Gemengde Berichten. 0 n d e r w i] s, PER TELEGRAAF^ Armenzorg. treraas naar benéden, gelukkig zonder iemand te treffen. Door den schrik bevangen vluchtte elk zooveel mogelijk naar voren en uit de kerk. De geestelijke trachtte door gerust stellende woorden de menigte tot kalmte te brengen, doch kon zich niet doen verstaan door het tumult, vooral door de vele gillende en roepende vrouwen. De organist slaagde beter door een paar krachtige accoorden op 't orgel aan te slaan, waardoor de rust werd hersteld en de dienst voleindigd werd. Velen echter keerden met een bleek gezicht huiswaarts. (22. 2V.) Omtrent het vergaan van de boot Stad Kampen der Zwolsche stoombootmaatschappij in de Zuiderzee ontleenen wij de volgende bijzonderheden aan de Zw, Ct Omstreeks halftwaalf benoorden het fort bij Muiden gekomen, geraakte de Stad Kam pen door samendringen van het opzettende ijs dermate beklemd, dat de boot als het ware werd in elkander geknepen en het water met kolossale stralen binnenstroomde. De bemanning kwam er gelukkig af en werd door de Salland overgenomen, om vervolgens met de Tromp weer naar Amsterdam terug te keeren. Door bet kruiende ijs werd de boot nog ongeveer een half uur medegenomen en geraakte in de nabijheid van het fort Pampus aan den grond. De boot was, met het oog op het ijs, be neden de I&adiijn geladen. Hoofdzakelijk had men aan boord goederen van de Zaan, als rijst en meel; voorts een 17-tal vaten bier en uit Amsterdam enkele stukgoederen, die Zaterdagavond laat nog aan boord waren ge bracht. De boot was verzekerd. In de nabij heid der boot is een wacht geposteerd. Van de booten die den tocht medemaakten, is de Almelosche naar Amsterdam terug gekeerd, de overige liggen in de Gouwzee. De gebroeders Verwiel, die te Waalwijk voor rekening eener Rotterdamsche firma belast waren met het drijven van handel in huiden, leder en schoenmakersfoumituren, zijn in hechtenis genomen wegens een'te kort in hunne kas dat voorloopig op minstens f100,000 geschat wordt. Aan de Tw. Ct. wordt uit de gemeente Ootmarsum van hooggeachte zijde het volgen de geschreven iReeds dikwijls zijn er in uw geacht biad be richten te lezen geweest omtrent ontzettende hoe veelheden jenever, welke op Twentsche bruiloften waren binnengezwolgen. Reeds meermalen lazen we, helaassteeds als gevolg van het eerste, van vecht- en snijpartijen en dan later van veroordeelingen tot gevange nisstraf - alles op en door die bruiloften. Menig weldenkende heeft zich ongetwijfeld meer dan eens geërgerd aan de woeste rnwheden, bet dronkemansgeschreeuw enz. van terugkeeren- de bruiloftsgasten op het platteland van ons anders zoo eenvoudig en in veie opzichten zedig Twente. Menig bruidspaar heeft later meermalen de handen in het haar gehad wegens de enorme brniioftskosten, welke zij, huns ondanks, hadden moeten maken, enz. enz. Op deze stoffelijke en zedelijke gronden heeft de eerwaarde geestelijkheid in de parochiën Oot marsum, Denekamp, Lattrop, Weerselo, Reutum en Vasse een groote beperking gemaakt omtrent het geoorloofd bezoek van bruiloften hunner re spectieve parochianen, waardoor een groot mis bruik in den wortel is aangetast, en althans in genoemde parochiën za! uitgeroeid worden." De influenza- heerscht ook in vrij hevige mate te Heusden. Te Inge?! in de Neder-Betuwe werden Dinsdagavond halfnegen de bewoners opge schrikt door een Hinken donderslag. De luchtwas' donker, de wind W, Z. W. én stil; nadén slag sneeuwde het eenige minu ten igre^tfr ^vlokken. Om 9 uur was de lucht weer geheel helder. Een jongeling te Waddinxveen moest loten. De ouders rilden bij de gedachte, dat hun zoon, de kostwinner, onder dienst zou moeten gaan en wilden zekerheid hebben hoe de afloop zou zijn. De kaartlegster werd geraadpleegddie allen behoorlijk gerust stelde en er haar woord van eer op gaf, dat de jongeling zou vrijloten. Dit is ook werkelijk geschiedmet een der hoogste nommers kwam hij er uit en meer dan ooit geniet de kaartlegster bij verscheidenen 't volste vertrouwen. Het moge bedroevend zijn, maar potsierlijk is het te hooren in welke omstandigheden de vrouw wordt ge raadpleegd. Zelfs in zaken, waar het meest ernstige onderzoek door bevoegden gewenscht is, wordt hare hulp ingeroepen. Rotterdam. Gisteravond omstreeks 9'/s uur ontstond er een felle uitslaande brand in het voormalige zomertheater aan de Kruis kade alhier, waar in den laatsten tijd het »Leger des Heils" vergaderingen hield. Het gebouw evenals de daarbij staande koffiekamer zijn van hout opgetrokken en wordt begrensd door het gebouw »Place des Pays-Bas", waar juist eene voorstelling werd gegeven. Onder de daar aanwezige bezoekers ontstond een hevige paniek, doch allen kon den, dank zij het groot aantal deuren, een veilig heenkomen zoeken, evenals de artisten, zonder dat er ongelukken plaats hadden. Volgens den bureaulist van de nPlace des Pays-Bas" is de brand ontstaan in het ge bouw, waar Dinsdagavond het Leger des Heils" voor het laatst vergadering hield (op den dag was liet gebouw gesloten). De brand nam zóo in hevigheid toe, dat het gebouw als het ware op éénmaal in lichtelaaie stond, zoodat de lucht boven de stad rood was gekleurd en de vonken als een regen zich over de huizen verspreidden. Aan het flink en spoedig optreden der brandweer is het te danken, dat het vuur zich bij die houten perceelen bepaalde, en ook de in aanbouw zijnde panden in de aan grenzende Ammanstraat ongedeerd bleven. De kleedkamer van de Place des Pays- Bas" bekwam ook nog vuur- en veel water schade. De zaal zelve bleef ongedeerd. Uit Bochum wordt gemeld, dat de beweging onder de mijnwerkers in de kolendistricten van den Rijn, de Rnhr en Westphalen zich op veront rustende wijze uitbreidt. Overal laten de mijnwer kers zich bij honderd- en duizendtallen ais leden der vereeniging inschrijvenalleen Zondag hebben 7000 hunner op de lijst geteekend en zonder eenige aarzeling de contributie over de maanden Januari en Februari betaald. Nog nimmer heeft men in dit opzicht zoo groote geestdrift gezien. In de Dinsdag, te Berlijn gehouden zitting van het «Medizinische Gesellschaft" verklaarde dr. Liebreich dat zijn middel geen geneesmiddel tegen tuberculose is, maar op ontstekingen van verschillenden aard moet inwerken. Hij voegde er bij dat na de toepassing van zijn middel zich geen duurzame kwalen geopenbaard hebben. Een feit van ontwijfelbare genezing van long tering door Koch's geneesmiddel wordt aan de Frankf, Zeitmgt medegedeeld. Een dienstmeisje, Bina Stein, werd, in November 11. in bet heilige- geest hospitaal aldaar opgenomen, als lijdende aan long-tuberculosé Sn hevigen graad. Zij kreeg 20 inspuitingen en is Zaterdag als volkomen genezen ontslagen. Het onderzoek naaf den laatst in Whitecbapël, tx 1 n geleëgdèn moord 'is door den coroner gesloten. Een eigenaardig licht over de zaak werpen de verklaringen van de getuige Ellen Gollanna. Deze verklaarde de vérslagene Frances Cole gedurende vier of vijf jaar te hebben gekend. Donderdag den 12n, Februari had zij baar in gezelschap van Sadler gezien, In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontmoette zij haar alleen in de nabijheid van een herberg in Commercial road. Samen verwijderden zij zich toen in de richting van de City. Onderweg werd Ellen Collanna toen aangesproken door een man van kleine gestalte, met een zwarten knevel, die netjes gepoetste laarzen aan had, een blauwe broek droeg en geheel de allures van een matroos bad. Deze persoon liet getuige een twee-shillingstuk (f 1.20) zien, en vroeg haar om met hem mee te gaan. Waar wilt gij naar toe 1 vroeg de getuige hem, waarop dé man antwoordde>£om maar mee, dan dan zult ge het wel zien". Getuige weigerde echter, De man keek baar toen eenige oogenblikken aan, waarop hij baar een stomp gaf en haar het goed van het lijf scheurde. F ranees Cole bevond zich toen op 2 of 3 meter afstands van hen. Beiden waren min of meer beschonken. Daarna wendde de man zich tot Frances. Getuige zeide toen»Ga niet met dien man mee, Frances, ik vertrouw zijn uiterlijk niet". Frances luisterde daar echter niet naar en ging met den man mee, waarop getuige haar goeden nacht wenschte. Het was toen omstreeks kwart voor tweeën. Aangezien die getuigenis in hoofdzaak overeen stemt met Sadler's verklaringen, heeft de coroner Sadler van rechtsvervolging ontslagen. Jack the Ripper is dus nog steeds zoek. en heeft thans weder allen tijd gehad, om zich zelf in veiligheid te brengen. Uit Londen wordt gemeld dat een schatrijke Engelsche dame, Catbcart genaamd, op geheimzin nige wijze spoorloos is verdwenen. Haar fortuin wordt geschat op l'/s millioen pond sterling. Het laatste is zij gezien in do nabijheid van het paleis «van justitie, op den 24n Februari, De politie vreest dat zij in de val gelokt is door pachters in Staffordshire, waar zij uitgestrekte landerijen bezit. De politie beeft eene premie van 1750 pd. st. uitgeloofd voor dengetie die mevrouw Cathcart opspoort. "Van de Parijscbe beurs»De teekenaars (inschrij vers op de laatste Duitscbe leeningen) hebben de koersen doen stijgen, de schilders hebben ze doen dalen." De tentoonstelling van den heiligen rok te Trier is voor onbepaalden tijd uitgesteld, daar de wereldlijke overheid het niet met de geestelijke is kunnen eens worden over de te nemen voor- zorgsmaatregelen. Aan Patti is een aanbod gedaan, om te Rio Janeiro in het volgende seizoen 20 opera-voorstel lingen te geven voor 30,000 pd. st., behalve de kosten. Maar de diva aarzelt nog! De influenza heerscht weder met nieuwe woede te Revai. Vooral kinderen worden in grooten getale door die ziekte aangetast, welke echter geen kwaadaardig verloop heeft. Uit Athene wordt gemeld dat in geheel Grie kenland nog buitengewone koude heerscht. In sommige stieken ligt zelfs de sneeuw nog ter hoogte van 15 voet, zoodat de gemeenschap tusschen vele dorpen geheel gestremd is. Blijkens berichten te New-York ontvangen uit Yuma (in den staat Arizona), heelt eene over strooming aldaar groote verwoestingen aange richt. Meer dan 200 buizen zijn te Yuma vernield, waardoor 1400 personen van huisvesting beroofd zijn. Deze menschen vinden allen een onderkomen in tenten, welke op de omliggende heuvels zijn opgeslagen. Het Gila-dal is ook geheel verwoest, Wegens de stremming van de telegraphische ge meenschap en het spoorwegverkeer ontbreken nog verdere bijzonderheden, maar volgens de voorloo- pige berichten verloren een honderdtal menschen bij deze ramp het leven, en zijn duizenden stuks ve© verdronken. In Mexico woedde een allerhevigste storm aan de kusten van Yucatan. Te San Felipe zijn 16 scheden vergaan, 18 huizen vernield en tal van menschen omgekomen. i - Blijkens te San Francisco' ontvangen bericht uit Japan zijn in een geweldigen storm 27 sche pen met 300 menschen verongelukt. Aan -het Kais. Gcsundheitsaml te Berlijn is blijkens zijn bulletin van 3 dezer uit Bangkok be richt, dat in Siam de cholera opnieuw is uitge broken. Vooraf worden de Siameezen en andere Aziaten daardoor getroffen, terwijl het aantal dooden onder de Europeesche bevolking gering is. Gebrek aan goed drinkwater en de drukkende hitte der laatste maanden zijn vermoedelijk de voornaamste oorzaken van de uitbreiding der epi demie. DBV HAAG5 Maart. Tweede Kamer. Het Kamerlid Walter heeft ontslag genomen. Aangenomen is de -wijziging in het han- delstraetaat met Engeland met 68 tegen 7 stemmen en de verklaring met Duitschland betreffende de bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes. Het debat over het ontwerp van wet op den suikeraccijns is aangevangenhet werd sterk bestreden door de heeren Levyssohn Norman en Van Nunen. Woensdag 4 Maart werd in een goed bezochte vergadering \an den iBond van Nederiandscbe Onderwijzers" in de afdeeling Schiedam het ont slag betpioken van onzen vroegeren stadgenoot den heer Van Wamelen, ouderwijzer te Mijns- Heerenland. Scherp werd door de afdeeling de wijze ver oordeeld -waarop de openbare school aidaar ontvolkt was, een handelwijs, die ten gevolge had, dat een man, die veie jaren trouw en tot algemeene voldoening zijn plicht heeft gedaan, in een banen winter met viouw en vier kinderen naakt aan den dijk werd gezet. Do aanwezige leden gaven dan ook met alge meene stemmen hunne instemming te kennen met de volgende motie van de afdeeling Hoeksche Waard van den «Bond v. N. O.": »De afdeeling Hoeksche Waard van den «Bond v« N. O.", gehoord de besprekingen naar aan leiding van het ontslag van den heer Van Wame len te Mijns-Heerenland, spreekt haie gloeiende verontwaardiging uit over de handelwijze van het bestuur van genoemde gemeente en hoopt, dat namens alle onderwijzers een gloeiend protest worde uitgebracht tegen dergelijke handelingen. Maandagavond werd vanwege de nieuwopgé- richte vereeniging voor christelijk volksonderwijs eene meeting gehouden in de Schotsche zendings kerk te Amsterdam. DsrMalcomesius besprak de oorzaken van het breken met vchristelijk-natio- naai" en de noodzakelijkheid van eene vereeniging ais deze èn voor de jeugd, èn voor ons volk, èn voor onze keik. Dr. De Visser handelde daarna over de beteekenis der school, de ernstige taak van den onderwijzer en de kracht van gemeen- schappelijken arbeid op het gebied van het on derwijs. Beide sprekers werden door dr. G. J. Vos van Amsterdam ingeleid. De kerk was bijna vol. Ook verscheidene predikanten van de Amsterdarnsche gemeente waren tegenwoordig. Verschillende personen maakten van de gelegenheid tot aansluiting aan de vereeniging gebruik. Verrassend was daarbij de mededeeling, dat reeds 94 predikanten en 5 professoren zijn toegetreden. Spoedig zal te Am sterdam eene afdeeling in het leven worden geroepen. In elk opzicht is derhalve de eerste meeting uitstekend geslaagd. De heeren A. Koene, W. Baartz en J. Hudig, allen te Rotterdam, deeien mede dat zij, dank zij de daarvoor ontvangen bijdragen, gedurende de maanden Januari en Februari jl. dagelijks aan ruim 1100 schoolkinderen spijs hebben kunnen verschaffen. Hoewel, nu de koude voorbij is, de behoefte sterk is verminderd zijn er naar het oordeel van heeren onderwijzers toch nog een aantal kinderen die thuis een warm maal moeten ontberen. Zij wenschen daarom met de voeding voort te gaan, naar gelang van de behoefte. Tot heden zijn de kosten gedektmaar nu zitten zij met een ledige kas tegenover een uitgaaf van 60 a 70 gulden per dag. Van daar dat zij op hunne stadgenooten een beroep doen, hen door hunne giften te steunen. Bij de gratis brood- en koffie uitreiking te Gro ningen, op initiatief van de heeren J. E. Scbolten en Julius Oppenbeim in bet leven geroepen, zijn in het geheel ruim 66000 porties verstrekt. Door wijlen den heer C. A. Buijze te Zieriksee is aan de diaconie der NederU hervormde ge-- mean te aldaar gelegateerd de bloote eigendom van een kapitaal van f 20 000.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3