Gemengde Berichten Laatste Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. !R©ch.tzaken. Koloniën. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. personeel der Hoogduitsche opera in den grooten schouwburg. De directeur Saalbom •verklaarde zijn mandaat neer te leggen. Soli, koor en orkest zijn daarna overeenge komen om voor gezamenlijke rekening verder ie spelen. Aanstaanden Vrijdag zal hoogst waarschijn lijk in den »Tivoli-sckouwburg eene voor stelling plaats vinden van »Die Zauberflöte". Moge deze poging van het personeel om de Hoogduitsche opera staande te houden, alge- meene sympathie inoogsten! Te Chaam bij Breda zijn wederom tien zoutsmokkelaars betrapt, welke niet minder dan 455 Kg. zout vervoerden. De smokkelaars wisten echter, met achterlating van het zout, in het bosch te ontkomen. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij werden in den laatsten tijd voort durend koperen waterstoven uit de coupés 4e en 2e klasse vermist. Aan de nasporingen van de rechercheurs Panhorst en Verbeek, te Amsterdam, is 't gelukt, een tweetal daders van dien diefstal aan te houden. Een dezer, een werkman van de maatschappij, werd door hen betrapt toen hij Dinsdag 44 stoven op een handkar vervoerde. Bij aanhouding door hunne vragen in 't nauw gebracht, bekende de man zich reeds gedurende langen tijd schuldig gemaakt te hebben aan' deze dief stallen, en achtereenvolgens 150 stoven ont vreemd te hebben. Elke stoof heeft een waarde van f42. De heele diefstal beliep dus circa f6300. De stoven werden door midden gezaagd en als oud koper bij uitdragers te Amsterdam verkocht. In de gisteren te Berlijn gehouden vergadering van bet ^Geneeskundig Genootschap" heeft pro fessor Liebreich uiteengezet langs welken weg hij gekomen is tot het aanwenden van'cantharidie- znre kali. Hij deelde vervolgens ten aanzien van de werking van het'geneesmiddel mede dat het, naar zijne meening, eene sterkere seroese trans fusie veroorzaakt, waardoor slecht gevoede cellen beter gevoed of de bacteriën vernietigd worden. Bij proefnemingen op menschen door middel van onderhuidsche inspuiting heeft hij meestal niet meer dan 2 tiende deelen van een milligram aangewend; de grootste hoeveelheid tot welke gegaan inag worden is 6 tiende deelen van een milligram. Dr. Heimann deed vervolgens verslag van gun stige uitkomsten, bij 26 met Liebreich'; middel behandelde zieken verkregen. Hij vertoonde daarbij éen lijder die, in den-aanvang geheel stemloos, thans met heldere stem kon zingen. Professor Fiankel gaf verslag over 15 gevallen. De beide doctoren deden uitkomen dat alle zieken gedurende de behandeling met Liebreich*s middel hunne gewone bezigheden niet hadden opgegeven, terwijl sommigen van hen zelfs tabak rookten. Tot heden zijn 96 lijken opgehaald uit de mijn te Springhill, in Nieuw-Schotland. In het begin dezer maand werd in de nabijheid van het Mansion House te Londen de grondsteen gelegd van eene ondergrondsche inrichting tot verlichting der City met electrisch licht, welke in weinige maanden gereed moet zijn. De City zal dan door 1410 electrische lampen van verschil lende soort verlicht zijn. De kosten der electri sche verlichting worden op £20.000 's jaars geschat en de verlicbtingskracht zal de thans door gas bereikte met het twintigvoudige over treffen. Te Kopenhagen is Zondag een hardrijderij op schaatsen gehouden om het meesterschap der we reld, De overwinning werd behaald door den Noor Harold Hagen, die de baan van een mijl aflegde in 2 min. 57i/s sec. De'tweede was Mac. Cormick, die 3 min, 41i/s sec, noodig had. De baan van 3 mijlen werd afgelegd door Hagen in 9 min. 45sec, en'door Mac. Cormick ir, 9 min 38 sec, Hagen verkreeg, behalve de gouden champion-medaille, een prijs van 500 kronen. De wedstrijd werd bijgewoond door meer dan 12,000 toeschouwers. t De bekende schilder Munkacsy zal het plafond van de vergaderzaal der Kamer van afgevaar digden in het nieuwe Hongaarsche parlementsge bouw schilderen. De beroemde kunstenaar heeft daarvoor een honorarium van 200.000 fr. bedon gen, en weldra komt hij nu zich voor eenige maanden te Pest vestigen. In Moravië is veel sneeuw gevallende paarden lijden er geducht door aan de oogen en een aantal pachters hebben hun paarden brillen opgezet met zwarte of blauwe glazen, wat natuurlijk zeer vreemd staat. Er valt in Italië veel sneeuwin de provincie Poienza zelfs ter hoogte van 3 Meter, waardoor het verkeer gestemd is en de landbouwwerkzaam- faeden, in volien gang, gestuit zijn. In West-Virginie wordt de verwoesting en ellende door de overstrooming aangericht steeds grooter. De stad Parkersburgh is geheel over stroomd en van de gemeenschap met andere plaat sen afgesneden. De inwoners der aan de rivieren gelegen plaatsen vluchten naar de bergen. Een te Fiume verschijnend blad meldt, dat een Engelsch schip den 3n November op 8° breedte, ten zuiden van Valparaiso, een zeilschip onder Oostenrijkscbe vlag heeft ontmoet, dat gehouden wordt voor de Sanla Margaritahet vaartuig van Johan Orth, den voormaligen Oostenrijkschen aartshertog Joban Salvator. Aan boord was alies wel. Een eigenaardig opfrisscbingsmiddel voor be- schonkenen is dezer dagen in bet Russische stadje Trouliatschi door een dronkaard onbewust uitge vonden. De man, die eenige dagen achtereen had feest gevierd en stomdronken was, zwaaide een kruide nierswinkel binnen en begon, om zijn dorst te lessen, gretig te drinken uit een vat met petro leurn, dat daar stond. Men kon hem slechts met moeite van het vat weghalen. Hij bad toen reeds een groote hoeveelheid petroleum gedronken en iedereen dacht, dat hij dood zou neervallen. Blaar het tegendeel gebeurde de man was weer geheet frisch en gezond geworden en volkomen bewust van wat hij zeien deed. Men zond bericht van het voorval aan de aca- >demie van geneeskunde te St.-Petersburg en deze zal nu ook eens pioeven met petroleum nemen op dronkaards, welke in Rusland ook al geen zeld zaamheid zijn. De hedennamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd bijgewoond door alle leden. Bij den aanvang van de vergadering legde de nieuwbenoemde secretaris, de heer S. A. Vernède, in handen van den voorzitter de door, de wet gevorderde eeden af, waarna hij door dezen met hartelijke woorden in zijn ambt werd geïnstalleerd. Aanleiding tot deze vergadering was een aan den voorzitter gericht schrijven van 24 Februari jl., onderteekend door 4 raadsleden (de heeren Visser, Van Harwegen den Breems, Van der Schalk en Prins, en gesteund door de heeren mr. Schuurman, Van Erpe- cum Bergsma, Hoogendam, dr. De Bruijn, Brillenburg en Schieveen), waarin zij "ver zoeken het spoedig beleggen eener raadsver gadering tot het houden van besprekingen, en c. q. tot het doen van voorstellen, die tot een onmiddellijke verbetering van den watertoe stand in deze gemeente kunnen leiden. De heer Visser, die het eerst het woord voerde, bracht een voorstel in de vergadering, dat, behalve doorhem zei ven, mede-onderteekend was door de heeren Van Harwegen den Breems, Van der Schalk'! en Prins, en de benoe ming vaneen raadscommissie van 5 leden beoogde. Aan deze commissie zou opgedragen worden, om, alvorens aan de vroeger geno men raadsbesluiten ten opzichte van de water- verversching verdere uitvoering te geven, met het hoogheemraadschap van Schieland over de vergunning tot het in- en uitlaten van versch water in onderhandeling te treden, waarbij genoemde commissie zou gemach tigd zijn om aan de gemeente als voor waarde voor die vergunning de verplich ting op te leggen, door het uitbaggeren van de Veile Vest, de Noordvest en de Schie tot aan de Delftshavensche Schie en den toestand zooveel mogelijk te verbe teren. Genoemde commissie zal van het resultaat harer bemoeiingen zoodra moge lijk rapport uitbrengen. De heer Visser, het voorstel nader toelichtendebegrootte de kosten van het baggerwerk op f35,000, eene raming die door den heer Swart f 20,000 te laag werd geacht. Door den voorzitter en den heer Loncq werd het voorstel bestreden, als hinderlijk aan de spoedige totstandkoming der waterverversching, welke meening werd bestreden door den heer Swart, die genoeg zaam vertrouwen in de activiteit der com missie stelde om aan te nemen, dat het tijdverzuim zeer luttel zou zijn, en bij niet slagen der commissie de waterverversching zooveel te eerder tot stand zag komen. Na lang durige deliberatie werd dit voorstel ten slotte aangenomen met 14 stemmen tegen 5, die van de heerenRoeiants, Knappert, Nolet, Loopuyt en Loncq. Tot leden der commissie ad hoe werden benoemd de heeren Visser (voorzitter), SchuurmanPrins, Van der Schalk en Van Harwegen den Breems. Tot leden der commissie voor de plaatse lijke belastingen werden herbenoemd de hee ren Knappert en Bergsma. In plaats van de wethouders Loncq, Nolet en Loopuyt, die, zooais men zich herinneren zal, in de vorige vergadering verklaard hadden liever niet meer in aanmerking te willen komen, werden be noemd de heeren Schuurman, Visser en Van Harwegen den Breems. Het verzoek der directie van de stearine- kaarsenfabriek nApollo" dat de aanslag dier fabriek op het kohier der plaatsel. directe belasting dezer gemeente worde tenietgedaan, werd overeenkomstig het afwijzend rapport van burgemeester en wethouders met alge meen e stemmen afgewezen. Het voorstel van burgemeester en wet houders om de jaarwedde van den bode v^n het bevolking-bureau te verhoogen met f48, en dus te brengen op f100, werd door den raad aangenomen. Om principieele rede- nep stemden tegen de verhooging de heeren Van Harwegen den Breems, Hoogendam, Visser en Van der Schalk. Ten slotte werd eene motie, voorgesteld door den heer Hoogendam, strekkende om het dagehjksch bestuur uit te noodigen, met het oog op den toestand van het water in de binnenstad, bevelen te geven tot het uitlaten van water, zooveel de toestand en het getijde veroorloven, zonder beraadslaging aangenomen met 14 tegen 4 stemmen, die van de heeren Knappert, Nolet, Loopuyt en Loncq. De vergadering wordt hierop gescheiden. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt ter algemeens kennis, dat gedurende de maand Dec. 1890 zijn ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als Bedrag der inlagen x terugbetalingen Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald Aan het einde der maand November was ten name der verschillende inleggers inge schreven f 20,713,582.13 Aan rente is over 1890 aan het einde van dat jaar op de rekeningen der verschillende inleggers bijgeschreven (1).. f 473,529.16 888,290.351/, 824,900.99 63,389.361/, zoodat het gezamenlijk te goed op uit. Dec. bedroeg f21,250,500.651/, In den loop der maand Dec. zijn 3313 nieuwe boekjes uitgegeven; 1395 zijn er in die maand gebeel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 281,870 in omloop waren. (1) Bovendien werd nog aan rente over dat zelfde jaar op geheel afbetaalde boekjes uitge keerd f20,006.19. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York, bestaat door middel van het stoomschip Maasdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 27n Februari a.s., des avonds te 11 uren. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Batavia, 21 Januari Naar aanleiding van een voorstel van het leger bestuur, is door de regeering besloten, dat oen deel der centraaibaan om onze linie te Groot-Atjeh zal worden opgebroken en meer binnenwaarts worden gelegd. Tot heden was het deel der lijn Ketapan-Doea-Lamreng-Lambaroe te veel gelegen in de open terreinstrook van duizend meter, waar door het vijandelijk vuur zeer goede uitwerking had op de aldaar dagelijks loopende stoomtiams. Teneinde dit afdoende te verbeteren, zal van af Lamreng naar Lambaroe een nieuwe lijn worden gelegd en een groote boek worden afgesneden. Op deze wijze zal de geheele tiambaan van het vijan delijk vuur zeer weinig meer te lijden hebben. De vijf bl oetubol leuk weekers-vareenigingen in het Westiand hebben alle besloten zich voorde behartiging der algemeene belangen aaneen te sluiten en éene vereenigmg te vormen met zelf standig bestuur voor elk der deelen. Wegens het heerschen van longziekte in het Noorder-departement heeft de Belgische regeering den invoer van rundvee uit Frankrijk verboden! In Je commission, welke in 1891 belast zijn mot het afnemen van de onderwijzers-examens bedoeld in art. 56, onder a., der wet op het lager onder wijs, zijn benoemd Zuid-Hofland a. tot lid en voorz. de school opziener in het district Rotteidam b. tot leden de schoolopz. in het district Dordrecht en in de arrond. Leiden, Gouda en Dordrecht c. tot ledenplaatsverv. Je schoolopz. in de arrond. 's-Gravenbage, Deift, Woerden, Schiedam, Vlaar- dingen en Soramelsdijk. De in de afgeloopen week gehouden verloting, uitgeschreven door het dames-comité te Kralingeu, ten voordeele van de algemeene armen dier ge meente, heeft ruim f2000 opgebracht. De laatste uitdeeling der commissie tot gratis uitdeeling van brood en koffie te Utrecht heeft jl. Zaterdag plaats gehad. Uit de door die commissie gehouden aanteekenirig blijkt, dat van 29 Decem ber tot en met 21 dezer niet minder dan 138.786 portiën brood en koffie werden verstrekt. Door wijlen G. Houttuijn, wed. B. Stompfi, onlangs te Haarlem overleden, is aan de »Veree- niging tot opneming en opvoeding van verwaarloos de weezen" te Neerbosch bij Nijmegen, vermaakt eene sora van f 25001 gereed geld. In de zitting van de arrond.-rechtbank te Rotterdam van Dinsdag jl. stonden terecht; P. v. d. H., brandersknecht te Schiedam, be klaagd van [diefstal van een derde liter moutwijn uit de branderij van de firma H. C. Jansen Co, in Januari 11., tijdens hij bij deze firma in dienst was tegen een weekloon van f 12. In deze zaak deed zich het onveiklaarbare ge val voor, dat de getuige H. J. Jansen, procuratie-; houder van de firma H. C. Jansen Co., z cli hield

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3