Binuenlandsche Berichten. heeft bereikt, daar de toenadering tot Pruisen geheel mislukt is. Tevens ontraadt het be stuur het houden van betoogingen bij het vertrek der keizerin. Alle bladen bespreken in zeer gematigd gestelde artikelen de gevolgen van het bezoek der keizerin, maar zeer beslist keuren allen den toon af, dien de Kölnische Zeitung tegenover het Fransclie volk aanslaat. Het vertrek uit Parijs van de keizerin- weduwe Frederik van het Noorder-station, gistervoormiddag te 10.10, is zonder eenig incident afgeloopen. Wel waren eenige hon derden nieuwsgierigen daar bijeen, maar geen enkele kreet werd geuit. Talrijke personen groetten de keizerin en hare dochter. B E L O I E. Ter gelegenheid van het 25-jarig regee- ringsjubileum van koning Leopold is een groote som geld bijeengebracht, die door den koning was bestemd tot het vormen van een ondersteuningsfonds. Het geld werd door de verschillende gemeenten en steden afgedragen aan het ministerie van binnenlandsche zaken, doch de leden van het bestuur, dat dit fonds moest beheeren, wachtten volgens de JEtoile Beige vergeefs op hetgeen gestort was. Zij deden onderzoek bij minister Bruijn die zich om inlichtingen vervoegde bij minis ter Melot. Deze doorzocht al zijn bureau's doch van het kapitaal geen spoor. Men gaf eindelijk kennis van het verdwijnen aan minis ter Beernaerthet hoofd van liet ministerie. Een vrij onstuimige ministerraad werd gehou den, waar de minister van justitie zelfs heeft gedreigd met de tusschenkomst van den rech ter, maar nog steeds bleef het geld zoek. Na afloop van den ministerraad werd nog maals gezocht in de bureau's van minister Melotdoch steeds tevergeefs. Waar is het geld vraagt thans de JEtoile Beige. Vier grenadiers die zich te Brussel schuldig maakten aan strafbare handelingen op 4 dezer in het cachot der grenadierskazerne zijn gis teren voor het hoog militaire gerechtshof verschenen. Uit de debatten blijkt, dat deze feiten volstrekt niets gemeen hebben met de socialistische beweging. Drie der beklaagden zqn veroordeeld tot 2 jaren en een tot 3 jaren verblqf in de strafcompagnie. Deze zaak is geheel afgescheiden van het kleine militaire opstootje op de plaee du Luxembourg op 1 dezer. Woensdagavond is generaal Boulanger te Brussel aangekomen, en het is bijna droevig te zien met welke ziekelijke belangstelling de dagbladpers de gangen van dezen treuri- gen persoon nagaat. De sgroote man" schijnt naar Brussel gekomen te zijn voor een rendez-vou» met eene dame, die hij Dinsdag ochtend van den Parijschen trein heeft afge haald en die met hem, onder den naam van Monsieur et madame Bertinin het hotel de Flandre logeert. Nog wordt, zooals de bladen Dewijl Njetta op deze woorden het antwoord schuldig bleef en strak voor zich bleef kijken, ver diepte de jongeling zich weer in zijne lectuur. 7e HOOFDSTUK. Jansen bevond zich met zijne dochter en het Joodsche meisje reeds langer dan eene week te Hamburg. Hij scheen geen haast te maken met de terugreis. Trouwens, men was ook nog weinig gevorderd. Geesje had hare eigene plannen en wenschte maar zoo ras mogelijk van haar geleider ontslagen te zijn om handelend te kunnen optre den. Zij had namelijk met eene vriendin van de kostschool, die te Christiania getrouwd was, eene correspondentie aangeknoopt. Het slot van baar schrijven luidde uNog iets. Er moet onlangs, ik geloof in het begin van October, een matroos aan uwe kust geland zijn, alleen, in een open boot en half verhongerd. Ik stel belang in dien persoon, wijl hij behoorde tot de bemanning van een op ons eiland gestrand schip, de Orion. Ik heb dat heele drama mee doorleefd. Zoudt gij mij meldenRochefort aldaar verwacht. Een geluk is het intusschen dat de samenkom sten dezer helden geen gevaar hoegenaamd meer opleveren voor de rust van Frankrgk. ITALIË. De minister-president Rudini moet in het openbaar verklaard hebben, dat het niet mo gelijk is het tractaat, dat Italië aan Duitsch- land en Oostenrijk verbindt, openbaar te ma ken. De regeering van koning Umberto, onverschillig wie het hoofd is van het Kabinet, zou daartoe nooit zijne toestemming kunnen geven. Het besturend comité der monarchale oppositie in de Kamer heeft aan al de afge vaardigden der oppositie eene circulaire gezonden, waarin aan dezen verzocht wordt den 2n Maartden dag der heropening van de zitting, tegenwoordig te zijn. Hieruit leidt men af, dat de oppositie reeds dadelijka«n het nieuwe Kabinet slag wil leveren. De heer Crispidaartoe uitgenoodigd door de vereenigiag van monarchale studenten te Bologna, zal zich weldra daarheen begeven en er een groote rede houden ter ontwikke ling van het programma der parlementaire oppositie. Het gerechtshof te Rome heeft een aan vang gemaakt met de behandeling van het proces tegen een drietal anarchisten, be schuldigd van aanslag op het leven des konings. Men zal zich herinneren dat in Januari 1889 koning Humbert eea brief kreeg, ondertee kend namens de »Nihilistische vereeniging", in welk schrijven gedreigd werd met een dynamietaanslag, indien de vorst niet binnen zekeren tjjd de kroon zou hebben neergelegd. In de maand Juni daaraanvolgend werd een kist met dynamiet, aan het adres van een der beschuldigden verzonden, te Rome in beslag genomen. De drie beschuldigden ont kennen echter tot nog toe het bestaan van een komplot. De paus zal, ter gelegenheid van den ver jaardag zgner huldiging, den 2n Maart, een adres in ontvangst nemen van de vereeniging der katholieke jongelingschap, en, naar men zegt, ook een groote allocutie uitspreken. SPiNJE. De regeering heeft besloten om al de hari- delstractaten op te zeggen, welke de bepaling inhouden betreffende de meest begunstigde natie. PORTUGAL. De minister van financiën heeft Donderdag het contract geteekend met de groep ban kiers, ter consolideering van de vlottende schuld op den grondslag van een tabaks monopolie voor 35 jaar. De maatschappij, die het monopolie overneemt, zal aan de regeeriog 10 millioen pond sterling betalen en obligatiën uitgeven van 500 frs., rentende 4 Va pGt. omtrent bom niet eenige inlichting kunnen geven, b.v. waar hij opgenomen is, waar bij zich tegen woordig bevindt, hoe hij heat, enz.ï" Op dezen brief verwachtte nu Geesje eerstdaags antwoord en wanneer zij de gevraagde inlichting mocht krijgen, zou de tegenwoordigheid baars vaders haar hinderlijk worden, 't Was haar, zooals wij weten, geen ernst met het opzetten van een nering of hei dienstnemen bij vreemden. De vader vatte natuurlijk die zaak anders op en liep den geheelen dag bij zijne bekenden rond om iets ge schikts te vinden. Nu kwam eindelijk ook tijding van Flora's oom in. De consul te Bremen had zijne hulp verleend, naar verschillende hoofdplaatsen telegrammen ge zonden en thans had Flora een brief van den oom ontvangen, waarin hij meldde, dat hij zich sinds een vierendeeljaars te Venetië bevond, waar hij eene fabriek van glaswaren gekocht had. Hij was niet rijk, had met vele tegenspoeden te kampen gehad en had gaarne geprofiteerd van het kapitaal van Flora, dat hij tegen de noodige waarborgen S E R V I E. In de Woensdag jl. gehouden zitting der Skuptschina heeft de minister-president Paclritsch het programma van het nieuwe Kabinet medegedeeld, hierop nederkomende, dat het zal trachten den toestand te bevesti gen, zooals die door de grondwet en de abdi catie van Milan in 't leven is geroependat het besloten is de orde in het binnenland en den vrede met het buitenland te hand haven, en dat het de vriendschappelijke be trekkingen met de vreemde mogendheden zal ontwikkelen. R U H E N I E. De Senaat heeft met 52 tegen 50 stemmen het voorstel aangenomen, dat gedaan was door een lid van de groep-Catargiu, om de debatten over de "wet op het openbaar onder wijs te schorsen, welker algemeene beraad slagingen reeds verscheidene zittingen hadden in beslag genomen. Ten gevolge van dit votum heeft het ministerie ontslag gevraagd. BRAZILIË. De nieuwe president Da Fonseca heeft den eed afgelegd. Hij hield eene revue over de troepen. SCHIEDAM, 28 Februari 1891. In een portret, dat de lijd voor eenige dagen gaf van den minister vfen oorlog, wordt als een feit dat den man karakteriseert, ge noemd dat zijn eerste ministerieel besluit was eene aanschrijving, waarbij gelast werd dat tot het merken van sokken der militairen voortaan zwarte, in plaats van roode katoen zou moeten gebezigd worden. Indien men eens," zegt de Tijd, »over die aanschrijving eene interpellatie tot den minister had durven richten I Op hoe vree- selijke en voor de toehoorders vermakelijke wijze zou de onvoorzichtige interpellant door den minister geslagen neen, verpletterd zjjn Ongelukkig voor de Tijd is hare ontdek king onjuist. Naar men ons mededeeltis ae laatste order betreffende de nummering der sokken in 1881 uitgevaardigd. Die order draagt de onderteekening vangeneraal Reuther, den man, over wiens krijgskundige talenten de Tijd nooit is uitgepraat. Tad D? Rotterdamsche gemeenteraad heeft het plan goedgekeurd in zake het leggen van een zinker door de Maas en het uitbreiden van het buizennet, teneinde Fijenoord op ruimer schaal van drinkwater te voorzien. De kosten werden geraamd op f240,000. Nog werden voor ruim f20,000 of f30 per c. a. aangekocht eenige huisjes aan de Baan en daarop uitkomende gangen, om in de toekomst dit stadsdeel te verbeteren. Te Hoogwoud is Vrijdag de oud-strijder P. Ligthart overleden in den ouderdom van ruim 86 jaar. Onder Chassé was hij in 1832 een der 3476 krijgslieden, waaruit de bezet ting van de Citadel van Antwerpen bestond. Na de overgave in December 1832 werd hij als krijgsgevangene naar St. Omer in Frank rijk vervoerd, vanwaar liij in Mei 1833 weer naar zijn vaderland terugkeerde. Tot kort voor zijn dood sprak hij nog gaarne over voorvallen uit zijn soldatenleven, over zijne bekomen- wonden, over de zelfopoffering van Van Speyk en andere krggsbedrgven uit den Belgischen revolutietijd. Te Naaldwijk is in de vaart langs den- Nieuwen Weg het lijk uit het ijs gehakt van vrouw K., die in het iaatst van November 1890 op de reis van Scheveningen naar Naald wijk spoorloos verdwenen was. Zij werd ge vonden dicht bij de plaats, waar men haar het laatst had gezien. Het visschen naar de dren keling was indertijd vruchteloos geweest en moest toen spoedig gestaakt worden door de- invallende hevige vorst. De Tijd deelt mede: Een meubelfabrikant geen baasje, maar een baas! in een onzer grootste steden, bij een klant ontboden en door dezen ge vraagd, hoe hij het best zijn huis zou meu belen, gaf ten antwoord: »Wèl, u kunt 't krijgen zooals u wiltLouis XIV, veertiende eeuw, Louis XV, vijftiende eeuw, precies zooals u maar verkiest Gelukkig (zegt de Tijd) voor dien meubel fabrikant, dat er geen stijl-Heinrich von Reuss bestaat, want hg zou raar hebben staan kijken, zoo zijn klant hem een ameublement- Heinrich von Reuss XXIV, vierentwintigste eeuw, had besteld. Een ongehuwd man had een kosthuis be trokken te Jubbega-Schurega. Steeds betaalde hij geregeld zgn kostgeld, tot hij voor eenigen tijd door ziekte daartoe niet meer in staat was. Zijn kostbaas had geen zin om hem langer te onderhouden. Hij legde zijn com- mensaal in een kruiwagen en vervoerde hem op die wijze naar het een paar uur verder gelegen Wijnjeterp, waar de man eigenlijk thuis behoorde. Niemand wilde zich daar over den armen zieke ontfermen. Goede raad was nu duur, en de verlegen kostbaas zag geen anderen uitweg dan zijn kruiwagen om te keeren en den last aan den dijk te laten liggen. Eenigen tijd later werd hij daar dood gevonden. Naar aanleiding van dit voorval vertrokken gisteren van hier de officier van justitie, de rechter-commissaris en een be- eedigde klerk ter griffie, vergezeld van de doctoren Rinkes en Kijlstra, naar "Wijnjeterp, om een onderzoek ter plaatse in te stellen. (Z. O.) in zijne zaken had kunnen steken. Hij betreurde, dat het niet verzekerd geweest was, doch was niettemin bereid haar met liefde op te nemen afs de eenige dochter van een beminden broeder, dien hij in geen jaren gezien had. Het zou haar bij hem aan niets ontbreken. 't Vertrek van Flora was voor Jansen geen wel kome tijding. Gaarne zou hij het beschaafde meisje in Bremen hebben gehouden als steun en gezelschap voor zijne dochter. Even onwelkom was dit bericht voor Geesje. Van Flora verwachtte zij bij het opsporen van Willem de beste hulp. Een geheim voorgevoel zeide haar, dat beider lot nauw Verbonden was en haar voorgevoel had haar nim mer bedrogen. Het antwoord van de vriendin, waarnaar Geesje elk oogenblik uitzag, kwam ook, maar had niets bemoedigends. Na een vloed van woorden over oude, trouwe vriendschap^' over hare wijze van leven enz, bevatte de brief omtrent de ge vraagde inlichtingïMijn man heeft bij het haven bestuur geïnformeerd naar den door u bedoelden matroos. Hij vernam dat deze geheel hersteld en van Engelsche afkomst was. Zijn naam was John Williamson. Hij moet bij een smid op een der eilanden in de scheeren bij Christiaansand thuis ligger, en, zooals een'der loodsen zeide, niets doen dan geleerde boeken lezen, waar hij al zijn beetje geld aan uitgaf, zoodat men hem nog op lands- kosten naar Engeland zou moeten voeren. Dit is alles, wat ik weet. Zijt gij," zoo eindigde het ver trouwelijk schrijven, smisschien weer bezig om een armen man voort te helpen Nu, gij kunt het doen en nu gij vernomen hebt, dat deze man, geleerde boeken zit te lezen, wordt de zaak er te mooier om, want ik weet nog best, dat gij hart hebt voor zulke mannen. Uw aanstaande moet een wonder van geleerdheid zijn, een licht der wereld- en gij de kaarshoudster. Moet ik u ook dezen manr netjes en goed verpakt, met de eerste gelegenheid- toesturen 7" Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6