te kiezen. Deze werd hierna eenparig herkozen. De minister van financiën Luzzatti legde de bezuinigingsplannen der regeering bloot, door welke, naar hij verzekerde, het even wicht der begrooting hersteld wordt. De bezuiningen bedragen 38 millioen, waaronder 9 millioen op het leger en 11 millioen op de vloot, zonder dat daardoor de verschillende diensten minder goed verzorgd zullen worden. De toestand van prins Jéróme Bonaparte is verergerd. De geneesheeren vreezen, dat de afloop noodlottig zal zqn, indien er zich geen reactie openbaart. SPANJE. In de koninklijke boodschap wordt eene amnestie voor staatkundige vergrijpen aan gekondigd. De verhouding van Spanje tot de andere mogendheden is gunstig. De onder handelingen met Frankrijk betreffende Guinea worden met goede vooruitzichten voortgezet. De tot Marokko gerichte reclamation hebben het gewenschte gevolg gehad. De regeering heeft de handelstractaten opgezegd en acht het noodzakelijk, de tariefwetgeving op nieuwe grondslagen te regelen. Er worden verbete ringen in het wetboek van strafrecht aange kondigd, alsmede maatregelen tot versterking der landsverdediging. Ten aanzien der geld middelen wordt gezegd, dat het noodzakelijk is, het tekort te doen verdwijnen, door be zuinigingen op de uitgaven. De vlottende schuld behoort binnenkort geconsolideerd te worden. De regeering is bezig, zich op de hoogte te stellen van de sociale quaestie. Ook wordt de indiening van een wetsontwerp tot invoering van verplichte oefening in den krijgsdienst aangekondigd. De regeering heeft den heer Martinez Campos tot voorzitter van den Senaat benoemd. AMERIKA. Berichten, gisteren te New-York uit Iquique ontvangen, melden dat de stad rustig is, de zaken her-at worden en de banken weder geopend zijn. Binnenlandsche Berichten. Offlcicele Berichten. Bij kon. besluit wordt: lo. de viee-admiraal P. ten Bosch eervol ontheven van de betrekking van commandant der zeemacht en chef van het departement der marine in Nederlandsch Indië, onder dankbetuiging voor zijne daarin bewezen diensten, en zulks met den datum, waarop dat bevel aan zijn opvolger zal overdra gen; en 2o. aan den schout-bij-nacht jhr. J. A. Boëll, adjudant van wijlen Zijne Majesteit den Koning, opgedragen de waarneming der betrekking van commandant der zeemacht «ai chef van het departement der marine in Nederlandsch Indië. en zulks met den datum waarop hij dat bevel van den vice-admiraal Ten Bosch zal overnemen. SCHIEDAM, 3 Maart 1891. Naar wij vernemen, heeft de koningin regentes van Spanje H. M. Koningin Wil- helmina begiftigd met de orde van Maria Louisa, in 1792 door de gemalin van Karei EV gesticht. H. M. de Koningin-Regentes had gisteren de leden van het corps diplomatique aan een diner genoodigd. Het bestond uit 30icouverts. Men verwacht, dat de leden van de Tweede Kamer in de volgende week door H. M. de Koningin-Regentes ontvangen zullen worden. H. M. de Koningin-Regentes heeft namens ff. M. de Koningin aan het regiment grena diers en jagers ten geschenke aangeboden de uniformen, die wijlen Z. M. de Koning als officier van dat regiment gedragen heeft. Aan de kon. militaire kapel van dat regi ment heeft H. M. eene jaarlijksche toelage van f1000 toegezegd. H. M. de Koningin-Regentes is opgetreden als beschermvrouw der Nederlandsehe maat schappij van tuinbouw en plantkunde. Onze jonge Koningin heeft Zondag wederom bezoek gehad van kinderen, die in de boven zaal van het Paleis aan de straatzijde zich met spelen vermaakten, nu en dan in tegen woordigheid van hare moeder. In tegenwoordigheid van leden van den raad van voogdij en van de commissie voor de nalatenschap van Koning Willem III is ln de laatste dagen de inboedel van het ï>Huis ten Bosch" geschat. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag den 5n dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 Februari bedroeg bij de Nederlandsehe Bank f 796,0Q8.01Vs en bij de betaalmeesters- 1,041,040.82 Volgens bericht van den minister van marine zal in dit voorjaar een lichtschip ge legd worden voor den Nieuwen Rotterdam- schen Waterweg. Uit het bericht, dat het voornemen moet bestaan door vermindering van het cijfer van het jaarlijksch contingent den druk der leger- wet te matigen, zou allicht kunnen worden afgeleid, dat de regeering en de commissie van voorbereiding het daaromtrent eens zou den zijn geworden. Naar wij nader uit goede bron vernemen, is dit niet het geval, en bestaat bij de regeering het voornemen niet langs dezen weg de tegenstanders der voordracht te gemoet te komen. Vad Naar aan de Arnh. Ct. uit's-Gravenhage bericht wordt, zou het voornemen bestaan het daarheen te leiden, dat de openbare behandeling der legerwet half April kunne aanvangen. Men verwacht onder andere tem pering van liet militie-contingent. Een schrijven uit Suriname in het Vader land geeft aanleiding tot het vermoeden, dat het verhaal over het straatschandaal hetwelk tussehen den gouverneur mr. Lohman en den procureur-generaal mr. Kalff zou zijn voor gevallen, in een verkeerd begrepen telegram zijnen oorsprong vindt. De oneenigheid tus sehen heiden is, blijkens dat schrijven, ont staan wegens het gerechtelijk onderzoek over eene vechtpartij van anderen op straat. Met zekerheid verneemt het Vad., dat de minister van marine de contracten met de kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam voor den bouw van het ramscbip Beinier Claeszen en het pant- serdektorenschip Wilhelmina der Neder landen heeft opgezegd. De schepen zullen thans op 's rijks werf in eigen beheer voltooid of wat de Wil helmina betreft, waarvan de kiel nog niet is gelegd gebouwd worden, terwijl voor de machines en stoomketels contracten zullen worden aangegaan met andere industrieele ondernemingen. Volgens de Deljtsche Ct. is bij het depar tement van oorlog het plan in overweging om de pyrotechnïsche wei kplaatsen te Delft naar Amsterdam over te brengen. De over brenging zou in 1892 geschieden. De kapitein van den generalen staf W. A. Sodenkamp is opgetreden als adjudant van de commissie der stelling van Am sterdam. De maritieme inrichtingen te Amsterdam en Willemsoord en de kweekschool voor zeevaart te Leiden zullen, met toestemming van den minister van marine, worden bezocht door den Russischen zeeofficier Drigennkow. Zaterdag vergaderden in het lokaalEens gezindheid" te Amsterdam, onder leiding van den heer mr. E. E. van Raalte, de afgevaar digden der kïesvereenigingenleden der »LiberaIe Unie". Na uitvoerige discussie over het aanhangige wetsontwerp, regelende den krijgsdienst, stelde het bestuur, ter verkorting van de discussie, de volgende motie voor: »De Liberale Unie, zich vereenigende met de strekking van het praeadvies, van meening dat de ingrijpende wijziging van hooldstuk 8 der grondwet den wetgever de verplichting oplegt afdoende verbetering te brengen in de levende,strijdkrachten en dat daarbij toepas sing behoort te erlangen het beginsel van persoonlijken dienstplicht, spreekt den wensch uit, dat thans op den grondslag van het aan hangig wetsontwerp eene regeling van dat onderwerp tot stand kome". De afgevaardigden van Dordrecht, Slie- drecht en Alblasserdam stelden eene motie voor, waarbij, met instemming voor persoon lijken dienstplicht, vertrouwen wordt uitge sproken in de liberale Kamerleden en over gegaan wordt tot de orde van den dag, eene motie welke dr. P. Lar,geveld van Sliedrecht toelichtte met de verklaren dat het niet tot de bevoegdheid behoort van de L. U., een oordeel uit te spreken over wetsontwerpen, meer bepaald dit wetsontwerp. De taak der L. U. isde liberale beginselen te verspreiden en te propageeren. Over dit wetsontwerp kunnen de afgevaardigden geen oordeel uit spreken. Het resultaat der uitvoerige besprekingen was, dat de motie der Dordr., Albl. en Slie- drechtsche afgevaardigden werd verworpen (13 stemmen verklaarden zich vóór de motie) en dat de motie van het bestuur, waaraan, op voorstel van den heer J. A. Lévy, aan het slot nog de woorden»en wel zonder eenig verwijl" werden toegevoegd, aange nomen werd met 76 tegen 10 stemmen. Bij de op den 26n Febr. jl. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg door de beambten van den waterstaat en het loodswezen is als A volgt waargenomenin de Westgeulaan de zwarte-tonnenzijde 72.0 decimeter50 meter benoorden de lijn der roode geleidelichten 78.0 decimeter; op de lijn der roode geleidelichten 77.0 decimeter; 50 meter bezuiden de ljjn der roode geleidelichten 76.0 decimeteraan de witte-tonnenzijde 52.0 decimeterverder bin nenwaarts van af bovengenoemde lijn: 50 meter benoorden de lijn der groene geleide lichten 75.0 decimeter; op de lijn der groene geleidelichten 77.0 decimeter50 meter bezui den de lijn der groene geleidelichten 74.0 deci meter grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 74.0 decimeter. Als grondslag voor de getijseinen wordt, bij gewoon laag water, aangenomen 74 dM., zijnde het minste water in de 100 M. breede vaargeul, gerekend van 50 meter benoorden tot 50 meter bezuiden de lichtenlijnen. In de gisteren te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van aan deelhouders der Holl. spoorweg-maatschappij werden tot commissarissen gekozen de heeren J. Boissevain, directeur der stoomvaartmaat schappij »NederIand," en jhr. P. Hartsen, directeur der Nederlandsehe Handelmaat schappij. De aanvoer van goederen, vooral van vrachtgoederen, aan de verschillende stations te Rotterdam, bestemd tot verzending, is in de laatste dagen weder aanmerkelijk toegenomen, zoodat het spoorwegpersoneel de handen vol heeft, om alms een geregeiden gang te laten gaan en om aan de verschillende aanvragen om laadruimte te voldoen. Ook dit is een gevolg van den lagen water stand op verschillende rivieren. {JST. B, Ct.) Uit Rotterdam wordt bericht dat de hoofd personen van de leden der voormalige Duitsche opera onder elkander ongenoegen hebben gekregen, zoodat het gezelschap nu geheel is uiteengegaan en verschillende leden Zater dag reeds naar Duitschland zijn vertrokken. Volgens opgave van sBureau Veritas" zijn in de maand Jan. 1891 94 zeilschepen ver ongelukt, als7 Duitsche, 16 Amerik., 31 Eng., 2 Oostenrijksche, 2 Deensche, 7 Fransche, 2 Grieksche, 4 Ital., 17 Noorsche, 4 Russische en 2 Zweedsche. Hieronder zijn 5 als vermist. In dezelfde maand vergingen 23 stoomsche pen, waaronder 2 als vermist, als1 Duitsch, 19 Eng., 2 Noorsche en 1 Russisch. Aan een particulier schrijven uit New- York ontleenen wij het bericht, dat een honderdtal Amerikaansche predikanten voor nemens zijn dezen zomer Leiden te bezoeken,, om aldaar in de Pieterskerk een gedenktee- ken te plaatsen voor Robinson. Opnieuw vertoont zich te Amsterdam de influenza, zoowel onder de burgerij als onder het garnizoen. Vooral bij de militairen wor den wederom verscheidene gevallen dezer ziekte geconstateerd. De officier van justitie te Heerenveen, ver gezeld van de geneesheeren Rinkes en Kijl- stra, den griffier Hulst en den rijksveld wachter Kiel, heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den dood van den man, die, ziek en te arm om kostgeld te betalen,, per kruiwagen van Jubbega naar Wijnjeterp was vervoerd en op den weg neergelegd, in. de nabijheid van het huis van een armvoogd, waar hij kort daarna overleed. Bij dat onderzoek is gebleken, dat de man is bezweken ten gevolge van zijn slepende- ziekte en er geen termen bestaan om een vervolging in te stellen. Een onzer lezers zendt ons de volgende herinnering aan eene politieke vergadering uit de dagen der schoolwet: Opgewonden voorstander:En, meneeren, ik sta niet alleenAan mijne zijde staan drie hoogleeraren, mannen, wier namen genoemd mogen wordenBruin, Spuis en Fruytik verspreek mij, ik bedoel Fruis, Bruit en Spuinik, ik meen Welwillend hoorderFruin, Buys en Spruyt. RedenaarJa, juist, zooals meneer zegt Fruin, Buis en Spuit(Hilariteit, Daverend applans. Spreker af.) (Z, N. v. d. JD.) Rotterdam. Zondagmiddag hadden alhier, bij het overbrengen van het vaandel van het reg. dd. schutterij, wanordelijkheden plaats, doordien hij ruim baan maken voor de politie, die door een fout vanwege den kapitein adjudant op een later uur was besteld dan waarop de schutterij moest afmareheeren, een der personen uit de menigte zich verzette. Het publiek toonde zich op zijne hand. Daar door ontstond wanorde; kinderen werden omvergeloopen, vrouwen vielen flauw. Een onder-inspecteur en 4 agenten van politie zag zich door dat alles genoodzaakt gebruik te maken van de sabel voor eigen verdediging en menigeen bekwam hierbij een schram, stoot of wondje, doch geen van ernstigen aard. De politie bleef echter ten laatste meester van het terrein en bracht den persoon, die de aan- leidende oorzaak was tot dat opstootje, zoo mede een der verdere belhamels, naar het, politie-bureau aan de Witte-de-Withstraat over. 's-Graveuhag#. De groothertogin va» Saksen-Weimar schonk voor de Vincentius- - verloting een pendule met candelabres. Niemvediep. Het gestrande Eng. stoom schip EUtow is Zondagnacht door de sleep- booten Hercules, SimsonStad Amsterdam en Adsistmt vlot gesleept en alhier binnen gebracht. Het s,s. maakt weinig water, dat door de stoompompen gemakkelijk kan worden bijgehouden. De ffistow strandde 13 Jan. 11. en is dus bijna 7 weken op de als hoogstgevaarlijk bekende "Razende 'Bol aan ijs en branding f Te zamen f 1,837,048.83V»

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2