belast is geweest met een onderzoek omtrent 'de mogelijkheid van aanleg van een scheep vaartkanaal tussehen het Erierneer en de Ohio. De commissie verklaart, den aanleg van zoo danig kanaal aan te bevelen. Wanneer het eene diepte verkrijgt van 14 voet en breed genoeg wordt gemaakt voor de nieuwste kanonneerbooten, dan kunnen de kosten wor den geraamd op 26 rnillioen dollar. Uit San Francisco wordt gemeld, dat de Fransche oorlogsschepen Chapelain en Volage eenige dorpen op het eiland Paitea hebben gebombardeerd, en dat de landingstroepen vervolgpns de kuststammen hebben onder worpen, doch machteloos waren tegenover de bergstammen. Naar hetgeen uit Buenos-Ayres wordt ge meld, verwacht men er eene proclamatie van den staatspresident en zjjn er verscheidene dagbladen geschorst. De nadere telegrammen omtrent den veld slag van Tokar behelzen weinig nieuws. Het blijkt, dat Osman-Noub, een hoofdman van Osman Digrsa, de derwischen aanvoerde en dat hij, alsook de hoofd-emir, gesneuveld is. De Egyptenaren en Engelschen versterken Tokar, hetwelk zij willen blijven bezetten. Intusschen bestaat er waarschijnlijkheid op meerdere gevechten, want het is zeker, dat er vijandelijke hulptroepen in aantocht waren toen de stad werd ingenomen. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm moet in een onderhoud met den Franschen gezant, den heer Her bette, verklaard hebben dat hoe onaange naam hem ook de oppositie is, welke de hertog van Lauenburg (de titel, welke de keizer steeds gebruikt, wanneer hij over vorst Bismarck spreekt) tegen zijne regeering voert en welke slechts kan dienen om hem in de achting der natie te doen dalen hij er niet aan denkt den man, die eenmaal ^en vurig dienaar van Duitschland en Pruisen is geweest en die, ondanks de fouten zijns ouderdoms, door het nageslacht als een der grootste moderne staatslieden zal worden be schouwd, door het rijksgerechtshof te doen dwingen tot wat hij den keizer niet vrijwillig wil toestaan. De keizer zou toestemming heb ben gegeven, die woorden openbaar te maken, en. niemand schijnt tot dusver aan hunne echtheid te twijfelen. De burgemeester van Berlijn, deheerVon ïorckenbeck, is Maandagavond door eeu droschke overreden. De heer Von Forcken- heck bekwam eene ernstige wonde aan het hoofd, doch overigens geeft zijn toestand geen reden tot ongerustheid. Particulier werd uit Peking bericht, dat de onderhandelingen betreffende de audientie- quaestie der gezanten tot eenen bevredigen den uitslag hebben geleid. FBiHB IJK. Naar thans uit Rio Janeiro aan het Journal des Délats wordt geseind, heeft de regeering de zeer impopulaire belasting van den effectenhandel op levering weder inge trokken. De ramingen van de staatsbegrooting voor 4892zijn als volgt: Ontvangsten 3,218,404,433, uitgaven 3,217,815,525; batig saldo dus: 588,608 frs. Op de vorige begrooting waren de ontvangsten 53,106,506, de uitgaven 52,933,976 frs. lager geraamd. Bij de ontvangsten is gerekend op onge veer 38 rnillioen aan inkomende rechten, dit cijfer heeft echter betrekking op het tegen woordige tarief, niet op het nieuwe. De royalistische rechterzijde der Kamer heeft het besluit genomen, zich te vereenigen met de tarieven der douane-commissie, en alle door de regeering geëischte wijzigingen te verwerpen. De heer Méline zal aan het einde dezer week het algemeene verslag aangaande de douane-tarieven overleggen. De sub-commissie voor de loonen, uit den Raad van Arbeid, heeft Maandagochtend een bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van den heer Jules Simon. Zij heeft bepaald dat het loon der werklieden slechts V» kan worden ingehouden, en dat nog Vs alleen zal kunnen worden achtergehouden ten behoeve van den werkman zelf. Meer dan V* van het loon mag niet worden ingehouden, zelfs niet met toestemming van den werkman. BELOIB, De raad van arbeid en nijverheid te Brus sel heeft zich Zondag beziggehouden met een gedachtenwisseling over de handelsver dragen met Frankrijk. In een volgende zit ting zal advies worden uitgebracht over deze zaak. Vervolgens is men overgegaan tot het be spreken van de quaestïe der algemeene werk staking. In weerwil van de oppositie, door eenige patroons gevoerd, heeft de vergade ring tot onmiddellijke beraadslaging besloten, en met algemeene stemmen, uitgezonderd twee onthoudingen, den wensch uitgesproken dat de regeering alle maatregelen neme ter verzoening, opdat eene algemeene werksta king vermeden worde. Dit besluit zal ook aan de Kamers worden bekendgemaakt. OOSTENRIJK. De Hongaarsehe Kamer heeft met 188 tegen 102 stemmen het ontwerp betreffende de consulaire jurisdictie aangenomen. Ook de jong-C2echen in Bohem*n hebben thans hun verkiezingsmanifest uitgevaardigd. Zij verklaren daarin, zich niet te zullen aan sluiten bij eenige regeeringspartij, welke geen rekening houdt met hunne wettige eischen, en verlangen als grondslag voor elke maat schappelijke hervorming de invoering van algemeen stemrecht. De minister van oorlog en de chef van den generale» staf gaan naar Pest, ter bijwoning van de militaire conferenties, welke aldaar onder voorzitting des keizers gehouden worden. ITALIË. Men houdt het er voor, dat het bonds- tractaat tussehen Italië, Duitschland en Oostenrijk niet openbaargemaakt zal wor den. De ofïicieuse Opinions verklaart dat de minister-president Rudini er tegen is. Het moet echter de koning wezen, die er niet van wil hooren spreken. De bladen geven een gesprek te lezen, dat een lid van het vorige Kabinet omtrent deze zaak in een staatkundigen salon gehouden heeft. H\j verklaarde dat geen enkele regee ring den tekst van het tractaat, dat Italië aan Duitschland en. Oostenrijk verbindt, zou openbaarmaken. De minister Nicotera moge het nog zoozeer wenschen, gebeuren zal het niet; de koning wil het niet. De minister president zou de eerste zijn het den koning te ontraden. De tekst van het tractaat verzet er zich tegen. Ook de Kamer zou het niet toestaan. De ministerieele afgevaardigden hebben besloten een motie in te dienen met het verzoek aan den koning, het ontslag van den heer Biancheri als president der Kamer niet aan te nemen. De linkerzijde kan niet anders doen dan deze motie ondersteunen en zoo zou dus de manoeuvre, door de tegenstanders der regeering op het getouw gezet, alle kans hebben op niets uit te loopen. Het blijkt dat de heer Nicotera een reductie van 500,000 frs. heeft voorgesteld op het bedrag der geheime fondsen. Daardoor zou men terugkeeren tot het bedrag dat was toegestaan voordat de heer Crispi het succes sievelijk heeft verhoogd. De manifestatiën der werklieden zonder werk zijn Maandag te Rome kalmer afge- loopen dan men vreesde, met het oog op het groote aantal deelnemers. Enkele arrestatiën hadden plaats, maar overigens werd de orde niet verstoord. Door de politie waren uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen. Volgens eene depêche uit Massowa, heeft generaal Grenfell aan gou vernenr-generaal Gandolfi de inneming van Tokar en de vlucht der derwischen naar Kassala geseind. Daarop heeft de gouverneur-generaal de noodige maatregelen genomen, om den vluchtelingen te beletten zich te werpen op de met Italië bevriende stammen. SPANJE. De weder-opening der Cortes is bepaald op 2 Maart. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt nader gemeld, dat de gemeenteraads-verkiezingen in de grootste kalmte hebben plaats gehad en dat de candidaten van den iborger-bond" onderscheidene zetels wonnen. Vier oppositie-bladen zijn geschorst. BRAZILIË. Het congres nam de laatste artikelen der grondwet aan, die heden afgekondigd zal worden, wanneer tevens de verkiezing van den president en den vice-president plaats heeft, die hun ambt dan onmiddellijk zullen aanvaarden. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 25 Februari 1891. De gemeenteraad zal Donderdag, den 26 Februari, 's namiddags ten twee ure eene openbare vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Beëedi- ging van den benoemden secretaris dezer ge- gemeente. Ingekomen stukken, waaronder een aan den voorzitter van den raad gericht schrijven, d.d. 24 dezer, onderteekend door elf raadsleden, waarin zij verzoeken het spoe dig beleggen eener raadsvergadering tot het houden van besprekingen en c. q, het doen van voorstellen, die tot eene onmiddellijke verbetering van den watertoestand in deze gemeente kunnen leiden; benoeming van 5 leden der vaste commissie uit den raad tot het herzien van alle plaatsel. belastingen, de rechten, loonen en andere gelden, bedoeld in art. 238 der gemeentewetadres van direc teuren der Stearine-Kaars'enfabriek nApollo" om tenietdoening van hunnen aanslag in de plaatse!, directe belasting dezer gemeente over 1890, en verdere voorstellen en mede- deelingen. De ontvangst van de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Maandag ten paleize, was naar men uit Den Haag meldt zeer minzaam. H. M. de Koningin- Regentes onderhield zich voor den maaltijd met vele der gasten, terwijl de jeugdige Koningin allen, de hand reikte. Bij het gastmaal zat de Koningin-Moeder in het midden aan het lange einde der tafel, rechts naast Haar Hare dochter en links de voorzitter der Eerste Kamer, terwijl den oud voorzitter van het hooge staatslichaam, jhr. Van Eysinga, een plaats tegenover de gast vrouw was aangewezen. Na afloop van het diner onderhield de Koningin-Regentes zich in een der nevenzalen met ieder der gasten afzonderlijk, terwijl de jeugdige Koningin tot enkelen het woord richtte, o. a. tot de burgemeesters van Am sterdam en Rotterdam. Ten 9 ure verlieten de genoodigden het paleis. Aan het D, v. N. wordt uit Den Haag medegedeeld, dat aan generaal Den Beer Poortugaal, die evenals andere heeren gedeco reerd was, en eene audiëntie bij H. M. de Koningin-Regentes had gevraagd, die audiëntie werd geweigerd, terwijl de andere heeren bericht ontvingen, dat zij zouden worden toegelaten. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende missive gericht aan de commissarissen des Konings in de provinciën 3Bij mijn departement komen meermalen in telegraphische berichten omtrent den uit slag der verkiezing van leden der Provin ciale Staten. Ik heb daarom de eer UHEG. uit te noodigen, aan de burgemeesters van de hoofd plaatsen van hoofdkiesdistricten voor de ver kiezing van leden dier Staten in uwe pro vincie te verzoeken, dergelijke berichten achterwege te laten". In dit jaar kunnen bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, na verge lijkend examen, twintig jongelingen worden geplaatst als adelborst voor den zeedienst. Het schriftelijk examen wordt aan alle adspiranten gelijktijdig afgenomen te 's-Gra- venhage op 14 en 15 Mei a,s. Het mondeling examen, dat eveneens te 's-Gravenhage zal worden gehouden en ook twee dagen zal duren, zal aanvangen op 1 Juni a.s., en worden afgelegd door groepen van 12 adspiranten, De vader, de moeder-voogdesse of de voogd,, die verlangt zijn of haar zoon of pupil voor adelborst te doen in aanmerking komen, be hoort vóór of uiterlijk op den ln Mei a.s. aan den minister van marine in te dienen een op zegel geschreven verzoekschrift. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de St.-Ct. no. 46. Voorts kunnen in dit jaar vier jongelieden geplaatst worden als adspirant-administrateur bij de kon. Ned. zeemacht. Om tot het verge lijkend examen, dat te 's-Hage wordt afge nomen (het schriftelijke op 24 en 25 Juli a.s. en het mondelinge op 4 Aug. a.s.), te wor den toegelaten, moet men voor 1 Juli e.k. een verzoekschrift bij den betrokken minister in dienen. Verder zie men de* St.-Ct. no. 46 voor nadere inlichting. De commissie welke een onderzoek heeft ingesteld naar de toestanden en de verpleging- aan de »Kon. Militaire Academie" te Breda is te 's-Gravenhage teruggekeerd. Naar de N. 72. Ct. verneemt, zullen de off. v. gez., aanvankelijk door de regeering aangewezen om te Berlijn de methode voor inenting van Koch tegen de tuberculose te bestudeeren, voorloopig althans, die bestem ming niet volgen. Door den minister van onderwijs van Frankrijk is prof. A, G. van Hamel te Gro ningen, van Officier d'Académie bevorderd tot Officier de l'Instruction Publique. Verschillende buitenlandsche bladen, het eerst het Engelsche blad de Standardals wij ons niet vergissen, hebben melding ge maakt van het voornemen der Luxemburg- sche regeering om hare vertegenwoordiging in het buitenland niet langer aan de Neder- landsche, maar aan de Duitsche diplomatie op te dragen als gevolg der losmaking van de- dynastieke banden, die het groothertogdom aan Nederland hechten. Wij vernemen uit een zeer betrouwbare bron, dat het geheele berieht uit de lucht gegrepen is, en bij de Luxemburgsche re geering geen het minste plan bestaat eenige verandering in den besteanden toestand te brengen. (N. v. d. D Uit berichten, dezer dagen te 's-Graven- hage uit Perzië ontvangen, blijkt, dat het. niet laten vertegenwoordigen van den shah van Perzië op de begrafenis van Z. M. den Koning, het gevolg is van een te late mede- deeling der Nederlandsche regeering. De Nederlandsche zaakgelastigde te Teheran ont ving van de Nederlandsche regeering kennis geving van den dag der begrafenis op den dag der plechtigheid zelve, alzoo te laat voor den souverein der Perzen om een zijner gezanten te Londen of Parijs op te dragen naar Den Haag te vertrekken tot bijwoning der Koninklijke begrafenis. Men zal zich herinneren, dat aan pro fessor P. J. Blok, hoogleeraar te Groningen, indertijd'door de regeering werd opgedragen het instellen van een onderzoek in buiten landsche archieven naar oude Nederlandsche-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2