Gemengde Berichten. 1?ER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. V s s c fi e r ij. Armenzorg. niet kan gedoogen dat iemand nit eene andere plaats omgang zoekt te hebben met een meisje uit hun dorp. Zondag jl. had dit weder treurige gevolgen te Noordsleen. Een onder wijzer uit Zweeio -was uit met een Noord- sleener meisje. Het paartje werd lastig ge vallen, hetwelk de woede van den onderwijzer opwekte en hem de onberaden daad deed begaan om een der plagers met een revolver in het been te schieten. Botterdam. Door de werklieden der gemeente is een begin gemaakt met het bouwen van een wachtlokaal voor bootwerkers enz., aan het einde van de Boompjes, nabij de monding van de Leuvebaven. Het gebouw zal worden opgetrokken van hout en steen, koepelvormig, terwijl er van binnen de noodige banken, tafels en buffet zullen worden geplaatst. Tevens zullen er in het lokaal eenige kantoren worden ge maakt, om aan bazen en werkgevers de ge legenheid te geven, hun werkvolk uit te betaleu. Met kracht zal aan het gebouw gewerkt worden, opdat het spoedig io gebruik kunne worden genomen. (JV. 21. Ct.) 'g-Gravcnliage. H. M. de Koningin- Regentes heeft uit de portefeuille der wer kende leden van Pulchri aangekocht de volgende teekeningen: stilleven, van mej. Hermina van der Haas, molen, van J. G. Vogel, en het strand te Scheveningen in Januari '91, van Mesdag. 's-Gravenhage. Prins Hendrik XXIV von Reuss, die sedert Zaterdag hier vertoefde, en Woensdag jl. op het Diligentia-concert een zijner compositiën dirigeerde, heeft gister ochtend de residentie verlaten en zich met hetzelfde doel naar Rotterdam begeven. leiden. Be vrijzinnige kiesvereeniging alhier zal op "Woensdag 25 dezer eene ver gadering houden ter bespreking van de vaccine- wet, in te leiden door prof. dr. S. S. Rosen- stein. Gouda. Zondag jl. is het 50-jarig bestaan van het Israël ietisch oude-mannen- en vrou wenhuis alhier feestelijk gevierd. De voorzitter, de heer E. S. Cats, opende de bijeenkomst met een korte rede, waarna de secretaris, de heer S. W. van Buuren Nz., vele bijzonderheden omtrent deze inrichting mededeelde. Daarna kwamen aan het woord dr. B. L. Bitter, opper-rabbijn te Rotterdam M. E. Mouasch, voorzitter der Israël, gemeente, en ten slotte mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, burgemeester van Gouda, die ook namens de aanwezige wethouders, de heeren H. W. G. Koning en J. M. Noothoven van Goor, zijn dank betuigde voor de uitnoodiging, en hulde bracht aan het bestuur dezer nuttige instelling. Meerkerk. Maandag 23 Februari zal vanwege de liberale kiesvereeniging de heer W. F, Tak van Schiedam alhier een politieke lezing houden voor leden en belang stellenden. Er zal gelegenheid tot debat worden gegeven. Omtrent den brutalen diefstal, Maandagmiddag in de City te Londen gepleegd in de kantoren van de «National provincial Bank of England" in Bisbopgaiestreet, verneemt men de volgende bij zonderheden Een bediende van de bank van Schotland kwam aan het loket, teneinde het geld voor een cheque te ontvangen en legde, toen hij het geld zou ont vangen, een zak met geld en papieren van waarde naast zich op bet loket. Op hetzelfde oogenblik vervoegden zich twee heeren bij den bediende en 'roegen hem een inlichting. Toen de bediende zich omkeerde om te antwoorden, pakte een der beide heeren den zak met geld en verdween terstond. Een oogenblik later, toen üe bediende den diefstal merkte, waren beiden al weg. De zak bevatte 11,000 pd. aan bankpapier en 100 pd. st. aan goud, samen ongeveer f150,000. Het ergste is, dat de bestolen klerk geen «f een zeer onbe trouwbaar signalement kan geven van den heer, die hem aansprakhij duidt hem aan als een man van 45 jaar in een lichtbruine overjas en met een vilten hoed. Nu heeft iemand anders een dus-ge- kleed man in gezelschap van een anderen man wel op het oogenblik dat de diefstal moet ge pleegd zijn de bank zien veriaten, maar de politie, die de zaak in handen heeft, weet niet, waar zij de dieven zal vinden. Waarschijnlijk behooren zij tot een internationale bende, die reeds meer dergelijke diefstallen pleegde. Intusschen hoopt men dat de dieven de 1000- pondbiljetten niet durven uitgeven, zoodat de diefstal dan belangrijk minder zou zijn. De be stolen bediende deelde zijn verlies aar. de klerken van de Engelsche provinciale bank mede, doch deze hadden niets gezien, want de diefstal was met verwonderlijke slimheid en handigheid ge pleegd. Tot de vermiste schat behooren zeven bank biljetten van 1000 pond, gedateerd 4 Maart 1890 en genommerd 68920, 69538, 69602, 69603, 69604, 69515, 69516, dan vier biljetten elk van 500 pond, gedateetd 14 Febr. 1891, genommerd 78978 tot 78981 een 200-pondsbiljet N°. 81347, van 1 Jan. 1890, enz. Uit Londen wordt gemeld, dat het hoofd van het «Heilsleger", generaal Booth, in het laatst dezer maand naar Duitschland zal gaan, om te Bellijn en te Stettin, de twee centra der bewe ging in Duitschland, inspectie over zijne «gar nizoenen" te houden. Hoewel vooral in beide plaatsen en hunne omgeving het «Heilsleger" niet onbelangrijk in aantal aanhangers is toegeno men, moeten de geldelijke bijdragen gedurende de laatste zes maanden zóo kariglijk hebben gevloeid, dat bet maar een schijntje van een bestaan mag heeten te leiden. Niet ten onrechte wordt bierbij opgemerkt^ dat de Duitscbers met de iang niet gemakkelijke plichten van liet werkelijk'» krijgsmansleven reeds genoeg te doen hebben, om aan iets, wat min of meer eene parodie daarvan is, op den duur veel aandacht te wijden. De Warsaw Courier zond voor eenigen tijd een barer mede werkers naar Brazilië om berichten in te winnen over den toestand der landver huizers, die in grooten getale, vooral uit Polen, naar Brazilië vertrekken. Ondanks de moeilijk heden, welke de Braztliaansche regeering hem in den weg legde, is de verslaggever toch met een groot aantal bijzonderheden teruggekeerd. Zijn verslag komt in hoofdzaak hierop neer. De Braziliaansche regeering wil 10 miliioen vreemde lingen naar Brazilië lokken. Alleen de Norddeut- sche Lloyd heeft reeds 140.000 landverhuizers aangebracht en ontving daarvoor 300 mark per hoofd. Deze landverhuizers worden bij groepen van 50 in het binnenland verspreid en worden daar verder aan hun Lot overgelaten. Zij hebben geen levensmiddelen en geen geld en lijden daarbij nog veel aan korts en van wilde diet en. Daar zij van elke gemeenschap met de buitenwereld zijn afgesloten, kunnen zij aan hunne bloedverwanten in Europa niet schrijven. Door gebrek gedwongen, moeten de landver huizers zich dan getroosten den langen weg naar Bio de Janeiro af te leggen en inmiddels bun onderhoud vinden door te bedelen of zwaar werk tegen gering loon te verrichten voor de planters. Te Rio Grande vond de schrijver 700 landver huizers in zeer eilendigen toestand bij elkaar. Zij vonden huisvesting in een houten loods, maar een even groot aantal was gedwongen in de open lucht te kampeeren. De schrijver heeft te Bremen onder eede de juistheid zijner mededeelingen bevestigd. Het toezicht, dat in deze haven reeds door de Duitsclie regeering op de landverhuizing naar Brazilië is ingesteld, tot dusver echter zonder veei gevolg, zal nu worden uitgebreid. De Warsaw Courier heeft een inschrijving ge opend om bijdragen te verkrijgen, waarvoor den Poolschen landverhuizers weet' middelen worden verschaft om naar Europa terug te keeren. De eerste weikstaking in eene Russische gouvernementswerkplaats is goed afgeloopen. Grootvorst Alexisadmiraal, heeft den vice- admiraal .Verkhovsky, die, toen de werklieden van de marine-werf zich bij hem beklaagden, hen met verbanning naar Siberië bedreigde en zelfs in een oogenblik van woede een der mannen sloeg, van zijn commando ontheven. De vice- admiraa! is overgeplaatst naar "Vladivastock en aan de klachten der werklieden, welke gegrond bleken, is te gemoet gekomen. De Weener cori espondent van de Standaard komt terug op het bekende geval van den Russi- schen geneesheer Granowski, die een Joodschen knaap in zijn tuin betrapte, toen hij aardbeien plukte, en hem het woord «dief in het Russisch, Duitsch en Hebreeuwse» op het voorhoofd liet branden. Er werd een onderzoek ingesteld, waarbij de dokter tot zijn rechtvaardiging mededeelde, dat de jongen zijn dochter met een stean had ge troffen, ten gevolge waarvan zij oveileed. Het ge neeskundig onderzoek bracht echter aan het licht, dat het meisje was gestorven aan de tering. De rabbi der gemeente, waar dit geval gebeurde, en een joodsch geneesheer zonden daarna een adres naar de Russische regeering, waarin zij na mens de geheele Lraelietisehe gemeente bestraf fing van den geneesheer vroegen. Het antwoord der regeering was, dat beide mannen op bevel van den gouverneur van Grodno in hechtenis werden genomen en als onruststokers voor den tijd van twee jaren uit de provincie werden verbannen. In het stadje Mariehamn, in Finland, zijn ver scheidene vrouwen leden van de schoolcommissie en het armbestuur. Er is een vrouwelijke organist, een vrouw is directrice van het meteorologisch instituut en de brandweer bestaat uitsluitend uit vrouwelijke vrijwilligers. Zelfs' slager en nacht wacht zijn vrouwen. Deze toestand wordt ver- klaaibaar, wanneer men weet dat de mannen bijna allen visschers zijn en het grootste gedeelte van het jaar op zee doorbrengen. DEM HAAG, 20 Februari. Eerste Kamer. Hoofdstuk marine is aangenomen met 30 stemmen tegen 11. Op de vraag van den heer Fransen van de Putte waarom het Kamerlid Land was gepasseerd ais marine- hoofdofficier verklaarde de minister eerst dat de wet het niet toeliet, en toen dat deze officier ongeschikt was voor bevordering en hij de verantwoordelijkhek op zich nam. Hoofdstukken financiën en onvoorziene uit gaven zijn aangenomen, evenzoo de vesting en oorlogsbegrooting. Door tusscbenkomst der Duitsche postadmi nistratie kunnen postpakketten, het gewicht van 5 Kg. niet te boven gaande, worden verzonden naar Bagamoyo, Dar-es-Saiaam en Zanzibar. Ver rekenpakketten, alsmede die met aangegeven gelds waarde, zijn niet toegelaten. Het in Nederland te heffen port bedraagt f 2.25. Het vervoer geschiedt met de stoomschepen der Duitsche stoomvaartlijn op Oost-Afrika. De pak ketten tot een gewicht van 3 Kg. zullen te Napels, die tot 5 Kg. te Hamburg worden ingescheept. Bij de verzending via Hamburg zijn 2 douanevar- kfaringen, bij verzending via Napels 3 douanever klaringen te voegen. In verband met den geldenden regel, dat de waarde der postzegels voorkomende op ontoe reikend gefrankeerde brieven uit landen, niet tot de Algemcene Postvereeniging behoorende, wordt terugbetaald, omdat die brieven ais geheel ongefrankeerd worden beschouwd, deelt men mede, dat die gunstige bepaling niet meer van toepassing is op ontoereikend ongefrankeerde brie ven, afkomstig uit de Zuidaft ikaansche republiek (Transvaal), de Oranje-Vrijstaat, de Kaap de Goede Hoop en Natal, die na 31 December 1890 zijn ter post bezorgd. De postpakketten, bestemd voor de Fransche koloniën, moeten in het vervolg, bij verzending langs den weg van Frankrijk, vergezeld zijn van twee douaneverklaringen. De besmettelijke longziekte blijft in België onder het rundvee heerschen en breidde zich vooral in de laatste maanden van het vorige jaar weer over verschillende provinciën vrij belangrijk nit. In de maand December werden in België op 42 stallen 129 gevallen van longziekte waargenomen. Het hevigst vertoonde de ziekte zich in de provin ciën Luxemburg (43 gevallen), Limburg (27) en Luik (18). De maatregelen tegen de ziekte zijn verscherpt en schijnen in den aanvang des jaars reeds tot vermindering der gevallen aanleiding gegeven te hebben. Van de Pruisisch-Nederlandsche grens wordt aan de Kölntsche Zeilung geschreven »In de laatste maanden van het vorige jaar was overal de epidemie van het mond- en klauw zeer verdwenen, en de grensbewoners hoopten, dat Nederland spoedig de desbetreffende grens- maatregelen zou opheffen, welke zoowel voor Nederland als voor Pruisen zeer belemmerend waren in het verkeer. Maar uauwehjks is de in voer van Nedeilandsche vee weder verminderd, of er wordt nu van hier dan van daar weder het uitbreken van mond- en klauwzeer bericht. Een strenger toezicht en handhaving van de wettelijke bepalingen bij den invoer van Nederlandsch vee zou in het belang van de veeteelt dringend nood zakelijk zijn." De commissie voor nieuwjaarsbedeeling in de gemeente Naaldwijk heeft na 3 Januari ongeveer f1600 ontvangen aan buitengewone gitten en wekelijksche bijdragen voor uitdeelingen aan levensmiddelen en brandstoffen gedurende de strenge koude. Door wijlen mej. G. I. van de Graaf, dezer dagen te Deventer overleden, is o. a. aan de diaconie der hervormde gemeente aldaar, gelegateerd eene som van f 4000, vrij van succes sierechten. De kosteiooze brood- en koffieuitdeeling, die sedert 29 Dec. jl. in het militair logement te Utrecht heeft plaats gehad, zal Zaterdag 21 dezer gestaakt worden. Tot heden werden ruim 128.000 portien uitgereikt. Volgens eene opgave van ds. Mooij, die eenige maanden geleden het initiatief nam tot het ver schaffen van «avondbrood" aan behoeftigen te Dordrecht, werd gedurende dezen winter een bedrag van f2023.71 voor dit doel ontvangen en aangewend. Het avondbrood werd op 59 avonden verstrekt, en het aantal van hen die daarvan gebruik maakten klom soms tot 800. In het geheel werden 41,410 portie's brood en koffie uitgereikt. De heer Mooij, wiett zeker alle lot toekomt voor zijne menschlievende bemoeiin gen, vergeet niet, behalve aan de milde gevers, ook zijn dank te betuigen aan de helpers en helpsters, die eiken avond een zeer inspannende taak hadden te verrichten. PERNIS. Gisteren is een sloep binnen gekomen met 200 kabeljauwen en 800 scbel- visschen. Wegens den dikken mist komen de sloepen langzaam binnen, Het beweren, dat mist goed voor de schelvischvangst is, blijkt weder niet waar te zijn, daar de vangsten vooral deze week zeer klein zijn. KRALINGSCHE VEER. Gistei ochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 47 winterzalmen, die voor fl.40 a 1.65 per ys kilo werden ver kocht. BERGEN-OP-ZOOM. In de vorige week werden naar het buitenland verzonden ongeveer 175000 oesters en 455 balen mossele».. Imperialen zeer schaars. Prijzen der oesters per 1000 stuks: le soorten 48 a f60 en 2e soorten 30 a f40; mosselen per baal: le soort f2.50 en 2asoort f 4.50.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3