignitaris juist op een oogenblik, dat de verdachte bediende in het vertrek was. Den volgenden dag werd zijn gezegde door de Saale- Zeilung medegedeeld en dienzelfden avond zat de bediende in de gevangenis. Er is nu een onderzoek ingesteld tegen ver scheidene paleisbedienden, die van dergelijk mis bruik van vertrouwen verdacht worden. Ook dag bladschrijvers zijn in de zaak betrokken en tegen de Saale-Zeilung is een gerechtelijke vervolging ingesteld. Op verschillende plaatsen in Duitschland heeft een sneeuwstorm gewoed, onder andere te Ham burg en te Augsburg. Op de spoorlijnen naar Kobbelbude en naar Soldau was wegens de opge hoopte sneeuw het verkeer gestaakt. In den Harz is zooveel sneeuw gevallen, dat er tusschen ver scheiden plaatsen zeer hinderlijke storingen in het verkeer ontstonden. De vorige hertog van Bedford, die ge'ast had zijn lijk te verbranden, blijkt ook bepaald te heb ben, dat al zijne persoonlijke zaken door het vuur moesten worden verteerd. In de vorige week is daarmede een begin gemaakt, door eene menigte kisten te verbranden. Tot verbazing van het per soneel, daarmede belast, bleken de kisten niets anders dan gala-kleedingstukken, met gouddraad geborduurde pantoffels, enz. enz. te bevatten. Ook doozen, schrijflessenaars, stokken met gouden knoppen enz., waren bij de vleet aanwezig Naar men zegt, zou de jongste zoon des hertogs, die bij de vernieling tegenwoordig was, nog een stok met gouden knop en edelgesteenten bezet, door zijnen vader van een der soevereinen van Europa ten geschenke ontvangen, uit de vlammen heb ben gered. Het gerucht loopt nu, dat deze week ook de rijtuigen zullen worden verbrand en de paarden zullen worden doodgeschoten. De Pall Mali Gazelle hoopt, dat de familie dit zal tegenspreken. Als de vorige hertog niet krankzinnig was, had het er toch heel »eel van. Op 72 jarigen leeftijd is op zijn buiten te Cöte-Saint-André (Isère) de bekende schilder Jongkind oveileden. In 1845 opende Jongkind de rij zijner gioote stukken met een gezicht op de haven van Honfleur, maar daarna legde luj zich vooral toe op het schilderen van zeegezichten en landschappen in Nederland. Jongkinds stukken, waarin hij verschillende gezichten uit de omstre ken van Doidrecht en Rotteidam weergaf, wer den door vele vermogende Fransche kunstlief hebbers zeer op prijs gesteld. "Volgens het Fremdenblatt zal op liet den In Mei te -Veenen te houden wereldpostcongres de opneming van China, de Transvaal, de Oranje- Vrijstaat en de Australische koloniën in de wereld-unie plaats hebben. Uit het verslag der speelbank te Monaco over 1890 blijkt, dat 32 pCt. zuivere winst is behaald, en dat, na aftrek van noodzakelijke onkosten, de spelers 60 millioen francs hebben verloren. Het kapitaal der bank bedraagt 300 millioen francs. 87 personen brachten zich om het leven ten gevolge van dit spel! DE Bi HAAG, 19 Februari. Eerste Kamer. Hoofdstuk binnenlandsche zaken is aangenomen. De minister weigerde bepaald het voorstel om lijkverbranding toe te laten. De heer Van Gennep protesteerde daartegen en meende dat de minister aan den leiband liep der katholieken, wier hoofd crematie be schouwt als een uitbroeisel der vrijmetsela ren. De heer De Bruyn vond dit een onge paste uitlating. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 20 Februari a.s., des morgens te 6 uren. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York, bestaat door middel van het stoomschip Obdam. De laatste buslichting aan het postkan toor te Rotterdam is bepaald op den 2i n Februari a.s., des morgens te 10.30 uren. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3