Gelengde Berichten. De heer» Wertheim wilde de aannemers dwin gen, verzekering te nemen bij maatschappijen tegen ongelukken hnnner werklieden. De beer Vening Meinesz wilde vrijlating der middelen. De heer Wertheim drong aan op gelijkstelling van de telegrafisten en postambtenaren. De heer Prins klaagde sterk over da tekortko mingen der spoorwegbesturen en drong aan op krachtige maatregelen om hen tot nakoming der overeenkomsten te noodzaken. De heer Van Eoyen drong aan op wegneming der verzanding van do Lauwerzee. De minister van waterstaat zeide, dat maatre gelen worden voorbereid om de Nieuwe Merwede tegen vastvriezing te waarborgenin zake arbeidersverzekering wil hij als proef vrijlating aannemende verbetering der telegraphie gaat hem ter harte in zake spoorwegen zal hij ern stig aandringen op nakoming der verplichtingen door de maatschappijen, doch tegen overmacht vermag men niets. De begrooting is daarna aangenomen. Maandag is het hoofdstuk koloniën aan de orde. Zitting van 22 Februari. Bij de behandeling der begrooting' voor Suri name vroeg de heer Wertheim inlichtingen om trent berichten over conflicten en koelie-mishan deling in Suriname, terwijl hij er op wees dat de tegenwoordige stand van zaken niet strookt met 's ministers beweringen. De minister van koloniën verklaarde geen inlichtingen te kunnen geven, omdat hij nog geen rapporten heeft ontvangen. Hij verdedigde overi gens het beleid van den gouverneur. De heer Fransen van de Putte vroeg, waarom niet langs telegrapbischen weg inlichtingen waren gevraagd, omtrent de beweerde koelie-mishande ling. Door den heer Wertheim werd een motie voorgesteld, en later, na bestrijding door de regee ring en den heer De Bruyn, weer ingetrokken, van den volgenden inhoud »De Kamer, van oordeel dat de regeering spoe dig maatregelen behoort te nemen of voorstellen tedoen om aan den onlioudbaren toestand in Suriname een einde te maken, gaat over tot de orde van den dag." De Surinaamsche begrooting werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Bij hoofdstuk koloniën betoogde de heer Van Gennep dat, nu de koffie-opbrengster, onsontvallen, wjj moeten zoeken naar versterking van inkomsten door spoorwegaanleg en irrigatiewerken. Voorts beoogt hij niet de financieele decentralisatie. De heer Van Alphen dringt aan op verdediging vani Java tegen den Eurupeescben vijand. De heer Fransen van de Putte wees op te groofe inmenging der regeeting in den Mahomedaanschen godsdienst. De minister verklaarde binnenkort eene wet op subsidisering van particuliere spoorwegente zullen indienen. Een verdedigingsplan, van Batavia en Soerahwja, is in onderzoek. In zake godsdienst ont houdt de regeering zich van inmenging. Hoofdstuk X werd daarna aangenomen. De Kamer ging hierna uiteen. SCHIEDAM» 24r Februari 1891. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen 3 Maart a.s., des namid dags-te 3 uren. Hi M; de Koningin-Regentes heeft gelast, dat aan alle ambtenaren en officieren, die bij de jongste buitengewone riviercorres pondentie en daarmede gepaard gaanden ijsgang hebben medegewerkt om het gevaar voor overstroomingen te voorkomen, Haren dank te betuigen, voor de door hen daarvoor bewezen diensten. Bij kon. besluit van 20 Febr. is benoemd bij den grooten staf, tot generaal-majoor, com mandant der stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, de kolonel jhr. L. J. van Teylingen, van den staf der genie, thans commandant in het 2de genie- commandement. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 26 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 Februari bedroeg bij de Nederlandsche Bank f l,356,399.48Vs en bij de betaalmeesters - 885,247.97V:: Te zamen. f 2,241,647.46 Als gezant van het Duitsche keizerrijk aan ons Hof, ter vervanging van baron Saurma, wiens overplaatsingnaar..- Stuttgart, gemeld wordt, noemt men in Den Haag denPruisï- schen gevolmachtigden minister te München, graaf Von Rantzau. De schrijver der brieven uit de Hofstad in de Arnh. Ct. deelt mede dat hem uit een particulier bericht, waarvan men hem inzage heeft gegeven, gebleken is dat het »verschil van gevoelen" tusschen den gouverneur en den procureur-generaal van Suriname aan het licht is gekomen in den weinig gebrui- kelijken en met het prestige van het gezag, weinig strookenden vorm van een vechtpartij op straat. De beide hooge heeren zijn een voudig ten aanschouwe der voorbijgangers handgemeen geweest Wie zegt de briefschrijver. de ge schiedenis van Suriname in oude tijden ge lezen heeft, weet maai- al te best dat daar wel eens vreemde dingen zijn gebeurd, maar zulk. een treurig feit zal toch wel eenig zijn in de historiebladen onzer Zuidamerikaansche kolonie. Mij dunkt, dat het nu eindelijk tijd wordt voor de regeering om het eenig middel aan t*> wenden, dat aan dezen staat van zaken een einde maakt. Het is mogelijk dat de minister-president ook deze feiten ont kent; hij kan althans gerust zeggen, dat hij de gewisselde klappen niet gehoord heeft een minister voor Indtë is natuurlijk een beetje Oostindisch doof, en zijn collega voor het binnenland, anders scherp genoeg van gezicht en gehoor, draagt watjes van broeder liefde en familiezwak in de ooren. Toch ben ik benieuwd of men na deze laatste gebeurte nissen de leer van het laisser faire op den toestand in Suriname zal blijven toepassen. De onderwerpen voor; deonderscheidene, sectiën van het (anti-revolutionnaire) sociaal congres zjjn als volgt, vastgesteld r Sectie I. De sociale quaestie vanhaar chris telijke reltgieusc zijde. f. Welke algeraeene beginselen beheerschen, volgens de H. Schrift, de oplossing der sociale quaestie, en welke vingerwijzing voor die oplos sing ligt in de concreete toepassing, welke,deze, beginselen voor Israel in het, Mozaïsch recht gevon den hebben 2. Welke beginselen stelt de H. Schrift voor het bezit vap goed en ,de beteekenis van den arbeid 3. Welke beginselen stelt de H; Schrift voor het huisgezin en zijne onderscheidene leden, met het oog op den arbeid 4. Welke beginselen stelt de H. Schrift voor de roeping der Kerk tegenover de sociale nooden, zoowel wat aangaat de Kerk zelve als den dienst des Woords? 5. Welke beginselen stelt de H. Schrift voor den dienst de barmhartigheid Sectie II. De sociale quaestie van hare maatschappelijke zijde. t. Wat vermag het particulier initiatief ter bestrijding van de volkszonden van alcoholisme, prostitutie, overdadige weelde, oneerlijkheid, en onbarmhaitigheid Particuliere, philanthropic. 2. Wat vermag het particulier initiatief, om door vrije corporatiën het organisch verband ook op bet terrein, van den arbeid te herstellen,? Vereenigingen van patroons. Vereenigingen vap, arbeiders. 3. Hoe is te oordeelen Over het recht van werkstaking? 4. Wat vermag het particulier initiatief in.bet belang van den kleinhandel, de lagere ambtenaren, klerken en dienstboden 5. Wat vermag het particulier initiatief tot sterking van den nationalen arbeid door verhoo ging van den kunstzin, verbetering van het ieerlingenstelsel, het openen van wedstrijden en het handhaven van bet nationaal karakter, ook in den arbeid? Sectie, III. De sociale quaestie van, hare staatkundige zijde. 1. Welke houding moet onzerzijds aangenomen worden tegenover de vraagstukken van burgerlijk recht, die invloed oefenen op de sociale,verin, li- dingen Eigendomsrecht, erfrecht, landbezit, huwe lijk? 2. Kamers van arbeid. Arbeidorscontract. Gib den. 3. Regeeringszorg voor den arbeider. Duur van den arbeid. Ai beid van vrouwenen kinderen. Verzekering tegen ongelukken. Arbeiderspen sioenen. Staatsarmenzorg. Rustdagen. 4. De magistraat als patroon en -werkgever. Gevangepisarbeid.Administratieve rechtspraak. 5. De wetgeving voor het belastingwezen en de heffing van accijnzen en invoerrechten. 6. Wat kan gedaan worden om de sociale misstanden op het gebied van den landbouw weg te nemen De Italiaansche maatschappij van weten schappen »Vico Partenopeo", te Napels, heeft den heer J. Bikkers, in zijne hoedanigheid van directeur der doofstommen-inrichting te Rotterdam, hare groote medaille van ver dienste en het diploma van eere-voorzitter harer humanitaire afdeeling verleend. Uit vele plaatsen des lands zijn reeds adressen tegen de jachtwet, in den geest van dat des heeren De Kanter, opgezonden. In andere plaatsen gaan zij ter teekening rond. Figen Haard geeft, een welgelijkend por tret van wijlen mr. H. C. Verniers van der Loeff, met een waardeerend bijschrift van dr. R. P. Mees R.Azn. Men deelt aan de AT. B. Ct. mede, dat in eene gisteravond te Rotterdam gehouden vergade ring van belangstellende kunstvrienden be sloten is, ook hunnerzijds pogingen aan te wenden tot dekking van het tekort in de Hoog- duitsche opera, zoodat deze instelling zou kunnen worden voortgezet. Het voornemen is om door de geheele stad lijsten te verspreiden, teneinde een ieder in de gelegenheid te stel len voor eene bijdrage in te teekenen. Staande de vergadering werd voor ver schillende bedragen aan subsidie iugeteekend. In den wedstrijd voor een. reclamebiljet, door den heer E. Brandsma, theehandelaar te Amsterdam, uitgeschreven, heeft de jury, bestaande uit 9 personen, met 5 tegen 4 stemmen bekroond met den eersten pnjs (f-500) het ontwerp Luctor et emergo B, ingezonden voor den heer E. Koning te 's-Gravenhage. De tweede prijs (f300) werd toegekend aan het ontwerp Kakemono, inge zonden door den heer A. F. Gips te Bergen- op-Zoom. Voor dezen wedstrijd waren 207 teekenin- gen en schilderwerken ingezonden. Niettegenstaande het, ijs. in de rivieren en op de kanalen nagenoeg verdwenen is en de scheepvaart zich allengs hersteld heeft, zou naar men, aan het U. D. mededeelt het goederenvervoer op de spoor wegen, met name dat der wagenladingeD, nog slechts weinig verminderen. Als voorbeeld diene, dajt b.v. te Venlo, waar in normale winters op, éen dag hoog stens 1200 wagens werden overgegeven en overgenopien, en in de laagste weken steeds 1500 a 1700, wagens werden verwerkt, thans op éen dag bijna 1800,goederenwagens werden overgenomen en overgegeven. De lage waterstand van den Rijn is natuurlijk mede oorzaak, dat het spoorweg verkeer steeds, aanzienlijk blijft. Dat het ijs in de Zuiderzee op vele plaat sen nog genoeg vertrouwd is, bewijst, dat Zaterdag 16 personen van Schokland te voet over het ijs gingen naar het Kamper-eiland. Deze lieden verklaarden, dat het ijs hier en daar'nog verbazend dik was. Te Dordrecht is een 74-jarige man door de vonken die uit zijne pijp vielen in brand geraakt. Daar de man alleen was en niet in staat om zich te helpen, ontwikkelden de vlam men zich snel. Wel kwam er spoedig hulp van buren opdagen, die de vlammen bluschten, maar de ongelukkige had reeds zulke hevige brandwonden bekomen, dat hij reeds des avonds na een smartelijk lijden is bezweken. Naar wij vernemen, is in het Binnen gasthuis te Amsterdam een geval voorgeko men, waarbij de justitie betrokken zal worden. Eene vroedvrouw en eene waarzegster liggen onder de verdenking haar handwerk te maken van het voorkomen van bevallingen. De instructie in deze zaak is begonnen. Arnst Door de politie te Rozendaal is zekere C. R., wisselwachter, tegen wien heden rechtsingang is verleend, in arrest genomen en naar Breda overgebracht. Hij wordt ver dacht verschillende goederen uit de spoor wagens te hebben ontvreemd, welke bij opsporing te zijnen huize zijn teruggevonden. Huiselijk opgenoegen was, naar men ver neemt de oorzaak dat zijne vrouw den diefstal aan het licht bracht. Ten gevolge van het leggen van een ijzeren staaf op de rails is de Gooische stoomtram nabij Laren ontspoord. Gelukkig ontstond geen andere dan materieele schade en werd de dienst ca. 4 uren vertraagd. De politie stelt eer. streng onderzoek in naar de laag hartige daders. Een buitengewoon koopje werd eenige maanden geleden bij Christie te Londen ge daan. Een soude meester", erg vervuild en gehavend, werd toegewezen voor 7 p. st. Het schilderij ging spoedig in andere handen over voor 80 p. st., werd daarop weer ver kocht voor, 700 p, st. en is nu het eigendom geworden van een museum op het vasteland voor 2000 p. st. Het schilderij is namelijk een zeldzaam schoone Ter Boich gebleken. Saagsch Dagblad.) Pernis. In het vorige jaar zijn een aantal personen uit den boerenstand van hier naar Amerika vertrokken, teneinde zich aldaar op het landbouw bedrijf toe te leggen. Het schijnt daar echter nog slechter gesteld te zijn dan hier; althans de meest ge goeden hebben het voornemen in de maand Mei aanstaande terug te keeren. Maassluis. Thans, nu het weder dit 1 mogelijk heeft gemaakt, ziet men op ver schillende punten in de gemeente weder met kracht aan de ondernomen werken arbeiden, en wel in de eerste plaats aan het opstellen van de spoorbrug over den Boonervliet en de haven, het stukadooren, verven en het doen van eenige betimmeringen in het stations gebouw, zoodat men verwacht, dat na enkele maanden men zoover gevorderd is, dat de spoorlijn Maassluis—Rotterdam ten minste met den a.s. zomer in exploitatie zal zijn. Zoo niet eerder, zal dan ook de watertoren haar gezuiverd water in de buizen doen vloeien, met het leggen waarvan men weldra ten einde zal- zijn. Met het maken van eene veerhaven aan het oostelijk havenhoofd is men ook reeds een eind op weg. Als nieuwe werken zullen weldra in uit voering komen het maken van eene nieuwe ijzeren brug over den Noordvliet en van een tientons lichtkraan. 's-Gravenhage. De leden van de Eerste Kamer en de griffiers van dat staatslichaam, dineerden, gisteren ten hove, na vooraf en corps door H. M. de Koningin-Regentes in audiëntie te, zijn.ontvangen. Te SpringhilJ, in Nieuw-Schotland, heeft Zaterdag een ernstige mijngasontploffing plaats gehad, waarbij een honderdtal mijnwerkers zijn omgekomen. Reeds 20 lijken zijn gevonden. Mevrouw de wed. Sonja Kovalevsky, hoog- leerares in de wiskunde aan de academie te Stock holm, is den lOn dezer in den ouderdom van 38 jaien aan eene longontsteking overleden. In 1S89 werd zij door de «Académie des Sciences" te Panjs bekroond met den prix-Bordin, die speciaal voor haar van 3000 op 5000 francs werd ge bracht. Van hare hand verschenen verscheidene geschriften op het gebied der wiskunde niet alleen, maar ook op dat der letteren. Met de schrijfster Charlotte Lefle, thans, hertogin di Cajanelle, schreef zij, een paar jaar geleden, het parallel- drama, bDo strijd om fortuin", twee tooueel-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2