Gemengde Berichten. De heer Saalborn zal nu eene tweede ver gadering met het personeel beleggen, ten einde te beproeven, of alsnog een compromis tot stand kan komen, met het doel om dit seizoen ten einde te brengen. Men deelt ons mede dat, wanneer f5000 voor "Woensdag a.s. wordt toegezegd ten gunste der Hoogduïtsche opera, de artisten genegen zijn tot 16 April e.k. verder te spelen onder leiding van den heer Saalborn. (2V. B. Ct.) De lijn van den ontworpen Utrechtschen en Zuidhollandschen locaalspoorweg is op kaart gebracht en zal loopen van Gouda over den Rijnspoorweg tot Haastrecht, ver volgens langs Stolwijk, Bergambacht tot Schoonhoven en van daar langs Loopik, Jaars veld KapelIJselsteinOuden Rijn tot Utrecht Het Mauritshuis in Den Haag is er in geslaagd een Rembrandt machtig te worden zooals er in Den Haag nog geen was. Het is het portret van Rembrandts broeder Adriaan Harmensz van Rijn, in 1650 dooi den meester geschilderd. Dit is de tweede Rembrandt waarmede het museum tijdens het directeurschap van dr. A. Bredius verrijkt werd. Het nieuwe werk, 18 jaren later dan de «Anatomie" geschilderd, dagteekent uit het tijdvak der hoogste ontwikkeling van Rem brandt. In koloriet en in uitdrukking herin nert dit magistrale werk aan de «Staal meesters". Na een korte ongesteldheid is te Hilversum op 73-jarigen leeftijd overleden de bekende kunstschilder C. Springer. Aan de bijbank der Nederlandsche bank te Rotterdam is ontvangen een valsche rijks daalder, welke zich met andere geldstukken in een zakje bevond, en die 5 gram te licht woog. Dit geldstuk was zoo goed nagemaakt, dat alleen de wicht en de klank op marmer verschilde van de echte rijksmuntspecie. Omtrent het valsche bankbiljetdat te Arnhem aangehouden is, verneemt de Arnh. Ct.dat de vaischheid kenbaar is aan de volgende kenteekenenlo. dat het papier iets dikker aanvoelt; 2o. dat het geheel iets donkerder is gedrukt, hetgeen vooral in het oog valt in de vier hoeken, waarin het cijfer 100 voorkomt; 3o. dat op de keerzijde bij vermelding der wet gedrukt staat«Staats blad" in plaats van «Staatsblad"4o. dat het watermerk eenigszins donker is in plaats van licht; 5o. dat de randen scherp afgesne den zijn. Het biljet, dat vooral aan de keerzijde vol komen op een echt biljet gelijkt, is hoogst waarschijnlijk langsphotographischen weg ver vaardigd, waarop ook de omstandigheid wijst, dat reeds eenmaal een groot halfjaar geleden een dergelijk biljet met geheel dezelfde letters en nommers aan de bank moet gepresenteerd zijn. Wij herhalen daarom, dat het den datum draagt van 29 November 1880 en dat het genommerd is B. L. 1935. Het N. v. d. D. verneemt, dat de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam binnenkort,zal overgaan in handen der firma Stork te Hengelo, die haar geheel zat inrichten voor de levering van spoorweg- materiaal. De lading van het op de Razende Bol (Texelsche gronden) gestrande Eng. stoom schip Elstcwbestaande uit 4521 balen katoen en eenige vaten tabak, is op de stran dingplaats geheel gelost en te Nieuwediep aangebracht. Het behoort tot de groote zeldzaamheden dat men een zoo omvangrijk bergingswerk, waarmede men langer dan een maand is bozig geweest, in de gevaarlijke Noorder- haaksgronden met zooveel succes ten uitvoer heeft kunnen brengen. De groote voorjaarswedrennen te Breda zullen gehouden worden op Maandag 30 Maart (2n Paaschdag). Naar aanleiding van den in het Hang te Rotterdam gepleegden diefstal bij den heer B. zijn, naar wij vernemen, diens dienstbodeen baar zuster door de politie aangehouden en in voorloopige bewaring gesteld. (IV. B. Ct) De voornaamste aanleiding tot de werk staking in de venen van Appelsga ten vorigen jare was het verschil van het dagloon der vrouwen, die belast waren met het droog leggen van de turf. Zij eischen f2.50, terwijl de verveners met meer dan f 2 wilden geven. Thans hebben de laatsten besloten het loon op f2.50 te bepalen, in de hoop aldus eene werkstaking te voorkomen. Het loon voor de turfgravers is onveranderd gebleven. Donderdagavond is op de spoorweglijn tus- schen Zandvoort en Overveen gevonden het verminkte lijk van den 74-jarigen winkelier A., te Haarlem woonachtig, die sedert den vorigen dag werd vermist. Hij moet door den laatsten trein overreden zijn. Een zak met zilvergeld, tot een bedrag van f650, die ongeveer een maand geleden op de lijn MaastrichtVenlo was zoekge raakt, is Dinsdagmiddag te Oldenzaal ineen bagagewagen in ongeschonden staat terug gevonden. Woensdagavond hebben, tijdens de bewo ners afwezig waren, dieven zich toegang weten te verschaffen tot de woning van den conduc teur bij de staatsspoorwegen v. d. Pol, te Boxtel, en hebben een bedrag van f1500 ont vreemd. De politie doet onderzoek, doch is de daders nog niet op het spoor. Te Boxtel is het 10-jarig dochtertje van S., ten gevolge van te veel touwtjespringen, bewusteloos geworden en aan de gevolgen overleden. Naar het Vaderland verneemt, heeft de heer Gerard Keller een nieuw blijspel in 3 bedrijven geschreven, »Het Codicil" getiteld, dat heden voor het eerst te Arnhem, en wel in besloten kring, zal worden opgevoerd door de, werkende leden der vereeniging W. W., aldaar. Naar men verneemt, zal met 1 Maart te Amsterdam een orgaan van de sociaal-demo cratische onderwijzersvereeniging verschij nen. Het wordt voorloopig als maandblad uitgegeven en zal getiteld zijn Be Volks onderwijzer. 's-Gravenliage. Naar het Dagblad ver neemt, heeft H. K. H. de groothertogin van Saksen zich bereid verklaard aan de ontwer pers van het plan tot stichting van een sana torium aan den Scheveningschen weg in eigendom over te dragen een gedeelte gronds achter de villa «Banchory", hetgeen voor een doeltreffende inrichting van het sanatorium onmisbaar wordt gerekend. De voortvluchtige Parijsche bankier Berneau of Maeé moet te New-York in hechtenis genomen zijn. Hij woonde er Sara Bernhardt's voorstelling van Cleopatre bij en werd daar herkend door een actrice, die hero de politie aanwees. Een ernstig ongeluk is Dinsdag gebeurd op de lijn Brussel Verviers bij het station Nessonvaux. Op het oogenbhk dat de gewone passagierstrein Nessonvaux zou verlaten, kwam een klein onge val aan de machine, wel-is-wnar van geen betee- kenis, maar waardoor toch eenige minuten oponthoud werd veroorzaakt. Op hetzelfde oogen- iblik kwam de goederentrein van Welkenraadtaan. De stationschef liet den trein waarschuwen, maar geen van het personeel merkte het signaal op, zoodat de goederentrein tegen den stilstaanden passagierstrein aanreed. Een der machinisten zag wat er zou gebeuren, sprong van de machine en riep langs de wagens «red je 1 wen". Deze waarschuwing veroorzaak te natuurlijn een groote paniek. De meeste rei zigers spronge.i nog vóór den schok uit den trein, maar zeven dames konden zich zoo gauw niet meer redden en ontvingen door den schok allen vrij ernstige kwetsuren. Alle wagens van den passagierstrein zijn bijna geheel vernield. In een waggon tweede klasse zat een pastoor, die er ais door een wonder goed af kwam. De waggon werd door den schok opgelicht en op de voorafgaande waggons geschoven. Het kostte eenige moeite om den geestelijke van de hoogte naar beneden te brengen, maar overi gens ontving hij geen letsel. De gekwetsten zijn na de eerste verpleging niet een extra trein naar Luik vervoerd. Den 31n Maart zal te Parijs een congres van sterrekundigen worden gehouden, om de hemel kaart te bespreken. Men rekent op een 20-tal buitenlanders. De 250.Gi frs. van de Panamatrekking is gevallen op het van een der buffetjuffers van het «Café de la Paix" te Parijshaar man kwam haar het bericht brengen, maar ze bleef den ge- heelen dag op haar post. Sir Michael HicksBeach, president van den Board of Trade, verklaarde aan het jaarlijksch diner van de Londensche Kamer van koophandel, dat de Engelsche regeering zeker niet zou nalaten de Fransche regeering bij gelegenheid er op te wijzen, dat, als haar voorbeeld wordt gevolgd, een handels-oorlog over Europa moet uitbreken, die ongetwijfeld niet in het belang van den vrede zal zijn. De Engelsche kolonel Gouraud heeft onlangs in een voordracht over den phonograaf gewezen op een nieuw gebruik, dat men van den klankbe waarder kan maken. Dit werktuig kan namelijk van veel dienst zijn voor het overbrengen van de bevelen der hoofdofficieren aan de troepen. De generaal spreekt zijn bevel in den phonograaf, een adjudant brengt het toestel waar bet wezen moet, eri men hoort daar de eigen woorden van den bevelhebber, zoodat er van geen verkeerd overbrengen sprake kan zijn. Kolonel Gouraud nam daarmee bij de jongste legeroefeningen in Berkshire welgeslaagde proeven. Een zonderlinge weddenschap is onlangs door twee heeren te Londen aangegaan om f 60.000. De een moest naar Algiers gaan en van daar een telegram naar Londen verzenden, dat daar moest aankomen vóór de ander een rijtuigrit rond om Londen heeft volbracht, welke hij beginnen zal op denzelfden dag en hetzelfde uur, waarop zijn mededinger naar Algiers vertrekt. De heer, die in den omtrek van Londen blijft, zal zooveel paarden mogen voorspannen en zoo dikwijls van paarden mogen verwisselen als bij wil. In het Britsch museum te Londen is dezer dagen een belangrijk Babylonisch opschrift ontcij ferd. Het is een gebed van een vorst uit de 19e eeuw vóór Christus wel te verstaan koning Assurnazirpalus, gericht tot Astarte, de koningin des hemels. De woorden zijn zeer dichterlijken herinneren aan de psalmen van David. Prins George Radziwii te Berlijn, die 5 millioen mark aan speelschulden betaalde, bood aan zijn verdere schuldeischers, voor een bedrag van eenige millioenen nog, 10 pCt. aan. De voornaamste schuldeischer, de secretaris der Britsche legatie, de heer E. Howard, weigerde dit aanbod. De prins heeft, zooals men weet, zijn ontslag als officier moeten nemen en de heer Howard zal, naar gemeld wordt, den diplomatieken dienst verlaten. Bij Sulzburg, in Baden, heeft men in den grond uitgebreide zilverlagen ontdekt. De borin gen geschieden voor rekening van een consortium industrieelen uit de Rijnprovincie. De beroemde portretschilder Heinrich von Angelï is dezer dagen te Weenen voor het eerst in het openbaar als zanger opgetreden op een liefdadigheidsconcert, waar hij met zijn fraaie barytonstem zeer veel succes had. Twee dames zijn in Noorwegen door den koning in een commissie benoemd tot herzie ning van het hooger onderwijs. Uit Stockholm wordt het overlijden bericht van de vrouwelijke professor in de wiskunde aldaar mevr. Sonia Kovalewski. Zij was 38 jaren oud. Sinds 1885 vervulde deze geleerde dame het hoog- leeraarsambt aan de universiteit der Zweedsehe hoofdstad. Zij heeft, behalve verscheidene zeer belangrijke wetenschappelijke werken, ook boeken geschreven van anderen aard, o. a.Indrukken van het leven in Rusland", dat nogal opgang maakte, en zij laat een roman over Russische toestanden na, welke eerlang verschijnen zal. Uit Lugano wordt gemeld, dat de dorpsweg bij Brusio over een uitgestrektheid van 60 meter is weggezonken, vermoedelijk ten gevolge van den lagen waterstand. Het dorp Brusio en het daar tegenover gelegen dorp Morcorte worden met het zelfde gevaar bedreigd! De bewoners konden zich allen nog bijtijds redden. In de Krim zijn door de koude en de sneenw 200.000 schapen omgekomen, van welke 16.000 toebehoorden aan den bekenden schapenfokker Falzfein. Te Nizza zijn twee jakken met fondsen, ter waarde van 150,000 frs. gestolen uit de postkar, die de brieven van de post naar bat station bracht. Te New-York is de schilderijen-verzameling van George Senay, bestaande uit 317 fraaie doeken, onder den hamer gebracht. De geheele vei koop bracht 3'/s millioen francs op. O. a. werden de volgende prijzen besteed Henri Lerolle «de zwer vende boerin" 65,000 fr., Ludwig Knaus «de wilde roos" 85,000 fr., dezelfde «de oude toover- heks" 63,000 fr., Jozef Israels «het sober maal" 25,250 frs., Meissonier «balspelers in de grachten van Antibes" (gedagteekend 1885) 95.000 fr., dezelfde «Overweging" 38,000 fr., C. Tioyon «schapen in een bosch" 55,000 fr., dezelfde «jachthonden" 60.000 fr., Delacroix «Tijgeren slang" 55,000 fr., J. F. Millet «de appelenoogst" 32,500 fr., dezelfde «de Verwachting" 202.500 fr., Daubigny «op de Oise" 30.000 frdezelfde «herfst aan de oevers der Oise" 63,500 fr., Jules. Tupré «ondergaande zon" 45,000 fr. Te Philadelphia is Maandag de millionair Jolm Jacob Astor met eene juffr. Ava Willing in het huwelijk getreden. De gasten uit New-York werden met bijzondere treinen vervoerd. De woning der bruid was voor f50.000 met bloemen versierd. In een Pullman-salonwagen van een trein op den St. Louis and Iron Mountain-spoorweg waren vier passagiers en een hoofdconducteur gezeten, toen plotseling, niet ver van het station Boldknop (Arkansas), een dier passagiers de courant, waarin hij had zitten lezen, neerwierp, een revolver uit den zak haalde en op zijn mede reizigers begon te schieten. Een der passagiers viel, door het hoofd gescho ten, dood neerde hoofdconducteur, die onmid dellijk opsprong om een alarm-sein te geven, kreeg een kogel in het harteen dame, op wie hij ook mikte, wist zich achter banken te verschuilen en later te ontsnappen. Toen de trein stilhield en spoorwegbeambten toesnelden om den moordenaar blijkbaar een krankzinnige te vatten, stond deze op het plateforme van den waggon en loste ook op hen een paar schoten, doch zonder iemand te raken. Eerst toen zijn wapen geheel was afgevuurd, ge lukte het den man te boeien. Zoo werd hij naar de gevangenis gebracht. Slechts met moeite kon men hem tegen de volkswoede beschermen. Te Jeruzalem is het eleetrisch licht aangebracht in eene groote meelfabriek, die onlangs is opge richt buiten de Damascuspoort dicht bij de plaats, waar Goigotba waarschijnlijk gelegen was. De Arabieren vooral zijn zeer verwonderd over dit vreemde licht «in een lamp zonder olie", gelijk ze zeggon, en durven er niet dicht bijkomen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2