Woensdag 25 Februari. N°. 7700. A°. 1891. ij f - en -ve er t i g-s te Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, BuitenlaMscIie Berichten. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. DÜITSOHLASD. De Karlsruher Zeitung is gemachtigd te verklaren, dat de, uit Fransche bron afkom stige, berichten over eenen gewelddadigen dood, welken prins Boude wijn van Vlaande ren gestorven zou zijn, met alle avontuurlijke bijzonderheden die zij verder behelzen, niets dan kwaadwillige verzinsels zijn. Uit de redevoering, Donderdag door den keizer uitgesproken, die in de bladen wordt behandeld als van groote politieke beteekenis, kan nog worden medegedeeld dat de keizer verklaarde, evenals zijne voorvaderen, zich niet in den dienst van enkele partyen te willen stellen, maar, boven alle partijen staande, deze met elkaar te willen verzoenen, tot heil van het algemeen. De Post ziet zich, teneinde mogelijke mis vatting te voorkomen, genoopt reeds thans te verklaren dat de keizer, waar hij sprak van een oceaan van drukinkt en papier", klaar blijkelijk het oog had op de sociaal-democra tische pers, en niet op de bladen welke Bis marck verdedigen. Deze opvatting wordt trouwens door een aantal andere Berlijnsche bladen gedeeld. Naar van gewoonlijk goed ingelichte zijde gemeld wordt, werd er over de reis van keizerin Friedrich over Parijs naar Londen reeds voor twee maanden gehandeld. Toen hield de keizer den toestand niet gunstig genoeg om zijne moeder de reis aan te raden. "Voor veertien dagen heeft de keizerin den wensch om Parijs te bezoeken herhaald, onder bijvoeging dat hare aanwezigheid te Parijs van gunstigen invloed zou kunnen zijn op het besluit der Fransche kunstenaars om deel te nemen aan de Berlijnsche tentoonstelling van kunstwerken. De keizer opperde ditmaal geen bezwaren meer. De Duitsche gezant te Parijs deelde den Franschen minister van buiten- landsche zaken mede, dat keizerin Friedrich ■incognito te Parijs zal komen, en hij duidde het karakter harer reis nauwkeurig aan. Te Parijs werd toen de vraag in overweging genomen, of de president der republiek een bezoek zou gaan brengen aan de keizerin. "Voorloopig was men echter van dit denkbeeld teruggekomen, om het incognito niet te ver storen. Volgens de te Berlijn ontvangen berichten heeft de keizerin zich in zeer bevredigden zin uitgelaten over hare ontvangst te Parijs en over de hoffelijke en van achting getui gende bejegening der bevolking. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde sir James Ferguson, dat de regeering nog geen stellig besluit genomen heeft betreffende de voort durende bezetting van Tokar en Kardoub; maar het is waarschijnlijk dat de redenen, die tot de aanvankelijke bezetting geleid hebben, het behoud der veroverde stellingen eischen. V eigens berichten via Soeakim heeft er, vóór de inneming van Tokar, gedurende vijf kwartier, een hevig gevecht plaats gehad in de nabijheid van Afafite, tegen de troepen van Osman Digna, welke laatste echter zelf niet aan den aanval deelnam. De aanvallers, die zich met woede op de Egyptenarer. wierpen, worden op 2000 man geraamd. Nadat de gebouwen, waarin de Egyptenaren zich verschanst hadden, verwoest waren, ontstond er een gevecht van man tegen man. Ten slotte rende de Egyptische cava lerie op den vijand in en joeg dezen geheel overhoop. van den vijand lagen 700 lijken rondom de positie, welke de Egyptische troepen bezet hielden. Een Engelsch kapitein is gesneu veld, een tweede gewond, terwijl van de Egyptische officieren vier ernstig zijn ge kwetst, benevens '12 soldalen gedood en 42 gewond. Al de voorname emirs bevinden zich b Osman Digna, die ontsnapt is in de richting naar Temrin. Volgens berichten uit Lissabon is gene i-aal Da Silv o:ai resteerd, onder beschul diging van deelneming aan de onlusten te Oporto. Berichten van den 15n Januari uit Beira melden, dat destijds de Britsche vlag nog te Massikessi -wapperde, terwijl toen de huizen der Mozambique-Compagnie in Mankaland, nog door Engelschen bewoond werden. De International Peace Society is voorne mens het grensgeschil tusschen Engeland en Venezuela in het parlement aanhangig te doen maken, opdat het langs den weg van scheidsrechterlijke uitspraak beslist worde. Daartegen verzetten zich echter heftig de kolonisten in Demerary, omdat zij het be twiste gebied bezet hebben, dat zij, hangende het onderzoek, zouden moeten verlaten. F E A S K B IJ K. Bij de verkiezing van een afgevaardigde in het eerste district van Bethune is de socia list Basly gekozen. Te Avesnes, Rouaan, Orthez en te Epinal zijn republikeinen tot afgevaardigden gekozen. Omtrent den dood van prins Boudewijn van Vlaanderen hebben de Fransche bladen allerlei fantastische mededeelingen behelsd, zonder dat het bleek dat daaraan eenige waar heid ten grondslag lag. Thans echter deelt de Parker Post, een voor Duitsche bladen te Parijs gevestigd agentschap, suit goede bron" het volgende mede, dat in hoofdzaak op waarheid gegrond moet zijn. Prins Boudewijn, aldus luidt dit verhaal, had zen liefdesbetrekking met eene zangeres van het Théfftre de la Monnaie, mad. Sibyl Sanderson, die echter officieel den prins de L. tot beschermheer had. De koning, die van deze liaison voor zijn neef het ergste duchtte, wilde hem tot majoor benoemen en naar Autwerpm verplaatsen. De kroonprins dankte daarvoor, maar ging toch naar Antwerpen om den gouverneur aldaar een bezoek te brengen. Hij kwam echter dienzelfden avond terug en ging direct naar liet hotel de Suctie, waar mad. Sanderson hem wachtte. Onver wachts kwam prins de L. met een revolver in de haud de kamer binnenstormen en schoot op een afstand van een arm lengte den troon opvolger een kogel in de lendenen. (Vandaar de door de geneesheeren geconstateerde in wendige bloeding.) De gewonde wilde zich snel verwijderen, doch struikelde en viel van de trappen, waai de bedienden hem vonden met een gebroken been. Graaf d'Oultremont, de grootmeester van het paleis, liet hem terstond per rijtuig naar bet paleis van den graaf van Vlaanderen breDgen, waar hij des nachts den laatst en adem uitblies. Aan de redacteurs der Brus- selsche bladen zou het geval verteld, doch hun tevens stilzwijgendheid opgelegd zijn. Er wi&sen echter zoowel in het hotel de Suède als daarbuiten te veel personen aan wie de zaak bekend was, dan dat de waarheid lang verborgen zou kunnen gebleven zijn. NOORWEGEN. Het conservatieve ministerie-Stang heeft zijn ontslag ingediend, ten gevolge van het aannemen door de Kamer van eene liberale motie naar aanleiding van een regeerings- voorstel betreffende eene diplomatieke aan gelegenheid. I T A I 1 E. De heer Crispi laat het bericht of gerucht van zijn aanstaand bezoek aan Bismarck te Friedriciisruh tegenspreken. De Capitan Fracassa weet te melden, dat de minister van financiën, Colombo, bij een bankiershuis te Parijs een voorschot van 30 millioen lire opgenomen heeft, om in de loo- pende uitgaven voor den staatsdienst te voor zien. PORTUGAL* Alle personen, die ten gevolge van den opstand te Oporto op 31 Januari zijn ge vangengenomen, zijn, met uitzondering van negen, door den krijgsiaad in staat van be schuldiging gesteld. Het zijn 300 militairen en 21 civiele personen. AMERIKA. Het comité der Kamer, belast met het onderzoek van het muntontwerp, besloot tot het indienen van een afkeurend rapport over de bill, betreffende de vrije aanmunting, door den Senaat aangenomen. (Uit Engelsehe bron.) Een bericht ver meldde dat een gouvernementsstoomschip Donderdag te Buenos-Ayres aankwam, ko mende van Arica, waai- troepen ontscheept werden; de opstandelingen hadden er jacht op gemaakt en het was tenauwernoad ont snapt. De troepen waren afgezonden om Tacna te beschermen en Pisagua te hernemen. Iquique is nog in handen van de regeerings- troepen; Valparaiso is niet geblokkeerd. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat, terwijl generaal Rocca Zaterdag in een rijtuig een wandelrit maakte, er een poging tot moord op zijn persoon plaats had door een jeug digen Argentijn van 15 jaren. Hoezeer de knaap slechts op enkele passen afstands schoot, levert de wonde geenerlei gevaar op. De generaal sprong uit het rijtuig en roste den jongen met zijn rotting af. De staat van beleg is te Buenos-Ayres afge kondigd. De artillerie van Saratiis aangekomen en de troepen staan tot oprukken gereed. Er heerscht groote opschudding onder de bevol king. Generaal Campos heeft zijn ontslag geno men. De staat van beleg is te Buenos-Ayres Zondag gedurende de stedelijke verkiezingen opgeheven, doch werd daarna weder afgekon digd. De orde werd niet verstoord. Uit de Zuidzee wordt bericht, dat Fransche kruisers eenige dorpen op een der Gezelschaps eilanden gebombardeerd hebben ter bestraf fing der oproerige stammen. Volgens verhalen van uit Chilii aangeko men vluchtelingen en volgens de laatste be richten hebben de opstandelingen Pisagua, Iquique, Autofogasta en Chameral ingenomen. Tusschen de opstandelingen en de gouver nementstroepen heeft bij Pisagua een gevecht plaats gehad, waarin de opstandelingen ge heel verslagen werden. Abonnementsprijs, per kwartaal Jranco per post, door het geheele Rijk Afzonde!lijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOT EUSTUA AT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL* Zitting van 21 Februari Aan de orde was de behandeling van het wets ontwerp tot vaststelling van bepalingen, betreffende rijkswaterstaatswerken. Lioor den heer Vlielander Hem werden vele bedenkingen tegen dit wetsvoorstel aangevoerd. De giootste grief is niet dat het ontwerp gene objecten noemt, maar dat het als vooi waarde voor de koninklijke regeling stelt het regeeringsgezag zonder dat dit duidelijk omschieven is waar dit bestaat, zoodat eigenlijk dat geheele gezag in de lucht hangt. Ook door de heeren L. van Nispen en Van Royen werden bedenkingen tegen het ontwerp geopperd, vootal met het oog op de onaangenaamheden wel ke daaruit voor het publiek, bezittel s van uiter waarden, kunnen voortvloeien. De minister van waterstaat trachtte aan te toonen dat de bezwaren tegen het ontwerp over dreven zijn, evenzeer als de vrees dat het schade lijk zal zijn voor tal van particulieren. Hij gaf de verzekenng dat de bepalingen met srherper zullen worden toegepast,integendeel dat zij zoo mild mogelijk -zullen worden uitgevoerd. Het opnoemen van alle objecten, aan het regeeringsgezag onder worpen, verklaarde de minister ondoenlijk. Het ontwerp werd daarna aangenomen met 28 tegen 5 stemmen. Bij het hoofdstuk waterstaat drong de heer Nebbens Sterling aan op het openhouden der Nieuwe Merwede bij ijsgang, niet het oog op het gevaar van vastzitten van dat vaatwater.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1