SPANJE. De Qaceta zal de volgende week het -decreet bekendmaken, waarbij de datum en de voorwaarden worden vastgesteld voor de conversie der schuld van Cuba, welke begin Maart zal plaats hebben. GRIEKENLAND. De Kamer van afgevaardigden heeft de verkiezing van negen vertegenwoordigers der provinciën Atiika en Leontia, aanhangers van den minister Tricoupix, ongeldig verklaard. A M E B I K A. Het stoffelijk overschot van generaal Sher man zal heden met groote plechtigheid ter aarde worden besteld. Het lijk zal per spoor van New-York naar St. Louis worden ver zonden. Van Shermans woning tot het station wordt de lijkkist begeleid door een stoet, die geopend wordt door president Harrisson, den vice-president Morton, de gewezen presidenten Hayes en Cleveland, de leden van Kamer en Senaat en 10,000 manschappen van het leger en de militie. Dit Lima wordt gemeld, dat, blijkens be richt uit Chili, de regeeringstroepen te Iquique geheel en al geslagen zijn. De opstandelin gen, die sterk genoeg zijn om de orde te kunnen handhaven, zijn naar Valparaiso op gerukt. Binncnlandsehe Berichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 Februari. Tot rapporteurs over de stedenwet werden benoemd de heeren Kappeyne van de Cop- pello, Rengers, Van Royen, Van Gennep en Vening Meinesz. Bij het voortgezet debat over hei hoofdstuk binnenlandschc zaken verdedigde de minister, de lieer De Savornin Lokman, de nieuwe schoolwet, als een middel om het onderwijs meer tot zijn recht te doen komen. De regee ring moet gelegenheid geven goed en gemak kelijk onderwijs te krijgen. Maar de roeping der ouders is voor de opvoeding te zorgen. Dwang tot onderwijs moet niet van de re geering uitgaan. Herhalings-onderwijs wil hij gaarne bevorderen. De minister hield vol dat een voorstel tot wijziging der begrafeniswet, in den zin van lijkverbranding, niet van hem te wachten is, omdat hij dan de deur zou openzetten voor aigemeene crematie en breken zou met de traditie van het begraven, wat niet van deze regeering is te wachten. Laten de liberalen dit doen. Hoofdstuk V is daarna aangenomen. Voor de aanneming van hoofdstuk V kwam de heer Van Gennep op tegen de weigering om de lijkverbranding toe te laten en meende hij dat de minister aan den leiband liep der katholieken, daar de paus de crematie, als een uitvloeisel der vrij metselaren, veroordeelde. De heer De Bruyn protesteerde tegen dien scherpen toon en tegen die uitlating zelve, en wees er op dat de katholieken de crematie nalaten uit eerbied voor de nagedachtenis van de dooden. Bij hoofdstuk marine critiseerde de heer Van Alphen in vele opzichten het beleid van den minister; hij zou tegen het hoofdstuk stemmen. Be heer Prins critiseerde de contracten roet de koninklijke fabriek te Amsterdam, als eene ongemotiveerde welwillendheid. Morgen is de minister aan het woord. SCHIEDAM, 20 Februari 1881. H.M. de Koningin-Regentes zal aanstaanden Maandag de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en corps in bijzonder gehoor ontvangen. De afgevaardigden zouden vervol gens aan eenen maaltijd ten Hove vereenigd worden. Door den commissaris des Konings in deze prosincie is tot secretaris voor de lichting der nationale militie van dit jaar benoemd bij den militieraad in het 2e district mr. H. Vaillant, te Rotterdam. De laatste mail uit Paramaribo bevat nog geen bijzonderheden omtrent het conflict, dat tusschen den gouverneur ,,:s den procureur- generaal moet ziju uitgebroken. Wel geeft de correspondent van het Vad. inlichtingen over de zaak, die aanleiding moet geweest zijn tot het conflict. Hij meldt daarvan, dat sedert het optreden van mr. Kalff als pro cureur-generaal de gevangenen buiten de ge vangenis op gezag van de opzichters alleen en voor het minste delict afgeranseld worden, terwijl de wet op de gevangenissen het opleg gen van lijfstraf alleen in uiterste gevallen, en dan niet anders dan in tegenwoordigheid van de commissie van toezicht, binnen de gevangenis toelaat. ^Herhaaldelijk en dagen achtereen kon men in de maanden Nov. en Dcc. gestraften op het Gouvernementsplein werkzaam, telkens zien afranselen, als ze maar niet hard genoeg liepen of werkten, altijd naar het oordeel van den overgestelden opzichter. Men waarschuwde om daarmede op te houden, doch 't schijnt in deze kolonie juist ■eene aanmoediging bij het bestuur te zijn om dan zulke wenken niet op te volgen. Althans men ging voort met het ranselen der gestraften, waarvan de meeste B.-I. koelies waren, totdat op een goeden morgen voor de woning van den Engelschen consul een tal van koelies zoodanig werden afgeranseld, dat de heer W. 'tzijn plicht achtte om zich daarover bij den gouverneur te beklagen. Ongelukkig was 't niet deze grief alleen, die den heer W. op bet harte lag. De consul had reeds vroeger bij den gouverneur aangedron gen om de benoemingen van directeurs en plantage-opzichters tot buitengewoon politie agent in te trekken, doch zonder gevolg. In het belang der planters had de heer Kalff eenige maanden geleden, door tusschenkomst der verschillende districts-cornmïssaiïssen, dezen uitgenoodigd zich tot buitengewonen politieagent te doen benoemen. Het doel, met deze benoeming te bereiken, was, naar 's heeren KalfFs meening, dat voortaan geen koelies, die hun patroons op een eenzaam plekje zonder getuigen zouden slaan, daarvan, zooals een paar malen al plaats had, vrij zouden komen. De rechter zou dan voortaan op den ambtseed van den buitengewonen agent van politie kun nen recht doen. De heer Kalff had ontegen zeglijk iets goeds voor met deze circulaire, doch zag daarbij over het hoofd het misbruik, dat van eene dergelijke bevoegdheid niet-conscien- tieuse mensehen zouden kunnen maken. Gelukkig wilden slechts vijf planters zich tot politie-beambten doen benoemen. Niettemin stond de Engelsche consul er op, dat de benoe mingen moesten worden ingetrokken. De gouverneur weigerde en toen hy den consul telkens belet gaf, wanneer deze hem om audiëntie vroeg om de zaken in der minne af te doen, besloot mr. W. eindelijk zijne regee- riDg met deze zaken in kennis te stellen, en ook met de onverantwoordelijke benoemingen van den postdirecteur tot districts-commissaris van Saramacca en van die van den cipier op het fort Nieuw-Amsterdam tot districts-com missaris over Boven-Para en Suriname". Het thans bij de Tweede Kamer aanhan gige wetsontwerp tot herziening der aige meene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen heeft aan de Kamer van Koop handel te Zwolle aanleiding gegeven hare stem te voegen by die van zooveel andere Kamers van koophandel en tot verwerping van het ontwerp te adviseeren. Waar reeds zoo lang en zoo herhaaldelijk geklaagd werd over de patentwet, daar kan het volgens de Kamer niet anders dan af keuring verdienen, dat door dit ontwerp de patentbelasting niet alleen bestendigd zou worden, doch dat zij, door haar tevens tot eene gemeentelijke belasting te maken, zoo danig vastgeweven zou worden in ons be lastingstelsel, dat er van hare afschaffing of verbetering voor langen tijd niets meer te hopen zou zijn, terwijl daarenboven nog de opcenten van 28 tot 30 zouden kunnen wor- den opgevoerdVoorts gelden hare bezwaren ook het aan de gemeente toe te kennen recht om twee nieuwe offers van handel en nijverheid te vorderen in den vorm van een bedrijfsbelasting en in dien van een belasting op den verkoop in het klein van tabak, siga ren en dranken. De door de regeering daar voor aangevoerde redenen zijn volgens de Kamer niet van dien aard, dat zij den nieuwen druk zouden rechtvaardigen die daardoor op den kleinhandel zou worden uitgeoefend. ZwOt.) Uit Sassenheim zal een adres, voorzien van ruim honderd handleekeningen van be langhebbenden bij bloementeelt, land- en tuinbouwaan de Tweede Kamer worden gezonden, gelijkluidend aan dat van mr. H. Ph. de Kanter c. s. en bevattende het ver zoek, om door een uitspraak der Kamer bij de regeering aan te dringen op zoodanige wijziging van de wet op de jacht en vis- scherij, dat de kunstmatige bescherming van den wildstand en daarmede van het jacht vermaak een einde neme en het wild, over eenkomstig de bepaling van artt. 626 en 641 B. W., kome onder het gemeene recht en de bescherming daarvan gelijk sta met die van andere eigendommenterwijl tevens ten dringendste wordt aanbevolen, om, ter inkrimping van de schade, dooi- den land en tuinbouw van heerlijke jachtreehten te lijden, ue afkoopbaarsteliing daarvan te ver gemakkelijken, Naar de Armt. Ct. verneemt, is bet van Arnhem uitgaande adres, dat aan de Tweede Kamer gericht zal worden met betrekking tot het heffen van legesgelden van pensioenen van officieren, reeds door 230 belanghebben den geteekend. De Fransche regeering heeft benoemd: tot officier van openbaar onderwijs jhr. mr. R. A. Klerck, te 's-Gravenhage, voorzitter van »1'Alliance Franpaise", en baron Snouc- kaert van Schauburg, kamerheer van wijlen Z.' M. den Koning; tot nOfficier d'Aca démie" de heeren Hofman, ondervoorzitter van de nAlliance Franjaise", te 's-Graven hage, Onnen, kapitein van den generalen staf, en Brun, predikant bij de Waalsche gemeente te Amsterdam. Te 's-Gravenhage confereerden Woensdag, op uitnoodiging van den R. v. T. op de spoorwegdiensten, de afgevaardigden der Nederlandsche spoorwegmaatschappijen ter behandeling van eene ontworpen nieuwe regeling van de middelen, die tot het ver- leenen van hulp bij spoorwegongelukken op de stations en in de treinen aanwezig be- hooren te zijn, alsmede van eene regeling voor de uitoefening van het toezicht op die middelen door deskundigen, welke mede ter vergadering tegenwoordig waren. 'Avondpost De belangrijke wyzigingen in den loop der goederentreinen op de voormalige Ned. Rijn spoorweglij nen zullen, wegens de thans heer- schende drukte bij de exploitatie-maatschappij, in plaats van met 1 Maart, den 15n daarop volgend worden ingevoerd. De commissaris des Konings in Limburg heeft de noodige maatregelen genomen tegen de verspreiding van het mond- en klauwzeer, dat onder het vee van een landbouwer, nabij de Nederlandsche grens, is uitgebroken. Naar bericht wordt, hebben de pakhuis- meesteren het planby de te "Vlissingen bestaande petroleumtank nog een of meerdere te bouwen. Het vervoer der petroleum wan Vlissingen naar Duitschland is dan ook voort durend zeer levendig. De Forirechtsche Courant maakt melding van een controle-stel voor nachtwaker, uit gedacht door den heer G. S. C. C. Nabel, huismeester in het geneesk. krankzinnigen gesticht aldaar, en door de firma A. C. Zoet hout Zn. vervaardigd. Met gerustheid durft zij verzekeren, dat het onmogelijk is dat de wakers met dit toestel bedrog plegen, daar het ontwijfelbaar zeker het tijdstip aangeeft, waarop de waker met eene pen in de daar toe bestemde opening beeft gestoken. Tot dusver kenden wij alleen de zoogenaamde electrisclie controleurs, die wel aan hun doel beantwoorden, maar wegens den hoogen prijs slechts weinig toepassing vonden, en de draag bare contróle-uurwerken, waarin op het ver langde oogenblik net een sleuteltje geprikt werd, maar die in menig opzicht den waker als het ware tot bedrog uitlokten. Het leidt dan ook geen twijfel of het nieuwe toestel voorziet in alle opzichten aan eene lang ge voelde behoefte, en zal gemakkelijk zijn weg in de maatschappij vinden. Uit Dordrecht meldt men Evenals de oude, schilderachtige geveltjes alhier meer en meer verdwijnen, zoo wordt ook nu en dan van de hand gedaan wat er in .de "huizen zelf nog ouds overbleef, al spreekt daaruit de kunstzin en de kunst vaardigheid onzer voorvaderen. Zoo is dezer dagen uit een der oudste huizen, »In den Rozijnkorf" genaamd, waarin sedert onheug lijke tijden een drogistwinkel-gehouden wordt, een goudlederen behang verkocht met een uitmuntend geschilderd plafond. Dit laatste dagteekent van het jaar 1686 en is van de hand van Terwesten, den schilder van de voor eenige jaren aan den dag gekomen plafonds van het Trippenhuis te Amsterdam. Kooper is de heer J. Schotel Jkzn,, anti quaar alhier. Vermoedelijk zal een en ander weder den weg opgaan naar het buitenland. De naweeën der langdurige vorst doen zich te Amsterdam zeer gevoelen bij de waterleiding. De gevolgen zijn zelfs van dien aard, dat ongeveer het geheele buizennet belangrijke vernieuwingen zal moeten onder gaan, Bijna bij elke kraan, die wordt ge opend, moet blijken, dat de buis lek is geworden, en ontstaat er een overstrooming, waardoor bier en daar groote gaten in den grond worden gespoeld. Zoo is thans in de Mozes- en Aaronsstraat bij den Dam een groote kuil ontstaan van minstens 2 meter diepte, waarin een zware steenen muur aan het licht is gekomen, volgens de overlevering een oud gewelf, uit den tyd toen in deze buurt een klooster stond. Eén ding althans heeft de strenge koude met nadruk voorgeschreven voor de toekomst De buizen, die thans slechts ter diepte van 0.6 meter in den grond liggen, zullen voor taan op minstens 1 meter worden gelegd, om zeker te zijn, dat zy bij langdurige strenge vorst niet stukvriezen. Door de politie te Amsterdam werd Donder dag een bende dieven aangehouden, zijnde vijf jongens van 16 tot 20 jaar, die zich bij ver schillende winkeliers bij insluiping hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een kistje sigaren, schoenen en een groot aantal andere goederen. Zij zullen aan de justitie worden overgeleverd. Te Klijndijk, gem. Odoorn, is een kind van den arbeider J. Veuema, terwijl de moeder zich even verwijderd had, uit den kinderstoel en voorover in het vuur gevallen. Het is den volgenden dag, ten gevolge van de bekomen brandwonden, overleden. Het komt meermalen in de Drer.uche dorpen .voor, dat de inwonende jongeling,.chap

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2