terug te trekken, hij wil het tegenwoordige ministerie niet moeilik vallen in zijn werk zaamheden om het financieel evenwicht te herstellen, waarvoor ingrijpende binnenland sche hervormingen noodig zijnechter zal hij te zijner tijd met een interpellatie over de hnitenlandsche politiek de regeering waar schuwen tegen een onbetrouwbare toenadering tot Frankrijk en een verlaten der bondge- nooten, aan wie Italië haar gezag in den vreemde te danken heelt. De minister van justitie legde den koning een voordracht voor, om den politiek ver oordeelde Sbarbaro, die nog 3'/, jaar in de gevangenis moet doorbrengen, gratie te ver- Jeenen. Generaal Ricotti heeft verklaard, dat de voor het leger voorgestelde bezuinigingen niet door te voeren zijn, dan zeer ten na- deele van de geheele legerorganisatie. De administratie moet die veerkracht verliezen noodzakelijk voor eene snelle mobilisatie. SPANJE. De Kamer heeft met 223 stemmen van de 286 den heer Pidal tot voorzitter gekozen. PORTUGAL. De Cortes zijn gisteren geopend. AMERIKA. Uit Montevideo wordt gemeldHet minis terie heeft zijn ontslag aangeboden en een ministerie van verzoening is opgetreden. Voor binnenlandsche zaken de kapitein-generaal Perezvoor buitenlandsche zaken Manuel Errero y Espinozavoor financiën Marcia Ramirezvoor handel en openbare werken Jose Maria Capellano. Binnenlandsche Berichten. STATEN-GENEKAAL. Ten aanzien van de exploitatie van het Ombiliënkolenveld heeft de regeering als haar standpunt nader het volgende ontvouwd Daar het voorshands niet wel mogelijk zou zijn om, bijaldien men de kolenwinning aan particulieren zou willen overlaten, eendeug- delijken grondslag te vinden voor den te bedingen cijns, wordt afgescheiden van de vraag of staats- boven particuliere exploi tatie hij voortduring te verkiezen zal zijn althans gedurende den eersten tijd door de regeering aan een ontginning in eigen beheer de voorkeur gegeven. Spoorweg-exploitatie en kolen-ontginning dienen naar haar oordeel in éen hand te zijn, zooals ook in 1886 in de bedoeling lag, toen het denkbeeld nog bestond om eene kolenconcessie in de Ombi- ïiënstreek in uitbesteding te brengen en aan den eventueelen concessionaris tevens de verplichting tot het bouwen en exploiteeren van een afvoerspoorweg op te leggen. Plan nen voor eene gou vernemenis-kolenontgin- ning zijn thans in Indië in bewerking. SCHIEDAM, 5 Maart 1891. Door burgemeester en wethouders zijn benoemd tot ln klerk ter gemeente-secretarie, afdeeling burgerlijke stand en bevolking, de heer B, A. Rems, ambtenaar ter secretarie te Hazerswoude, en tot 2n klerk E. G. Maltha alhier. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft, op verzoek van het hoofdbestuur, de »Hoi- landsche Maatschappij van Landbouw" onder hare bescherming genomen. Door het prachtige voorjaarsweder dei- vorige week was onze jeugdige Koningin in staat herhaaldelijk reeds in een halfgeopend rijtuig uit te rijden. Men heeft haar dus voor 't eerst sedert 's Konings dood in haar rouw gewaad gezien. Onze kleine vorstin ziet er flink, blozend en gezond uit; zij groeit heerlijk op en belooft een schoone vrouw te worden.- Een uitnemende leefregel wordt met baar gevolgd, en de Koningin-Regentes waakt tegen alle noodelooze afwijkingen, daarvan. Koningin "Wilhelmina staat 's morgens te 7 uur opzoodra zij gekleed is gaat zij naar Mama en ontbijt te 8 uur metH. M. Van 9 tot 11 uur wordt geleerdtalen, teekenen en muziek. Te 11 uur wordt daarna reeds het tweede déjeuner genomen, dat vrij substan tieel is, in tegenstelling met het hoogst een voudige breakfast. Na de lunch wordt een hoofdstuk in den bijbel gelezen. De Koningin- Regentes blijft zich zelf met de godsdienstige vorming harer dochter belasten. Na't gebed gaat de kleine Koningin spelen, meestal alleen, een enkele maal met een paar jonge dametjes; haar poppenkamer vooral is daarbij een groote aantrekkelijkheid. Tegen 2 uur rijdt de Koningin, hetzij met ireule Van de Poll of met miss Saxton "Winter uit, veelal naar Scheveningen en terug, soms ook door 't Bosch of langs andere buitenwegen, maar zoo min mogelijk door de stad. Te huis gekomen wordt weer wat gewerkt, tot 6 uur, wanneer ge dineerd wordt. Daarna is 't al spoedig, na het gebruik van een kopje thee, tijd om te gaan rusten. Te 8 uur neemt de Koningin afscheid van Moeder en gaat naar haar bedje. (N. Gr. Ci.) Door de afdeelïngen van de Tweede Kamer zijn gekozen tot rapporteurs voor het wets ontwerp tot uitvoering van de grondwette lijke bepalingen betrekkelijk den staat van oorlog en beleg, de heerenHuber, Roose boom, De Beaufort, Schimmelpenninck v. d. Oye en v. d. Schrieck. Voorts zijn benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpenhoudende onteigening a. voor verbetering van den Ouden IJselb. voor de vergrooting van de algemeene be graafplaats te Zwolle, en voor den verkoop van heide, enz. onder Oosterhout de heeren v. d. Borch, v. d. Velde, Zijp, Engelbertsen Brantsenen over die, houdende overeen komst met Haarlem tot ruiling van gebouwen en tot bekrachtiging van eene heffing in Friesland, de heerenBoreel, Oppedijk, Zijl- ker, v. Lóben Seis en Lambrechts. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken en die van den minister van waterstaat,, handel en nijverheid zullen Zaterdag niet plaats hebben. Men schrijft uit Den Haag aan de Zw. Gt. Eerlang zal een ontwerp van wet verschijnen tot reorganisatie van den raad van toezicht op de spoorwegen waarbij belangrijke uitbreiding van den wetkkiing en de bevoegdheid van den raad woidt voorgesteld. Het college zal niet slechts als het ontwerp wet wordt een ad- viseerend lichaam zijn, gelijk tot heden, nu de minister van waterstaat beslist over dienstrege lingtaiieven enz,, welke de spoorwegmaat schappijen voorstellen. Dan toch zal da raad zelfstandig over de spoorwegzaken oordeelen en zijne goed- of afkeuring zal op dit gebied be slissen. Behalve een paar leden van den raad meer, staat dus ook uitbreiding van het personeel der bureau's te wachten. Daarentegen worden dan enkele spoorwegbetrekkingen, nu nog rechtstreeks tot het departement van waterstaat beboerende, opgeheven. Voor een en ander zal ook een niet onaan zienlijke kredietaanvrage behooren te geschieden. Een belangrijke memorie van toelichting wordt ten behoeve dezer ingrijpende wijziging te gernoet gezien. Blijkens bij den minister van buitenland sche zaken van den consul-generaal te Lissa bon ontvangen, bericht, bevatte de Fortu- geesche Staatscourant van 24 Februari 11. een decreet, waarbij de verhoogde invoerrechten op tabak voor de Portugeesche koloniën Kaap Verde, Guiné, S. Thomé, Principe, Angola en het district van Timor (zie de St.-Ct, van 15 December 1887, No, 295) worden ingetrokken, zoodat de vroegere tarieven weder in wer king treden. Volgens mededeeling van, den minister van binnenlandsche zaken moet de naam van de gemeente Mook voortaan geschreven wor den Mook en Middelaar. Vorst George Victor van Waldeck-Pyrmont, vader van de Koningin-Regentes, heeft zich Maandag te Buckeburg verloofd met prinses Louise van Sleeswijk-Holstein-Sonderburg- Glüeksburg geboren 6 Januari 4858, dochter van den overleden hertog Frederik en broe dersdochter, dus nicht, van den koning van Denemarken evenals van den vorst van Schaumburg-Uppe. Vorst George is 60 jaar oud en sinds October 4888 weduwnaar. Uit zijn eerste huwelijk met Helena van Nassau had hij. vijf kin deren, van welke de Koningin-Regentes het tweede was. Naar aanleiding van de afkondiging en uitvoering der wet van 20 Januari 4890, waarbij de gouverneur-generaal van N. Indië gemachtigd is om, indien en voor zoolang het noodig is, uitsluitend ten behoeve van het vervoer van suikerriet en gedeelten daarvan, ook aan vreemde schepen de kust vaart toe te staan, is bij de toezending van die wet aan het Indisch bestuur weder ter spreke gebracht de reeds vroeger behandelde vraag, of het geen aanbeveling verdient de beperkende bepalingen op de kustvaart geheel op te heffen. In verband hiermede heeft de Indische regeering gemeendhare aange kondigde voorstellen tot herziening van de scheep vaart wetgeving voor Nederiandsch Indië, welke ter verzending gereedlagen, te moeten aanhouden. Met I April a.s. zullen reeds in gebruik worden gesteld de nieuwe formulieren voor de attestatiën de vita, waarvan het model aan alle gemeentebesturen is toegezonden. Volgens den nu gekozen vorm kan de bur gemeester öf zelf de betrokken personen voor zich doen verschijnen, öf een of meer ambte naren machtigen zijn plaats in te nemen. De burgemeester teekent alleen de verklaring, dat de pensioentrekkende in de gemeente verbljjft, wat uit de registers is op te maken. Deze regeling heeft nu ook dit voordeel, dat terwijl tot dusver de gepensionneerden een dag moesten verschijnen en den volgenden dag het geteekende stuk moesten komen halen, zij thpns slechts éen keer tei^ stad- huize behoeven te verschijnen en terstond het door hen en den ambtenaar geteekende, stuk kunnen medenemen. De'heer Vau Vlij men, lid der Tweede Kamer, heeft in een voordracht over de legerwet, gehouden te Tilburg, o. a. gezegdsAls vak man ben ik van meening dat er met goede instructeurs een zeer goede en goedgeoefende burgerwacht is te verkrijgen. De voorbeelden zijn voor het grijpen, ik noem slechts de Tilburgsehe schutterij". De heeren H. van Kuyk c. s. te Amster dam hebben van den minister van binnen!, zaken, namens H. M. de Koningin-Regentes, een schrijven, ontvangen als antwoord op hun adres in zake de verplichte sluiting der schouw burgen. In dat schrijven wordt medegedeeld dat H. M. de Koningin-Regentes geen termen gevonden heeft, om de gevraagde schade loosstelling te verleenen. Adressanten hebben thans besloten zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wenden. Door het hoofdbestuur der ïHollandsche Maatschappij van Landbouw" is besloten, dat haar onderlinge brandwaarborg-maatschappij, door het deponeeren der minuten bij een notaris, zal worden opgericht, nadat toezeg- ging van verzekering tot een bedrag van twee millioen gulden zal zijn ontvangen. Het HHad mslfy dat een der Sumatrascluv tabaksplanters, de firma Herrings Coi„, haar product uit Assahan niet meer. als irr eenige vorige jaren, te Bremen, maar te Amsterdam aan de markt zal brengen. Zijn de inlichtingen van genoemd blad juist, dan komt deze tabak, men spreekt van 8000 pakken, bij de uNederl. Handelmaatschappij". Het goederenvervoer op de staatsspoor wegen Is door het lage water thans nog veel drukker dan gedurende de strenge vorst, toen het al zoo buitengewoon druk was. De particuliere Berlijnsche correspondent der AT. R. Ct. schrijft van gisteren Uit Keulen is hedennamiddag naar hier getelegrapheerd, dat wegens den betrekkelijk sterken was van den Rijn een groot aantal geladen schepen, na maandenlangen stil stand, de vaart naar den 'Boven-Rijn kon voortzetten. Voorts wordt gemeld dat ook de Main en de Moezel sterk gewassen zijn, zoodat men weldra de hervatting van den gezamenlijken sleepbootdienst kan tegemoet zien. Nadat de dienst sedert 4 December gestaakt is geweest, is de eerste stoomboot van Zwolle gisteren weder te Rotterdam aangekomen. Uit Harlingen melift men aan de N. R. Ct.: De alhier van Amsterdam aangekomen stoomboot Eeemtra was de eerste stoomboot, die na den winter de reis van Amsterdam naar hier over de Zuiderzee volbracht. Gedu rende de geheele reis had de Heemstra gee» vertraging door het ijs ondervonden. Gisteren vertrokken de stoombooten Fries land IV en Adèle, alsmede 2 tjalkschepen, met bestemming naar Amsterdam langs het gewone vaarwater over de Zuiderzee. De vaart op de Overijselsehe kanalen is thans geheel open. Wegens de vele te Leeuwarden doortrek-' kende behoeftigen Israëlietische vreemdelin gen, vooral ook Russen, die uit hun land waren verdreven, werd voor een paar jaren, onder voorzitting van den opperrabbijn, eene vereeni- ging opgericht, met het doel, die ongelukkige zwervelingen zooveel mogelijk te ondersteunen. Blijkens het verslag van 1890 werkt deze vereeniging ook in dat jaar weder hoogst nuttig. Niet minder dan 80 personen meldden zich bjj het bestuur aan, waarvan slechts 1 werd afgewezen; het bleek spoedig daarna, dat het eene gevaarlijke bedriegster was. Aan giften en kosten van verschafte maaltijd op Sabbat en feestdagen werd ruim f230 uitgegeven. De kunstwerken voor de internationale tentoonstelling te Berlijn moeten vóór 10 April a.s. ingezonden worden. Onder de Nederlandsche inzenders worden Mesdag, Bisschop, Haverman, Klinkenberg, Stang, Willem Martens, Van Looy, Maris, enz., onder de Engelschen Millais, Leighton, Alma Tadema genoemd. Voorts nemen, zooals reeds gemeld werd, ook een aantal Belgische en Italia&nsche schilders aan deze tentoonstelling deel. Onder het' restje der Fransche deelnemers worden genoemdBónnat, Bouguereau en Villefroy. Volgens den regenmeter te Rokkanje is er in de afgeloopenmaand Februari 7.2 mM. regen gevallen in 2. regendagen, tegen 1.5 mM. in Februari van het vorige jaar. In de laatste dagen worden hier te lande wederom wagonladingen met aardappelen uit Duitschland aangevoerd.'Somtijds wórden geheele treinen met dit Voedingsmiddel, aan- gebracht voor de aardappelenhandelaren te Rotterdam.' Tijdens de godsdienstoefening in de Roomsch-katholieke kerk te Poeldijk' op Zondagavond had eem.ongeval plaats, dat een ipanischen. schrik onderde kerkbezoekers veroorzaakte. Hetï plafond onder het-koorts viel.i voor i een groot gedeelte met eem hevig V

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2