Gemengde Berichten. ernstig en voortdurend op de zedelijke en stoffe lijke belangen der ÏDlandsche bevolking dient ge let. Dat echter bij dit laatste ook de belangen van het moederland niet mogen voorbijgezien worden, in dien zin. dat de ingezetenen van Nederland niet of slechts in geheel buitengewone gevallen ten bate van onze Oostindische bezittin gen mogen belast worden. XI. De katholieke staatspartij is een zelfstan dige partij, die met andere staatkundige partijen kan samenwerken, om met deze eenig gedeelte van haar program ten uitvoer te leggen of bin nen de grenzen van dit program gemeenschap pelijke belangen te bevorderen. (Tijd.) In het district Wolvega is door liberale kiezers te Uffelte en omstreken eandidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heer W. Houwing, lierv. predi kant te Havelte. Aan den heer A. C. Wertheim, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is door een honderdtal telegrafisten van het kantoor te Amsterdam, dank betuigd voor de waar- deerende rede, door hem in de zitting der voorgaande week omtrent hun vak en hunne cüenstpraestatiën uitgesproken. (A.) Door wijlen -mr. W. Francken N.Gz., in leven kantonrechter te Nijmegen, is aan het departement Nijmegen der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" een som van f 5000 vermaakt. De pastoor in de R.-katholieke gemeente te Bredenbroek, onder Dinxperlo, heeft het voorbeeld van zijn collega te Groenlo gevolgd, en zijn parochianen verboden, bij niet R.-ka- tholieken in dienst te treden of te blijven. (Zutf. Ct.) Een merkwaardig bewijs van onverdraag zaamheid heeft het clericale blad Land van Waae gegeven. Te St. Nicolaas, waar dit blad verschijnt, werd de onlangs overleden Emile Blauwaert geboren en dit gaf de plaatselijke afdeeling van het Willemsfonds aanleiding, den gemeenteraad te verzoeken «nu een der straten, den naam van Blauwaert te geven en een gedenksteen in den gevel van zijn geboortehuis te plaatsen. Hiertegen komt het 'blad in verzet, omdat Blauwaert niet kerkelijk is begraven. «Wij leggen geen kroon zegt het •p een graf neder, waarop het kruis niet prijken mag. Hoe groot en verheven de talenten' mochten wezen van den kunstenaar, wij brengen geen eer aan een kind van St. Nicolaas, dat niet als Christen ia gestorven en hegravenWillen de geuzen begraven worden zonder missen, zonder kruis en als konden, dat moeten zij weten." Het blad wil geen eer gegeven zien aan een man, ndie onder een last van gouden en zilveren rouwkronen ingedolven ligt op een geu- zenhof'. Men schrijft uit Den Haag aan het Alg. Handelsblad Toen in de laatste dagen de pers hy haar verslag over de tentoonstelling op het Dam rak den naam van Deijsselhof noemde, wiens »vissehen" en aquarellen eene openbaring schenen vroeg iedereen wie is die onbe kende? De Haagsche kroniekschrijver kan daarop antwoord geven. Een twaalftal jaren geleden zag de bekende kunstschilder jhr. Heemskerk van Beest in Overijsel een boere- jongen op eene hofstee zulke merkwaardige dingen naar de natuur teekenen, dat hij in dien knaap een kunstenaar meende te ont dekken. Het boertje wilde niets liever dan taekenen, en zoo kwam Deijsselhof, voortge holpen door Heemskerk, op de Haagsche teekenacademie, waar hij zich bekwaamde voor het diploma M' (middelbaar onderwijs ia het teekenen). Het boertje" teekende verwonderlijk goed, goochelde de exacte we tenschappen in een ommezien in zijn bol en legde een prachtig examen af. Toen hij terugkwam en men hem vroeg hoe het ge weest was, antwoordde hij leukweg«Best 1 Daar is niks aan, hoor!" De vlugge teekenaar werd kort daarop leeraar aan een der inrichtingen van open baar onderwijs te Amsterdamen menig zwaarhoofd vreesde reeds, dat de wetenschap de kunst verstikt had toen Deijsselhof dezer dagen het tegendeel kwam bewijzen. Zaterdag jl. stierf te Quiddenham-Hall, nabij NorfolkGeorge Thomas, graaf van Albemarle, een afstammeling uit een oud-Hoi- landsch geslacht. Hij was den 13n Juni 1799 geboren en dus 92 jaren oud. Na den dood van lord Cottesloe, die kort geleden plaats had, was hij de oudste pair in het Hooger- huis. 15 jaar geleden gaf hij een boek uit, getiteld: «Fifty years of my life" (vijftig jaren uit mijn leven), waarin hy veel wetens waardigs omtrent zijn voorzaten, de Keppels, en omtrent zijne tydgenooten mededeelde, maar tot leedwezen zijner lezers zijne onthul lingen slechts uitstrekte tot 1855. Hij was de directe afstammeling van de heeren van Kep- pel in Gelderland, wier geschiedenis tot de 12e eeuw teruggaat en die geholpen hebben de Engelsche geschiedenis te maken, sedert Arnold Joost van Keppei in 1688 met Willem den III naar Engeland kwam en tot loon zijner goede diensten graaf van Albemarle werd gemaakt. Twee geslachten later waren de Keppels, die zich inmiddels te Quiddenham gevestigd hadden, onder de bestbekende fami lies van de Whig-partij in Engeland. Ze wa ren bevriend met den beroemden Engelsehen schilder Sir Joshua Reynolds, die vandege- heeie familie portretten maakte, welke de nu overleden graaf wegens groote geldelijke ver liezen moest verkoopen, zoodat zij thans over het geheele land verspreid zijn. De oude man had een veelbewogen leven achter zich. Tij dens den slag van Waterloo was hij vaandrig hij het Engelsche leger. Later diende hij in Indië en kwam van daar terug over Perzië, BakuAstrakan en St.-Petersburgdestijds een zeer moeilijke reis. In 1829 ging hij met het Engelsche eskader naar Konstantihopel en Adrianopel, en later zat hij in het Lager huis. Hij wordt opgevolgd door'zijn zoon, Lord Bury, die in 1878—1888 onder-minister van oorlog was en de bijzondere eergenoot van in 1876 tot het Hoogerhuis te worden geroepen. Te Leiden hebben zich weer eenige ge vallen voorgedaan van influenza, tot dus verre echter zonder een onrustbarend karakter aan te nemen. Te Breda is Woensdagmorgen uit de rivier de Mark door de schroef eener stoomboot het lijk opgehaald van eene circa 44-jarige dameweduwe die sinds eenigen tijd aan zwaarmoedigheid leed en Dinsdagnachthaar huis heeft verlatenom door verdrinking een einde aan haar leven te maken. Naar men verneemt, moet zij zich het vertrek van haar eenigen zoon naar Indië te zeer hebben aangetrokken. Te Arnhem zal het bekende gezelschap Amerikanen en Indianen van Buflalo Biil op het sport- en tentoonstellingsterrein aan den Velperweg vertooningen geven, geheel in den trant van die, welke in den zomer van 1889 te Parijs plaats vonden. In het laatst van Mei worden de voorstellingen gegeven, De ondernemers hebben het terrein uitstekend geschikt gekeurd voor hun doel. Het beruchte blad De Talmudjood is naar België verhuisd. De uitgever heeft zich te Lanaeken gevestigd. Naar wij uit goede bron vernemen, zal ds. C. S. Adama van Scheltema het beroemde werk van generaal Booth in onze taal over brengen, onder den titel van»In Engelands donkerste wildernissen en de weg ter ont koming". In het begin van Maart zal de 1ste aflevering het licht zien. 's-Gravenbage. De minister van water staat heeft dezer dagen aan zijn departement eene samenspreking gehad met de commissie tot aankoop van paarden voor het leger. Meppol. Woensdagmiddag met den snel trein van 12 uur arriveerde alhier, wellicht direct uit 's-Gravenhagede voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. Beelaerts van Blok land, vermoedelijk in zijne qualiteit van afge vaardigde van het district Steenwijk. Door tal van heerenstellig hoogwaardigheidsbe kleders in het anti-revolutionnaire kamp werd de heer Beelaerts afgehaalddie hem begeleidden naar het lokaal der christelijke belangen aan den Stationsweg. Een groot aantal personen waren aldaar reeds vereenigd. Denkelijk wordt in die bijeenkomst van gedachten gewisseld omtrent de te volgen gedragslijn bij de aanstaande verkiezingen, niet alleen voor het district Steenwijk, maar ook voor Meppel en andere. (P, D. O.) De «Tooneelraad van den Nederlandschen Schouwburg" te Antwerpen, voorzitter de heer Jan van Rijswijck, heeft in eene ciiculaire «alle schrijvers van Zuid- en Noord-Nederland" opge roepen tot deelneming aan een wedstrijd, ter mededinging naar den prijs van 600 fr. voor het beste drama, 500 fr. voor de beste comedie, en 300 fr. voor het beste blijspel. De vóór 1 Juli 1891 aan de secretarie der gemeente Ant werpen in te zenden stukken moeten nieuw en oorspronkelijk zijn, maar kunnen in gebonden of ongebonden stijl geschreven worden en van éen tot vijf bedrijven lang zijn. In zake het onderzoek van den Coroner omtrent den jongsten moord te Londen op eene vrouw in Whitechapel gaf de jury een vonnis van schuld ten laste van een onbekend persoon of onbekende personen. De jury gelouft dus niet aan de schuld van Sadler, ten aanzien van wien de rechterlijke instructie nog voortduurt. De vergadering van de cMedezin. Geselischaft" te Berlijn, waarin Liebreich's middel tegen de tuberculose is besproken, werd bijgewoond door pm. 800 geneesheeren. Prof. Liebreich stelt zich de bewerking van zijn middel tegen tuberculose als volgt voor: ln uiterst kleine doses gegeven, heeft het geen invloed op het gezonde lichaambevindt zich evenwel de wand van een bloedvaatje niet in normalen toe stand, in ontsteking of ettering, dan werkt het prikkelend daarop, en ontstaat er eene uitstor ting, eene transsudate van bloed-serum, waar door bacteriën vernietigd worden of het zieke weefsel in beteren voedings-toestand gebracht wordt, waardoor de bacteriën zich niet verder ontwikkelen kunnen. Tot dusver is het middel slechts beproefd bij lijders aan het strottenhoofd of het ook uitwerking heeft bij tuberculose in andere organen, moet door nadere waarnemingen blijken. Wel evenwel is het middel, behalve bij strottenhoofdtuberculose, reeds deugdelijk gebleken bij chronischen katarrh, bij gezwollen stembanden, enz. Prof. Liebreich verzette er zich tegen, dat zijn middel als een algemeen middel tegen tuber culose beschouwd zou worden, maar deed slechts uitkomen, dat voor zoover de proefnemingen tot dusver hadden aangetoond, de gunstige uitwer king daarvan bij ziekte van het strottenhoofd ge bleken was. Het recept, waarnaar het middel bereidt wordt, luidt0.2 gram kantharindin en 0.4 gram kali- bydraat (of daarvoor in de plaats 0.3 gram na- tronhydraat) worden uiterst nauwkeurig afgewo gen en in een maatkolf van 1000 cM:). met on geveer 20 cM3. water in een waterbad verwarmd, totdat de oplossing volkomen helder is. Daarna wordt, onder voortdurende verwarimg, er lang zaam water bijgevoegd ongeveer tot aan hetmerk- teeken en ten slotte, na de afkoeling aangevuld tot nauwkeurig 1 liter water. Dr. Heymann, die sedert 30 Januari bet mid den van Liebreich heeft toegepast op 28 ambu lante patiënten, deed uitvoerig rapport van zijne bevindingen en vertoonde daarbij zijne patiënten. Van de 28 vallen intusscben voorloopig 11 weg, die nog slechts te kort behandeld zijn; van de overblijvende 17 leden er 11 aan tuberculose ia strottenhoofd en long en 6 aan zwaren strotten- hoofds-katarrh. De zieken, die bij bet begin der behandeling volkomen schor waren, konden na eet* paar inspuitingen weder sprekenhun plaatselijk lijden verbeterde in verrassend korten tijd en ook hun algemeene toestand verbeterde; zelfs scheen in sommige gevallen het lijden aan de long tot staan gekomen. Het reglement betreffende den verkoop in de apotheken van Koch's inentingsmiddel tegen de tuberculose stelt den prijs per kubieken centimeter op zes mark. Het moet behandeld worden als vergift en mag slechts verkocht worden op schrif telijke aanwijzing van geëxamineerde artsen. Professor Liebreich's nieuw middel tegen de- tuberculose is eene kristalheldere, reuklooze en zeer vergiftige vloeistof, waarvan een vijftigste deel van een milligram reeds bij inspuiting werkt. De nauwkeurige samenstelling van het middel zal Liebreicn eerstdaags openbaarmaken. Er is nu een commissie gevormd voor een gedenkteeken, gewijd aan de nagedachtenis van den Franschen schilder Meissonier. De hertog van Aumale is eerevoorzitter en Jules Simon is voor zitter van dat comité. Gelden worden ontvangen bij baron Alphonse de Rothschild. De uitvoering van het monument wordtopgedragen aan Antonin Mercié. Voor Döllïnger zal te Miinehen een monument worden opgericht. Te Parijs is sprake van het bouwen van een schouwburg voor het passiespel in den trant van de voorstellingen te Ober-Ammergau. Het is nu gebleken, dat in het geheel 121 arbeiders zijn omgekomen bij de ramp in de mijn te Springhill, te Nieuw-Schotland. Te Stockholm wordt van 15 tot 19 Mei een groot internationaal gymnastiekfeest gegeven, onder be scherming van den kroonprins van Zweden en Noorwegen. Aan de deelnemers zal vrachtreductie voor de treinen en stoombooten worden toege kend. Er zullen allerlei feesten plaats hebben. Volgens de enquête in Oostenrijk gehouden over de verspreiding der influenza zijn in de jaren 1889 en 1890 aldaar 930.478 personen door die ziekte aangetast, waarvan 2823 zijn overleden. Het aan tal aangetasten bedroeg te Weenen 42.794 met 367 sterfgevallen. In de meeste groote steden was ten gevolge der influenza vooral in het eerste kwar taal van het vorige jaar het sterftecijfer belangrijk hooger dan gewoonlijk. Een man, bekend door zijn buitengewone wel dadigheid, de heer Soldenfeldfc, is dezer dagen te Kopenhagen overleden. Zijn vermogen 2 mil- Hoen kronen wordt volgens zijn testament besteed, na aftrek van kleine legaten, aan het oprichten van een gesticht voor bejaarde onder wijzeressen, huishoudsters en naaisters, een fonds voor dienstbare vrouwen, een gesticht voor be jaagde dienstmeisjes en een fonds voor oude, onge huwde dochters van overleden ambtenaren, welke gestichten en fondsen onder toezicht van den burgemeester van Kopenhagen gesteld worden. Het stoomschip City of Newyork van de In- man-Maatschappij, dat Woensdagochtend te Liverpool van New-York binnenviel, bericht, dat den 21n dezer op 48 graden breedte verscheidene onmetelijke ijsvelden werden gezien. De kapitein was genoodzaakt een zuidelijken koers te sturen. Tien groote ijsbergen passeerde men nog op dien datum, t Bij Laufenburg is de Rijn thans zoo laag, dat de*' Laufenstein, die zelfs bij gemiddelden waterstand jfizichtbaar is, thans ais een groot antiek altaar' zich eenige meters hoog midden in de bedding der rivier verheft. Zooals uit de in den voet van den--' steen gehouwen jaartallen blijkt, is dit in de laatste 220 jaar slechts achtmaal het geval geweest. Thans is daarbij ook bet jaartal 1891 gevoegd- Een liefdesdrama. Te Warschau is thans het sensatie-proces tegen den luitenant

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2